Постанова від 20.08.2010 по справі 2а-3261/10/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2010 року < Текст > Справа № 2а-3261/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Щербині Л.М., за участю представника позивача - ОСОБА_1, представників відповідача Сербінова В.В., Михайлюченка В.М., Гринь С.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5

до Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя

про скасування рішення від 17.09.2009 р. № 0001262330

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_5 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя про скасування Рішення від 17.09.2009 р. № 0001262330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій. В позовній заяві позивач зазначив, що відповідачем проведена перевірка Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5, за результатами перевірки складений Акт - довідка б/н від 23.06.2009 р., у п. 2.1.1 якого вказано, що на місці перевірки відсутній реєстратор розрахункових операцій, у п. 2.2.1 - зазначено, що відсутній торговий патент, у п.п. 2.2.13 зазначено, що сума готівки на місці перевірки складає 29100 грн. 00 коп. Вказана сума не є сумою невідповідності сумі зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій. На підставі акту перевірки позивачем було винесено Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 14.07.2009 р. № 0001272330 у сумі 21 грн. 04 коп. та № 0001262330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення п. 1 та п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у сумі 561 грн. 25 коп. Зазначені Рішення не оскаржувалися, сума фінансових санкцій сплачена 15.07.2009 р. На підставі того ж акту за порушення п. 1 та п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» відповідачем прийнято Рішення № 0001262330 від 17.09.2009 р. про застосування фінансових санкцій в сумі 145500 грн. 00 коп. З вказаним Рішенням позивач не згоден, оскільки Сума грошових коштів, що отримана за продукцію була проведена через реєстратор розрахункових операцій, але перевіряючий відмовився від отримання фіскального чеку. Крім того, Рішення №0001262330 від 17.09.2009 р. винесене з порушенням встановленого порядку, бо має той ж самий номер, що і Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.07.2009р. на суму 561 грн. 25 коп. В зв'язку з наявними при проведенні перевірки порушеннями позивач просить скасувати Рішення від 17.09.2009 р. № 0001262330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 145500 грн. 00 коп.

У судовому засіданні представник позивача на задоволенні позову наполягає.

Відповідачем надані письмові заперечення на позов, в яких зазначено що відповідач на час перевірки не мав реєстратора розрахункових операцій та відповідно не проводив розрахункову операцію через РРО, розрахунковий документ не видавав. Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 Акт перевірки підписаний без зауважень, у своїх поясненнях позивач зазначив, що касовий апарат на складі відсутній. Рішення від 17.09.2009 р. № 0001262330 про застосування фінансових санкцій в сумі 145500 грн. 00 коп. винесено після скасування Рішення № 0001262330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 561 грн. 25 коп.

У судовому засіданні представник позивача проти позову заперечує, просить у позові відмовити з підстав, зазначених у письмових запереченнях.

Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Державною податковою інспекцією у Заводському районі м. Запоріжжя 23.06.2009 р. проведена перевірка за дотриманням Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 порядку проведення розрахунків за товари (послуг), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами перевірки складений Акт від 23.06.2009 р.

Актом перевірки встановлено порушення ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності.

На підставі Акту перевірки Державною податковою інспекцією у Заводському районі м. Запоріжжя винесено Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у сумі 561 грн. 25 коп.

17.09.2009 р. Державною податковою інспекцією у Заводському районі м. Запоріжжя винесено Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001262330 від 17.09.2009 р. на суму 145500 грн. 00 коп. за порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Суд вважає, що Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001262330 на суму 145500 грн. 00 коп. винесено з порушенням вимог законодавства, в зв'язку з наступним.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

1. Відповідно до п. 6.5 «Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби», затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 р. N 110, Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 р. за N 268/5459, у разі порушення юридичними особами та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності норм, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законами з питань зовнішньоекономічної діяльності та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служби, штрафні санкції застосовуються в розмірах, передбачених відповідними законодавчими актами. Штрафні санкції, визначені підпунктами 6.2, 6.5, застосовуються органами державної податкової служби на підставі рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, складання та надсилання (вручення) яких здійснюється у порядку, передбаченому Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за N 567/5758 (із змінами та доповненнями).

Згідно до п. 10 «Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби» факти порушень податкового та іншого законодавства посадова особа органу державної податкової служби оформляє актом перевірки, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні їх пункти і статті. Такий акт підписується посадовими особами контролюючого органу та підприємства.

Актом перевірки встановлено порушення ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Тобто, ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» місить загальні положення щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій, та не встановлює порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001262330 на суму 145500 грн. 00 коп. відносно позивача винесено за порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідно до якого суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Водночас у п. 3.1 Акту перевірки відсутні висновки про порушення вимог п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», таким чином, до позивача були застосовані фінансові санкції за порушення, якого не виявлено.

2. Відповідно до п. 11 «Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби» податкове повідомлення-рішення або рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за розглядом матеріалів перевірки приймає керівник органу державної податкової служби або його заступник за формою та згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за N 567/5758 (із змінами та доповненнями), протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта перевірки або вручення його поштою платнику податків (на підставі відмітки на поштовому повідомленні), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків щодо акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001262330 на суму 145500 грн. 00 коп. винесено з порушенням встановленого строку.

Пунктом 2.7 «Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій», затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 N 253, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 червня 2003 р. за № 467/7788, передбачено, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - це рішення керівника податкового органу (його заступника) щодо виявленого порушення (крім порушення правил оподаткування), яке приймається відповідно до законодавчих актів, якими надано право податковим органам застосовувати штрафні (фінансові) санкції.

Прядок нумерації та реєстрації прийнятих Рішень передбачений п. 7.3 і п. 7.5. «Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій», згідно з яким при складанні рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій йому присвоюються та вносяться до реєстру рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій: до графи 1 порядковий номер за певний рік; до графи 2 дата складання. Номер рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій складається з таких частин: порядковий номер у межах відділу, який склав рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, - перші 6 цифр номера; номер відділу, який склав рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, - наступні 4 цифри номера. Структурний підрозділ, який склав рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, уносить його до реєстру рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, направлених суб'єктам господарювання - юридичним особам (додаток 11), або реєстру рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, направлених суб'єктам господарювання - фізичним особам (додаток 12), які ведуться в цілому в податковому органі в електронному вигляді щодо окремих суб'єктів господарювання.

З п. 7.3 і п. 7.5 «Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій» вбачається, що не може бути винесено та зареєстровано двох рішень з одним номером від різних дат. Таким чином, Рішення № 0001262330 від 17.09.2009 р. прийнято з порушенням встановленого порядку.

Докази скасування Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001262330 від 14.07.2009 р. на суму 561 грн. 25 коп. відповідачем не надані.

3. Перевірка проведена з порушенням вимог законодавства.

Акт перевірки складений посадовими особами Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Гринь С.В. та Котляр О.М. Фактично, як вбачається з матеріалів справи, факт невидачі касового чеку зафіксовано посадовими особами на підставі відомостей, наданих ОСОБА_8, на замовлення якого була оформлена накладна від 23.06.2009 р. б/н/2309 на постачання продукції - листа 2,5 в кількості 10,1925 тн. на суму 29055 грн. 00 коп. Посадові особи, що склали акт під час закупівлі не були присутні, тобто фактично перевірку особисто у повному обсязі не проводили.

Тобто, перевірка фактично, вказаними особами не провадилася, що підтверджується також поясненнями свідка ОСОБА_6

З наданих у судовому засіданні пояснень свідка ОСОБА_6 вбачається, що 23.06.2009 р. він знаходився в частині орендованого ним складського приміщення за адресою м. Запоріжжя, вул. Скворцова, 240 - А. В іншій частині цього приміщення знаходився позивач. І він бачив як ОСОБА_5 відпускав металеві лист покупцю. Потім приїхало дуже багато людей у цивільному, які розмістилися в декількох автомобілях, зайшли до приміщення і почали бесіду з ОСОБА_5 Він зрозумів, що виникли якісь проблеми, оскільки люди у цивільному вимагали ОСОБА_5 надати якісь пояснення, диктували йому що писати. ОСОБА_5 обурювався, заперечував, але ці люди заставили його писати. Документів в підтвердження повноважень ОСОБА_8 на проведення перевірки в акті перевірки не зазначено, та суду не надано.

Відповідно до акту перевірки перевірка розпочата 23.06.2009 р., у 12 год., 59 хв.

Відповідачем наданий суду Фіскальний чек від 23.09.2009 р., № 4625, час - 12:51 на суму 29055 грн. 75 коп. за лист ГІК 2,5НЕ.

У судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснив, що він особисто бачив касовий апарат, який знаходився в іншій кімнаті цього складу, та який був раніше в іншому користуванні.

Посилання відповідача на те, що вказаний касовий апарат не зареєстрований у встановленому порядку не може бути прийнято до уваги, оскільки це є самостійним порушенням, до того ж цей факт не встановлений актом перевірки.

Таким чином, факт відсутності реєстратора розрахункових операцій та його не застування відповідачем належним чином не встановлений.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 вимоги про Скасування рішення Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя від 17.09.2009 р. № 0001262330., обґрунтовані та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 2, ст.ст. 11, 17, 71, 94, 160, 163 КАС України; ст. 19 Конституції України; ст. 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»; п. 6.5, п. 11 «Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби», затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001 р. № 110, Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.03.2001 р. за № 268/5459; п. 7.3 і п. 7.5 «Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій», затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 р. № 253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.06.2003 р. за № 467/7788, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя від 17.09.2009 р. № 0001262330, винесене відносно Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.О.Нестеренко

Постанову виготовлено у повному обсязі 25.08.2010 р.