15 березня 2023 року Справа № 280/7180/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового, за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «Завод напівпровідників» (69600, м. Запоріжжя, вул. Теплична, 16)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, просп. Соборний, 166)
про визнання протиправним та скасування наказу,
26.12.2022 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «Завод напівпровідників» (далі - позивач, ПрАТ «Завод напівпровідників») до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 08.12.2022 №1248-н «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Завод напівпровідників»».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 08.12.2022 відповідач виніс оскаржуваний наказ №1248-н про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки «Завод напівпровідників», відповідно до якого наказано провести документальну позапланову невиїзну перевірку ПрАТ «Завод напівпровідників» на підставі п.п.20.14 п.20.1 ст.20, п.п. 75.1.2. п.75 ст.75, п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78, ст.79, пункту 52-2, пункту 69.2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Наголошує на тому, що перевірка платника податків на підставі пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України здійснюється податковим органом одразу після отримання відомостей про визнання боржника банкрутом з метою перевірки своєчасності, достовірності повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом податків, зборів за період до дати визнання боржника банкрутом, формування та заявлення вимог до банкрута в порядку та строки визначені діючим законодавством України. Так, 06.01.2015 Господарським судом Запорізької області у справі №908/6036/14 порушено провадження у справі про банкрутство ПрАТ «Завод напівпровідників». 24.11.2016 постановою Господарського суду Запорізької області у справі №908/6036/14 ПрАТ «Завод напівпровідників» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. На офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет 25.11.2016 оприлюднено повідомлення про визнання боржника - ПрАТ «Завод напівпровідників» банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. 06.12.2016 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань внесено запис №11031410042000085 про внесення судового рішення про визнання юридичної особи банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Отже, відомості про відкриття ліквідаційної процедури ПрАТ «Завод напівпровідників» внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 06.12.2016 запис за №11031410042000085, тобто стали відомі відповідачу 06.12.2016. У зв'язку з чим слід вважати, що відповідачу було належним чином повідомлено про зміни у господарському стані підприємства (відкриття ліквідаційної процедури) та відповідач мав передбачені Податковим кодексом України підстави у встановлений Податковим кодексом України строк здійснити вказану перевірку. Звертає увагу, що податковий орган - Запорізьке управління Офісу великих платників податків, скористався передбаченим пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» правом на проведення перевірки позивача, та провів відповідну перевірку на підставі наказу Офісу великих платників податків ДФС від 13.12.2016 №1088 у визначені законодавством строки. Результатом даної перевірки став акт перевірки від 18.01.2017 №4/28-10-47-06/31792555, відповідно до якого перевірка проведена з відома ліквідатора Товариства. Вимоги з податків та зборів, заявлені Офісом великих платників податків ДФС, заявлені до банкрута в порядку, встановленому статтею 38 Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та були розглянуті Господарським судом Запорізької області. Відтак, оскаржуваний наказ винесено відповідачем з пропуском строку для проведення перевірки на підставі пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, та повторно, тобто всупереч вимогам Податкового кодексу, який не передбачає право податкового органу на повторну перевірку Товариства на підставі пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, тобто з тих самих підстав. Крім того, позивач посилається на те, що період перевірки (з 01.01.2017 по 13.01.2023), визначений в оскаржуваному наказі, стосується періоду, визначеного ст.38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та ст. 59 Кодексу, протягом якого у Банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 27.12.2022 у задоволенні заяви ПрАТ «Завод напівпровідників» про вжиття заходів забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою суду від 28.12.2022 відкрито провадження у справі №280/7180/22; ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач позов не визнав, надав письмовий відзив (вх. від 17.01.2023 №2663), в якому вказує, що постановою Господарського суду Запорізької області від 24.11.2016 у справі №908/6036/14 позивача визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. ПрАТ «Завод напівпровідників» з 2021 року перебуває на обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області. Офісом великих платників податків ДФС України проводилась позапланова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 30.11.2016, валютного та іншого законодавства. Тобто, Офісом великих платників податків ДФС України проводилась позапланова виїзна перевірка за період діяльності з 01.01.2015 по 30.11.2016, а не за період з 01.01.2017 по 13.01.2023, як зазначено в оскаржуваному наказі ГУ ДПС у Запорізькій області від 08.12.2022 №1248-п. З 01.01.2017 по теперішній час контролюючим органом не проводились документальні планові перевірки. Перевірки з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 2011 року по поточну дату не проводились. У зв'язку з отриманням повідомлення з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців про визнання банкрутом ПрАТ «Завод напівпровідників» та згідно із раніше прийнятим, наказом від 20.07.2021 №2164-п, з 20.07.2021 було призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Завод напівпровідників» за період з 01.01.2017 по 02.08.2021 з питань дотримання вимог податкового, валютного, та іншого законодавства та за період з 01.01.2017 по 02.08.2021 правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. З метою вручення наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 20.07.2021 №2164-п та ознайомлення з направленням на перевірку від 20.07.2021 та проведення перевірки, працівниками відділу 20.07.2021 здійснено вихід на податкову адресу платника, а саме: Запорізька область, м. Запоріжжя, Заводський район, вул. Теплична, буд. 16. За результатами виходу встановлено, що підприємство відсутнє, у зв'язку із чим ознайомити посадових осіб з наказом від 20.07.2021 №2164-п та провести перевірку було неможливо (складено акти про неможливість проведення перевірки у зв'язку із відсутністю підприємства за податковою адресою). Для встановлення місцезнаходження посадових осіб ПрАТ «Завод напівпровідників» було направлено запит до оперативного відділу ГУ ДФС у Запорізькій області. Згідно із отриманою інформацією від оперативного управління було встановлено, за податковою адресою підприємство не знаходиться, посадові особи теж відсутні. Ліквідатору ПрАТ «Завод напівпровідників» було направлено запит від 20.07.2021 про надання документів за період з 01.01.2021, однак надано відповідь про відсутність підстав для проведення перевірки. Таким чином, у зв'язку із відсутністю за податковою адресою неможливо було у 2021 році провести позапланову виїзну перевірку. ГУ ДПС у Запорізькій області на підставі пп.20.1.4, п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.7 п.78.1 ст.78, ст.79, п.52-2, п.69.2 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI вирішено провести документальну позапланову невиїзну перевірку ПрАТ «Завод напівпровідників» з 09.01.2023, тривалістю 5 робочих днів. Перевірку провести з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 13.01.2023, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 13.01.2023, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 13.01.2023, іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 13.01.2023. Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Завод напівпровідників» винесено наказ ГУ ДПС у Запорізькій області від 08.12.2022 №1248-п. Відповідно до листа від 08.12.2022 №31859/6/08-01-07-01-06, ГУ ДПС у Запорізькій області просило ліквідатора підприємства надати документи фінансово-господарської діяльності для проведення позапланової документальної перевірки, а саме: первинні документи на реалізацію, придбання товарів, статутні реєстраційні документи, угоди, декларації, накази по підприємству, журнали ордери, баланс, інші бухгалтерські документи, тощо. ПрАТ «Завод напівпровідників» в особі арбітражного керуючого - ліквідатора Дейнегіної К.М., листом від 05.01.2023 за №5, повідомлено, що у зв'язку поломкою у 2019 році сервера, у якому здійснювалось ведення бухгалтерського обліку товариства, були втрачені регістри бухгалтерського обліку за 2017, 2018 роки. Ліквідатором зазначається, що підприємство не повідомляло контролюючий орган про втрату, отже просить перенести термін проведення перевірки до дати відновлення відповідних даних в межах строків, встановлених законодавством. Відповідач вказує, що позивач у відповідності до норм Податкового кодексу України не повідомляв контролюючий орган щодо втрати документів. Документи до перевірки не надано. Відповідач вважає, що контролюючим органом не порушувались вимоги Податкового кодексу України щодо призначення документальної позапланової невиїзної перевірки та винесення оскаржуваного наказу від 08.12.2022 №1248-п. Просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 19.01.2023 у задоволенні клопотання представника ГУ ДПС у Запорізькій області про розгляд справи №280/7180/22 в судовому засіданні з викликом сторін - відмовлено.
Ухвалою суду від 25.01.2023 у задоволенні клопотання представника ГУ ДПС у Запорізькій області про закриття провадження у справі №280/7180/22 - відмовлено.
25.01.2023 позивач подав до суду відповідь на відзив (вх. №4119), у якій не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву, з підстав, зазначених у позовній заяві. Звертає увагу, що відзив не містить жодних належних доказів та обґрунтувань законності оскаржуваного наказу, правомірності його винесення поза межами строку, визначеного законодавством та щодо періоду перебування підприємства у ліквідаційній процедурі відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства. Посилається на те, що доводи відповідача про неможливість проведення перевірки платника податків у 2021 році у зв'язку з відсутністю позивача за податковою адресою не відповідають дійсності. Наказ про проведення перевірки не направлявся, а ні за податковою адресою підприємства, а ні за адресою арбітражного керуючого. Враховуючи, що станом на 20.07.2021 (дату звернення відповідача з листом про проведення перевірки) вже сплинув строк на проведення перевірки платника податків, визначений Порядком обліку платників податків і зборів» затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, приймаючи до уваги, що предметом розгляду цієї адміністративної справи є правомірність та дотримання діючого законодавства під час винесення акту індивідуальної дії - наказу від 08.12.2022 №1248-н, посилання відповідача на неможливість проведення перевірки у 2021 році не мають братись до уваги під час розгляду цієї справи, як такі, що не стосуються предмету доказування. Крім того, вказує, що згідно оскаржуваного наказу перевірці повторно підлягає період, який вже був предметом перевірки контролюючим органом та твердження відповідача про те, що перевірка позивача з питань нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не проводилась з 01.01.2011 є твердженням, що суперечить фактичним обставинам справи. Також наголошує на тому, що відповідно до оскаржуваного наказу перевірка платника податків проводиться за період з 01.01.2017 по 13.01.2023, тобто більш ніж за шість років, що є порушенням п.102.1 ст.102 Податкового кодексу України.
31.01.2023 відповідач подав заперечення на відповідь на відзив (вх. №4719), в яких підтримав свої доводи та аргументи, наведені у відзиві на позовну заяву.
Крім того, 31.01.2023 відповідач повторно подав клопотання про закриття провадження у справі, обґрунтовуючи його тими самими підставами, що і клопотання, додане до відзиву на позовну заяву (вх. від 17.01.2023 №2663). Суд зауважує, що зазначене питання вже розглянуте і ухвалою суду від 25.01.2023 у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про закриття провадження у справі №280/7180/22 відмовлено. Отже, клопотання про закриття провадження у справі (вх. від 31.01.2023) є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПрАТ «Завод напівпровідників» зареєстровано юридичною особою 24.07.2003, дата запису: 06.08.2004, номер запису: 11031200000000085, видами діяльності за КВЕД є: 20.13 Виробництво інших основних неорганічних хімічних речовин (основний); 20.59 Виробництво іншої хімічної продукції, н.в.і.у.; 85.32 Професійна-технічна освіта; 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 38.32 Відновлення відсортованих відходів.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 06.01.2015 у справі №908/6036/14 порушено провадження у справі про банкрутство ПрАТ «Завод напівпровідників», код з ЄДР- 31792555 69600 м.Запоріжжя вул.Теплична, буд.16.
Постановою Господарського суду Запорізької області від 24.11.2016 у справі №908/6036/14 визнано ПрАТ «Завод напівпровідників», код з ЄДР-31792555, м.Запоріжжя, банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
31.01.2015 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за №1103115003700085 про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи, а 06.12.2016 - запис за №11031410042000085 про внесення судового рішення про визнання юридичної особи банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
На підставі п.п.20.1,4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.7 п.78.1 ст.78, ст.79, п.52-2, п.69.2 підрозд.10 розд.ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI заступником начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області А.Децик підписано наказ від 08.12.2022 №1248-п про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Завод напівпровідників» з 09.01.2023 тривалістю 5 робочих днів. Перевірку наказано провести з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 13.01.2023, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 13.01.2023, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 13.01.2023, іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 13.01.2023.
На підставі вищевказаного наказу видано повідомлення від 08.12.2022 №74/4/08-01-07-01 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Завод напівпровідників», в якому повідомлено Ліквідатора (арбітражного керуючого) ПрАТ «Завод напівпровідників» про необхідність забезпечити надання посадовим (службовим) особам ГУ ДПС у Запорізькій області у повному обсязі всіх документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки.
08.12.2022 відповідачем складено лист за №31859/6/08-01-07-01-06 на ім'я Ліквідатора (арбітражного керуючого) ПрАТ «Завод напівпровідників» про надання документів фінансово-господарської діяльності.
05.01.2023 Ліквідатор (арбітражний керуючий) ПрАТ «Завод напівпровідників» Дейнегіна К.М. звернулася до відповідача з листом про перенесення терміну проведення позапланової невиїзної перевірки у зв'язку з втратою документів бухгалтерського обліку.
Не погоджуючись з наказом ГУ ДПС у Запорізькій області «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Завод напівпровідників» від 08.12.2022 №1248-п, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України.
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України (тут та надалі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 75.1 ст.75 Податкового кодексу України визначено право контролюючих органів проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
За положеннями пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Відповідно до п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.
Отже, з пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України слідує, що саме після винесення судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство у податкового органу виникає право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Така перевірка здійснюється з урахуванням, положень Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300 (далі - Порядок №1588).
Пунктом 11.5 розд. XI Порядку №1588 (тут і надалі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у зв'язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі, зокрема, одержання судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
Пунктом 11.6 розд. XI Порядку №1588 передбачено, що при проведенні заходів, пов'язаних з ліквідацією або реорганізацією платника податків, контролюючі органи організовують та планують їх таким чином, щоб вимоги щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, були сформовані і отримані особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків, не пізніше строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог.
Пунктом 11.9 розд. XI Порядку №1588 передбачено, що у разі отримання документів згідно з пунктами 11.1-11.4 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи, припинення (закриття) постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, контролюючим органом приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими пунктами 11.11 та 11.12 цього розділу) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.
Перевірка призначається у строки: - не пізніше десяти робочих днів з дати отримання відомостей про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; - протягом десяти робочих днів після одержання того документа, що надійшов до контролюючого органу першим, в інших випадках.
Пунктом 1 розд. IV Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 №1162, процедури щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску у зв'язку з припиненням платника єдиного внеску контролюючим органом розпочинаються та проводяться в разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей):
відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи;
відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення про припинення відокремленого підрозділу;
судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника єдиного внеску, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів такого платника, зміну мети установи, реорганізацію платника єдиного внеску.
З аналізу наведених вище норм права вбачається, що у випадку отримання контролюючим органом судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство, перевірка призначається не пізніше десяти робочих днів з дати отримання таких відомостей.
Як встановлено судом, ухвалою Господарського суду Запорізької області від 06.01.2015 у справі №908/6036/14 порушено провадження у справі про банкрутство ПрАТ «Завод напівпровідників».
Постановою Господарського суду Запорізької області від 24.11.2016 у справі №908/6036/14 визнано ПрАТ «Завод напівпровідників» банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
31.01.2015 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за №1103115003700085 про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи, а 06.12.2016 - запис за №11031410042000085 про внесення судового рішення про визнання юридичної особи банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
У відповідності до п.7 та п.8 Порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань й інформаційними системами ДФС України затверджено спільним наказом Міністерством юстиції України та Міністерством фінансів України від 18.03.2016 року №759/5/371, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.03.2016 року за №446/28576 зазначеного наказу, технічний адміністратор Реєстру забезпечує передачу до реєстрів Державної фіскальної служби України відомостей про проведені реєстраційні дії відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», документів в електронній формі у робочий час одночасно з проведенням відповідної реєстраційної дії у Реєстрі, формуванням запиту суб'єктом державної реєстрації.
Державна фіскальна служба України забезпечує доступ своїх територіальних органів до відомостей про проведені реєстраційні дії, документів в електронній формі, отриманих з Реєстру.
Суд зазначає, що податковим органом не надано доказів того, що інформація про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: запис від 31.01.2015 №1103115003700085 про внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи та запис від 06.12.2016 №11031410042000085 про внесення судового рішення щодо визнання юридичної особи банкрутом не була йому відома, що не дало йому можливості в межах строків, встановлених законодавством, розпочати проведення відповідних процедур, передбачених в цьому випадку законодавством.
Відповідачем не виконані вимоги щодо призначення та проведення документальної позапланової перевірки у встановлений законодавством 10-ти денний строк, а також не надано доказів на підтвердження того, що йому не було відомо про обставини порушення стосовно ПрАТ «Завод напівпровідників» провадження у справі про банкрутство 06.01.2015 з урахуванням того, що зазначена інформація є офіційною та публічною.
Оскаржуваний наказ ГУ ДПС у Запорізькій області від 08.12.2022 №1248-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Завод напівпровідників» видано майже через 8 років після порушення справи про банкрутство, що не відповідає вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Таким чином, наказ від 08.12.2022 №1248-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Завод напівпровідників» винесений ГУ ДПС у Запорізькій області протиправно.
Наведене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеної у постанові від 11.09.2018 у справі №812/2100/17.
Більш того, з матеріалів справи слідує, що податковим органом - Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків ДФС на підставі наказу від 13.12.2016 та направлень №186, 188, 187, 184, 185 у період з 20.12.2016 по 11.01.2017 було проведено позапланову виїзну перевірку ПрАТ «Завод напівпровідників» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 30.11.2016, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 30.11.2016. За результатами перевірки складено акт перевірки від 18.01.2017 №4/28-10-47-06/31792555.
Доводи відповідача про те, що з 01.01.2017 контролюючими органами не проводились документальні планові перевірки позивача, а перевірка з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не проводилась з 2011 року суд не приймає, оскільки такі доводи не спростовують того факту, що у спірному випадку оскаржуваний наказ контролюючого органу був прийнятий поза межами встановлених строків для проведення перевірки.
В контексті вищенаведеного суд звертає увагу, що у відповідності до вимог статті 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 № 2343-XII (яка була чинною до 21.10.2019) з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:
господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо;
строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;
у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута.
Аналогічні норми містяться у статті 59 Кодексу України з процедур банкрутства.
Таким чином, оскільки 24.11.2016 позивача визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, то проведення документальної перевірки ПрАТ «Завод напівпровідників» за період з 01.01.2017 по 13.01.2023, як то зазначено в оскаржуваному наказі, є безпідставним.
Що стосується доводів відповідача про здійснення ним заходів щодо проведення документальної позапланової перевірки у 2021 році на підставі наказу від 20.07.2021 №2164-п, то надаючи правову оцінку таким доводам, суд виходить з того, що правомірність дій щодо призначення позапланової документальної перевірки позивача на підставі наказу від 20.07.2021 №2164-п не є предметом спору у цій справі, а тому доводи ГУ ДПС в Запорізькій області в цій частині виходять за межі предмета судового розгляду.
Підсумовуючи вищенаведене у сукупності, суд дійшов висновку, що наказ ГУ ДПС в Запорізькій області від 08.12.2022 №1248-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Завод напівпровідників» прийнято не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому таке рішення суб'єкта владних повноважень є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, суд зауважує, що спірний наказ видано за номером «1248-п», а не за номером «1248-н», як помилково зазначено у позовній заяві. Однак, суд розцінює наведене як описку у позові та у рішенні зазначає вірний номер наказу від 08.12.2022.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність необхідної сукупності підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Завод напівпровідників» задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Запорізькій області від 08.12.2022 №1248-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПРАТ «ЗАВОД НАПІВПРОВІДНИКІВ».
3. Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривня 00 копійок присудити на користь Приватного акціонерного товариства «Завод напівпровідників» (69600, м. Запоріжжя, вул. Теплична, 16; код ЄДРПОУ 31792555) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення складено та підписано 15.03.2023.
Суддя Ю.П. Бойченко