Рішення від 14.03.2023 по справі 460/39860/22

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2023 року м. Рівне №460/39860/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), за змістом якого просила суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу відповідно до ст.53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» допомоги на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на час смерті;

- зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату позивачу відповідно до ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» допомоги на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на час смерті.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідач протиправно відмовив у виплаті допомоги на поховання померлої бабусі позивача.

Ухвалою суду від 31.10.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказано, що в свідоцтві про смерть та в пенсійні справі дата народження ОСОБА_2 не співпадають, відтак підстави для виплати допомоги на поховання відсутні. З огляду на викладене, відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно вимог чинного законодавства.

Розглянувши позовну заяву та відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Позивач звернулася до відповідача із заявою від 25.07.2022 про виплату допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 .

Листом від 09.08.2022 №12792-14387/П-05/8-1700/22 відповідач повідомив позивача про те, що підстави для виплати допомоги на поховання відсутні, у зв'язку з тим, що дата народження ОСОБА_2 в свідоцтві про смерть та в документах, наявних в пенсійній справі не співпадають.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернулась з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч.4 ст.91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, у разі смерті пенсіонера його сім'ї або особі, яка здійснила похорон, виплачується допомога на поховання в розмірі двомісячної пенсії.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

За змістом статті 1 Закону №1058-IV, пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.9 Закону №1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 3 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що у солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду. До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.

Згідно зі статтею 53 Закону №1058-IV, у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Таким чином, допомога на поховання за рахунок коштів Пенсійного фонду надається у разі смерті пенсіонера, який отримував пенсію за віком, по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, призначену відповідно до Закону №1058-IV.

Порядок звернення за допомогою на поховання визначено розділом V Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 5.1 розділу V Порядку №22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 7), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року №1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за №691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до відповідача із заявою про здійснення виплати допомоги на поховання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки с.Вежиця Сарненського району Рівненської області. До заяви додано копії: паспорта громадянки ОСОБА_1 та ідентифікаційного коду ОСОБА_1 , довідки, виданою Старосільською сільською радою Сарненського району Рівненської області від 11.07.2022 №3099 та від 19.07.2022 №3171, свідоцтва про народження громадянки ОСОБА_2 , свідоцтва про смерть громадянки ОСОБА_2 , заповіту громадянки ОСОБА_2 .

Підставою для відмови у здійсненні відповідної виплати стала наявність розбіжності у даті народження громадянки ОСОБА_2 .

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Рокитнівського районного управління юстиції 07.05.2008, ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Вежиця Рокитнівського району Рівненської області.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що 11.07.2022 складено актовий запис №30, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Старосільською сільською радою Сарненського району Рівненської області.

ОСОБА_1 здійснила поховання своєї бабусі, ОСОБА_2 за власні кошти, що підтверджується довідкою від 11.07.2022 №3099, виданою Старосільською сільською радою Сарненського району Рівненської області.

Довідкою Старосільської сільської ради Сарненського району Рівненської області від 19.07.2022 №3171 підтверджується, що громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 проживала на території Старосільскої ради в АДРЕСА_1 .

Суд зазначає, що відповідно до вимог п.4.2. розділу ІV Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.

Відповідач стверджує, що в управлінні Пенсійного фонду на обліку перебуває громадянка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 .

На підтвердження вказаних обставин, відповідачем надано до суду копію паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого Рокитнівським РВ УМВС України в Рівненській області 30.04.1998, відповідно до даних якого ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 в селі Вежиці Рокитнівського району Рівненської області.

Отже, надані до пенсійного фонду та наявні в пенсійній справі документи, містять розбіжності, що виключає можливість беззаперечно встановити ту обставину, що особа, яка перебувала на обліку в пенсійному органі та особа, щодо якої подано заяву на виплату допомоги на поховання, є однією особою.

Суд зазначає, що згідно Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління ПФ У країни від 22.12.2014 №28-2 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: 1) забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення; 2) планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; 3) організовує роботу управлінь Фонду щодо: забезпечення надходжень від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших коштів, ведення обліку їх надходжень та платників відповідно до законодавства; ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та у складі цього реєстру реєстру платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, внесення відомостей до них та їх використання; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів; застосування фінансових санкцій та нарахування пені, передбачених законом та умовами договорів з установами та організаціями, що здійснюють виплату пенсій; призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством; 4) забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); 5) здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ; 6) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, контроль за цільовим використанням коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці; 7) здійснює контроль за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому соціальному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсійні виплати; 8) застосовує фінансові санкції, передбачені законом та умовами договорів з установами та організаціями, що здійснюють виплату пенсій; 9) організовує первинний бухгалтерський облік та звітність в управліннях Фонду, одержує в установленому порядку статистичну й бухгалтерську звітність, складає зведені бухгалтерські звіти та баланси, забезпечує своєчасне їх подання відповідним органам; 10) надає управлінням Фонду допомогу у вирішенні питань матеріально-технічного забезпечення; 11) організовує професійну підготовку та підвищення кваліфікації працівників, узагальнює та поширює прогресивні форми і методи роботи; 12) проводить у межах своїх повноважень інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення; 13) інформує громадськість про свою діяльність; 14) здійснює розгляд звернень, заяв та скарг підприємств, установ, організацій і громадян з питань діяльності Фонду, виявляє та усуває причини, що призводять до подання громадянами скарг; 15) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, реалізацію державної політики стосовно державної таємниці та інформації з обмеженим доступом, контроль за її збереженням у головних управліннях Фонду; 16) узагальнює та аналізує результати роботи головного управління Фонду та управлінь Фонду, вносить відповідні пропозиції правлінню Фонду; 17) здійснює інші повноваження, визначені законом.

Отже, органи пенсійного фонду не наділені компетенцією встановлення фактів та усунення розбіжностей у документах, що надаються заявниками, а тому відповідачем правомірно відмовлено позивачеві у видачі допомоги, оскільки документи мають певні розбіжності.

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач довів правомірність своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя Д.Є. Махаринець