Рішення від 10.03.2023 по справі 607/16768/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.03.2023 Справа №607/16768/22

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі: головуючого судді Братасюка В.М.,

за участю секретаря судового засідання Мокрій М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги за призначеними субсидіями, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги за призначеними субсидіями в сумі 15137,67 грн.

В обґрунтування своїх вимог посилається на наступне. 29.04.2016 ОСОБА_1 звернулась до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії. Для призначення цього виду соціальної допомоги заявницею подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Надалі, 11.10.2018 ОСОБА_1 було подано заяву № 759, у якій остання просила призначити субсидію з 01.05.2018, а також додатково повідомила необхідну інформацію для розрахунку та призначення житлової субсидії. Рішенням управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 31.10.2018 ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію для домогосподарства за адресою АДРЕСА_1 на період з травня 2018 року по вересень 2018 року, а далі з жовтня 2018 року по квітень 2019 року сумі 642,15 грн., а далі відповідно до п.92 Порядку в порядку автоматичного перерахунку на період з листопада 2018 року по квітень 2019 року, з січня 2019 року по квітень 2019 року, з квітня 2019 року по квітень 2019 року, з травня 2019 року по квітень 2020 року, з червня 2019 року по квітень 2020 року, з липня 2019 року по квітень 2020 року, з серпня 2019 року по квітень 2020 року, з вересня 2019 року по квітень 2020 року, з жовтня 2019 року по квітень 2020 року, з листопада 2019 року по квітень 2020 року, з грудня 2019 року по квітень 2020 року, з січня 2020 року по квітень 2020 року, з лютого 2020 року по квітень 2020 року, з березня 2020 року по квітень 2020 року, з квітня 2020 року по квітень 2020 року, оскільки заявницею не повідомлялось про будь-які зміни обставин, що впливають на призначення субсидій. Рішенням управління від 27.07.2020 було призначено ОСОБА_1 житлову субсидію на період з травня 2020 року по квітень 2021 року, згодом в порядку автоматичного перерахунку призначалась субсидія з червня 2020 року по квітень 2021 року, з липня 2020 року по квітень 2021 року, з серпня 2020 року по квітень 2021 року. ОСОБА_1 було порушено взяті на себе зобов'язання, та не повідомлено позивача про перебування членів сім'ї її домогосподарства за кордоном сукупно більше 60 днів, протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. Враховуючи наведене, субсидія призначена по вині відповідача, яка подала недостовірні відомості, що вплинуло на встановлення права на субсидію, та внаслідок чого були надмірно виплачені бюджетні кошти у вигляді субсидій на загальну суму 15137,67 грн. за період з 01.05.2018 по 30.09.2020, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою судді від 22 листопада 2022 року відкрито провадження по справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Представник позивача Управління соціальної політики Тернопільської міської ради в судове засідання не з'явилась, однак подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1 повторно у судове засідання не з'явилась, не повідомивши про причини неявки, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи. За вказаних обставин судом постановлено ухвалу про заочний розгляд справи, тому згідно з ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України слід ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів та відповідно до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України.

Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини:

29.04.2016 ОСОБА_1 звернулась до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії. Для призначення цього виду соціальної допомоги позивачем подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Надалі, 11.10.2018 ОСОБА_1 було подано заяву № 759, у якій остання просила призначити субсидію з 01.05.2018, а також додатково повідомила необхідну інформацію для розрахунку та призначення житлової субсидії.

Рішеннями управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 31.10.2018, 29.11.2018, 31.01.2019, 16.04.2019, 26.05.2019, 18.07.2019, 13.08.2019, 23.09.2019, 24.09.2019, 23.10.2019, 21.11.2019, 14.12.2019, 22.02.2020, 06.03.2020, 22.04.2020, 23.04.2020 ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію для домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, з листопада 2018 року по квітень 2019 року, з січня 2019 року по квітень 2019 року, з квітня 2019 року по квітень 2019 року, з травня 2019 по квітень 2020 року, з червня 2019 року по квітень 2020 року, з липня 2019 року по квітня 2020 року, з серпня 2019 року по квітень 2020 року, з вересня 2019 року по квітень 2020 року, з жовтня 2019 року по квітень 2020 року, з листопада 2019 року по квітень 2020 року, з грудня 2019 року по квітень 2020 року, з січня 2020 року по квітень 2020 року, з лютого 2020 року по квітень 2020 року, з березня 2020 року по квітень 2020 року, з квітня 2020 року по квітень 2020 року.

10.07.2020 соціальними інспекторами було проведено обстеження та складено відповідний Акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №966, за адресою: АДРЕСА_1 , у якому встановлено, що в домогосподарстві проживає тільки ОСОБА_1 .

Рішенням управління від 27.07.2020 було призначено ОСОБА_1 житлову субсидію на період з травня 2020 року по квітень 2021 року, згодом в порядку автоматичного перерахунку призначалась субсидія з червня 2020 року но квітень 2021 року, з липня 2020 року по квітень 2021 року, з серпня 2020 року по квітень 2021 року.

Як зазначає позивач, під час звірки складу осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні інспекторами Управління було отримано інформацію про те, що за адресою: АДРЕСА_1 , окрім ОСОБА_1 ще зареєстрований ОСОБА_2 , що підтверджується витягом з реєстру територіальної громади про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні №3746363 від 14.07.2020.

Крім того, у своєму листі-зверненні ОСОБА_1 вказує, що члени її сім'ї, проживають на території Франції вже більше 10 років та жодного разу не повертались на територію України.

Рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради № 210303 від 28.10.2020, подані відповідачем документи на призначення житлової субсидії передано на розгляд Комісії з питань надання громадянам житлової субсидії.

Згідно витягу з протоколу № 15 засіданням комісії від 04.11.2020 ОСОБА_1 припинено призначення та виплату субсидії з жовтня 2020 року.

Позивачем було надіслано ОСОБА_1 повідомлення №223 від 29.10.2020, про припинення надання субсидії, згідно якого остання зобов'язана повернути переплачену суму грошової субсидії і перерахувати 11274,52 грн. на рахунок управління соціальної політики Тернопільської міської ради. Також, повідомлення №223/1 від 29.10.2020, про припинення надання субсидії, згідно якого остання зобов'язана повернути переплачену суму грошової субсидії і перерахувати 3863,15 грн. на рахунок управління соціальної політики Тернопільської міської ради.

Частина 1 ст. 2 ЦПК України передбачає, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Так, механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від № 848 від 21.10.1995 (далі за текстом Порядок).

Відповідно до п. 3 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Пункт 4 Положення визначає, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до п. 9 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Пункт 43 Положення передбачає, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): 1) заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики; 2) декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики; 3) довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; 4) копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); 5) договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).

Так, згідно з п. 25 Положення у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення.

За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

Відповідно до абз. 1 п. 20 Положення житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 16 цього Положення, а також якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики).

Відповідно до п. 127 Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Так, за змістом ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За таких підстав, дослідивши наявні у справі докази, оцінивши їх кожний окремо та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Крім того, згідно зі статтею 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 1212 ЦК України, ст. 4, 13, 76-81, 89, 133 ч. 1, 2, 141 ч. 1, 247 ч. 2, 258, 259, 263-265, 280, 282-284, 288, 289, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги за призначеними субсидіями- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради 15137 (п'ятнадцять тисяч сто тридцять сім) грн. 67 коп. надміру виплаченої державної допомоги за призначеними субсидіями.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн. 00 коп. судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.

Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня складання повного тексту, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, рішення набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду у 30-денний строк з дня складання повного тексту. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, місцезнаходження: вул. Лисенка, 8, м. Тернопіль, ЄДРПОУ 03195636.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Головуючий суддяВ. М. Братасюк