про відстрочення виконання судового рішення
15 березня 2023 року Справа № 480/10511/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Кравченко Є.Д., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми заяву Військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
До Сумського окружного адміністративного суду надійшла заява Військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання рішення суду від 30.12.2021 у справі №480/10511/21.
В обґрунтування заяви зазначено, що у Військової частини НОМЕР_1 відсутні кошти на рахунках для виконання судового рішення по справі №480/10511/21. Представник заявника зазначає, що Військова частина НОМЕР_1 не є розпорядником коштів та знаходиться на фінансуванні Міністерства оборони України. Крім того, відповідачем по справі зазначається, що Військовою частиною НОМЕР_1 подано відповідну заявку до начальника забезпечення фінансового органу для виділення коштів, але станом на 03.03.2023 кошти для виконання судового рішення до Військової частини НОМЕР_1 не надійшли.
Враховуючи зазначене, просить відстрочити виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 у справі № 480/10511/21 терміном на два місяці з дати надходження заяви до Сумського окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 09.03.2023 подану заяву було призначено до розгляду на 15.03.2023.
Представник позивача подав заперечення на заяву, в якій просив відмовити у відстроченні виконання судового рішення у зв'язку з відсутністю обгрунтованих підстав, що викликають необхідність надання додаткового строку для виконання зазначеного рішення. Звертає увагу суду, що заява про відстрочення виконання рішення подана майже через чотири місяці з дня набрання законної сили рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 у справі № 480/10511/21.
У судове засідання позивач і заявник не з'явилися, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином.
15.03.2023 від представника заявника надійшло клопотання про розгляд заяви про розстрочення виконання рішення без участі.
У відповідності до норм статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Тому суд вважає можливим розгляд заяви здійснювати за відсутності представника заявника та позивача.
Відповідно до вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи та доводи поданої заяви з наданими доказами, суд дійшов висновку задовольнити заяву про відстрочення виконання рішення з огляду на наступне.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення, - січень 2008 року.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення, - січень 2008 року.
Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 28.08.2021 із застосуванням березня 2018 року як місяця обчислення індексу цін для подальшої індексації, з урахуванням абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 28.08.2021 із застосуванням березня 2018 року як місяця обчислення індексу цін для подальшої індексації, з урахуванням абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, з урахуванням виплачених сум індексації грошового забезпечення за вказаний період.
У решті позовних вимог - відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2022 у справі №480/10511/21 апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 залишено без задоволення, а рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 - без змін.
За приписами статей 124 Конституції України та 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до пункту 7 розділу І Інструкції з організації претензійної та позовної роботи, самопредставництва, представництва інтересів Міністерства оборони України та Збройних Сил України у судах та інших державних органах, виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністра оборони України від 30.12.2016 №774, відповідальними за виконання судових рішень (виконавчих документів) є: у Збройних Силах військова частина: щодо судових рішень та виконавчих документів про стягнення грошових коштів фінансова (фінансово-економічна) служба.
Наказом Міністерства оборони України від 22.05.2017 №280 «Про організацію фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України» затверджені Правила організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, які, зокрема, визначають механізм фінансового забезпечення військових частин.
Відповідно до пункту 1.3 вказаних Правил розпорядниками бюджетних коштів за кошторисом Міністерства оборони України є: Міністр оборони України головний розпорядник; командувачі (начальники) видів Збройних Сил України, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, інших органів військового управління (крім військових комісаріатів (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), Голова Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, які включені до мережі головного розпорядника коштів, - розпорядники коштів нижчого рівня (другого рівня); командири військових частин, які включені до мережі головного розпорядника коштів або розпорядника коштів другого рівня, - розпорядники коштів нижчого рівня (третього рівня).
Розпорядники коштів третього рівня реалізують свої функції через фінансові органи військових частин.
Відповідно до пункту 2.23 Правил військова частина має право здійснювати видатки виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисами і планами асигнувань загального фонду бюджету, планами спеціального фонду за наявності витягів із річного розпису асигнувань державного бюджету, помісячного розпису асигнувань загального фонду державного бюджету, помісячного розпису спеціального фонду державного бюджету, а також у передбачених випадках згідно з річним розписом витрат спеціального фонду державного бюджету з розподілом за видами надходжень, доведених органом Державної казначейської служби України, що підтверджує відповідність цих документів даним казначейського обліку.
Пунктом 2.32 Правил передбачено, що з метою своєчасного та повного отримання коштів відповідно до затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету та плану спеціального фонду протягом поточного місяця військова частина здійснює аналіз стану виконання кошторису, уточнює потребу в коштах на наступний місяць і до 20 числа кожного місяця подає заявки (крім потреби в коштах на виплату грошового забезпечення та підйомної допомоги).
Фінансове забезпечення військової частини здійснюється відповідно до затверджених в установленому порядку кошторисів за рахунок коштів загального та спеціального фондів Державного бюджету України (пункт 3 Правил).
Таким чином, для отримання видатків на виплату позивачеві індексації грошового забезпечення відповідно до рішення суду від 30.12.2021 у справі №480/10511/21, фінансова служба відповідача має подати розпоряднику коштів відповідну заявку на уточнення в потребі на відповідний місяць.
Як встановлено судом, для виконання судового рішення, по даній справі, військовою частиною НОМЕР_1 подано відповідну заявку до начальника забезпечувального фінансового органу (Фінансово-економічне управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України) для виділення коштів в сумі 346 255,66 грн, але станом на 03.03.2023 кошти для виконання судового рішення до військової частини НОМЕР_1 не надійшли.
Частиною першою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до частини четвертої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови (частина п'ята статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України).
Суд зазначає, що наведені норми не містять конкретного переліку обставин для відстрочення та/або розстрочення виконання судового рішення, а лише встановлюють критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
В постанові від 06.12.2019 у справі №2а/0570/6531/2011 Верховний Суд дійшов висновку, що відстрочення в розумінні зазначеної норми закону є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об'єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.
Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Вирішуючи подану заяву, суд враховує, що Військова частина НОМЕР_1 є бюджетною установою, перебуває у складі Збройних Сил України. У свою чергу, Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади та військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України. Відповідно до Бюджетного кодексу України Міністерство оборони України є головним розпорядником коштів Державного бюджету України, якому бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України на відповідний рік (п.1 ч. 2, ч. 3 ст. 22 Бюджетного кодексу України). Міністерство оборони України свої функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України реалізовує через Департамент фінансів Міністерства оборони України.
На думку суду, триваюча широкомасштабна збройна агресія російської федерації проти України є об'єктивною перешкодою для своєчасного виконання відповідачем судового рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення.
При цьому, беззаперечним є також те, що Військова частина НОМЕР_1 приймає безпосередню участь у відсічі збройної агресії з боку російської федерації, а виконання судового рішення у даній справі потребує значного додаткового фінансування.
Означене вказує про тяжкий майновий стан Військової частини НОМЕР_1 , що в свою чергу надає суду право на застосування інституту «відстрочення виконання судового рішення».
Суд зазначає, що виходячи зі змісту заяви про відстрочення виконання судового рішення, підстави вважати, що боржник, Військова частина НОМЕР_1 , ухиляється від виконання рішення суду (або має такий намір) в частині виплати присудженої позивачу суми відсутні.
У свою чергу, відстрочення виконання рішення суду в цій справі лише відтермінує виплату належної суми позивачу.
Отже, з урахуванням наведеного, суд вважає обґрунтованою заяву Військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання судового рішення та наявності законодавчо передбачених підстав для її задоволення.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 у справі №480/10511/21- задовольнити.
Відстрочити Військовій частині НОМЕР_1 виконання рішення строком на 2 (два) місяці, а саме до 15 травня 2023 включно.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Є.Д. Кравченко