Постанова від 12.08.2010 по справі 2а-3613/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-3613/10/2370

12.08.2010 р. м. Черкаси

09 год. 00 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Кульчицького С.О.,

при секретарі судового засідання -Руденко Ю.В.,

за участю:

представника позивача -Гладкого В.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до ФОП ОСОБА_2 про стягнення 18036 грн. 65 коп. фінансових санкцій в порядку ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Представник позивача, в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити повністю з підстав викладених в адміністративному позові.

Відповідач до зали судового засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений за адресою, яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців (витяг станом на 23.07.2010 року).

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

ОСОБА_2 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності 24.09.1996 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради Черкаської області, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи -підприємця.

Законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року № 509-XII (надалі за текстом -Закон № 509-XII).

Статтею 11 Закону № 509-XII визначені права органів державної податкової служби, одним з яких є право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.

Згідно частини сьомої статті 111 Закону № 509-XII позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Підпунктом 1.1 пункту 1 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 лютого 2007 р. N 71 (надалі за текстом -«Положення»), визначено, що Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів функціонує як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.

За змістом підпункту 2 пункту 2 Положення одним з основних завдань Департаменту є здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.

24.02.2010 року на підставі законів України «Про державну податкову службу в Україні», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про підприємництво», постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями», «Про Тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про впорядкування видачі суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним, плодовим і виноградним, алкогольними напоями та тютюновими виробами», «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та справляння акцизного збору», Положення про Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України, наказу Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України «Про затвердження правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами»та інших нормативних актів, які регулюють виробництво та обіг спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів в Україні посадовими особами регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області проведено позапланову виїзну перевірку магазину «Орбіта», розташованого за адресою: м. Черкаси, вул. Пацаєва, 7, в якому здійснює господарську діяльність відповідач з питань додержання відповідачем вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, про що складено акт перевірки №0025/32-2/НОМЕР_1 від 24.02.2010 року.

Згідно зазначеного акту, перевіркою було встановлено факт торгівлі вином за ціною, нижчою від встановленого розміру роздрібних цін на вина вітчизняного виробництва. Також в ході проведення перевірки було встановлено, що в приміщенні магазину за відсутності довідок про внесення місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного державного реєстру зберігались алкогольні напої в асортименті на суму 12267 грн. 15 коп. та тютюнові вироби на суму 4769 грн. 50 коп., що підтверджується описом наявних алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Згідно пояснень працівника відповідача довідки про внесення даного місця зберігання до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на момент проведення перевірки відсутні.

Від підписання матеріалів перевірки та отримання даного акту перевірки працівник відповідача відмовився, про що було складено акт відмови від підписання акта перевірки №14 від 25.02.2010 року та акт відмови від отримання акта перевірки №14 від 25.02.2010 року.

Таким чином, під час перевірки було встановлено факт порушення відповідачем постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва»та ч.30 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

З урахуванням висновків, викладених в акті перевірки, згідно з абзацами 10, 12 частини 2 статті 17 Закону «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 230335-2324-0029 від 09.03.2010 року, згідно якого до ФОП ОСОБА_2 застосовано фінансові санкції в розмірі 18036 грн. 65 коп.

Вказане рішення було розміщено на дошці оголошень регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області 15.04.2010 року, що підтверджується актом про розміщення на дошці об'яв рішення про застосування фінансових санкцій від 15.04.2010 року.

Відомостей щодо оскарження та наступного скасування зазначеного рішення суду надано не було.

Згідно довідки ДПІ у м. Черкаси № 18849/23-310 від 15.07.2010 року відповідачем фінансові санкції в сумі 18036 грн. 65 коп. згідно рішення регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області № 230335 від 09.03.2010 року не сплачено.

Таким чином, заборгованість відповідача по фінансовій санкції складає 18036 грн. 65 коп.

Згідно заяв про внесення місць зберігання алкогольних напоїв (тютюнових виробів) до Єдиного Державного реєстру (а. с. 23) судом встановлено, що відповідач звернувся про внесення до Єдиного Державного реєстру місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів площею 123 кв. м. по вул. Пацаєва, 7 в м. Черкаси 02.03.2010 року, тобто після проведення перевірки.

Спеціальним Законом який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP (надалі за текстом -«Закон № 481/95-BP»).

Частиною 10 статті 18 Закону № 481/95-BP надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

В статті 1 цього Закону визначено, що мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари, мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року N 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" (далі - Постанова N 957) встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних та роздрібних ціни на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, а саме: горілка та лікеро-горілчані вироби, коньяк три зірочки, коньяк чотири зірочки, коньяк п'ять зірочок й інші спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду, різного вмісту спирту в тарі різної місткості.

На час продажу вина в скляній тарі місткістю 0,7 л. мінімальна ціна на дані алкогольні напої згідно Постанови N 957 становила 12 грн. Відповідач, здійснюючи реалізацію вина напівсолодкого виноградного ординарного «Кагор Болградський»в скляній тарі об'ємом 0,7 л., міцністю 16% за ціною 11 грн. 95 коп., що підтверджується копією фіскального чеку від 24.02.2010 року, порушив вимоги вищевказаної постанови щодо мінімальної ціни продажу.

З огляду на доведеність факту здійснення відповідачем торгівлі вином напівсолодким виноградним ординарним «Кагор Болградський» за ціною, нижчою від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на вино, суд приходить до висновку про обґрунтованість застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1000 грн. згідно ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Відповідальність за порушення норм Закону № 481/95-BP визначена статтею 17 цього Закону. Зокрема відповідно до абзацу 12 частини 2 статті 17 Закону № 481/95-BP встановлена відповідальність - фінансова санкція у вигляді штрафу в розмірі 100 % вартості отриманої партії товару, але не менше 1000 грн. Зазначений штраф спрямовується до бюджету згідно з чинним законодавством.

Частиною 30 статті 15 Закону № 481/95-BP, в редакції чинній на момент проведення перевірки, було передбачено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Відповідальність за порушення норм Закону № 481/95-BP визначена статтею 17 цього Закону. Зокрема частиною 2 зазначеної статті встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.

Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону № 481/95-BP рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Згідно з пунктом 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 02.06.2003 р. N 790, рішення про застосування фінансових санкцій приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством.

Згідно частин п'ятої та шостої статті 17 Закону № 481/95-BP дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку. У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Беручи до уваги, що рішення про застосування фінансових санкцій у розмірі 18036 грн. 65 коп. № 230335-2324-0029 від 09.03.2010 року відповідач у встановлені законодавством строки не оскаржив, а суму фінансових санкцій не сплатив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 128, ст.ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 (18030, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України через регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області на р/р УДК в м. Черкаси № 31114106700002, УЄДРПОУ 22809222, МФО 854018 фінансові санкції в сумі 18036 (вісімнадцять тисяч тридцять шість) грн. 65 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий С.О. Кульчицький