Ухвала від 14.03.2023 по справі 320/9428/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

14 березня 2023 року № 320/9428/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Ірпінської міської ради про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ірпінської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Ірпінської міської ради , у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Ірпінської міської ради щодо неприйняття рішення з питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки, розташованої на території Козинцівської сільської ради Бородянського району Київської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 3221083500:03:003:0764, площею 0,1200 га із цільовим призначенням для індивідуального садівництва;

- зобов'язати Ірпінську міську раду затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки, розташованої на території Козинцівської сільської ради Бородянського району Київської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 3221083500:03:003:0764, площею 0,1200 га із цільовим призначенням для індивідуального садівництва.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Ірпінської міської ради щодо неприйняття у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 від 20.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 3221083500:03:003:0764, площею 0,1200 га для індивідуального садівництва.

Зобов'язано Ірпінську міську раду на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути по суті заяву ОСОБА_2 від 20.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 3221083500:03:003:0764, площею 0,1200 га для індивідуального садівництва, та прийняти відповідне рішення за результатом такого розгляду.

В іншій частині в позові відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 3492,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Ірпінської міської ради.

24.02.2023 на адресу суду від Ірпінської міської ради надійшла заява про відстрочення виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у зобов'язальній частині до припинення (скасування) воєнного стану в Україні.

Вказана заява була передана для розгляду судді Дудіну С.О. 03.03.2023.

Розглянувши вказану заяву, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Суд зазначає, що у зв'язку із розпочатою військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.

У подальшому, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22.05.2022 №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 12.08.2022 №573/2022, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15.08.2022 №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 07.11.2022 №757/2022, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022 №2738-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 06.02.2023 №58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні"від 07.02.2023 №2915-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Відповідно до рішення Ради Суддів України від 24.02.2022 "Щодо вжиття невідкладних заходів для забезпечення сталого функціонування судової влади в Україні в умовах припинення повноважень ВРП та воєнного стану у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації", рекомендовано, зокрема, особливості роботи суду визначати виходячи з поточної ситуації у відповідному регіоні; по можливості відкладати розгляд справ (за винятком не відкладних судових розглядів), зважаючи на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя; справи, які не є невідкладними, розглядаються лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження; процесуальні строки по можливості продовжуються щонайменше до закінчення воєнного стану.

Враховуючи встановлення на території України воєнного стану та недопущення створення можливої небезпеки для життя учасників справи, суд дійшов висновку про необхідність розгляду вищевказаної заяви у порядку письмового провадження.

Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Частинами третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Згідно з частиною п'ятою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Як зазначено вище, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 зобов'язано Ірпінську міську раду на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути по суті заяву ОСОБА_2 від 20.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 3221083500:03:003:0764, площею 0,1200 га для індивідуального садівництва, та прийняти відповідне рішення за результатом такого розгляду.

Суд зазначає, що на дату звернення відповідача з даною заявою в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 року № 389-VIII.

Відповідно до підпункту 5 пункту 27 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, як: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом;

Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.

Суд вважає, що вказані обставини унеможливлюють виконання відповідачем рішення суду в частині розгляду по суті заяви ОСОБА_2 від 20.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 3221083500:03:003:0764, площею 0,1200 га для індивідуального садівництва, та прийняття відповідного рішення за результатом такого розгляду, а тому відповідно до КАС України наявні підстави для відстрочення виконання судового рішення в цій частині до припинення (скасування) в Україні воєнного стану, але не довше ніж до 31.01.2024 включно (один рік з дня ухвалення рішення).

Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Ірпінської міської ради про відстрочення виконання судового рішення задовольнити.

2. Відстрочити виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 в частині зобов'язання Ірпінської міської ради на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути по суті заяву ОСОБА_2 від 20.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 3221083500:03:003:0764, площею 0,1200 га для індивідуального садівництва, та прийняти відповідне рішення за результатом такого розгляду, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні, але не довше ніж до 31.01.2024 включно.

3. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя Дудін С.О.