14 березня 2023 року Справа № 480/6997/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6997/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, мотивуючи позовні вимоги тим, що 21.06.2022 відповідач відмовив йому в призначенні субсидії через наявну у нього заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг у розмірі понад 40 МНД та зі сплати аліментів - за розділеними особовими рахунками. Зазначає, що він працює на заводі "Зірка", який входить до Державного концерну "Укроборонпром", заробітна плата сплачується з порушенням вимог чинного законодавства України. Станом на 29.08.2022 заборгованість підприємства перед позивачем складає 48596,96 грн. Також, за рішенням суду з нього стягуються аліменти на утримання двох дітей. Через несвоєчасну виплату заробітної плати існує заборгованість зі сплати аліментів та оплати комунальних послуг. Вважає, що через наявну заборгованість з виплати заробітної плати він з незалежних від нього причин не в повному обсязі сплачує за комунальні послуги, а тому рішення відповідача про відмову в призначенні йому субсидії є протиправним. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що 25.05.2022 позивач звернувся до Управління з заявою про призначення та надання житлової субсидії та надав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. У декларації не була зазначена інформація про суми сплачених аліментів. Відповідно до підпункту 7 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці. Відповідно до наданої позивачем довідки Шосткинського ВДВС у Шостинському районі Сумської області від 27.05.2022 його заборгованість зі сплати аліментів на утримання дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з часу відкриття виконавчого провадження та станом на 01.05.2022 складає 89485,37 грн. За результатами проведеної перевірки та урахуванням відомостей з Єдиного реєстру боржників про наявну заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці було прийнято рішення не призначати позивачу субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2022. Вважає, що відмовивши позивачу в призначенні субсидії, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства і в межах наданих повноважень. Просив у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що позивач сумлінно виконує покладені на нього судом зобов'язання щодо забезпечення неповнолітніх дітей грошовими коштами, але через невиконання заводом "Зірка" зобов'язань щодо своєчасної оплати праці він має заборгованість зі сплати аліментів та не в повному обсязі сплачує за комунальні послуги. Крім того, з огляду на те, що починаючи з 1 грудня 2022 р. призначення житлових субсидій здійснюється органами Пенсійного фонду України, просить суд залучити до участі у справі співввідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Просив позов задовольнити та визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради від 21.06.2022 про відмову ОСОБА_1 в призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 1 травня 2022 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити йому субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 1 травня 2022 року.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити з огляду на таке.
Судом встановлено, що 25.05.2022 позивач подав до Управління соціального захисту населення Шосткинської міської ради заяву про призначення та надання житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.25-28,29-32).
Відповідно до повідомлення Управління соціального захисту населення Шосткинської міської ради від 21.06.2022 позивачу не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг через наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг та зі сплати аліментів (а.с.5).
Суд вважає, що відмова Управління соціального захисту населення Шосткинської міської ради призначити позивачу субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг є обґрунтованою та відповідає вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів Українивід 21 жовтня 1995 р. N 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. N 807; далі - Положення).
Відповідно до п. 3 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.
Відповідно до п. 43 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України, подає:
- заяву;
- декларацію;
- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
- копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);
- договір наймання (оренди) житла (у разі наявності);
- рішення суду (в разі наявності);
- інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).
Матеріалами справи підтверджується, що 25.05.2022 позивач подав до Управління соціального захисту населення Шосткинської міської ради заяву про призначення та надання житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. У поданій декларації у розділі VIII "Дані про суми аліментів, сплачених особами, які входять до складу домогосподарства, а також членами сім'ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання) за умови документального підтвердження фактичної сплати з 01.07.2021 до 31.12.2021" позивач відомості не вказав (а.с.29-32).
Разом з тим, відповідно до довідки Шосткинського відділу державної виконавчої служби у Шостинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 27.05.2022 № 35987 заборгованість позивача зі сплати аліментів відповідно до виконавчого листа № 589/408/17 від 05.07.20217, виданого Шосткинським міськрайонним судом Сумської області, на утримання дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з початку відкриття виконавчого провадження та станом на 01.05.2022 складає 89485,37 грн (а.с.33).
Відповідно до підпункту 7 пункту 14 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів яких погашається частинами за рішенням суду, осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).
Таким чином, оскільки відповідно до відомостей Єдиного реєстру боржників у позивача наявна заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці, з огляду на наведені правові норми відповідач правомірно відмовив йому в призначенні житлової субсидії.
Що стосується клопотання представника позивача про залучення до участі у справі співвідповідача, суд зазначає, що за змістом ч. 3 ст. 48 КАС України суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Отже, необхідною умовою для залучення співвідповідача до участі у справі є відповідне клопотання позивача про це. Відповідно до ч. 2 ст. 166 КС України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення наведені у ст. 167 КАС України. У даному випадку клопотання про залучення співвідповідача заявлене у відповіді на відзив, що не відповідає вимогам статей 166, 167 КАС України. Крім того, суд враховує, що на підставі п. 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій заяви про призначення та надання житлової субсидії з необхідними документами та/або відомостями приймаються від громадян: до 30 листопада 2022 р. включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, починаючи з 1 грудня 2022 р. - органами Пенсійного фонду України. У спірних правовідносинах із заявою про призначення житлової субсидії позивач звернувся до органу соціального захисту населення і рішення про відмову в призначенні субсидії за результатами розгляду документів позивача прийняв саме підрозділ з питань соціального захисту населення - відповідач у справі. До органу Пенсійного фонду України з питання призначення субсидії позивач не звертався, доказів цього суду не надав. У свою чергу, відповідач у справі є діючим органом, прийняте саме ним рішення про відмову в призначенні позивачу субсидії є предметом спору в цій справі, тому у суду немає підстав для залучення співвідповідача у справі.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що відмова Управління соціального захисту населення Шосткинської міської ради в призначенні субсидії ОСОБА_1 відповідає нормам чинного законодавства, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Свободи, буд. 43-А, ідентифікаційний код 03198103) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити за необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах