Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
26 липня 2010 р. № 2-а- 7985/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чалого І,С.,
при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,
за участю представників сторін:
позивача - Бігдан О.А., Нежельської О.С.,
відповідача Роженко К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Рапід" до Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області про скасування розпорядження
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд скасувати розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області від 14.05.2010 року №640 "Про скасування розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації від 23.04.2003 року №126 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки та про передачу її в оренду ТОВ "Рапід" для рекреаційних цілей"".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване розпорядження, на його думку, прийнято всупереч діючих станом на 23.04.2003р. ст.6 Лісового кодексу України, ст.ст.17, 124, 149 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України «Про оренду землі», які не передбачають вилучення із постійного користування земельної ділянки із земель лісового фонду, у випадку надання їх в тимчасове використання. Крім того, Позивач вказував, що при прийнятті оскаржуваного розпорядження Відповідач вийшов за межі своєї компетенції, відповідно до ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, викладені у позовної заяві та просив їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача, проти позову заперечував, посилаючись на надання земельної ділянки із зміною цільового використання, що проведене всупереч діючому законодавству, відсутність згоди відповідного державного органу лісового господарства Харківської області, а також вказуючи на те, що пунктом 3.2 Технічного завдання №58 на виконання робіт по складанню проекту відведення земельної ділянки передбачено вилучення земель із користування Старосалтівського лісництва Вовчанського Держлісгопу.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
14.05.2010р. розпорядженням №640 голови Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області (надалі -Відповідач), скасоване розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації від 23.04.2003р. №126 «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки та про передачу її в оренду ТОВ «Рапід»для рекреаційних цілей».
Як вбачається із змісту оскаржуваного розпорядження, листа Відповідача на адресу Позивача від 14.05.2010р. №02-13/1189, підставою для скасування розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації від 23.04.2003р. №126, є порушення, при винесенні розпорядження, вимог ст.17, п.6 ст. 149 Земельного кодексу України, а саме: надання земельної ділянки ТОВ «Рапід»без вилучення земель із користування Старосалтівського лісництва ДП «Вовчанське лісове господарство».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст.93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
За ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селиш,, міст належить:
а) розпорядження землями територіальних громад;
б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;
в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Органами, уповноваженими розпоряджатися землями в межах населених пунктів, є відповідні сільські, селищні, міські ради відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України.
Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області №126 від 23.04.2003р. «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки та про передачу її в оренду ТОВ «Рапід»для рекреаційних цілей», прийнято рішення про передання ТОВ «Рапід», в тимчасове використання, на умовах оренди, земельної ділянки із земель лісового фонду.
Відповідно до ч.5 ст.6 Лісового кодексу України (в редакції станом на 23.04.2003р. на день прийняття розпорядження №126), надання земельних ділянок лісового фонду у тимчасове користування провадиться без їх вилучення у постійних користувачів у порядку, визначеному цим Кодексом.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що ТОВ "Рапід" набув право тимчасового користування земельною ділянкою, в порядку, встановленому Лісовим кодексом України, Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», що не потребує вилучення земельної ділянки лісового фонду з користування постійного користувача (Старосалтівське лісництво ДП «Вовчанське лісове господарство») для надання іншому користувачу в тимчасове користування (в том числі шляхом надання в оренду).
Відповідно до ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, іншим актам законодавства, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку
Таким чином, прийняття рішення щодо скасування розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області від 23.04.2003р. №126, скасованого оскаржуваним розпорядженням, знаходиться в компетенції або Президента України, або Кабінету Міністрів України, або голови державної адміністрації Харківської області, або суду.
Виходячи з вищенаведеного, суд дійшов висновку, що розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області від 23.04.2003р. №126 від 23.04.2003р. «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки та про передачу її в оренду ТОВ «Рапід»для рекреаційних цілей», не порушує вимог ст.17, п.6 ст. 149 Земельного кодексу України, в редакції, діючої станом на 23.04.2003р., в зв'язку із чим безпідставним та необґрунтованим є прийняте Відповідачем розпорядження №640 від 14.05.2010р. «Про скасування розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації від 23.04.2003р. №126 «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки та про передачу її в оренду ТОВ «Рапід»для рекреаційних цілей».
Крім того, судом встановлено, що приймаючи оскаржуване розпорядження, Відповідач вийшов за межі своєї компетенції, визначеної ст. .43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», оскільки, як встановлено судом, відповідно до ч.1ст.57 Земельного кодексу України, земельні ділянки лісового фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються на умовах оренди підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи, для ведення лісового господарства, спеціального використання лісових ресурсів і для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Відповідно до ст.6 Лісового кодексу України (в редакції станом на день укладення договору оренди) надання земельних ділянок лісового фонду у тимчасове користування провадиться без їх вилучення у постійних користувачів, тобто законодавством України, що було чинним на день укладання договору оренди, передбачене надання земельних ділянок лісового фонду в оренду для рекреаційних цілей без зміни цільового призначення земельних ділянок лісового фонду та без вилучення їх у постійних землекористувачів.
Твердження відповідача про відсутність згоди відповідного державного органу лісового господарства Харківської області, спростовується наданими Позивачем до матеріалів справи документами, зокрема, копією висновку (погодження) Вовчанського Держлісгоспу Вовчанського району Харківської області по вибору земельної ділянки під розміщення бази відпочинку ТОВ «Рапід», яким Вовчанським держлісгоспом узгоджено передачу в оренду ТОВ «Рапід»земельної ділянки площею 7,59787 га., а також копією Акту встановлення та узгодження меж землекористування.
Суд також не приймає до уваги твердження Відповідача про зазначення у технічному завданні необхідності вилучення земельної ділянки, оскільки п.3.2 Технічного завдання містить стандартний друкований текст (зміст бланку) «категорія земель, з яких передбачається вилучення земельної ділянки», знаходиться в розділі «Характеристика об'єкту»і використовується лише для визначення вихідного цільового призначення земельної ділянки. Зазначене технічне завдання не містить вимоги для виконавця робіт та замовника провести вилучення спірної земельної ділянки з земель Вовчанського держлісгоспу та зміну її цільового призначення.
Згідно п. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд дійшов до висновку, що відповідач ні документально, ні нормативно не довів правомірність прийнятого ним спірного розпорядження.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди серед іншого перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин справи. При розгляді даної справи судом встановлено, що оскаржуване рішення прийняття без належного обґрунтування та не на підставах, передбачених чинним законодавством України.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити вимоги адміністративного позову в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Рапід" до Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області про скасування розпорядження - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області від 14.05.2010 року №640 "Про скасування розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації від 23.04.2003 року №126 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки та про передачу її в оренду ТОВ "Рапід" для рекреаційних цілей"".
Стягнути з державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Рапід" судові витрати в розмірі 3,40 грн.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 30.07.2010 року.
Суддя І.С.Чалий