Рішення від 25.08.2010 по справі 2-3322\10

Справа № 2-3322\10

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2010 року Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Виниченко Л.М.,

при секретарі Суддя А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій незаконними та зобов'язання нарахувати і виплатити щомісячну державну соціальну надбавку до пенсії, як дитині війни,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Дніпровського районного суду м. Києва із позовом в якому просить визнати дії Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо нарахування та виплати несплаченої їй соціальної допомоги, як дитині війни (30% надбавки до пенсії), з 01.07.2007 року по теперішній час незаконними; зобов'язати відповідача протягом п»яти календарних днів з дня набрання судовим рішенням чинності нарахувати та виплатити у повному обсязі на її користь, як дитині війни, недоплачену щомісячну державну соціальну 30% надбавку до пенсії, що передбачена ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 01.07.2007 р. по 31.06.2010 р. включно.

Вимоги мотивує тим, що вона є пенсіонером за віком, та має статус дитини війни, в зв»язку з чим відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» їй, починаючи з 01.01.2006 р., повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у вигляді надбавки до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки, а згідно ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», визначена законом підвищена пенсія з урахуванням 30 % надбавки у повному розмірі, згідно ч. 2 ст. 46 Конституції, повинна виплачуватись за минулий час без обмеження. Про порушення її права їй стало відомо із публікації в газеті, в зв»язку з чим 14.06.2010 року зверталась до управління пенсійного фонду у Дніпровському районі з проханням нарахувати та виплатити спірні грошові кошти, починаючи з 01.01.2007 р., на що отримала лист з відмовою, яку вважає незаконною та такою, що порушує її право, визначене Законом та Конституцією України. Конституційний суд України низкою рішень визнав дії держави (невиплату 30% надбавки) неконституційними, а останнім рішенням від 27.11.2008 р. офіційно розтлумачив Кабінету Міністрів, що законами про державний бюджет не можна вносити зміни до чинних законів, зупиняти їх чи скасовувати, або встановлювати інше правове регулювання правовідносин, які є предметом інших законів, адже держава не може відмовлятись від гарантованих Конституцією та визначених фінансових зобов»язань по забезпеченню прав людини, скасовувати їх чи обмежувати.

В судове засідання позивач не з»явилась, в поданій до суду заяві просить суд розглянути справу у її відсутності та задовольнити позов.

Представник відповідача до суду не з'явився, Управлінням пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва суду надані письмові заперечення, в яких відповідач просить в задоволенні позову відмовити та справу розглянути без участі представника управління (а.с. 12). В письмових запереченнях зазначено, що відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, в той час як Пенсійний фонд України забезпечує лише ефективне використання коштів, що перебувають у його управлінні, та у межах його бюджету, який щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Нарахування виплат дітям війни провадиться у відповідності до Законів України «Про Державний бюджет України» та постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530. Пунктом 8 даної постанови КМУ встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у наступних розмірах: з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 грн. та з 1 жовтня - 49,80 грн. Проведення індексації даних виплат не передбачено Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078. За викладених обставин відповідач просить в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва та отримує пенсію за віком, також має статус дитини війни, про що зроблено відповідну відмітку в пенсійному посвідченні (а.с. 5).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно п. 1 Розділу 4 «Заключного положення» вказаного Закону останній вступає в силу з 01.01.2006 р.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено дію положень окремих законів в частині надання пільг, гарантій та компенсацій окремим категоріям громадян.

Зокрема, ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 року» від 19.12.2006 року, який набрав чинності з 01.01.2007 року, було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп положення ст.111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 року» визнано неконституційним.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до ст. 2 ч. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Пунктом 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в текст ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» внесені зміни, відповідно до яких дітям війни (крім тих, на які поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 р. № 10-рп2008 положення пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Крім того, Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік» не було зупинено, змінено чи скасовано дію положень окремих законів в частині надання пільг, гарантій, компенсацій окремим категоріям громадян.

А тому на даний час діє редакція статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відповідно до якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що вимога позивача щодо нарахування соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01 липня 2007 року по 30 червня 2010 року є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Така позиція суду також базується на рішенні Європейського Суду з прав людини, яка викладена у рішенні по справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року.

Як зазначається у вищезазначеному рішенні Європейського Суду з прав людини у справі «Кечко проти України» про незворотність дії у часі законів та інших нормативно-правових актів, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи, реалізація особою права на отримання бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно - правових актах національного законодавства не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, судами не повинні прийматися до уваги, у випадках, коли з набуттям чинності певним законом, його нормами призупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше. До спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачу з 01.01.2008 р. відповідачем провадяться виплати щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни, згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та з 22.05.2008 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 р. № 530, тобто в розмірах, які є нижчими, ніж передбачено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (а.с. 8, 8 зв.).

Посилання відповідача на вказану постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530, як на нормативно-правовий акт, на підставі якого позивачу виплачується державна соціальна допомога, як дитині війни, є необґрунтованими, оскільки дана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, а тому її положення не повинні суперечити вимогам Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії, згідно із ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за заявлений позивачем період часу.

Відповідно до пункту 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а статтею 75 Конституції встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція України не надає права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.

Отже, доводи Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про призначення підвищення до пенсії виключно на нормах, які встановлені постановою Кабінету Міністрів України, не можуть прийматись судом як доказ правомірності діянь відповідача, оскільки спірні правовідносини регулюються Законами і саме Законом чітко вказаний розмір щомісячної надбавки до пенсії дітям війни.

При розгляді даної справи, встановлюючи час, з якого потрібно зробити перерахунок пенсії та заборгованості, що виникла у відповідача перед позивачем, суд враховує положення частини 2 статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до якої нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає та виплачує пенсію виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Закон України «Про соціальний захист дітей війни» вступив в силу 01.01.2006 р. Отже, з огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, в зв»язку з чим підлягає задоволенню.

В порядку ст. 88 Цивільного процесуального кодексу України з державного бюджету України на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 8,50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 грн.

Керуючись ст. ст. 19, 152 Конституції України, рішенням Європейського Суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005р., рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп2008, ст. ст. 1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. ст. 28, 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік», ст. ст. 10, 11, 15, 58, 60, 61, 84, 88, 208, 209, 212-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій незаконними та зобов'язання нарахувати і виплатити щомісячну державну соціальну надбавку до пенсії, як дитині війни задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячне підвищення до пенсії за період з 01 липня 2007 року відповідно до положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва нарахувати та виплатити ОСОБА_1, як дитині війни, щомісячну державну соціальну надбавку у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбачену ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», за період з 01.07.2007 р. по 30.06.2010 р. з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 8,50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 грн., а всього суму 45 (сорок п»ять) грн. 50 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя