15 березня 2023 року м. Рівне №460/49267/22
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
Керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави
доКорецької міської ради Рівненської області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -
Керівник Здолбунівської окружної прокуратури звернувся з позовом до в інтересах держави до Корецької міської ради Рівненської області, за змістом якого просив суд:
визнати протиправною бездіяльність Корецької міської ради в частині невжиття захлдів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №65754, площею 130кв.м, що розташоване за адресою: вул.Київська, 65, м.Корець, Рівненська область;
зобов'язати Корецьку міську раду вжити заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №65754, площею 130кв.м, що розташоване за адресою: вул.Київська, 65, м.Корець, Рівненська область відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту».
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що не зважаючи на збройну агресію Російської Федерації проти України та реальну загрозу застосування ядерної зброї відносно території нашої держави відповідачем не вжито заходів спрямованих на приведення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №65764 у стан, придатний для використання за функціональним призначенням, для захисту населення. Наведене суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.
Ухвалою суду від 06.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними в ній матеріалами, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач, у встановлений в ухвалі строк, відзиву на позовну заяву не подав.
29.12.2022 від Корецької міської ради Рівненської області надійшло клопотання про розгляд справи за наявними в ній матеріалами.
Відтак, відповідно до ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
До комунальної власності Корецької міської ради належить протирадіаційне укриття №65764 площею 130кв.м, розташоване за адресою: вул.Київська, 65, м.Корець, Рівненська область. Згідно акту оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 05.08.2022 зазначений об'єкт не готовий до використання за призначенням, через що не здатний забезпечити захист цивільного населення та у разі використання за призначенням може створювати загрозу для життя та здоров'я людей. Балансоутримувачем захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №65764 є Корецька міська рада.
Згідно положень частини першої статті 32 Кодексу цивільного захисту України, протирадіаційне укриття це негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження.
Положеннями частини восьмої цієї ж статті визначено, що утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
А нормою частини сьомої врегульовано, що вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Положеннями пункту 9 Розділу «Утримання фонду захисних споруд» Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №138 від 10.03.2017, передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами. Згідно з пунктом 10 цього ж Порядку, балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд. А пунктом 11 визначено, що вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.
Згідно пункту 1 Розділу II «Загальні вимоги до утримання та експлуатації фонду захисних споруд» Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018, споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.
Положеннями пункту 7 Розділу II визначено, що споруди фонду захисних споруд, їх комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення мають утримуватися в належному технічному стані. Утримання та експлуатація обладнання споруд фонду захисних споруд здійснюються згідно з вимогами і рекомендаціями, визначеними технічною документацією на них, а також відповідними нормами і правилами.
Положеннями підрозділу 2 «Оцінка стану готовності захисних споруд до використання за призначенням» розділу VI «Організація заходів з утримання, експлуатації та обслуговування захисних споруд» Вимог визначено, що для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд. Оцінка стану готовності захисних споруд здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням. За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту. Результати оцінки стану готовності, отримані під час нагляду, ураховуються під час складення документів (актів, приписів) за його результатами. За результатами оцінки стану готовності захисну споруду може бути визнано як готову, обмежено готову або неготову до використання за призначенням.
05.08.2022 комісією у складі заступника міського голови Корецької міської ради Маркевич І.Р., відповідальної особи за ЦЗ у Корецькій міській раді Чернюк Т.М., державного інспектора з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки у Рівненському районі Войтюк А.М., головного спеціаліста відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Корецького управління ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області Заводської А.В., медичного директора КНП «Корецький центр ПСМД» Павлюк О.А. проведено оцінку стану готовності захисної споруди цивільного захисту, що розміщене за адресою: вул.Київська, 65, м.Корець, Рівненська область. За результатами оцінки складено Акт, згідно якого укриття визначено як не готове до використання за призначенням, тобто таке, що підлягає доукомплектуванням необхідним майном, належного оформлення документації.
Слід зауважити, що після початку 24.02.2022 повномасштабної військової агресії російської федерації проти України та введення на всій території України воєнного стану виникли обґрунтовані та реальні підстави для використання укриття безпосередньо за призначенням для захисту цивільного населення.
Однак і на даний час захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття №65764 площею 130кв. м, розташоване за адресою: вул.Київська, 65, м.Корець Рівненська область, перебуває в стані не готовності до використання за призначенням, через що не здатне забезпечити захист цивільного населення.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про допущення відповідачем бездіяльності щодо невжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №65764, що, зважаючи на цільове призначення вказаної захисної споруди цивільного захисту, може не захистити належним чином від загрози життю та/або здоров'ю людей та у разі їх не усунення, можуть призвести до незворотних наслідків.
Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов'язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов'язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.
Суд враховує, що в умовах військової агресії російської федерації проти України, недодержання та порушення балансоутримувачем вимог законодавства України в сфері використання та забезпечення функціонування об'єктів цивільного захисту (захисних споруд) призвело до його не готовності для використання за призначенням, через що захисна споруда не здатна у належному обсязі забезпечити захист цивільного населення та у разі використання за призначенням може створювати загрозу для життя та здоров'я людей. Невжиття відповідачем визначених законодавством заходів з метою приведення протирадіаційного укриття до стану готовності суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.
Таким чином позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки судові витрати позивача у даній адміністративній справі не пов'язані залученням свідків та проведенням експертиз, суд не вбачає підстав для їх стягнення з відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави до Корецької міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Корецької міської ради Рівненської області в частині невжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття №65764, площею 130кв.м, розташованого за адресою: вул.Київська, 65, м.Корець, Рівненська область.
Зобов'язати Корецьку міську раду Рівненської області вжити заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття №65764 площею 130кв.м, розташоване за адресою: вул.Київська, 65, м.Корець, Рівненська область відповідно до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 15 березня 2023 року
Учасники справи:
Позивач - Керівник Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Княгині Ольги, 36,м .Здолбунів,Рівненська область,35700, ЄДРПОУ/РНОКПП 02910077)
Відповідач - Корецька міська рада Рівненської області (пл. Київська, 5,м.Корець,Рівненський район, Рівненська область,34700, ЄДРПОУ/РНОКПП 43929176)
Суддя У.М. Нор