Справа № 302/428/23
2-о/302/262/23
17
"13" березня 2023 р. смт.Міжгір'я
Міжгірський районний суд Закарпатської області
в особі головуючого судді Кривка В. П
з участю: секретар с/з Гажук Н.В.,
без участі заявника та заінтересованих осіб,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні райсуду в смт.Міжгір'ї справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Міжгірська селищна рада Хустського району Закарпатська область, ОСОБА_2 про встановлення факту здійснення постійного стороннього догляду,-
ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку окремого провадження із вищевказаною заявою. Подана до суду заява обгрунтована так.
Заявник здійснює постійний сторонній догляд за матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є особою з інвалідністю ІІ-ї групи безстроково, внаслідок психічного розладу та потребує постійного стороннього догляду згідно Висновку ЛКК № 1976 від 19.09.2022 На даний час заявник є єдиною особою, та щодня здійснює догляд та піклується про матір, бо інших близьких осіб, які б могли здійснювати догляд за хворою матір'ю немає. Догляд заявником здійснюється добровільно. Вимоги своєї заяви ОСОБА_1 просить задовольнити, оскільки факт здійснення ним догляду за матір'ю, яка потребує постійного догляду, має для нього юридичне значення, породжує виникнення прав та обов'язків визначениз ЗУ "Про соціальні послуги", а також виникнення прав та обов'язків, визначених Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу". За цих підстав заявник просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що він здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання розгляду справи не з'явився, подавши суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Заявник вказав, що вимоги заяви підтримує, просить задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 подала суду заяву в якій вказала, що обставини наведені в заяві її сином ОСОБА_1 відповідають дійсності, заперечень на подану заяву немає. Просить задоволити заяву ОСОБА_1 розгляд справи провести за її відсутності.
Представник заінтересованої особи Міжгірської селищної ради Хустського району, в особі голови селищної ради Щур В.М., подав до суду заяву в якій вказує, що Міжгірська селищна рада заперечень на заяву ОСОБА_1 не має. Справу просить розглянути без участі представника Міжгірської селищної ради.
Суд, ознайомившись із змістом заяви ОСОБА_1 та доданими до неї доказами, оцінивши письмові позиції заявника та заінтересованих осіб, вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає до задоволення з огляду на таке.
Суд установив такі обставини.
Заявник є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено свідоцтвом про народження на ім'я заявника - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серія НОМЕР_1 , паспортними відомостями зазначеними в паспорті громадянина України на ім'я ОСОБА_2 , 1971 р.н., серія НОМЕР_2 , стр. 10 "сімейний стан".
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнана особою з інвалідністю другої групи на підставі загального захворювання, на строк до 01.10.2024, що вбачається з Довідки до акту огляду МСЕК Серія 12 ААВ № 390361, дата видачі 21.09.2021 року.
Згідно Висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 1976 від 01.04.2023, КНП «ЛПУ Міжгірської райлікарні Міжгірської селищної ради Закарпатської області» гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає разом з ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 . За рівнем обмеження життєдіяльності ОСОБА_2 має обмеження самообслуговування, обмеження здатності до самостійного пересування, обмеження здатності до орієнтації, обмеження здатності до спілкування, обмеження здатності контролювати свою поведінку, та потребує постійного стороннього догляду.
Згідно Довідки № 130 від 01.02.2023 УСЗН Хустської РДА (Міжгірська дільниця) видана гр. ОСОБА_1 , мешк. АДРЕСА_1 вбачається, що заявник знаходиться на обліку в УСЗН Хустської РДА (Міжгірська дільниця) і отримує компенсаційну виплату працездатній особі, що не працює і здійснює догляд за особою з інвалідністю, та отримує допомогу на догляд в сумі 3009,60 грн.
З Акту обстеження матеріально-побутових умов гр. ОСОБА_2 , 1971 р.н., складеного 21.02.2023 комісією Міжгірської селищної ради Хустського району Закарпатської області, вбачається, що ОСОБА_2 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом із сином ОСОБА_1 . ОСОБА_2 хворіє, протягом останнього часу проходила лікування в обласній психіатричній лікарні, діагноз гострий поліморфний розлад. ОСОБА_1 здійснює постійний сторонній догляд за ОСОБА_2 , а саме доглядає матір, прибирає житло, возить в лікарню, купує необхідні ліки, продукти харчування, оплачує комунальні послуги. Забезпечує усім необхідним для полегшення життя. Інші особи, які б могли здійснювати сторонній догляд відсутні.
Отже, з аналізу вищенаведеного вбачається, що заявник здійснює постійний сторонній догляд за матір'ю ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю другої групи, та потребує постійного стороннього догляду згідно з висновком ЛКК.
Факт здійснення заявником постійного догляду за матір'ю ОСОБА_2 має юридичне значення, оскільки підтверджує виникнення прав та обов'язків заявника щодо отримання соціальних пільг та виникнення прав та обов'язків, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальні послуги» чинниками, що можуть зумовити складні життєві обставини є: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам'яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; ґ) інвалідність.
У розумінні статті 1 Закон України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» № 2961-IVвід 06.10.2005 року (далі - Закон № 2961-IV), медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності.
Відповідно до частини третьої статті 8 Закону № 2961-IV, рішення медико-соціальних експертних комісій є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними закладами незалежно від типу і форми власності.
Постійний сторонній догляд - вид догляду, яким забезпечуються інваліди із вираженими порушеннями в організмі, зумовленими професійними та загальними захворюваннями, травмами, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно приймати їжу, забезпечувати гігієнічні потреби, потребують допомоги на прогулянках).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Згідно п.5 ч.2 ст.293 та ч.2 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно закону вони породжують юридичні наслідки.
Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено в ст.315 Цивільного процесуального кодексу України.
Статтею 315 ЦПК України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що усудовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України за № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
У вказаній Постанові зазначено вичерпний перелік заяв, які не можуть розглядатися судами, серед яких не вказано про факт здійснення догляду за інвалідом або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку.
Сімейним кодексом України передбачено обов'язок дітей щодо утримання непрацездатних батьків, зокрема повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрцездатними і потребують матеріальної допомоги. Дочка, син зобов'язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю (ст.ст. 202, 203 СК України).
Статтею 51 Конституції України передбачено, що повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.
При таких обставинах суд вважає, що встановлення факту здійснення догляду та перебування фізичної особи на утриманні, не суперечить Закону і не порушує права, свободи та інтереси осіб та має для заявника юридичне значення, а тому підстав для відмови у задоволенні цієї заяви, судом не встановлено.
Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З врахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із цією заявою підставно, така є належно обгрунтованою та обставини викладені в заяві підтверджені достовірними доказами, а тому вимоги викладені в заяві ОСОБА_1 підлягають до задоволення в повному обсязі. При цьому, суд констатує, що питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є компетенцією уповноваженого органу відповідно до положень зазначеного закону, а тому це питання не може вирішуватись судом.
Керуючись ст.ст. 293, 294, 315, 319, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд,-
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) здійснює постійний догляд за матір'ю, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ), яка визнана особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу та потребує постійного догляду, за відсутністю інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в Закарпатський апеляційний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Міжгірський районний суд Закарпатської області, відповідно до положень п. 15.5 ч. 1 розділу VII «Перехідні положення» ЦПК України.
Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення набирає законної сили згідно з ст. 273 ЦПК України.
Суддя:В. П. Кривка