Справа № 420/12178/22
01 березня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Грекової К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Центр -Н" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Центр -Н" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення - рішення від 15.08.2022 №00025820701.
Ухвалою суду від 06.10.2022 відстрочено Товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Центр -Н" сплату судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову у розмірі 2000,00 грн. до ухвалення судового рішення у справі; відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 07.12.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що не погоджується із прийняттям податкового повідомлення - рішення від 15.08.2022р. №00025820701 та просить суд його скасувати. Позивач вказав, що відповідач, відмовив ТОВ «Торговий дім Центр-Н» у бюджетному відшкодуванні, на підставі положень п. 69.29 Податкового кодексу України та, як вбачається з аналізу вказаного положення законодавства, мова ведеться про ситуацію в якій було знищено (втрачено) товари, суми за придбання яких включенні до складу податкового кредиту. На думку позивача, при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, відповідач протиправно застосував вказане положення Податкового кодексу України, оскільки жодної інформації про втрату чи знищення саме товарів, у податкового органу немає. Також позивач зазначив, що положеннями Податкового кодексу України, зокрема п. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу, передбачено, що у разі неможливості надання первинних документів, у зв'язку з їх знаходженням на території бойових дій, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок. При цьому, відповідно до положень Податкового кодексу України, обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови. Разом з тим, позивач наголосив, що факт тимчасової окупації м. Херсона є загальновідомим на не підлягає підтвердженню. Позивач вказав, що в податковому повідомленні - рішенні, не міститься посилань на необхідні норми законодавства, які дають право податковому органу під час воєнного стану на проведення таких перевірок та, що враховуючи той факт, що ТОВ «Торговий дім Центр-Н» не отримував жодних повідомлень про витребування документів та/або проведення перевірки, позивач впевнений, що у зазначених документах також відсутні будь які посилання на відповідні норми законодавства.
21.10.2022 до суду від Головного управління ДПС у Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач зазначив, що на підставі наказу Головного управління ДПС у Полтавській області від 17.06.2022 728-П «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Торговий дім Центр-Н», у відповідності до вимог п.п. 19-1.1.6, п.19-1.1ст.19-1, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2. п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78, ст. 79, п. 82.2 ст. 82, пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755 - VI із змінами та доповненнями з урахуванням наказу ДПС України від 28.03.2022 № 173 «Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС» (зі змінами) проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Торговий дім Центр-Н» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2022 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 18.02.2022 № 9035412327 від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету. Відповідач вказав, що у порядку визначеному статтею 42 та вимог пп.69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України з урахуванням змін внесених Законом України «Про внесення змін до податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 № 2260-ІХ, на електронну адресу ТОВ «ТД ЦЕНТР-Н» (centerN@meta.ua), з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги», сформовано та надіслано (вручено) копію наказу Головного управління ДПС у Полтавській області від 17.06.2022 року 728-П «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Торговий дім Центр-Н» та письмове повідомлення від 17.06.2022 за № 105 про дату початку та місце проведення такої перевірки, однак на дату проведення перевірки відповідь відсутня. Відповідач зазначив, що направлення документів засобами поштового зв'язку було не можливо та згідно відповіді АТ «Укрпошта», приймання та обробка поштових відправлень в м. Херсон та Херсонську область станом на 17.06.2022 відхилено (причина: область одержувачів закрита для обміну поштою зв'язку з тимчасово окупованою територією). Отже, як вказав відповідач, за відсутності документів, якими оформлено господарські операції ТОВ «Торговий дім Центр-Н», відсутності документів на реалізацію товарів (робіт, послуг), відсутності підтвердження факту оплати ТМЦ та за відсутності фізичної можливості перевірки (інвентаризації) наявності оприбуткованих ТМЦ, перевіркою не підтверджено і не спростовано достовірність і правильність визначення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду (показник рядка 19 Декларації) в сумі 3406944 грн. Поряд з цим, відповідач наголосив, що жодні первинні документи на підтвердження придбання ТМЦ та інші, платником не надано як до перевірки так і до суду не надано. Відповідач вказав, що враховуючи п. 69.29 ст. 69 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, згідно якого: «Суми податку на додану вартість, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування та зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення» та, що ТОВ «ТД ЦЕНТР-Н» завищено задекларований показник від'ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 20.2 Декларації за січень 2022 року) на загальну суму 1986792 грн. Таким чином, як вказав відповідач, сума ПДВ 1986792 грн. підлягає зарахуванню до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (рядок 21 Декларації з ПДВ за січень 2022 року).
21.01.2023 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив у якій позивач вказав, що не погоджується із відзивом відповідача. Позивач зазначив, що відповідачем не надано жодного доказу, що свідчить про одержання позивачем відповідних документів, що враховуючи вимоги п.2. ст.77 КАСУ свідчить про відсутність у відповідача доказів про одержання позивачем повідомлення про перевірки, наказу, акта про перевірку. Разом з тим, як вказав позивач, сам вид перевірки (позапланова невиїзна), без надання платнику податків права на подання відповідних пояснень та документів, що стосуються предмету перевірки, позбавляє контролюючий орган можливості об'єктивно здійснити аналіз законності діяльності такого платника й дійти обґрунтованих висновків стосовно податкового правопорушення. Отже, з наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Враховуючи викладене та не отримання позивачем наказу Головного управління ДПС у Полтавській області «Про проведення перевірки» та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки до початку проведення перевірки, позивач вказав, що вказані порушення позбавили позивача можливості реалізації свого права на ознайомлення із ними до початку здійснення контрольного заходу та подання відповідних пояснень й документів.
27.01.2023 до суду від Головного управління ДПС у Полтавській області надійшли додаткові пояснення у яких відповідач вказав, що просить суд врахувати той факт, що враховуючи положення пп. 69.2. п. 69 Підрозділу 10 розділу ХХ ПК України відповідачем дотримано порядок повідомлення платника податку про проведення перевірки та необхідність надання документів. Відповідач вказав, що з аналізу пп. 69.28. п. 69 Підрозділу 10 розділу ХХ ПК України вбачається, що перебування платника податку, його первинних документів на тимчасово окупованої території, не є автоматичною підставою для введення мораторію на проведення перевірок. Положеннями пп. 69.28. п. 69 Підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України чітко передбачено, що платник податку має подати до контролюючого органу повідомлення про неможливість пред'явлення первинних документів, в якому навести обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів), в той же час, протягом усього строку розгляду даної справи позивачем не надано до суду доказів повідомлення відповідача про неможливість пред'явлення первинних документів і після проведення перевірки. Поряд з цим, відповідачем вказано, що позивачем не були надані до контролюючого органу будь-які документи для проведення перевірки та не було подано повідомлення про неможливість пред'явлення первинних документів. Поряд з цим, відповідач вказав, що враховуючи особливості проведення документальних позапланових перевірок з підстав, визначених п.78.1.8 п.78.1 ст.78 ПК України, декларацій або уточнюючих розрахунків (у разі їх подання), до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, та з урахуванням вимог п.69.2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України перевірка повинна бути проведена протягом 60 календарних днів, що настають після закінчення граничного терміну проведення камеральної перевірки відповідної декларації.
Представник позивача підтримав позовні вимоги ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЦЕНТР-Н» та просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог та просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
Наказом Головного управління ДПС у Полтавській області від 17.05.2022р. №728-П, на підставі пп.19-1.1.6 п.19-1 ст.19, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп. 75.1.2 п.75.1 ст.75, пп. 78.1.8 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, з урахуванням наказу ДПС України від 28.03.2022р. №173 «Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС,», призначено провести з 18.07.2022 документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЦЕНТР-Н» з питань законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та від'ємного значення з податку на додану вартість та від'ємного значення за січень 2022 року, терміном 5 робочих днів, з 18.07.2022 (а.с.117).
У період з 18.07.2021 по 22.07.2022, Головним управлінням ДПС в Одеській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЦЕНТР-Н» з питань законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість за січень 2022 року, за результатами якої складено акт від 26.07.2022 №2633/16-31-07-01-10/37049701 (а.с.122-136).
Під час перевірки встановлено порушення ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЦЕНТР-Н»:
-пп.16.1.15 п.16.1 ст. 16, п. 44.6 ст.44, п. 200.4 абз.б ст.200 ПК України, пп. 69.29 ст.69 Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного етапу, Розділу XX «Перехідні положення» ПК України, Наказу Міністерства Фінансів України від 28.01.2016 №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», оскільки ним завищено суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на 1986792 грн.;
- пп.16.1.15 п.16.1 ст.16, п. 44.6 ст.44, п. 200.1, п. 200.4 абз.б ст.200 ПК України, пп. 69.29 ст.69 Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану, Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, Наказу Міністерства Фінансів України від 28.01.2016 №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», оскільки ним занижено від'ємне значення з ПДВ, що зараховується до складу наступного звітного періоду на суму 1986792 грн.
Так, у ході перевірки перевіряючими встановлено, що достовірність і правильність визначення суми від'ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (показник рядка 20.2.1 Декларації ) в сумі 1986792 грн., перевіркою не підтверджено, внаслідок відсутності документів, які формують дані бухгалтерського та податкового обліку і пов'язані з нарахуванням та сплатою податків і зборів. Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», Указу Президента України від 14.03.2022 №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України 15.03.2022 №2119-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» та Указу Президента України від 18.04.2022 №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України 21.04.2022 №2212-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на території України введено воєнний стан. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 (у редакції наказу від 14.07.2022 № 152) затверджено Перелік територій громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 08.07.2022 (далі по тексту - Перелік територій громад). Згідно Переліку територій громад визначено і Херсонська область, а саме, Херсонська міська територіальна громада. Місцезнаходження ТОВ «ТД ЦЕНТР-Н»: 73000 Херсонська область, м.Херсон, Корабельний район вул.Шенгелія, буд. 3-А. Отже, за відсутності документів, якими оформлено господарські операції ТОВ «ТД ЦЕНТР-Н», відсутності документів на реалізацію товарів (робіт, послуг), відсутності підтвердження факту оплати ТМЦ та за відсутності фізичної можливості перевірки (інвентаризації) наявності оприбуткованих ТМЦ, перевіркою не підтверджено і не спростовано достовірність і правильність визначення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду (показник рядка 19 Декларації) в сумі 3406944 грн. Здійснити обстеження складських приміщень, з метою підтвердження залишків товарів, придбаних та оприбуткованих ТМЦ ТОВ «ТД ЦЕНТР-Н» на території Херсонської області немає можливості. Враховуючи зміни, внесені Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану: п. 69.29 ст.69 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України, згідно якого: «Суми податку на додану вартість, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування та зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення». ТОВ «ТД ЦЕНТР-Н» завищено задекларований показник від'ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 20.2 Декларації за січень 2022 року) на загальну суму 1986792 грн. Таким чином, сума ПДВ 1986792 грн. підлягає зарахуванню до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (рядок 21 Декларації з ПДВ за січень 2022 року).
На підставі вищевикладених висновків, Головним управлінням ДПС в Одеській області складено податкове повідомлення -рішення від 15.08.2022р. №00025820701, яким, на підставі висновків вищевказаного акту перевірки, виявлено контролюючим органом відсутність права у ТОВ «ТД ЦЕНТР-Н» на отримання бюджетного відшкодування за період січень 2022 року на почний рахунок платника податку та відсутність права на врахування такої суми від'ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість, у розмірі 1 986 792,00грн. (а.с.118).
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п.п.16.1.15 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: забезпечувати надання посадовими (службовими) особами платника податку письмових пояснень на письмовий запит контролюючого органу з питань, що стосуються предмета перевірки, та їх документального підтвердження.
Відповідно до п.44.6 ст.44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
Відповідно до п.п. 78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється у разі якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Згідно із п.200.14 ст.200 Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Згідно із положеннями п.п. 69.28 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності. Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади. У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів). Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку. Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів. Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати. Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану. Втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту. Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України. У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови. Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні. У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов'язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за зазначені звітні періоди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень п.69.29. п.69 Розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України визначено, що суми податку на додану вартість, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування та зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення.
Тобто, з аналізу вказаної норми вбачається, що п.69.29. ст.69 Розділу XX «Перехідних положень» регулює правовідносини «зарахування до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення» у разі знищення та/або втрати товарів, суми за придбання яких включені до складу податкового кредиту.
При цьому, жодної інформації, доказів щодо втрати чи знищення придбаних позивачем товарів як позивачем так і контролюючим органом до суду надано не було.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що Головне управління ДПС у Полтавській області, застосовуючи положення п.69.29. п.69 Розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України під час прийняття податкового повідомлення - рішення від 15.08.2022р. №00025820701, діяв неправомірно через недоведеність знищення (втрати) товарів, суми за придбання яких включені до складу податкового кредиту.
Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» було внесено зміни до п.69.2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Нормами п.69.2 підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, унормовано, що податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім: а) камеральних перевірок; б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.
Відповідно до приписів пп.78.1.8 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень
Як зазначалось судом, положеннями Податкового кодексу України, зокрема п. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, передбачено, що у разі неможливості надання первинних документів, у зв'язку з їх знаходженням на території бойових дій, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок.
При цьому, відповідно до положень Податкового кодексу України, обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган.
Суд зазначає, що факт тимчасової окупації м. Херсона (місце перебування позивача м. Херсон, вул. Шенгелія 3А) у період призначення та проведення відповідачем перевірки є загальновідомим та не підлягає доказуванню, що не враховано відповідачем як під час призначення так і проведення документальної невиїзної перевірки.
Зокрема, факт тимчасової окупації м. Херсона у вказаний період підтверджується, зокрема, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №89 від 11.05.2022, яким до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), віднесено м. Херсон.
Щодо направлення Головним управлінням ДПС в Полтавській області наказу від 17.06.2022р. №728-П та повідомлення від 17 червня 2022 року №105 позивачу за допомогою електронної пошти, суд зазначає наступне.
Згідно до п.42.2- 42.4 ст.42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику). Якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата. Платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги". Листування контролюючих органів з платниками податків, зазначеними в абзаці першому цього пункту, які подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, здійснюється засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет. Документ, надісланий контролюючим органом в електронний кабінет, вважається врученим платнику податків, якщо він сформований з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" та є доступним в електронному кабінеті. Датою вручення платнику податків документа є дата, зазначена у квитанції про доставку у текстовому форматі, що відправляється з електронного кабінету автоматично та свідчить про дату та час доставки документа платнику податків. У разі якщо доставка документа відбулася після 18 години, датою вручення документа платнику податків вважається наступний робочий день. Якщо доставка відбулася у вихідний чи святковий день, датою вручення документа платнику податків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем. У разі неотримання контролюючим органом квитанції про доставку документа в електронний кабінет протягом двох робочих днів з дня його надіслання такий документ у паперовій формі на третій робочий день з дня відправлення з електронного кабінету надсилається за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручається платнику податків (його представнику).
Під час з'ясування офіційних обставин справи, відповідачем до суду не надана квитанція про доставку у текстовому форматі позивачу копії наказу та повідомлення на проведення перевірки, що відправляється з електронного кабінету автоматично та свідчить про дату та час доставки документа платнику податків.
Разом з тим, суд враховує, що у відповідача була відсутня можливість направити документи у паперовій формі, у зв'язку з тимчасовою окупацією м. Херсона у спірний період.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що наказ від 17.06.2022р. №728-П та повідомлення від 17 червня 2022 року №105 не є такими, що вважаються належним чином врученими платнику податків, оскільки вони не надіслані у порядку, визначеному діючим законодавством України, внаслідок чого ТОВ «Торговий дім Центр-Н» був позбавлений права на подання пояснень та/або відповідних підтверджуючих документів.
Щодо посилання представника відповідача на те, що позивачем під час розгляду справи так і не були надані відповідні підтвержуючі документи, суд зазначає, що предметом розгляду справи є правомірність прийняття податкового повідомлення - рішення від 15.08.2022 №00025820701 та суд не може підміняти контролюючий орган шляхом дослідження та надання правової оцінки документам, які не були покладені в основу прийняття рішення суб'єкта владних повноважень та відповідно вказані посилання не стосуються предмету позову.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно;розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржене податкове повідомлення - рішення від 15.08.2022 №00025820701 прийнято Головним управлінням ДПС у Полтавській області без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому є необґрунтованим і підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку з викладеним, суд вважає, що адміністративний позов позивача є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви товариства, суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у розмірі 24810,00грн.
Поряд з цим, оскільки суд під час прийняття рішення у справі відстрочив Товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Центр -Н" сплату судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову у розмірі 2000,00 грн. до ухвалення судового рішення у справі, суд вирішив стягнути з позивача судовий збір у розмірі 2000,00 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Центр -Н"- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення -рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 15.08.2022р. №00025820701.
Стягнути з Головного управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 44057192, вул. Європейська 4, м.Полтава) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Центр -Н" (код ЄДРПОУ 37049701, вул. Шенгелія 3А, м.Херсон) судовий збір у розмірі 24810,00 грн. (двадцять чотири тисячі вісімсот десять гривень).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Центр -Н"(код ЄДРПОУ 37049701, вул. Шенгелія 3А, м.Херсон) судовий збір в розмірі 2000,00 (дві тисячі гривень) на користь Державного бюджету (ГУК в Од.обл./Київський р-н/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37607526, код банку отримувача (МФО)899998, рахунок отримувача UA468999980313171206084015756, код класифікації доходів бюджету 22030101).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 13.03.2023р.
Суддя К.О. Танцюра