Справа № 576/483/23
Провадження № 3/576/348/23
15 березня 2023 року м. Глухів
Суддя Глухівського міськрайонного суду Сумської області Колодяжний А.О., розглянувши матеріали, що надійшли з військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
15.02.2023 р. до суду надійшов протокол серії А0385 № 3 від 14.02.2023 р., у якому зазначається, що 13.02.2023 р. близько 10-ї години на території в/ч НОМЕР_1 командуванням частини було виявлено старшого солдата ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння. О 10 год. 40 хв. ОСОБА_1 доставлено до КНП «Глухівська міська лікарня», де висновком лікаря зафіксовано, що він перебуває у стані алкогольного та наркотичного сп'яніння.
У судовому засіданні, що відбулось 06.03.2023 р. ОСОБА_1 свою вину не визнав та пояснив, що 12.02.2023 р. у нього був вихідний від служби. Вечорі цього дня, знаходячись за місцем свого проживання, він вжив невелику кількість алкоголю. На ранок наступного для його викликали у частину, де представники командування частини сказали, що в нього наявні ознаки алкогольного сп'яніння і що йому потрібно пройти медичний огляд на стан такого сп'яніння в Глухівській лікарні. Після цього його відвезли до лікарні. За результатами огляду було визнано, що він перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці виявлення за допомогою спеціальних технічних засобів йому ніхто не пропонував.
У судове засідання призначене на 15.03.2023 р. ОСОБА_1 не з'явився, клопотань про відкладення розгляду справи не подав. Однак він був представлений своїм захисником - адвокатом Богдановим В.А., який у суді повідомив, що справу можливо розглянути без участі його підзахисного.
Захисник Богданов В.А. вважав, що справу слід закрити, оскільки не при оформленні протоколу були допущенні суттєві порушення щодо порядку огляду на стан сп'яніння і це впливає на саму суть обвинувачень.
Перевіривши матеріали справи, вважаю, що в притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП слід відмовити, виходячи з такого.
Адміністративну відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, утворюють дії, які полягають у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені в умовах особливого періоду.
Статтею 266-1 КУпАП визначений порядок огляду військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння.
Зокрема, зазначеним порядком передбачено, що огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного сп'яніння, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу).
Під час проведення огляду військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Порядок направлення військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного сп'яніння, проведений з порушенням вимог статті 266-1 КУпАП, вважається недійсним.
Матеріалами справи, зокрема поясненнями ОСОБА_1 та поясненнями ОСОБА_2 підтверджується факт порушення порядку при проведенні медичного огляду на стан сп'яніння відносно ОСОБА_1 , оскільки йому не було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці виявлення за допомогою спеціальних технічних засобів.
Крім того, у справи відсутні докази того, що огляд ОСОБА_1 у закладі охорони здоров'я здійснювався в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України та проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те командиром військової частини, як це передбачено частинами п'ятою та сьомою статті 266-1 КУпАП. У висновку лікаря про зазначені обставини інформація відсутня.
Відповідно до частини другої статті 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами статті 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення.
З урахуванням наведеного не вбачаю підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Керуючись п. 1 ст. 247, п. 3 ст. 284 КУпАП, -
постановив:
У притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП відмовити за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення і провадження в справі закрити.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Глухівський міськрайонний суд.
Суддя А.О. Колодяжний