Справа № 500/290/23
15 березня 2023 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Приватного підприємства «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» до Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
31 січня 2023 року Приватного підприємства «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» (далі - ТОВ «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО», платник податків, позивач), через представника - адвоката Ярмусь В.Д., звернулось в Тернопільський окружний адміністративний суд з позовною заявою до Державної податкової служби України (далі - відповідач 1, ДПС), Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області (далі - відповідач 2, ГУ ДПС у Тернопільській області), в якій просило суд:
«Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7275500/41129405 від 31.08.2022 року, яким відмовлено ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» у реєстрації податкової накладної №1 від 12.08.2022 року;
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 12.08.2022 року подану ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО».
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7275503/41129405 від 31.08.2022 року, яким відмовлено ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» у реєстрації податкової накладної №2 від 13.08.2022 року;
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 13.08.2022 року подану ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» (а.с.1-11).
Доводи сторін.
В обґрунтування позовних позивач покликався на те, що рішення №7275500/41129405 від 31.08.2022 про відмову в реєстрації ПН №1 від 12.08.2022 та №7275503/41129405 від 31.08.2022 про відмову в реєстрації ПН №2 від 13.08.2022 прийнятті з порушенням норм податкового законодавства.
Зокрема, позивач наголосив, що всупереч вимогам Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, відповідачем 2 зазначено в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних №1 від 12.08.2022 та №2 від 13.08.2022 про необхідність надання документів, без конкретизації їх переліку.
Платник податків вважає подані первинні документи достатніми для прийняття рішень про реєстрацію поданих податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Втім, відповідачем 2 прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладниїх безвідносного до переліку документів, що подавався платником податку до податкового органу.
Відповідачі у спільному відзиві на позову проти задоволення позовних вимог заперечили покликаючись на те, що ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» не підтвердило реальність вчинених господарських операцій.
Зокрема, податковий орган наголосив, що платник податків документально не підтвердив:
- витрати на оплату праці, нараховану основну та додаткову заробітну плату штатних працівників, найманих і залучених осіб, зайнятих безпосередньо вирощуванням зернових культур;
- отримання відповідного статусу суб'єкта господарювання у сфері вирощування зернових культур, оформлення прав інтелектуальної власності на сорти рослин, включення до Державного реєстру суб'єктів насінництва та розсадництва, проходження процедури сертифікації продукції, дотримання вимог до пакування і маркування насіння. Усе це потрібно для забезпечення безпеки харчових продуктів, адже є очевидним, що якісна та безпечна сільгосппродукція може бути вироблена лише з якісного насіння.
- витрати на придбання: насіння та посадкового матеріалу (власного виробництва та придбання на стороні); мінеральних та органічних добрив; засобів захисту рослин (вартість протруювачів, пестицидів, гербіцидів, дефоліантів та інших хімічних засобів); нафтопродуктів (палива та мастильних матеріалів, витраченими машино-тракторним парком та іншими сільгоспмашинами на роботах на полі, на якому вирощується пшениця); інших матеріалів, потрібних для вирощування пшениці (робочий інвентар);
- відповідність нормам якості проданого позивачем «ріпака врожаю 2022 року». Державою встановлено відповідні стандарти показників якості ріпака (біологічних, фізико-хімічних, технологічних, споживчих), що визначають його придатність за використанням за призначенням (а.с.66-75).
Процесуальні дії (рішення), заяви та клопотання учасників.
31.01.2023 ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» звернулось до суду із даним позовом.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Баб'юка П.М.
Ухвалою суду від 06.02.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.61).
27.02.2023 відповідачами подано до суду спільний відзив на позов (а.с.66-87).
27.02.2023 відповідачами подано до суду клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження (а.с.89-91).
Ухвалою суду від 01.03.2023 відмовлено в задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального провадження (а.с.92-93).
Обставини встановлені судом.
Приватне підприємство «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» зареєстроване, як юридична особа та здійснює діяльність у сфері вирощування сільськогосподарської продукції на орендованих земельних ділянках та її продажу (01.11) (а.с.57).
ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» зареєстроване платником податку на додану вартість з 01.04.2017 (а.с.56 зворотній аркуш).
11.08.2022 між ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» (постачальник) та ТОВ «ОВАЛ» (покупець) укладено договір поставки №40-ТР-2022-Р (а.с.46-47).
Із змісту договору вбачається наступне:
- постачальник зобов'язувався в порядку та на умовах, визначених Договором, поставити та передати у власність покупця ріпак врожаю 2022 року насипом, а покупець зобов'язується в порядку та на умовах визначених цим договором, прийняти товару та оплатити його вартість (пункт 1.1);
- ціна одну тону товару без ПДВ складає 13245,61 грн, ПДВ - 1854,39 грн, всього з ПДВ складає 15100 грн (пункт 2.1);
- загальна вартість товару по цьому договору без ПДВ складає 8 874 558,70 грн, ПДВ - 1 242 438,22 грн, всього з ПДВ складає 10 116 996,92 грн +/-5% залежно від кількості поставленого товару та може бути змінена за взаємною письмовою згодою сторін шляхом укладення відповідної додаткової угоди до цього договору (пункт 2.2);
- покупець здійснює оплату постановленої партії товару на підставі отриманих від постачальника документів шляхом переказу грошових коштів на поточний рахунок постачальника. Умови оплати: покупець оплачує постачальнику 86% вартості партії товару протягом 3 банківських днів з дати отримання наступних документів:
(а) рахунок фактури постачальника, із зазначенням кількості товару, ціни без ПДВ, загальної суми без ПДВ, суми ПДВ всього до сплати, в рахунку повинні бути зазначені банківські реквізити, вказані в цьому Договорі;
(б) оригіналу або належним чином засвідченої копії видаткової накладної на товар на повну суму його вартості;
14% решти суми оплачується покупцем після надання податкової накладної, складеної в електронній формі - дотримання умов щодо реєстрації у порядку, визначеному чинним законодавством України та за умови надання покупцю оригіналу видаткової накладної (пункт 3.1);
- постачальник зобов'язаний поставити покупцю загальну кількість товару по цьому договору в строк до 31 серпня 2022 року (пункт 5.1);
- постачальник зобов'язується разом товаром надати покупцю належно оформлені нижче вказані документи: (а) залізничну накладну; (б) видаткову накладну (пункт 5.4);
- датою поставки товару є дата передачі товару перевізнику, що зазначена в накладній (ТТН чи залізничній) (пункт 5.6).
12.08.2022 ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» складено видаткову накладну № РН-0000008, яка підтверджує факт поставки ТОВ «ОВАЛ» товару - ріпаку врожаю 2022 року, в кількості 23,3 т на загальну суму з 351829,89 (а.с.36).
Станом на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання товару платником податків, на виконання вимог статей 187 та 201 ПК України, ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» складено та направлено на реєстрацію ПН №1 від 12.08.2022.
Податкова накладна від 12.08.2022 № 1 містить дані, які узгоджуються із відомостями видаткової накладної від 12.08.2022 № РН-0000008 (а.с.13, зворотній аркуш).
13.08.2022 ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» складено видаткову накладну № РН-0000009, яка підтверджує факт поставки ТОВ «ОВАЛ» товару - ріпаку врожаю 2022 року, в кількості 74,2 т на загальну суму з 1 120 419,66 грн (а.с.36, зворотній аркуш).
Станом на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання товару платником податків, на виконання вимог статей 187 та 201 ПК України, ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» складено та направлено на реєстрацію ПН №2 від 13.08.2022.
Податкова накладна від 13.08.2022 № 2 містить дані, які узгоджуються із відомостями видаткової накладної від 13.08.2022 № РН-0000009 (а.с.15, зворотній аркуш).
22.02.2022 ДПС через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» надіслано в електронний кабінет ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» квитанцію про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування кількісних і вартісних податків до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Квитанція до ПН №1) (а.с.14).
Із Квитанції до ПН №1 вбачається, що податкову накладну №1 від 12.08.2022 прийнято та присвоєно реєстраційний №9163459486.
У Квитанції № 1 зазначено, що «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодекс України, реєстрація ПН/РК від 12.08.2022 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних …» (а.с.14).
22.02.2022 ДПС через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» надіслано в електронний кабінет ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» Квитанцію № 2 (далі - (а.с.14, зворотній аркуш).
Із Квитанції до ПН №2 вбачається, що податкову накладну №2 від 12.08.2022 прийнято та присвоєно реєстраційний №9163462180. Квитанція № 2 містить відомості аналогічні тим, які зазначені в Квитанції № 1.
На виконання вимог податкового органу, що викладені Квитанціях №№ 1, 2, з метою розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладних №1 від 12.08.2022 та № 2 від 13.08.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО», через електронний кабінет платника податків, надіслало повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, зокрема стосовно ПН № 1 від 12.08.2022 та № 2 від 13.08.2022 (а.с.16, зворотній аркуш).
У поясненнях зазначено, що ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» здійснює діяльність у сфері вирощування вирощування зернових культур (окрім рису), бобових культур і насіння олійних культур - КВЕД 01.11, на орендованих земельних ділянках та її продажу.
На підтвердження господарської діяльності щодо вирощування зернових культур платником податків надано податковому органу наступні документи, які підтверджують закупку паливно-мастильних матеріалів, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, оренди землі, наявність власної та орендованої техніки, для обробки ґрунту, посіву зернових, внесення добрив, та збору врожаю, зокрема:
- щодо обробки ґрунту та висівання ріпаку: акт витрат насіння і садивного матеріалу №8 від серпня 2021рік; акт №1 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту за 2022 рік; зведені листи тракториста машиніста та лімітно-забірні відомості по виконаних роботах поріпаку за серпень 2021 року; лімітно-забірна картка №ЗЛ-0000046 на одержання ПММ за 2021рік; зведені листи тракториста машиніста та лімітно забірні відомості по виконаних роботах поріпаку за березень 2021року; лімітно-забірна картка №ЗЛ-00000016 на одержання ПММ за 10.03.2021р.; зведені листи тракториста машиніста та лімітно забірні відомості по виконаних роботах поріпаку за березень 2022 року.; лімітно-забірна картка №ЗЛ-0000001 на одержання ПММ за 23.03.2022р.; зведені листи тракториста машиніста та лімітно забірні відомості по виконаних роботах поріпаку за липень 2021р.; лімітно-забірна картка №ЗЛ-0000097 на одержання ПММ за 29.07.2021; зведені листи тракториста машиніста та лімітно забірні відомості по виконаних роботах поріпаку за липень 2021р.; лімітно-забірна картка №ЗЛ-0000050 на одержання ПММ за 24.07.2021; зведені листи тракториста машиніста та лімітно-забірні відомості по виконаних роботах поріпаку за липень 2021р.; лімітно-забірна картка №ЗЛ-0000035 на одержання ПММ за 10.07.2021; зведені листи тракториста машиніста та лімітно-забірні відомості по виконаних роботах поріпаку за серпень 2021 року; лімітно- забірна картка №ЗЛ-0000058 на одержання ПММ за 01.08.2021;
- на підтвердження транспортних засобів та сільськогосподарської техніки - договір оренди техніки №1Т від 01.05.2017 та додаток №1; додаткова угода №2 від 02.01.2020;
- договір складського зберігання зерна №02/01-18 від 02.01.2018;
- договір №1 від 28.02.2017 оренди основних засобів, додаток №1 до договору оренди (перелік основних засобів), акт приймання передачі майна від 28.02.2017, додаткова угода №1 до договору оренди №1 від 28.02.2017 від 2020 р. про продовження договору оренди майна до 28.02.2022;
- договір №144 купівлі-продажу нафтопродуктів від 01.02.2021 укладеного з ТОВ «Магістр-Д» щодо поставки нафтопродуктів, видаткова накладна №821 від 03.03.2021;
- платіжне доручення №41 від 27.08.2021;
- договір №1/010321 купівлі-продажу від 01.03.2021 укладеного з ТзОВ «Трейд Агрохім» щодо поставки мінеральних добрив, видаткова накладна №РН-0000086 від 03.03.2021; - платіжне доручення №71 від 02.03.2021;
- на підтвердження наявності орендованої землі та збору врожаю : звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022 р. за формою №4-сг; звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур на 1 серпня 2022 р. №37-сг та довідку Залозецької селищної ради Тернопільської області №60 від 21.01.2022 про оренду на території с. Гаї за Рудкою землі для обробітку 32,1171 га., смт Залізці землі для обробітку 91,9472 га., с. Чистопади землі для обробітку 31,7893 га., с. Ратищі, землі для обробітку 28,6325 га., с. Серетець землі для обробітку 111,8613 га с. Гаї Розтоцькі для обробітку 718,9682 га. землі для обробітку;
- на підтвердження факту реалізації товару - видаткові накладні № РН-0000008 від 12.08.2022, №РН-0000009 від 13.08.2022;
- на підтвердження поставки ріпаку за договором поставки від 11.08.2022 № 40-ТР-2022-Р: ТТН №1 від 12.08.2022, ТТН №2 від 12.08.2022, ТТН №3 від 13.08.2022, ТТН №4 від 13.08.2022, ТТН №5 від 13.08.2022, ТТН №6 від 13.08.2022, ТТН №7 від 13.08.2022, ТТН №8 від 13.08.2022, ТТН №9 від 15.08.2022, ТТН №10 від 15.08.2022, ТТН №11 від 15.08.2022, ТТН №12 від 15.08.2022, ТТН №13 від 15.08.2022, ТТН №15 від 15.08.2022, ТТН №16 від 15.08.2022, ТТН №17 від 15.08.2022, ТТН №18 від 15.08.2022, ТТН №19 від 15.08.2022, ТТН №20 від 15.08.2022, ТТН №21 від 15.08.2022, ТТН №22 від 15.08.2022, ТТН №23 від 15.08.2022, ТТН №24 від 15.08.2022, ТТН №25 від 15.08.2022, ТТН №26 від 16.08.2022, ТТН №27 від 16.08.2022, ТТН №28 від 16.08.2022, ТТН №29 від 16.08.2022, ТТН №30 від 16.08.2022, ТТН №31 від 16.08.2022, ТТН №32 від 16.08.2022.
31.08.2022 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 7275500/41129405 (далі - рішення від 31.08.2022 № 7275500/41129405), яким відмовлено в реєстрації ПН від 12.08.2022 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку із ненаданням копій документів: ненадання платником податків документів: первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних форм галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (а.с.15).
З аналогічних підстав комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято рішення № 7275503/41129405 від 31.08.2022 (далі - рішення від 31.08.2022 № 7275503/41129405), яким відмовлено в реєстрації ПН від 13.08.2022 № 2 (а.с.16).
Не погоджуючись із указаними рішеннями контролюючого органу позивач звернувся із даним позовом до суду.
Норми права, які суд застосував до спірних правовідносин та мотиви їх застосування.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України (далі - ПК України), Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341 (із змінами; далі Порядок №1246), Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 №1245/34216 (далі - Порядок №520), Порядком затвердження форми податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.03.2021 №131 (далі - Порядок №1307), Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 №137/28267 (Порядок №1307).
Норми права застосовуються в редакції, яка була чинною станом на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пункт 187.1 статті 187 ПК України, визначає, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Абзац 1 пункту 201.1 статті 201 ПК України, передбачає, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пункт 201.1 статті 201 ПК України, визначає, що у податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду; й) індивідуальний податковий номер.
Згідно із пунктом 201.2 статті 201 ПК України, форма і порядок заповнення податкової накладної затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Форма податкової накладної, затверджена Порядок №1307.
Порядок №1307, визначає порядок заповнення податкової накладної.
Абзац 1 пункту 1 Порядку №1307, визначає, що податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку у контролюючому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1307, податкова накладна та додатки до неї складаються в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Пункт 4 Порядку №1307, передбачає, що податкова накладна заповнюється державною мовою.
Пункт 5 Порядку №1307, вказує, що податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов'язань постачальника (продавця), крім випадків, передбачених ПК України та цим Порядком.
Пункт 201.7 статті 201 ПК України, визначає, що податкова накладна складається на повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Пункт 201.8 статті 201 ПК України, передбачає, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
За змістом пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Пункт 2 Порядку №1246, передбачає, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Пункт 2 Порядку №1246, визначає, що операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Пункт 3 Порядку №1246, вказує, що операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1246, до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.
Згідно із пунктом 5 Порядку №1246, податкова накладна приймається до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
За змістом пункту 10 Порядку №1246, до Реєстру приймаються податкова накладна та/або розрахунок коригування, складені в електронній формі з накладенням: кваліфікованого електронного підпису головного бухгалтера (бухгалтера) або кваліфікованого електронного підпису керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера) та кваліфікованої електронної печатки (у разі наявності) постачальника (продавця), що є юридичною особою; кваліфікованого електронного підпису постачальника (продавця), що є фізичною особою - підприємцем.
Пунктом 12 Порядку №1246, визначено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пункти 13, 14 Порядку №1246, визначають, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
Пунктом 17 Порядку №1246, визначено, що у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Пунктом 18 Порядку №1246, передбачено, що на момент прийняття у встановленому порядку рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо таких податкової накладної та/або розрахунку коригування проводяться перевірки, визначені пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого).
За результатами таких перевірок формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням.
Квитанція про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, щодо яких прийнято рішення про їх реєстрацію, одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Відповідно до пункту 19 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
За змістом пункту 20 Порядку №1246, внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Порядок №1165, визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Пунктом 2 Порядку №1165, передбачено, що ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту “а” або ”б” пункту 185.1 статті 185, підпункту “а” або ”б” пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Пунктом 2 Порядку №1165, визначено, що таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
За змістом пункту 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації, які передбачені цим пунктом.
Пунктом 4 Порядку №1165, визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
За змістом пунктів 5, 6 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку №1165).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Положеннями пункту 10 Порядку №1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Додатком №1 до Порядку №1165, визначено критерії ризиковості платника податків на додану вартість, відповідно до пункту 8 якого, з-поміж критеріїв, визначено «У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».
Порядок №520, визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктами 4-6 Порядку №520 унормовано, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Відповідно до пункту 7 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 9 Порядку №520, визначено Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Пунктом 3 Порядку №520, визначено, що комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Пунктом 10 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Пунктом 11 Порядку №520 унормовано, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктами 12 та 13 Порядку №520, передбачено, що рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення. Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Мотивована оцінка суду.
Оцінивши юридичну спроможність узагальнених доводів сторін, суд зазначає наступне.
Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв, без наведення відповідної підстави і розрахованих показників за критерієм, якому відповідає платник податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності (позиція, викл. в пункті 63 постанови Верховного Суду від 23.02.2023 у справі № 420/9924/20).
Надаючи правову оцінку рішенням ГУ ДПС у Тернопільській області №7275500/41129405 від 31.08.2022 та №7275503/41129405 від 31.08.2022, як актам індивідуальної дії, суд послуговується вказаним правовим висновком Верховного Суду, як релевантним до спірних правовідносин.
При цьому, як підтверджується змістом пункту 5 Порядку №520, передбачений цим пунктом перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, не є вичерпним.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
Верховний Суд звертає увагу на те, що при розгляді таких спорів судами, крім іншого, має бути встановлено настання обставини, яка обумовлює обов'язок платника податків скласти податкову накладу та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (позиція, викл. в постанові Верховного Суду від 07.12.2022 у справі № 500/2237/20).
Повертаючись до обставин справи, суд відзначає, що підставою виникнення податкового обов'язку в ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО», є вчинення господарської операції відповідно до договору поставки № 40-ТР-2022-Р від 11.08.2022 (а.с.46-47).
В договорі сторони обумовили, що факт виконання зобов'язань за договором поставки підтверджуватиметься видатковою накладною та товарно-транспортною (залізничною) накладною (пункти 5.4, 5.8 договору).
При цьому, «… 5.4. Постачальник зобов'язується разом із Товаром надати Покупцю належно оформлені нижче вказані документи: (…) б) видаткову накладну».
Щодо оплати поставленого товару, то сторони обумовили, що « 3.1. Покупець здійснює оплату вартості товару поставленої партії Товару на підставі отриманих від Постачальника документів шляхом переказу грошових коштів на поточний рахунок Постачальника. Умови оплати: 3.1.1. Покупець оплачує Постачальнику 86% вартості Товару протягом 3 банківських днів з дати отримання наступних документів: (…) б) оригіналу або належним чином оформленої копії видаткової накладної на Товар на повну суму його вартості… ».
Поряд з цим, « 6.4. У випадку прострочення строку оплати поставленого Товару, Покупець за вимогою Постачальника сплачує останньому пеню в розмірі облікової ставки НБУ, що діяла в період за який враховується пеня від суми прострочення платежу за кожен день прострочення».
Таким чином, момент виникнення податкового обов'язку із складання податкової накладної, визначався датою відвантаження поставленого товару (підпункт «б» пункту 187.1 статті 187 ПК України). Крім іншого, виконання договірного зобов'язання в частині оплати, здійснювалась після поставки товару. Прострочення строку оплати поставленого товару, є підставою для договірної відповідальності постачальника.
Отож, об'єктом оподаткування у спірних правовідносинах, є «постачання товарів», що кореспондує підпункту «а» пункту 185.1 статті 185 ПК України.
Податкове законодавство не містить назв документів, які повинні підтверджувати факт вчинення господарських операцій та виникнення податкового обов'язку у платника податків.
За змістом пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів бухгалтерського обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88 (із змінами, далі - Положення №88), частини другої статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, первинні документи складаються в письмовій або електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Дата виникнення податкового обов'язку у справі підтверджується видатковими накладними № РН - 0000008 від 12.08.2022 (а.с.36) та № № РН-0000009 від 13.09.2022 (а.с.15, зворотній аркуш).
Суд констатує, що складені видаткові накладні відповідають вимога до первинного документу, які оголошені вище.
12.08.2022 ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» складено ПН № 1, що узгоджується з видатковою накладною від 12.08.2022 № РН-0000008;
13.08.2022 ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» складено ПН № 2, що узгоджується із видатковою накладною від 13.08.2022 № РН-0000009.
Така поведінка платника податків узгоджується із вимогами пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 201.1 статті 201 ПК України, в частині визначення об'єкта оподаткування, дати виникнення податкового обов'язку та обов'язку скласти податкову накладну.
Крім того, суд наголошує, що ПП «РОЗТОЦЬЕ-АГРО» виконало податковий обов'язок скласти податкову накладну за формою, яка передбачена Порядком № 1307.
У строк, передбачений пунктом 201.10 статті 201 ПК України, з дотриманням Порядку № 1246, ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» подано ПН №№ 1, 2 на реєстрацію.
22.02.2022 ДПС через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» надіслано в електронний кабінет ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» квитанції №№ 1 та 2, в яких зазначались аналогічні підстави для зупинення реєстрації, які вказувались судом вище.
На виконання вимог податкового органу, що викладені Квитанціях №№ 1, 2, з метою розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладних №1 від 12.08.2022 та № 2 від 13.08.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО», через електронний кабінет платника податків, надіслало повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, зокрема стосовно ПН № 1 від 12.08.2022 та № 2 від 13.08.2022.
Детальний перелік документів, які надавались ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» оголошено судом вище («Обставини встановлені судом»).
Суд погоджується з тим, що контролюючий орган, за визначених законом підстав (п.п. 5,6 Порядку №1165), наділений правом прийняти рішення про зупинення реєстрації ПН в Реєстрі.
Поряд з цим, праву контролюючого органу прийняти рішення про зупинення реєстрації ПН в Реєстрі кореспондує обов'язок, визначити умови за дотримання яких платником податків, реєстрацію ПН в Реєстрі буде здійснено.
Пункт 11 Порядку №1165 та пункти 4, 5 Порядку №520 вказують на те, що в Квитанції, серед іншого, контролюючим органом визначається перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пункт 5 Порядку №520, визначає, що перелік документів необхідних для прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в Реєстрі реєстрацію яких/якої зупинена може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Наведене свідчить на користь висновку, що законодавець послуговуючись лінгвістичною конструкцією “може включати”, передбачає примірний перелік документів, серед яких, контролюючий орган зобов'язаний визначити документи, які необхідні для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН в Реєстрі реєстрацію яких зупинено.
Процедурі прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в Реєстрі, після того, як реєстрація ПН в зупинена, в контексті спірних правовідносин, передує процедура визначення переліку документів, які необхідні для розгляду питання про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в Реєстрі. При цьому, такий перелік документів, визначається контролюючим органом самостійно та вказується у квитанції виходячи, зокрема, із критеріїв ризиковості платника податків, до яких попередньо віднесено платника податків. Визначення вичерпного переліку документів у Квитанції є обов'язком контролюючого органу, а подання таких документів правом платником податків. Ступень реалізації такого права (надання документів згідно із переліком/ненадання документів) повинен бути оцінений комісією регіонального рівня під час засідання, на якому повинно бути прийняте рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в Реєстрі.
Вживання податковим органом загального посилання на пункт 8 Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд (позиція, викл. в пункті 64 постанови Верховного Суду від 14.12.2022 у справі № 560/11825/21).
Таким чином, контролюючий орган зобов'язаний вказати у квитанції конкретний перелік документів, що узгоджується із вимогами пункту 5 Порядку №520, які є необхідними на думку суб'єкта владних повноважень для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН в Реєстрі, реєстрацію якої зупинено. При цьому, суд наголошує на тому, що такий перелік не обов'язоково повинен включати всі документи, які названі в пункті 5.
З наведеного вбачається, що дії контролюючого органу, які полягають у не конкретизації переліку документів у Квитанції, є вчиненими в межах повноважень контролюючого органу, однак не у спосіб, що передбачений податковим законодавством, яке визначає порядок реєстрації податкових накладних та прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.
Контролюючий орган зупиняє реєстрацію ПН тоді, коли має “обґрунтований сумнів”. Для підтвердження або спростування сумнівів витребовуються документи, як правило саме ті, з якими пов'язується виникнення такого сумніву. Водночас, очевидно протиправними, є ситуації, коли податковий орган не вимагає жодного із документів, а платник податків намагаючись сумлінно виконувати обов'язки подає контролюючому органу всі документи, які підтверджують вчинення господарської операції. Після отримання таких документів податковий орган проводить “перевірку” господарської операції та відмовляє в реєстрації ПН в Реєстрі. Доречно сказати, що навіть у таких випадках, відмова контролюючого органу висновується не на вимогах податкового законодавства, а стосується умов виконання договірного зобов'язання. Такі дії контролюючого вважаються вчиненими не тільки не у спосіб, що передбачений податковим законодавством, а й всупереч повноважень, які надані регіональній комісії контролюючого органу. Зокрема, повна перевірка документів, у ситуації, що описується, має ознаки податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення яких, установлюється окремими нормами Податкового кодексу України.
Повертаючись до спірної ситуації, суд зазначає, що комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН в ЄРПН та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Податковим кодексом України (пункт 3 Порядку №520; абзац 2 пункту 25 Порядку №1165).
Прийняттю рішення передбаченого пунктом 3 Порядку №520, передує розгляд комісією регіонального рівня на своєму засіданні поданих платником пояснень та документів (пункт 9 Порядку №520).
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, що передбачені Порядку №520 та Порядком №1165 (пункт 26 Порядку №1165).
Перелік питань, які підлягають розгляду на засіданні комісії регіонального рівня, визначається головою комісії (пункт 34 Порядку №1165).
Під час засідання комісії регіонального рівня, серед іншого, секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови, секретарем та членами комісії, які брали участь у засіданні. Ведення обліку матеріалів щодо роботи комісії контролюючого органу здійснюється секретарем такої комісії (пункт 40 Порядку №1165).
Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) пункт 44 Порядку №1165).
Розгляд питання на засіданні комісії регіонального рівня включає доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу (пункт 45 Порядку №1165).
У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення (пункт 46 Порядку №1165).
На засіданні комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації ПН в ЄРПН, реєстрацію якої/яких було зупинено (пункт 10 Порядку №1165), при цьому рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН приймається у разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН, реєстрацію яких зупинено ЄРПН; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (пункт 11 Порядку №1165).
Форма рішення про реєстрацію відмову в реєстрації ПН в ЄРПН, визначено Додатком до Порядку №1165.
Так, форма рішення, що передбачена Додатком до Порядку №1165 свідчить на користь висновку, що у випадку прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН з підстав ненадання платником податків копій документів, то комісія зобов'язана шляхом підкреслення визначити, які конкретно документи (документ) не надано платником податків.
Наведене узгоджується із означеними вище приписами Порядку №1165 та Порядку №520. Оскільки, для прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в ЄРПН, реєстрацію якої було зупинено, голова комісії протягом п'яти днів з дня отримання від платника податків пояснень та копій документів для прийняття вказаного рішення, скликає засідання комісії, визначивши перелік питань, які стануть предметом розгляду засідання комісії. Комісія на своєму засіданні розглядає питання про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в ЄРПН, реєстрацію якої було зупинено. Для прийняття такого рішення комісія розглядає пояснення та копії документів, які надані платником податків. Вирішує питання про те, чи надано платником податків пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної в ПН, реєстрацію яких зупинено; чи надано платником податків копії документів, які визначались у Квитанції про зупинення реєстрації ПН; якщо документи надані, то чи складені (оформлені) вказані документи у відповідності із вимогами законодавства.
Вказані питання повинні знайти своє відображення в протоколі засідання комісії регіонального рівня.
Після цього, комісія регіонального рівня приймає рішення, яке повинно ґрунтуватись на обставинах та документах, що були предметом розгляду на засіданні комісії. При цьому, саме на засіданні комісії вирішується питання про те, яких документів платником податків не надано, що відображається в Рішенні шляхом підкреслення, як того вимагає Додаток до Порядку №1165.
Прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних мотивовані не наданням документів. В прийнятих рішеннях не конкретизовано, шляхом підкреслення, переліку документів, яких не надано.
Із наведеного вбачається, що оскаржувані рішення приймались безвідносно до пояснень та копій документів, які надавались платником податків для прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в ЄРПН, реєстрацію яких було зупинено.
З цією метою суд роз'яснює відповідачу 1 та відповідачу 2, що суд не бере до уваги посилання представника відповідачів про ненадання позивачем окремих документів під час вирішення питання про реєстрацію ПН в ЄРПН, оскільки це суперечить Порядку №1165 та Порядку №520. Так, із вказаних нормативно-правових актів вбачається, що визначення вичерпного переліку документів, які підлягають наданню платником податків для вирішення питання про прийняття рішення про реєстрацію ПН в Реєстрі, так само, як визначення переліку документів, які не подано платником податків, для цієї мети, належить до повноважень ГУ ДПС у Тернопільській області. Крім цього, рішення про визначення переліку документів, які не надано платником податків приймається на засіданні комісії регіонального рівня, про що зазначається в протоколі засідання комісії та відображається у Рішенні, а не під час судового розгляду справи у суді про скасування такого Рішення.
На переконання суду, якщо відповідачі знаходять в діяльності позивача порушення вимог податкового законодавства, вчинення господарських операцій, які на думку податкових органів, носять “не прозорий” або “штучний” характер, то в установленому Податковим кодексом України порядку, останні можуть ініціювати проведення перевірки платника податків.
Натомість, не вірна, протиправна, суперечлива поведінка податкових органів призводить до зміщення предмету доказування у справах про скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних. Податковий орган намагається підмінити предмет доказування у даній категорії справ, на предмет доказування, який встановлений у справах про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, які винесені за результатами проведених податкових перевірок. При цьому, податковий орган намагається провести податкову перевірку платника податків під час розгляду справи в суді.
З цих підстав, суд знаходить доводи представника відповідачів необґрунтованими.
Отже, рішення №7275500/41129405 від 31.08.2022 (щодо ПН № 1 від 12.08.2022), №7275503/41129405 від 31.08.2022 (щодо ПН № 2 від 13.08.2022), є таким, що прийняті з порушенням критеріїв, які передбачені пунктами 1, 3 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а відтак, є протиправним та підлягають скасуванню, а позовні вимоги, в цій частині - задоволенню.
Разом з тим, частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, визначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, захист прав та інтересів юридичної особи від порушень з боку суб'єкта владних повноважень повинен бути ефективним та забезпечувати вирішення спору по суті у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, оскільки у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується.
При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в Реєстрі податкової накладної, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України і нормами чинного законодавства України чітко визначено настання такої події, як набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної або визначення в судовому рішенні конкретної дати, яку слід вважати датою реєстрації або скасування реєстрації податкової накладної.
Відповідно до частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання ДПС зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.
Крім того, обов'язок суду встановити дійсні обставини справи при розгляді адміністративного позову безвідносно до позиції сторін випливає з офіційного з'ясування обставин справи як принципу адміністративного судочинства, закріпленого нормами КАС України (позиція, викладена в постанові Верховного Суду від 22.02.2023 у справі №2240/3271/18).
За наслідками дослідження поданих платником податків документів, суд констатує той факт, що такі документи виконують головне завдання на стадії реєстрації податкових накладних в Реєстрі, яке полягає в підтвердженні вчиненої господарської операції за зовнішніми ознаками. Для встановлення інших обставин, про які говорить податковий орган, необхідним є призначення та проведення податкової перевірки.
З цією метою, суд вважає, що для забезпечення ефективного захисту прав та інтересів позивача, ДПС необхідно зобов'язати зареєструвати ПН №1, 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, а позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Вирішуючи спір між сторонами суд вирішує питання про розподіл судових витрат (статті, 132, 139, 143 КАС).
Судові витрати у справі у виді судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області та Державної податкової служби України в користь ПП «РОЗТОЦЬКЕ-АГРО» в розмірі 2684 грн, з кожного окремо.
На підставі наведеного, керуючись статтями 2, 5, 12, 90, 132, 139, 143, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7275500/41129405 від 31.08.2022, яким відмовлено Приватному підприємству "РОЗТОЦЬКЕ-АГРО" у реєстрації податкової накладної №1 від 12.08.2022.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 12.08.2022, подану Приватним підприємством "РОЗТОЦЬКЕ-АГРО".
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7275503/41129405 від 31.08.2022, яким відмовлено Приватному підприємству "РОЗТОЦЬКЕ-АГРО" у реєстрації податкової накладної №2 від 13.08.2022;
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 13.08.2022, подану Приватним підприємством "РОЗТОЦЬКЕ-АГРО".
Стягнути з Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області та Державної податкової служби України, в користь Приватного підприємства “РОЗТОЦЬКЕ-АГРО” сплачений судовий збір, в розмірі 2684 грн, з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 15 березня 2023 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Приватне підприємство "РОЗТОЦЬКЕ-АГРО" (місцезнаходження: с.Гаї-Розтоцькі,Тернопільський район, Тернопільська область,47232 код ЄДРПОУ 41129405);
відповідач:
- Головне управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ ДПС України (місцезнаходження: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003 код ЄДРПОУ 44143637);
- Державна податкова служба України (місцезнаходження: площа Львівська, 8,м. Київ,04053 код ЄДРПОУ 43005393);
Головуючий суддя Баб'юк П.М.