Рішення від 02.03.2023 по справі 440/9447/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/9447/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Накісько Т.А.,

представника позивача - Ковтуна Ю.І.,

представника відповідача - Мазуки Г.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови.

ВСТАНОВИВ:

Позивач акціонерне товариство "Полтаваобленерго" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови № 1179 від 20.09.2022 року.

В обґрунтування позовних вимог АТ "Полтаваобленерго" вказувало на те, що спірна постанова прийнята відповідачем з порушенням вимог частини 2 статей 19, 124 Конституції України, статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", частин 1, 2 статті 5 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», підпункту 2 пункту 2.7, підпункту 2 пункту 2.10 Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів, затверджених постановою НКРЕКП від 02.07.2019 року № 1333, оскільки предмет звернення ФОП ОСОБА_1 щодо недотримання ОСР підпункту 2 пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії при складанні протоколу комісії АТ "Полтаваобленерго" від 05.01.2021 року є предметом позову у справі господарського суду Полтавської області № 917/393/21 за позовом ФОП ОСОБА_1 до АТ "Полтаваобленерго". Вважає, що НКРЕКП не повинна була приймати до розгляду звернення ФОП ОСОБА_1 .

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/9447/22 за позовом акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови. Справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження.

28 листопада 2022 року до суду надійшов відзив, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначав, що до НКРЕКП надійшло звернення ФОП ОСОБА_1 від 22.06.2021 року № 297/2206, від 22.06.2021 року № 298/2206, від 20.06.2022 року № 109/2006 щодо врегулювання взаємовідносин із АТ "Полтаваобленерго" у частині правомірності здійснених нарахувань обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту про порушення та не проведення зазначеного перерахунку у відповідності до рекомендації НКРЕКП згідно листів від 21.07.2021 року № 4822/20.3/8-21, від 01.09.2021 року № 10004/23.3/7-21. На підставі звернень ФОП ОСОБА_1 керуючись положеннями пункту 5.1 Порядку контролю № 428, статтею 19 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” регулятором проведено позапланову невиїзну перевірку АТ "Полтаваобленерго". За результатами опрацювання НКРЕКП наданих ФОП ОСОБА_1 документів відповідачем встановлено, що 07.05.2020 року представниками АТ "Полтаваобленерго" за адресою: пр. Героїв Дніпра, 75, м. Горішні Плавні, складено акт про порушення № 00002775. В акті зазначено: "порушено облік електричної енергії: п. 2.2.4, а. 5.5.5.9, п. 5.5.5.25, п. 8.2.4 ПРРЕЕ, п. 11.9.1, п.11.9.2 КСР - інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки, що призвело до позаобліку електричної енергії, встановлено використання пристрою випромінювання електромагнітних полів, внаслідок чого спожита електроенергія не враховується. Пристрій випромінювання електромагнітних полів підключено до мережі 220В. Провід з відгалуженням від електромагнітного пристрою закріплено на корпусі лічильника NIK2301AP.0000.0.11 № 10006470. Відсутній камерний індикатор впливу магнітного поля, який встановлено на корпусі лічильника електричної енергії. За результатами перевірки встановлено порушення ліцензіатом вимог пункту 1 частини третьої статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії", пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ, пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, у зв'язку з розглядом акту про порушення від 07.05.2020 року № 00002775 на комісії 05.01.2021 року з порушенням терміну 183 календарних дні та застосування для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії дозволеної до використання потужності 75кВт.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.01.2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) отримала звернення ФОП ОСОБА_1 від 22.06.2021 року № 297/2206, від 22.06.2021 року № 298/2206, від 20.06.2022 року № 109/2006 щодо врегулювання взаємовідносин із АТ "Полтаваобленерго" у частині правомірності здійснених нарахувань обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту про порушення від 07.05.2020 року № 00002775.

На підставі звернення ФОП ОСОБА_1 (вх. № 8498/1-22 від 24.06.2022 року) НКРЕКП прийнято постанову від 02 серпня 2022 року № 842 "Про проведення позапланової невиїзної перевірки АТ "Полтаваобленерго".

З 17.08.2022 року по 22.08.2022 року НКРЕКП проведено позапланову невиїзну перевірку АТ "Полтаваобленерго", за результатами якої складений акт від 22.08.2022 року № 249.

20.09.2022 року за результатами засідання НКРЕКП з розгляду акту від 22.08.2022 року № 249 винесена постанова № 1179 про накладення на АТ "Полтаваобленерго" штрафу в розмірі 85000,00 грн. за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:

- пункту 1 частини третьої статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" щодо обов'язку оператора системи розподілу дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно - правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

- підпункту 2 пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, яким встановлено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) розраховується за формулою W доб = P · t доб · K в, (4) де P - потужність (кВт), визначена як: потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи).

Позивач не погодився із постановою від 20.09.2022 року № 1179 та оскаржив її до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суду виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) (далі - Закон № 877-V).

Разом з цим, відповідно до частини другої статті 2 Закон № 877-V дія цього Закону не поширюється на відносини, зокрема, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.

Таке правове регулювання було обумовлено набранням чинності Законом України від 19.12.2019 № 394-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг”, яким частину другу статті 2 Закону № 877-V було доповнено словами “державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг”.

Водночас, повноваження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у спірних правовідносинах регулюються, зокрема, Законом Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та Законом України "Про ринок електричної енергії" .

Частиною першою статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно із статтею 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.

Частинами першою-третьою статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.

Згідно з частиною четвертою статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо - та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання регулятора, за результатами якого регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті регулятора до розгляду акта на засіданні регулятора.

Абзацом п'ятим частини п'ятої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» установлено, що у разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання регулятора, за результатами якого регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Частинами другою-четвертою статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» установлено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання", "Про енергетичну ефективність".

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії визначає Закон України «Про ринок електричної енергії», який регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

За визначеннями, наведеними у статті 1 цього Закону: 72) Регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; 74) ринок електричної енергії - система відносин, що виникають між учасниками ринку під час здійснення купівлі-продажу електричної енергії та/або допоміжних послуг, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачам; 78) розподіл електричної енергії (далі - розподіл) -транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії; 96) учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно з частиною четвертою статті 6 Закону України «Про ринок електричної енергії» Регулятор має право: 4) видавати обов'язкові для виконання учасниками ринку рішення; 5) накладати санкції на учасників ринку (крім споживачів), які порушили свої зобов'язання відповідно до цього Закону та інших актів законодавства.

Відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, регламентована статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії».

Частиною першою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до частини третьої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

Згідно з частиною четвертою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у розмірах, установлених цією нормою.

Частиною восьмою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що рішення про застосування санкцій Регулятором та штрафних санкцій центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, може бути оскаржено в судовому порядку.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що НКРЕКП є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних (невиїзних) перевірок; у разі виявлення порушень у діях таких суб'єктів, застосовувати до них за результатом проведених перевірок санкції, у тому числі штрафні, виключний перелік яких визначений статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», а також здійснювати інші заходи державного регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави.

Перевіркою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг під час проведення перевірки АТ "Полтаваобленерго" встановлено, що 07.05.2020 року представниками АТ "Полтаваобленерго" за адресою: пр. Героїв Дніпра, 75, м. Горішні Плавні, складено акт про порушення № 00002775. В акті зазначено: "порушено облік електричної енергії: п. 2.2.4, а. 5.5.5.9, п. 5.5.5.25, п. 8.2.4 ПРРЕЕ, п. 11.9.1, п.11.9.2 КСР - інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки, що призвело до позаобліку електричної енергії, встановлено використання пристрою випромінювання електромагнітних полів, внаслідок чого спожита електроенергія не враховується. Пристрій випромінювання електромагнітних полів підключено до мережі 220В. Провід з відгалуженням від електромагнітного пристрою закріплено на корпусі лічильника NIK2301AP.0000.0.11 № 10006470. Відсутній камерний індикатор впливу магнітного поля, який встановлено на корпусі лічильника електричної енергії. За результатами перевірки встановлено порушення ліцензіатом вимог пункту 1 частини третьої статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії", пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ, пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, у зв'язку з розглядом акту про порушення від 07.05.2020 року № 00002775 на комісії 05.01.2021 року з порушенням терміну 183 календарних дні та застосування для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії дозволеної до використання потужності 75кВт.

Згідно пункту 1 частини третьої статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу зобов'язаний: дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Підпунктом 2 пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, встановлено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) розраховується за формулою W доб = P · t доб · K в, (4) де P - потужність (кВт), визначена як: потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи).

Суд зазначає, що протокол №00002775 засідання комісії Комсомольська філія АТ "Полтаваобленерго" від 05.01.2021 р. по розгляду акта про порушення споживачем ПРРЕЕ № 00002775 від 07.05.2020 року є предметом позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" у господарській справі 917/393/21.

Рішенням Господарського суду Полтавської області від 22.09.2022 у справі №917/393/21, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 24.01.2023 року, визнано недійсним протокол №00002775 засідання комісії Комсомольська філія АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» від 05.01.2021 р. по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ.

Рішенням Господарського суду Полтавської області від 22.09.2022 у справі №917/393/21 зазначено: "що ні акт про порушення, ні протокол не містять зафіксованого факту не допуску відповідача на територію Споживача, або в окремі приміщення, акт про недопуск суду не надано.

Також, в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_2 , як представник позивача, перешкоджав представникам електропостачальника, оператора системи розподілу (передачі) щодо виконання своїх функцій, зокрема, які б свідчили про неможливливість застосування способу визначення потужності, передбаченого абз. 2) пп. 8.4.10. ПРРЕЕ.

Суд зазначає, що представники Відповідача були забезпечені доступом до всіх приміщень Споживача, а отже були забезпечені усі необхідні умови для реалізації підпункту 2 пункту 8.4.10 ПРРЕЕ".

Представником позивача також не надано суду доказів факту недопуску представників товариства на територію споживача для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність.

Таким чином, суд погоджується, з висновками комісії з перевірки, що розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії мав бути зроблений виходячи з потужності, обчисленої виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи).

Отже, АТ "Полтаваобленерго" при фіксації порушення в акті про порушення від 07.05.2020 №00002775 та при донарахуванні споживачу суми недоврахованої електроенергії не дотримався вимог підпункту 2 пункту 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Суд відхиляє доводи представника позивача про порушення відповідачем Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів, затверджених постановою НКРЕКП від 02.07.2019 року № 1333 (далі - Правила № 1333), з посиланням на розгляд господарським судом Полтавської області справи № 917/393/21 за позовом ФОП ОСОБА_1 до АТ "Полтаваобленерго" про визнання недійсним протоколу виходячи з наступного.

Правила № 1333 визначають процедуру розгляду Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, звернень споживачів або осіб, які мають намір ними стати, щодо порушення їхніх прав та інтересів суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, державне регулювання яких здійснюється НКРЕКП, та врегулювання спорів.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2.7 Правил № 1333 НКРЕКП не розглядає звернення заявника, якщо: НКРЕКП повідомлено про те, що звернення перебуває на розгляді у суді з ініціативи заявника та предметом позову є питання, що є предметом звернення.

Згідно підпункту 2 пункту 2.10. НКРЕКП має право припинити розгляд звернення, якщо НКРЕКП отримано: інформацію про прийняття судом до розгляду позову заявника з того самого питання, з яким заявник звернувся до НКРЕКП, або судом прийнято рішення, яке набрало законної сили.

Аналіз вказаних норм права дає підстави стверджувати, що відмова у розгляді звернення заявника, або припинення розгляду його звернення з підстав прийняття судом до розгляду позову заявника з того самого питання, з яким заявник звернувся до НКРЕКП, є правом, а не обов'язком регулятора.

При цьому, пропущений строк подання заявником скарги за наявності поважних причин може бути поновлений НКРЕКП.

Суд також відхиляє зауваження позивача щодо неспівмірності застосованого штрафу фактичним обставинам, оскільки розмір застосованої відповідачем санкції відповідає нижній граничній межі, встановленої положенням підпункту 4 частини четвертої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії".

З огляду на викладене, НКРЕКП під час винесення спірної постанови діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, які передбачені чинним законодавством, що свідчить про обґрунтованість та правомірність спірного акту індивідуальної дії.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (вул. Старий Поділ, 5, м. Полтава, Полтавська область, 36022; ЄДРПОУ 00131819) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім'ї Бродських, 19, м. Київ, 03057; ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправною та скасування постанови - повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 15 березня 2023 року.

Головуючий суддя А.Б. Головко