Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
14 березня 2023 року № 520/12343/22
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В, розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
установив
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом та просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті компенсації на несвоєчасну отриману пенсію протиправними;
зобов'язати відповідача провести нарахування і виплату компенсації на несвоєчасно отриману пенсію з 01 грудня 2019 по 28 лютого 2022 у сумі 115678,00 грн, відповідно до статей 51, 64 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Законом України від 19.10.2000 № 2050-ІІІ " Про компенсацію громадян втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" , Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2001 № 159 , виплати провести одним платежем.
В обґрунтування позовних вимог позивач, посилаючись на положення Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зазначав, що має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із затримкою виплати, 01.12.2019 по 28.02.2022 донарахованої на виконання рішення суду, суми недоотриманої пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області заперечувало проти задоволення позовних вимог, зазначаючи про те, що нарахована на виконання рішення суду пенсія на даний час позивачу не виплачена, а тому відсутні підстави для нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів громадян в розумінні Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, перевіривши оскаржувані рішення/дії відповідача на відповідність приписам ч.2 ст.2 КАСУ країни, суд зазначає наступне.
Судовим розглядом встановлено, що позивач є пенсіонером по лінії МВС та перебуває на обліку у відповідача.
Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» виготовлено оновлену довідку № 100/20473 від 10 червня 2021 року про розмір грошового забезпечення позивача, яка за № 33/41-780 направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, для подальшому перерахунку пенсії.
16 червня 2021 року та 06 липня 2021 року, позивач двічі звернувся до Пенсійного фонду з проханням, на підставі довідки від 10.06,2021 року №100/20473 провести перерахунок пенсії.
23.06.2021 року за №2000-0203-8/83437 та 12.07.2021 року за №2000-0203-8/91286 Пенсійний фонд відмовив у перерахунку пенсії .
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.09.2021 у справі 520/15297/21 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії згідно довідки виданій уповноваженим органом МВС України - Державною установою Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" від 10.06.2021 року № 100/20473 “Про розмір грошового забезпечення” (вихідний № 33/41- 780 від 10.06.2021 року). Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області провести, ОСОБА_1 перерахунок та щомісячно виплачувати нараховану пенсію на підставі вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХП “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”; постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”; Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання., затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 року 260, згідно з яких видана уповноваженим органом Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України у Харківській області" довідки від 10.06.2021 року №100/20473 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавками, доплати, підвищення) та премії з 01.12.2019 року, за посадою заступника начальника відділу карного розшуку ГУ НП в Харківській області, за прирівняною посадою поліцейського, заступник начальника відділу: посадовий оклад - 3000,0 ; оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2 200.00: надбавка за стаж служби в поліції 50% - 2 600.00; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 59,75% - 4 660.50; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 450.00; премія 49,95% - 6 448,79; основний розмір пенсії - 79% (вислуга 28 років) від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії, яка з 01.03.2022 виплачується з урахуванням рішення суду у справі 520/15297/21 та нарахована різниця у розмірі пенсії за період з 01.12.2019 по 28.02.2022 у розмірі 115678,10 грн.
Вказані обставини сторонами визнаються, та відповідно, судом не доводяться.
У серпні 2022 року позивачем до ГУП ФУ в Харківській області подано інформаційний запит щодо нарахування та виплати компенсації на суму заборгованості у розмірі 115678,10 грн в порядку ч.2 ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
На вказане звернення відповідач листом повідомив про відсутність підстав для нарахування компенсації в порядку , визначеному Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та постановою КМУ від 221.01.2021 № 159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.
Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" (далі по тексту - Закон № 2050-III) від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно з положеннями статті 2 Закону № 2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі необхідно розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (частина друга статті 2 Закону № 2050-III).
Статтею 3,4 Закону № 2050-III передбачено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але невиплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться). Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Відповідно до статті 6 Закону № 2050-III компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 №159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок №159).
Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.
Згідно з п.3 Порядку №159, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, в тому числі: - пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Відповідно до п.4 Порядку №159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Тобто, компенсації підлягають нараховані грошові доходи, зазначені у п.3 Порядку, разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у разі затримки їх виплати на один і більше календарних місяців.
Частиною 2 ст. 55 Закону №2262-ХІІ передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Із аналізу наведених норм слідує, що компенсація втрати частини доходів нараховується та виплачується на вже нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України.
Основною умовою, передбаченою ст. 55 Закону №2262-ХІІ, ст. 2 Закону №2050-III для виплати громадянину компенсації, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії.
Отже, компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію особа набуває в момент отримання доходу.
У справі, що розглядається, судовим розглядом встановлено, що на виконання судового рішення у справі 520/15297/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено нарахування позивачу різницю в розмір пенсії за період з 01.12.2019 по 28.02.2022. Однак відомості про виплату на користь позивача вказаної суми в матеріалах справи відсутні.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного та враховуючи ту обставину, що у матеріалах справи відсутні докази виплати позивачу доплати до перерахованої пенсії, суд зазначає про відсутність виплати основної суми доходу в розумінні Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», за наявності якої можлива виплата суми компенсації
Зазначений висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постановах Верховного Суду від 23.12.2020 по справі №807/1525/16, від 04.03.2021 по справі №520/34/17, від 01.04.2021 по справі №120/4555/18-а, від 31.05.2022 по справі №380/2839/20.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється в порядку, визначеному ст.139 КАС України
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 КАС України, суд
Адміністративний позов залишити без задоволення
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Зоркіна Ю.В.