Постанова від 20.07.2010 по справі 3954/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

20 липня 2010 р. Справа № 2-а- 3954/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Присяжнюк О.В.

за участю секретаря судового засідання Крайник Т.О.,

за участю представника відповідача -Гадяцької Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом

Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ФО-П ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Московському районі м. Харкова про скасування податкового повідомлення -рішення ДПІ у Московському районі м. Харкова № 0007292303 від 09 грудня 2009 р., обґрунтовуючи свої позовні вимоги наступним.

30 вересня 2009 р. головними державними податковими ревізорами -інспекторами ДПА у Харківській області Забайрачною С.С. та Цепочкою О.В. було проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами зазначеної перевірки складено акт на бланку № 012359 за № 8768/20/40/23/2829224877 від 01 жовтня 2009 р., який було отримано 09 листопада 2009 р. на відповідному відділенні поштового зв'язку та винесено податкове повідомлення -рішення № 0007292303 від 09 грудня 2009 р.

Перевіркою встановлено порушення ФО-П ОСОБА_2 вимог п. п. 1, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», в частині використання не зареєстрованого належним чином РРО, а саме РРО не поставлено до початку використання на облік ДПІ у Київському районі м. Харкова -за місцем фактичного здійснення діяльності; ведення з порушенням встановленого порядку обліку товарних запасів за місцем реалізації та зберігання на суму 1526,83 грн.

За місцем проведення перевірки позивач та посадові особи, які уповноважені вести податковий облік та звітність та представляти інтереси позивача були відсутні. Співробітників ДПА у Харківській області зустрів працівник ПП «Пушка», яка і підписала направлення та інші документи, надані перевіряючи ми.

Направлення № 11227 від 29 вересня 2009 р. було надано на підпис 30 вересня 2009 р., та підпис на зазначеному направленні був відтворений шляхом проставлення факсиміле, що на думку позивача, робить зазначене направлення недійсним.

Позивач вважає, що відповідач неправомірно встановив факти порушень в ході проведення перевірки та неправомірно застосував штрафні санкції.

У судове засідання позивач свого представника не направив, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, надав суду клопотання з проханням проводити розгляд справи за відсутністю свого представника.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні в повному обсязі, додатково пояснивши суду наступне.

Порядок допущення посадових осіб, органів державної податкової служби до проведення планових перевірок врегульовано ст. 11-2 Закону № 509 «Умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок».

Перевірка ФО-П ОСОБА_2 проводилась на підставі направлень на перевірку та плану проведення перевірок, затвердженого головою ДПА у Харківській області, тому відповідач вважає, що посилання позивача на те, що у фахівців ДПА у Харківській області не було законних підстав для проведення перевірки.

Зазначена перевірка проводилась у присутності старшого адміністратора ФО-П ОСОБА_2 ОСОБА_3 -особою, яка уповноважена здійснювати розрахункові операції. За результатами зазначеної перевірки було складено акт на бланку №012359 від 30 вересня 2009 р., яким були виявлені наступні порушення, а саме: РРО не поставлений на облік в ДПІ за місцем знаходження господарської одиниці; не ведення у порядку, визначеному законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання на суму 11526, 83 грн., що є порушенням п. п. 1, 12 ст. 3 Закону України № 265/95 -ВР від 06 липня 1995 р. «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Направлення отримані ОСОБА_3 -особою, яка уповноважена здійснювати розрахункові операції, особисто під підпис. На направленнях вона зазначила, що є старшим адміністратором ФО-П ОСОБА_2 В ході перевіркою ОСОБА_3 власноручно, у присутності посадових осіб податкової служби складено і підписано опис наявних купюр та монет, що знаходились на місці проведення розрахунків. До опису включені кошти в розмірі 72 грн., які отримані за реалізовані товари і належать ФО -П ОСОБА_2 та складений опис товарно-матеріальних цінностей, які знаходились в реалізації у позивача. Під час проведення перевірки ОСОБА_3 не надала документи, які б підтвердили той факт, що вона є працівником ПП «Пушка»та були надані документи позивача необхідні для перевірки.

Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи встановив наступні обставини.

ОСОБА_2 є фізичною особою-підприємцем, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію ФОП Серії НОМЕР_3.

Договором користування приміщенням від 10 травня 2009 р., укладеного між ФО-П ОСОБА_2 та ПП «Пушка», передбачено право ФО-П ОСОБА_2 у період з 01 червня 2009 р. до 30 травня 2010 р. користуватися приміщенням з літнім майданчиком, що знаходиться в м. Харкові по вул. Пушкінській, 31, з правом користуватися ним як об'єктом громадського харчування -кафе.

30 вересня 2009 р. виконання плану перевірок за здійсненням СПД розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на вересень 2009 року, на підставі направлення ДПА у Харківській області № 11227 від 29 вересня 2009 р., головними державними податковими ревізорами-інспекторами ДПА у Харківській області Забайрачною С.С. і Цепочкою О.В. було проведено планову виїзну перевірку кофе ОСОБА_2, розташованого по вулиці Пушкінській, 31, з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, другий екземпляр якого був отриманий старшим адміністратором Євдокімовою 30 вересня 2009 р.

У ході перевірки було працівниками було встановлено порушення п. п. 1, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: проведення розрахункових операцій із споживачами за готівкові кошти через РРО, зареєстрований неналежним чином, так як РРО зареєстровано у Московському районі м. Харкова 02 липня 2009 р., початок роботи 20 липня 2009 р., на момент перевірки на облік до Київського району м. Харкова не поставлено; ведення з порушенням встановленого порядку обліку товарних запасів за місцем реалізації та зберігання на суму 11526,83 гривень, про що було складено відповідний акт від 30 вересня 2010 р.

ОСОБА_3 відмовилася від підпису акту, надання зауважень на нього та отримання другого екземпляру акту.

За результатами перевірки рішенням ДПІ у Московському районі м. Харкова № 0007292303 від 09 грудня 2009 р. до ФО-П ОСОБА_2 було застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 23393,66 гривні.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. п. 1, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Пунктом 2.2. Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 614 від 01 грудня 2000 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2001 р. за № 107/5298, реєстрація РРО здійснюється в органі ДПС за місцезнаходженням (місцем проживання) СГ, а якщо СГ обслуговується в інспекції по роботі з великими платниками податків, - то за місцем податкового обліку. У разі використання РРО на території іншої адміністративно-територіальної одиниці його необхідно до початку використання взяти на облік в органі ДПС за місцем використання, крім РРО, що застосовуються на об'єктах виїзної торгівлі (надання послуг), та резервних РРО.

Статтею 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Порядок ведення обліку товарних запасів юридичними особами регламентований Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», дія якого не розповсюджується на фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності.

Відповідно до вимог Указу Президента України № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»суб'єкт малого підприємництва зобов'язаний вести Книгу обліку доходів і витрат.

Форма Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, визначена Інструкцією про прибутковий податок з громадян, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України № 12 від 21 квітня 1993 р., який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 червня 1993 р. за № 64. Згідно пункту 13 цієї Інструкції фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності в обов'язковому порядку повинні документально підтверджувати свої витрати.

Пунктом 8 наказу Державної податкової адміністрації України № 599 від 29 жовтня 1999 р. «Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 листопада 1999 р. за № 752/4045, передбачено, що для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат згідно із додатком N 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21 квітня 1993 р. N 12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09 червня 1993 р. за N 64. При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи «період обліку», «витрати на виробництво продукції», «сума виручки (доходу)», «чистий доход».

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги ФО-П ОСОБА_2 обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки чинним законодавством не передбачений обов'язок фізичних осіб-підприємців вести облік товарних запасів за місцем реалізації та зберігання, а передбачений лише його обов'язок підтверджувати свої витрати.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 71 КАС України, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведені підстави законності та обґрунтованості прийнятого рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 3, 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст. ст. 8-14, 71, 86, 94, 159, 160-164, 167, 185, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова № 0007292303 від 09 грудня 2009 р. про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 23393 гривні 66 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі, постанову проголошену у відсутності особи, яка бере участь у справі, з дня отримання нею копії постанови, та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

Постанову у повному обсязі виготовлено 26 липня 2010 р.

Суддя О.В. Присяжнюк