Постанова від 20.08.2010 по справі 2а-5369/10/1270

Категорія №6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 серпня 2010 року Справа № 2а-5369/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Островської О.П.

секретаря: Ковіної І.В.

за участю сторін:

прокурора: Майбороди О.О. (посвідчення № 672 від 20.11.2008)

від позивача: Анохіна Г.О. (довіреність від 13.08.2010 № 5865/10)

від відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора Слов'яносербського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Слов'яносербському районі Луганської області до Відкритого акціонерного товариства «Зимогорянка» про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

06 липня 2010 прокурор Слов'яносербського району Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Слов'яносербському районі Луганської області з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Зимогорянка» про стягнення податкового боргу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ВАТ «Зимогорянка» зареєстроване та взяте на облік як платник податків у ДПІ у Слов'яносербському районі Луганської області. Станом на 10.06.2010 за відповідачем обчислюється податковий борг в сумі 5617,80 грн., який склався з податку на додану вартість в сумі 166,65 грн., орендної плати з юридичних осіб в сумі 5442,31 грн., збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 8,84 грн. Перша податкова вимога форми Ю1 від 1.03.2010 № 1/28 вручена представнику відповідача під підпис, друга податкова вимога форми Ю2 від 07.04.2010 № 2/49 також вручена представнику відповідача під підпис. Відповідно до п.п.5.2.1, 5.2.2 ст.5 Закону № 2181, податкове зобов'язання вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення, якщо воно протягом 10 днів з дня отримання не було оскаржене платником податків. Відповідно п.п. 5.3.1, 5.4.1 Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у 10-денний строк з дня отримання податкового повідомлення вважається податковим боргом.

На підставі викладеного, позивач просить суд стягнути з відповідача суму податкового боргу по платежам до бюджету по податку на додану вартість у розмірі 166,65 грн., по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 5442,31 грн., по збору за забруднення природного навколишнього середовища у розмірі 8,84 грн.

Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

В ході судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило, заперечень проти позову не надав.

Заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Позивач - ДПІ у Слов'яносербському районі Луганської області, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, а спори за участю цих органів та фізичних осіб-підприємців щодо стягнення податкового боргу є публічно - правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню «адміністративної справи».

Частиною 1 ст.10 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509 (далі - Закон України № 509) передбачено функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, серед яких, п.11 закріплено - подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до п. 11 ч.1 ст.11 ЗУ від 04.12.1990 №509 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі. Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов'язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.

У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181- III (зі змінами та доповненнями) передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно п.5.1 ст. 5 Закону, податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п. п 5.4.1 .п. 5.4 ст.5 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до статті 16 Закону, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.

У разі погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів або відчуження інших активів боржника у порядку, передбаченому цим Законом, нарахування пені зупиняється у день такого стягнення або відчуження активів з права власності (повного господарського відання) боржника в рахунок погашення, незалежно від строків оплати вартості таких активів їх покупцем.

Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Судом встановлено, що відповідач ВАТ «Зимогорянка», і.к. 03332576, зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа Слов'яносербською районною державною адміністрацією Луганської області 03.10.2000, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №335073 (а.с.10), та взятий на облік в ДПІ у Слов'яносербському районі Луганської області.

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що суб'єкти господарювання зобов'язані у встановленому цим законом порядку сплачувати податок на додану вартість.

Відповідач є платником податку на додану вартість, має заборгованість з вказаного податку у сумі 166,65 грн., яка самостійно визначена відповідачем в декларації з податку на прибуток № 6150 від 21.05.2010 (а.с.17-18).

Статтею 206 Земельного кодексу, встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно п. в) ч.1 ст. 91 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю», використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Відповідач є платником орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, має заборгованість з цього податку в сумі 5442,31 грн., яка самостійно визначена відповідачем в податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 1136 (а.с.19).

Відповідно до пункту 9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 1999 року № 303, базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення.

Платники збору згідно із пунктом 10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 1999 року № 303, протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір: за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення.

Згідно із пунктом 15 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 1999 року № 303, контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби.

Відповідач є платником збору за забруднення навколишнього природного середовища, має заборгованість з в сумі 8,84 грн., яка самостійно визначена відповідачем в податковому розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища № 5556 від 17.05.2010 (а.с.16).

Згідно статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідачу відповідно до цієї статті було направлено першу податкову вимогу №1/28 від 01.03.2010 на суму 1936,66 грн.(а.с.8), другу податкову вимогу за № 2/49 від 07.04.2010 на суму 2719,65 грн. (а.с.9), дані вимоги були отримані відповідачем, що підтверджується підписом уповноваженої особи в графі про отримання податкової вимоги.

Позивачем вживалися встановлені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заходи щодо погашення відповідачем зазначеної заборгованості, надсилалися податкові вимоги, однак позитивних результатів не досягнуто.

Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно є податковий борг у зазначеній сумі, про яку він повідомлений, яка ним не оспорена, до теперішнього часу не сплачена.

Суд вважає, що підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому адміністративний позов прокурора Слов'яносербського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Слов'яносербському районі Луганської області до Відкритого акціонерного товариства «Зимогорянка» про стягнення податкового боргу підлягає задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора Слов'яносербського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Слов'яносербському районі Луганської області до Відкритого акціонерного товариства «Зимогорянка» про стягнення податкового боргу задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Зимогорянка» (код ЄДРПОУ 03332576 р/р 2600115354 ЛОД РБ «Аваль» МФО 304007, юридична адреса: 93741, Луганська область, Слов'яносербський район, м. Зимогір'я, вул. Октябрьська, 1а) на користь бюджету (р/р 31118029700298 код казначейства 24046691 отримувач УДК в Слов'яносербському районі МФО 804013 банк ГУДКУ в Луганській області) заборгованість з податку на додану вартість в сумі 166,65 (сто шістдесят шість гривень 65 коп.) грн.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Зимогорянка» (код ЄДРПОУ 03332576 р/р 2600115354 ЛОД РБ «Аваль» МФО 304007, юридична адреса: 93741, Луганська область, Слов'яносербський район, м. Зимогір'я, вул. Октябрьська, 1а) на користь бюджету (р/р 33214812700299 код казначейства 24046691 отримувач УДК в Слов'яносербському районі МФО 804013 банк ГУДКУ в Луганській області) заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в сумі 5442,31 (п'ять тисяч чотириста сорок дві гривні 31 коп.) грн.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Зимогорянка» (код ЄДРПОУ 03332576 р/р 2600115354 ЛОД РБ «Аваль» МФО 304007, юридична адреса: 93741, Луганська область, Слов'яносербський район, м. Зимогір'я, вул. Октябрьська, 1а) на користь бюджету (р/р 33116329700299 код казначейства 24046691 отримувач УДК в Слов'яносербському районі МФО 804013 банк ГУДКУ в Луганській області) заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 8,84 (вісім гривень 84 коп.) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 20 серпня 2010 року.

СуддяОстровська О.П.