Рішення від 15.03.2023 по справі 340/11033/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/11033/21

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)

відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Кіровоградській області у грудні 2021 року звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у розмірі 44334,25 грн.

Позов мотивовано тим, що відповідач подавав до контролюючого органу податкові декларації про майновий стан і доходи за 2018 та 2019 роки, якими задекларував дохід та самостійно визначив податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та з військового збору. У встановлений строк відповідач повністю не провів розрахунки з бюджетом, внаслідок чого виник податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 40826,97 грн., з військового збору у розмірі 3507,28 грн. Тож позивач просить стягнути ці кошти з відповідача в дохід відповідних бюджетів.

Ухвалою судді від 26.01.2022 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2018 рік (звітну нову) він не складав, не підписував та не подавав. За фактом підроблення цього документу зареєстровано кримінальне провадження №12021121240000197 від 17.11.2021 року за ч.1 ст.358 КК України. Заперечуючи наявність податкового боргу, заявленого до стягнення, стверджуючи, що він не отримував податкову вимогу, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 перебуває на обліку платників в Головному управлінні ДПС у Кіровоградській області за його місцем проживання.

Він 12.04.2019 року подав до Гайворонської ДПІ Голованівського управління ГУ ДФС у Кіровоградській області податкову декларацію про майновий стан і доходи (звітну) за 2018 рік у паперовій формі, у якій задекларував загальну суму доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу, у розмірі 39624 грн. (вартість успадкованого чи отриманого у дарунок майна), а також визначив податкові зобов'язання, що підлягають сплаті самостійно до бюджету, з податку на доходи фізичних осіб у сумі 1918, 20 грн. та з військового збору у сумі 594, 36 грн. (а.с. 55 - 56)

Як свідчать інтегровані картки платника податків (ІКП), 16.04.2019 року відповідач сплатив до бюджету податок на доходи фізичних осіб у сумі 1918, 20 грн. та військовий збір у сумі 594, 36 грн. (а.с. 63зв., 64)

Згодом ОСОБА_1 подав до Гайворонської ДПІ Голованівського управління ГУ ДФС у Кіровоградській області 19.04.2019 року податкову декларацію про майновий стан і доходи (звітну нову) за 2018 рік у паперовій формі, у якій задекларував загальну суму доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу, у розмірі 263 204 грн. (39 624 грн. - вартість успадкованого чи отриманого у дарунок майна, 223 580 грн. - інші доходи), а також визначив податкові зобов'язання, що підлягають сплаті самостійно до бюджету, з податку на доходи фізичних осіб у сумі 42225, 60 грн. та з військового збору у сумі 3948, 06 грн. (а.с. 6 - 7, 59 - 60, 94)

У встановлений пунктом 179.7 статті 179 ПК України строк ці податкові зобов'язання сплачені не були, а за рахунок наявної переплати станом на 01.08.2019 року в ІКП почав обліковуватися податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у сумі 40244, 40 грн. (42225, 60 грн. - 1918, 20 грн.) та з військового збору у сумі 3353, 70 грн. (3948, 06 грн. - 594, 36 грн.)

Також ОСОБА_1 30.06.2020 року подав до Гайворонської ДПІ Голованівського управління ГУ ДПС у Кіровоградській області податкову декларацію про майновий стан і доходи (звітну) за 2019 рік у паперовій формі, у якій не декларував дохід та податкові зобов'язання. (а.с. 57 - 58)

Проте 21.07.2020 року він подав до Голованівського управління ГУ ДПС у Кіровоградській області податкову декларацію про майновий стан і доходи (уточнюючу) за 2019 рік у паперовій формі, у якій задекларував загальну суму доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу, у розмірі 254 430, 45 грн. (вартість успадкованого чи отриманого у дарунок майна), а також визначив податкові зобов'язання, що підлягають сплаті самостійно до бюджету, з податку на доходи фізичних осіб у сумі 12721,53 грн. та з військового збору у сумі 3816, 46 грн. (а.с. 8 - 9, 61 - 62)

Як свідчать ІКП, 22.07.2020 року позивач сплатив до бюджету податок на доходи фізичних осіб у сумі 12 721,53 грн. та військовий збір у сумі 3816, 46 грн. (а.с. 12, 64зв.) Вказані кошти були зараховані в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення.

Контролюючий орган 22.07.2020 року на суму погашення податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб на підставі статті 129 ПК України нарахував в ІКП пеню за цим платежем в сумі 582, 57 грн. за період з 30.09.2019 року по 22.07.2020 року. (а.с. 10, 12)

Розрахунки з бюджетом відображені в ІКП, внаслідок чого податковий борг з податку на доходи фізичних осіб станом на 22.07.2020 року зменшився до 27 522, 87 грн. (40244, 40 грн. - 12721, 53 грн.), а станом на 01.10.2020 року зріс до 40 826, 97 грн. (27 522, 87 грн. + 582, 57 грн. + 12721, 53 грн.) (а.с. 12)

Також контролюючий орган 22.07.2020 року на суму погашення податкового боргу з військового збору на підставі статті 129 ПК України нарахував в ІКП пеню за цим платежем в сумі 153,58 грн. за період з 30.09.2019 року по 22.07.2020 року. (а.с. 64зв.)

Внаслідок проведених розрахунків по ІКП станом на 22.07.2020 року податковий борг з військового збору та пені був погашений та виникла переплата в сумі 309,18 грн. (3353, 70 грн. - 3816, 46 грн. + 153,58 грн.), а станом на 01.10.2020 року податковий борг склав 3507,28 грн. (- 309,18 грн. + 3816, 46 грн.) (а.с. 64зв.)

ГУ ДФС у Кіровоградській області у зв'язку з виникненням у відповідача податкового боргу сформувало податкову вимогу форми "Ф" №101944-50 від 02.08.2019 року про його обов'язок погасити податковий борг. Цю податкову вимогу відповідач отримав 11.02.2021 року. (а.с. 9зв.) Наразі ця податкова вимога не відкликана і не скасована.

Суми узгоджених податкових зобов'язань та непогашеної пені заявлені позивачем до стягнення у цій справі як податковий борг.

При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).

За визначеннями, наведеними у статті 14 ПК України:

- податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України;

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;

- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 20.1.19 пункту 20 статті 20 ПК України контролюючим органам надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до пунктів 54.1, 54.2 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Порядок адміністрування податку на доходи фізичних осіб унормований розділом IV ПК України, яким визначені платники податку (стаття 162), об'єкт, база оподаткування (статті 163, 164) та ставка податку (стаття 167).

Відповідно до підпункту 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 ПК України платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Фізична особа, відповідальна згідно з вимогами цього розділу за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету (підпункт 168.4.5 пункту 165.4 статті 168 ПК України).

Згідно з пунктом 176.1 статті 176 ПК України платники податку зобов'язані, зокрема: в) подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим. На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'являти документи і відомості, пов'язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку; е) своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.

Статтею 179 ПК України установлений порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації).

Відповідно до пунктів 179.5, 179.7 цієї статті податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення, у порядку, передбаченому главою 2 розділу II цього Кодексу.

Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

Згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.

Пунктом 52-3 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України (в редакції Закону України №533-IX від 17.03.2020 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)") установлено, що річна декларація про майновий стан і доходи за 2019 рік, визначена статтею 179 цього Кодексу, подається до 1 липня 2020 року, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу, коли така декларація може бути подана пізніше цього строку. При цьому вимоги підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 у 2020 році не застосовуються. Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 жовтня 2020 року сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею річній декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік. При цьому абзац перший пункту 179.7 статті 179 у 2020 році не застосовується.

Пунктом 87.1, 87.9, 87.11 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

У разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до пункту 41.4 статті 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

У ході судового розгляду матеріалами справи підтверджено наявність у відповідача податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 40826,97 грн. та з військового збору у розмірі 3507,28 грн. Вказані суми є узгодженими податковими зобов'язаннями за результатами звітних (податкових) 2018 та 2019 років, які самостійно задекларовані платником податку у відповідних деклараціях, та непогашеною пенею. Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано. Кошти, які відповідач сплатив у 2020 році як поточні податкові зобов'язання за 2019 рік, були спрямовані контролюючим органом відповідно до п.87.9 ст.87 ПК України на погашення минулого податкового боргу, який виник 01.08.2019 року у зв'язку з несплатою податкових зобов'язань, самостійно визначених відповідачем у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (звітній новій) за 2018 рік.

Доводи відповідача про підроблення поданої 19.04.2019 року до Гайворонської ДПІ Голованівського управління ГУ ДФС у Кіровоградській області податкової декларації про майновий стан і доходи (звітної нової) за 2018 рік та несправжність підпису відповідача на цій декларації, суд відхиляє, оскільки вони не підтверджені належними доказами.

За визначенням, наведеним у пункті 46.1 статті 46 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно з пунктом 46.5 статті 46 ПК України форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Форма декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) встановлюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 179.9 статті 179 цього Кодексу.

Статтею 48 ПК України передбачені такі правила складення податкової декларації:

48.1. Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

48.2. Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

48.3. Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:

- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);

- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;

- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);

- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;

- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;

- найменування контролюючого органу, до якого подається звітність;

- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);

- інформація про додатки, що додаються до податкової декларації та є її невід'ємною частиною;

- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків;

- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

48.5. Податкова декларація повинна бути підписана:

48.5.1. керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником;

Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність накладеного на електронний документ кваліфікованого електронного підпису чи печатки платника податку.

48.5.2. фізичною особою - платником податків або його представником;

48.5.3. особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації згідно із договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції.

48.7. Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу.

Згідно з пунктами 179.9, 179.10 статті 179 ПК України форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, виходячи з таких умов: загальна частина податкової декларації повинна мати спрощений вигляд та не містити відомостей про доходи (витрати), що отримує (несе) незначна кількість платників податку; податкова декларація є уніфікованою та єдиною для всіх встановлених цим розділом випадків її подання; розрахунки окремих видів доходів (витрат) мають міститися в додатках до податкової декларації, що заповнюються виключно платниками податку за наявності таких доходів (витрат); податкова декларація та додатки до неї мають складатися з використанням загальновживаної термінології, а також містити детальні інструкції щодо їх заповнення; податкова декларація та додатки до неї мають ідентифікувати платника податку та містити інформацію, необхідну для визначення суми його податкових зобов'язань або суми податку, що підлягає поверненню у разі використання платником податку права на податкову знижку.

Бланки податкових декларацій мають безоплатно надаватися контролюючими органами платникам податку на їх запит, а також бути загальнодоступними для населення.

Платник податку має право звернутися до відповідного контролюючого органу з проханням надати консультативну допомогу з питань щодо заповнення його річної податкової декларації, а контролюючий орган зобов'язаний надати безоплатні послуги за таким зверненням.

Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 року №859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року №556), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.10.2015 року за № 1298/27743, затверджено Форму податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкцію щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи.

Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 року №859 (надалі - Інструкція №859), розроблена відповідно до пункту 179.9 статті 179 розділу IV Податкового кодексу України.

Згідно з пунктами 3, 4, 5 розділу І Інструкції №859 фізична особа - платник податку (фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні) подає декларацію за звітний (податковий) період в установлені Кодексом строки до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання фізичної особи, за яким вона береться на облік як платник податку у контролюючому органі).

Декларація подається до контролюючого органу в один із таких способів на вибір платника податку: 1) особисто платником податку або уповноваженою на це особою; 2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

3) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Декларації відповідно до пункту 49.18 статті 49 глави 2 розділу ІІ Кодексу подаються за звітний (податковий) період, що дорівнює: 1) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 01 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV Кодексу.

Пунктом 7 розділу ІІ Інструкції №859 передбачено, що достовірність даних декларації та додатків підтверджується власноручним підписом фізичної особи - платника податку або особи, уповноваженої на заповнення декларації.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Інструкції №859 у розділі I декларації "Загальні відомості": 1) у рядку 1 вказується позначкою "х" тип декларації (звітна, звітна нова, уточнююча); 7) у рядку 7 позначкою "х" позначається, ким заповнена декларація (самостійно платником податку або уповноваженою на це особою).

Згідно з пунктом 6 розділу ІІІ Інструкції №859 у розділі VI декларації "Податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб/військового збору": 1) у рядку 18 вказується загальна сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб. Значення цього рядка дорівнює значенню графи 6 рядка 10; 5) у рядку 22.1 декларації зазначається сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного (податкового) року. 7) у рядку 23.1 декларації вказується сума податкових зобов'язань з військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного року (графа 7 рядка 10 декларації).

Пунктом 12 розділу ІІІ Інструкції №859 передбачено, що у кінці декларації проставляється підпис платника податку або особи, уповноваженої на заповнення декларації.

Суд дослідив оригінал податкової декларації про майновий стан і доходи (звітної нової) за 2018 рік, яка подана 19.04.2019 року у паперовій формі до Гайворонської ДПІ Голованівського управління ГУ ДФС у Кіровоградській області та зареєстрована за №4884. Вказана декларація складена за формою, установленою чинною на той час редакцією наказу Міністерства фінансів України від 02.10.2015 року №859, та містить усі обов'язкові реквізити, передбачені п.48.3 ст.48 ПК України та Інструкцією №859. Ця податкова декларація заповнена самостійно платником податку ОСОБА_1 та ним підписана.

Як установив суд, за заявою відповідача від 16.11.2021 року щодо підроблення цього документу в ЄРДС було зареєстроване кримінальне провадження №12021121240000197 від 17.11.2021 року за ч.1 ст.358 КК України, яке розслідувалося Голованівським РВП ГУНП в Кіровоградській області. (а.с. 68 - 70)

Під час досудового розслідування за постановою дізнавача від 21.11.2022 року було призначено судово-почеркознавчу експертизу з метою встановлення справжності /несправжності підпису ОСОБА_1 у податковій декларації про майновий стан і доходи (звітній новій) за 2018 рік, поданій 19.04.2019 року за №4884.

Відповідно до висновку експерта Кіровоградського НДЕКЦ від 07.12.2022 року підпис у цій податковій декларації виконаний ОСОБА_1 (а.с. 82 - 93)

За інформацією, наданою Голованівським РВП ГУНП в Кіровоградській області на запит суду, постановою дізнавача від 31.12.2022 року кримінальне провадження №12021121240000197 закрито у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 358 КК України. (а.с. 81)

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

У ході судового розгляду справи позивач довів свої позовні вимоги, відповідач їх не спростував та не надав належних доказів на підтвердження своїх заперечень.

Відповідно до пунктів 9.1, 9.3 статті 9 ПК України податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Нормативи розподілу коштів податку на доходи фізичних осіб між відповідними бюджетами визначені статтями 29, 64, 64-1, 66 Бюджетного кодексу України.

Згідно з пунктом 1-2 частини 2 статті 29 Бюджетного кодексу України військовий збір, що сплачується (перераховується) згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, відноситься до доходів загального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Такі витрати позивач у даній справі не поніс.

Керуючись статтями 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід державного та місцевих бюджетів податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 40826,97 грн. (код КДБ 11010500).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід державного бюджету податковий борг з військового збору в сумі 3507, 28 грн. (код КДБ 11011001).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш