Ухвала від 15.03.2023 по справі 480/7544/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду

15 березня 2023 року Справа № 480/7544/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми звіт Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради, в якій просить:

- визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, які полягають у зменшенні ОСОБА_1 , одноразової грошової допомоги до 05 травня 2020 року як учаснику бойових дій;

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу до 05 травня 2020 року як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 по справі №480/7544/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправними дії Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради, які полягають у зменшенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня 2020 року як учаснику бойових дій. Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману частину щорічної разової допомоги до 5 травня, згідно статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплачених сум.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 11.05.2021 апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 у справі № 480/7544/20 за позовом ОСОБА_1 до Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії повернуто скаржнику.

11.02.2022 до суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 02.02.2021, мотивована тим, що Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради не виконує вказане рішення суду, незважаючи на набрання рішенням законної сили 11.05.2021, неодноразові звернення позивача з проханням виконати рішення в добровільному порядку та відкриття виконавчого провадження.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2022 заяву призначено до розгляду на 02.03.2022.

У зв'язку з вторгненням російських військ на територію України та розгортання бойових дій на обширній території країни, в тому числі і Сумській області, з метою недопущення загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду та суддів судове засідання не проводилось.

Ухвалою суду від 23.05.2022 заяву призначено до розгляду на 01.06.2022.

Ухвалою суду від 01.06.2022 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 по справі №480/7544/20 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, після набрання ухвалою суду законної сили, подати у 30-денний строк до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі №480/7544/20.

Дана ухвала була надіслана в електронний кабінет Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради, документ доставлено 01.06.2022.

На виконання ухвали суду 04.07.2022 Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради подано звіт про виконання рішення суду від 02.02.2021 у справі № 480/7544/20.

Ухвалою суду від 08.07.2022 у прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання судового рішення від 02.02.2021 у справі № 480/7544/20 відмовлено та встановлено Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 02.02.2021 у справі № 480/7544/20 в частині здійснення виплати ОСОБА_1 недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік - протягом 30 днів з дня отримання даної ухвали.

На виконання вищезазначеної ухвали суду Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради подано звіт про виконання рішення суду від 02.02.2021 у справі № 480/7544/20.

Поданий звіт мотивовано тим, що згідно з реєстром нарахованої суми недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік станом на 06.04.2021 департаментом було виконано рішення суду по справі № 480/7544/20 в частині нарахування ОСОБА_1 6800,00 грн. недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік. Відразу суми нарахованої потреби у коштах до виплати були направлені до розпорядника коштів вищого рівня, а саме до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації листом від 06.04.2021 № 12.01-28/2490/03. Щодо виконання судового рішення щодо виплати нарахованих сум зазначив, що 26.08.2021 постановою Кабінету Міністрів України № 902 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році. В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 538 було внесено зміни до Порядку, зокрема визначено дію порядку в тому числі і на 2022 рік. Тому очікується фінансування для виконання рішення суду, після надходження якого департаментом будуть одразу здійснені дії з перерахування коштів.

Враховуючи те, що департаментом як до законодавчого врегулювання спірного питання так і після нього вжиті всі необхідні та вичерпні заходи, спрямовані на виконання рішення суду, тому вважаємо, що підстав для додаткового судового реагування немає.

Розглянувши матеріали заяви та звіт щодо виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 по справі №480/7544/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправними дії Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради, які полягають у зменшенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня 2020 року як учаснику бойових дій. Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману частину щорічної разової допомоги до 5 травня, згідно статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплачених сум.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Порядок реалізації адміністративним судом функцій судового контролю у спосіб встановлення для відповідача у справі обов'язку подати звіт про виконання судового рішення передбачений нормами ст. 382 КАС України.

Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).

Отже, завершальним етапом у передбаченій ст. 382 КАС України процедурі судового контролю за виконання судового рішення є надання судом оцінки поданому відповідачем звіту про виконання рішення суду.

Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами.

Суд зазначає, що ухвалою суду від 08.07.2022 зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, після набрання ухвалою суду законної сили, подати у 30-денний строк до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі №480/7544/20. Проте у наданому відповідачем звіті вказано про перерахунок, а не про виплату позивачу недоотриманої частини щорічної разової допомоги до 5 травня. Тобто фактично відповідачем було подано звіт про виконання судового рішення в частині перерахунку позивачу щорічної разової допомоги до 5 травня.

При цьому суд звертає увагу відповідача на те, що здійснення перерахунку щорічної разової допомоги до 5 травня є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов'язав не лише провести перерахунок, але й виплатити позивачеві суму перерахованої допомоги.

Отже, станом на дату розгляду звіту відповідача доказів того, що рішення суду в частині здійснення виплати ОСОБА_1 перерахованої щорічної разової допомоги до 5 травня було виконано у повному обсязі та відповідачем вчинено всі дії для його виконання відповідачем не надано.

Зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів виплати ОСОБА_1 перерахованої щорічної разової допомоги до 5 травня, суд доходить висновку, що рішення суду у повному обсязі не виконано, а отже поданий звіт Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом.

Разом з тим, з метою недопущення порушення прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність встановлення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради нового строку для подання звіту про виконання рішення суду від 02.02.2021 у справі №480/7544/20 в частині здійснення виплати ОСОБА_1 перерахованої щорічної разової допомоги до 5 травня.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання судового рішення від 02.02.2021 у справі № 480/7544/20 - відмовити.

Встановити Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 02.02.2021 у справі № 480/7544/20 в частині здійснення виплати ОСОБА_1 недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік - протягом 90 (дев'яносто) днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.А. Прилипчук