83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
19.08.10 р. Справа № 41/159пн
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Маріупольської міжрайонної природоохоронної прокуратури в інтересах держави в особі Тельманівської районної державної адміністрації Донецької області, смт. Тельманове
до відповідача: Приватного підприємця ОСОБА_1, смт. Тельманове
про зобов'язання оформити у встановленому законом порядку режим рибогосподарської експлуатації водоймища
При участі представників:
від позивача: не з'явились
від відповідача: ОСОБА_1 - особисто
Маріупольський міжрайонний природоохоронний прокуратур звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Тельманівської районної державної адміністрації Донецької області до Приватного підприємця ОСОБА_1, смт. Тельманове про зобов'язання оформити у встановленому законом порядку режим рибогосподарської експлуатації водоймища.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на те, що згідно договору від 15.10.1999 року позивачем надано відповідачу у тимчасове користування водний об'єкт площею водного дзеркала 41,5 га, розташований на території Михайлівської сільської ради Тельманівського району, проте, в порушення законодавства про тваринний світ відповідачем не отримано режиму рибогосподарської експлуатації водоймища.
Прокурором зазначено, що правила, норми, ліміти та строки використання об'єктів тваринного світу обумовлені режимом рибогосподарської експлуатації водойми, який, відповідно до вимог п. 28 Тимчасового порядку ведення рибного господарства та здійснення рибальства, затвердженого постановою КМУ від 28.09.1996 року № 1192, є обов'язковим при здійсненні риборозведення та вилову риби; згідно п. 3.3.9 Тимчасового порядку щодо підготовки правових актів з надання водних об'єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди, затвердженого розпорядженням голови обласної адміністрації № 163 від 15.04.2009 року, після одержання водного об'єкта в оренду, у шестимісячний термін обов'язково оформлюється Режим ведення рибного господарства.
Позивач, згідно заяви від 06.08.2010 року, відмовився від позовних вимог. Таку відмову вмотивовано тим, що договір оренди водних об'єктів, щодо яких відповідачем не оформлено режим рибогосподарської експлуатації водоймища, укладено між відповідачем та Тельманівською районною радою; відповідно до п. 5.3. Тимчасового порядку щодо підготовки правових актів з надання водних об'єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди районним державним адміністраціям доручається постійно контролювати виконання умов договорів оренди ставків загальнодержавного значення.
Відмова позивача від позову судом не приймається, оскільки, відповідно до ст. 29 Господарського процесуального кодексу України, відмова позивача від позову, поданого прокурором в інтересах держави, не позбавляє прокурора права підтримувати позов і вимагати вирішення спору по суті. В матеріалах справи відсутні відомості щодо непідтримання прокурором позову, та, за таких обставин, суд розглядає спір по суті.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що він не є користувачем об'єктами тваринного світу та не використовує водні живі ресурси із природного середовища, зариблення водойми провадиться ним за власні кошти та відповідач є власником вирощеної ним риби, тобто, водний об'єкт використовується відповідачем для риборозведення, а не для ведення промислового рибальства, тому у даному випадку не потрібно оформлення режиму рибогосподарської експлуатації водоймища.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
15.06.1999 року між Тельманівською районною радою (орендодавцем) та ОСОБА_1 (орендарем) було укладено договір оренди водних об'єктів, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування об'єкт місцевого значення, ставок, об'ємом 700 тис. кв.м., площею водного дзеркала 41,5 га, розташований на балці Гіркій на річці Грузький Єланчик на території Михайлівської сільської ради для риборозведення та вилову риби.
Згідно п. 5.1. наведеного договору, з урахуванням додаткової угоди № 2 від 01.10.2001 року, договір діє з моменту підписання до 01.10.2020 року.
14.10.2009 року спеціалістами відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Приазовському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на орендованому водоймі ПП ОСОБА_1, розташованого на б. Горькій притоку р. Грузький Єланчик на території Михайлівської сільської ради Тельманівського району, про що складено відповідний акт перевірки від 14.10.2009 року.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що згідно договору оренди з Тельманівською районною держадміністрацією від 15 жовтня 1999 року ПП ОСОБА_1 використовує водний об'єкт площею 41,5 га. та об'ємом 700 тис. куб. м розташованого на б. Горькій р. Грузький Єланчик на території Михайлівської сільської ради для риборозведення та вилову риби на термін дії до 01.10.2020 року.
Перевіркою встановлено, зокрема, нерозроблення режиму рибогосподарської експлуатації щодо зазначеного водного об'єкту відповідно до ст. 34 Закону України „Про тваринний світ" та п.1.3. Інструкції про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, затвердженої наказом Державного комітету рибного господарства України від 15 січня 2008 року № 4, зареєстрованої в Мін'юсті України 28 січня 2008 р. за N° 64/14755.
На підставі висновків акту перевірки Державною екологічною інспекцією 29.10.2009 року відповідачу видано припис № 36, яким приписано, зокрема, у встановленому законом порядку розробити режим рибогосподарської експлуатації на водний об'єкт площею 41,5 га.
Прокурор звернувся до суду з вимогою про зобов'язання відповідача оформити у встановленому законом порядку режиму рибогосподарської експлуатації водоймища. При цьому, прокурор посилався на порушення відповідачем ст. 34 Закону України „Про тваринний світ”, п. 28 Тимчасового порядку ведення рибного господарства та здійснення рибальства, затвердженого постановою КМУ від 28.09.1996 року № 1192, та п. 3.3.9 Тимчасового порядку щодо підготовки правових актів з надання водних об'єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди, затвердженого розпорядженням голови обласної адміністрації № 163 від 15.04.2009 року.
Відповідно до ст. 34 Закону України „Про тваринний світ” користувачі об'єктами тваринного світу в установленому законодавством порядку зобов'язані: додержуватися встановлених правил, норм, лімітів і строків використання об'єктів тваринного світу; використовувати тваринний світ у способи, що не допускають порушення цілісності природних угруповань і забезпечують збереження тварин, яких не дозволено використовувати; безперешкодно допускати до перевірки всіх об'єктів, де утримуються, перероблюються та реалізуються об'єкти тваринного світу, представників органів, що здійснюють державний контроль за охороною і використанням тваринного світу, своєчасно виконувати їх законні вимоги та розпорядження; своєчасно вносити збір за спеціальне використання об'єктів тваринного світу.
Користувачі об'єктами тваринного світу, які здійснюють ведення мисливського та рибного господарства, також зобов'язані: раціонально використовувати об'єкти тваринного світу, не допускати погіршення екологічного стану середовища існування тварин внаслідок власної діяльності, застосовувати природоохоронні технології під час здійснення виробничих процесів; проводити первинний облік чисельності і використання диких тварин, вивчати їх стан та характеристики угідь, де перебувають об'єкти тваринного світу, подавати цю інформацію органам, що здійснюють державний облік тварин та облік їх використання, ведення державного кадастру і моніторингу тваринного світу; проводити комплексні заходи, спрямовані на відтворення, в тому числі штучне, диких тварин, збереження і поліпшення середовища їх існування; здійснювати заходи щодо виконання загальнодержавних, регіональних, республіканських та інших територіальних екологічних програм з питань охорони, використання і відтворення тваринного світу; негайно інформувати природоохоронні органи, ветеринарні, санітарно-епідеміологічні служби про виявлення захворювань тварин, погіршення стану середовища їх існування, виникнення загрози знищення та випадки загибелі тварин, здійснювати комплексні заходи щодо профілактики і боротьби із захворюваннями; в межах закріпленої території здійснювати охорону об'єктів тваринного світу, дотримуватися режиму охорони видів тварин, занесених до Червоної книги України і до переліків видів тварин, які підлягають особливій охороні на території Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; самостійно припиняти використання об'єктів тваринного світу в разі погіршення їх стану та умов існування, зниження відтворюючої здатності та виникнення загрози знищення тварин, негайно вживати заходів до усунення негативного впливу на тварин і середовище їх існування; виконувати інші обов'язки щодо охорони і використання тваринного світу, передбачені законодавством.
Згідно п. 28 Тимчасового порядку ведення рибного господарства та здійснення рибальства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.09.1996 року № 1192, користувачі водних живих ресурсів зобов'язані: дотримуватися встановлених лімітів (квот) вилучення (вилову, добування, збирання), правил рибальства, інших норм щодо використання водних живих ресурсів; своєчасно вносити плату за спеціальне використання водних живих ресурсів; не допускати погіршення умов існування водних живих ресурсів внаслідок власної діяльності, утримувати в належному санітарному стані берегові водоохоронні смуги (зони) в районах здійснення рибальства та використовувати їх з дотриманням вимог законодавства; вести первинний облік чисельності та використання водних живих ресурсів, вивчати їх біологічний стан і стан наданих у користування рибогосподарських водойм (їх ділянок), а також подавати в установленому порядку інформацію органам, що здійснюють державний облік водних живих ресурсів та їх використання, ведення державного кадастру і моніторингу водних живих ресурсів; здійснювати в установленому порядку комплексні рибницько-меліоративні заходи щодо охорони та відтворення, в тому числі штучного, водних живих ресурсів, збереження і поліпшення умов їх існування; не допускати без дозволу органів Мінекобезпеки, погодженого з органами рибоохорони Мінрибгоспу і державними органами ветеринарного нагляду, переселення і акліматизації водних живих ресурсів; безперешкодно допускати в місця добування, зберігання, утримання, переробки та реалізації водних живих ресурсів, на риболовні судна та інші плавучі засоби представників державних органів відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства (органи рибоохорони) Мінрибгоспу, органів Мінекобезпеки, надавати на їх вимогу необхідні документи про стан обліку та використання водних живих ресурсів, своєчасно виконувати їх законні вимоги та розпорядження; надавати можливість представникам органів рибоохорони Мінрибгоспу та Мінекобезпеки під час виконання ними службових обов'язків користуватися попутними суднами та іншими видами транспорту, а також засобами зв'язку; виконувати зобов'язання, що випливають з міжнародних договорів України, дотримуватися вимог міжнародного права щодо охорони водних живих ресурсів за межами юрисдикції України. Користувачі, які здійснюють використання водних живих ресурсів, зобов'язані виконувати й інші обов'язки щодо їх охорони, використання і відтворення відповідно до законодавства України.
Наведеними нормами діючого законодавства України не передбачено обов'язок користувачів об'єктів тваринного світу здійснювати оформлення режиму рибогосподарської експлуатації водних об'єктів.
Також не передбачає обов'язку користувача водного об'єкту оформлювати режим ведення рибного господарства і Тимчасовий порядок щодо підготовки правових актів з надання водних об'єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди, затвердженого розпорядженням голови обласної адміністрації № 163 від 15.04.2009 року.
Крім того, не передбачає обов'язку орендаря водного об'єкту оформлювати режим ведення рибного господарства і договір оренди водних об'єктів від 15.06.1999 року, що регулює правовідносини користування цим об'єктом
Єдиним документом, який визначає поняття та статус режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта є Інструкція про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, затвердженою наказом Державного комітету рибного господарства України від 15 січня 2008 року № 4 та зареєстрованою в Мін'юсті України 28 січня 2008 р. за N 64/14755 (Надалі - Інструкція).
Відповідно до п. 1.3 Інструкції режим рибогосподарської експлуатації водного об'єкта (далі - Режим) - установлена на відповідний термін сукупність вимог, умов та заходів щодо обсягів робіт з відтворення водних живих ресурсів за їх віковими та видовими характеристиками, строків лову, типів і кількості знарядь та засобів лову, обсягів вилучення, регламентації любительського і спортивного рибальства, ощадливого використання туводних видів, виконання якого забезпечує раціональне використання водних живих ресурсів рибогосподарського водного об'єкта або його ділянки.
Згідно п. 2.1.2. Інструкції для здійснення штучного розведення, вирощування водних живих ресурсів та їх використання користувач подає до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань рибного господарства Режим, погоджений з територіальним органом рибоохорони та територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, у зоні діяльності яких є рибогосподарський водний об'єкт, який розробляється на підставі науково-біологічного обґрунтування.
Науково-біологічне обґрунтування та проект Режиму на замовлення користувача розробляються рибогосподарською науково-дослідною установою, організацією відповідно до погодженої із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства України програми дослідних робіт. Програма дослідних робіт повинна містити методику, за якою проводитимуть дослідження (п. 2.2. Інструкції).
Відповідно до п. 2.3. Інструкції 2.3. Режим погоджується територіальним органом рибоохорони, у зоні якого здійснюватимуть діяльність, та територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України протягом місяця з дня його отримання.
Використання водних живих ресурсів здійснюється згідно з Режимом та відповідно до вимог Інструкції про порядок спеціального використання риби та інших водних живих ресурсів, затвердженої спільним наказом Міністерства аграрної політики України та Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 11.11.2005 N 623/404, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 06.12.2005 за N 1458/11738. При здійсненні спеціального використання ВЖР на водних об'єктах об'ємом більше 1 млн. м3 (водосховищах) користувач повинен мати ліцензію на право господарської діяльності, пов'язаної з промисловим виловом риби на промислових ділянках рибогосподарських водойм, крім внутрішніх водойм (ставків) господарств (п. 2.12 Інструкції, затвердженої наказом Державного комітету рибного господарства України від 15 січня 2008 року № 4).
Відповідно до п. 2.1. Інструкції про порядок спеціального використання риби та інших водних живих ресурсів, обсяги використання риби та інших водних живих ресурсів у рибогосподарських водних об'єктах, наданих користувачам у користування для їх штучного розведення і вирощування, регламентуються режимами рибогосподарської експлуатації.
Біологічні обґрунтування щодо допустимих обсягів використання риби та інших водних живих ресурсів за видами (групами видів) на відповідних водних об'єктах розробляють наукові установи, організації, а на водних об'єктах, де не здійснюються наукові дослідження, зазначені обґрунтування розробляють органи рибоохорони на замовлення Державного департаменту рибного господарства (далі - Укрдержрибгосп), інших юридичних або фізичних осіб.
Системний аналіз наведених норм дозволяє зробити висновок про те, що законодавством покладено обов'язок розроблення проекту режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта на рибогосподарську науково-дослідну установу, організацію відповідно до погодженої програми дослідних робіт та на підставі окремо розробленого науково-біологічного обґрунтування. Обов'язок користувача водного об'єкту здійснювати оформлення режиму рибогосподарської експлуатації водоймища наведеними нормами не передбачено.
Тобто, діючим законодавством України не передбачено обов'язок користувача водного об'єкту, яким є відповідач, здійснювати оформлення режиму рибогосподарської експлуатації водоймища, як того вимагає прокурор.
Крім того, статтею 6 Водного кодексу України встановлено, що води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування. Народ України здійснює право власності на води (водні об'єкти) через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві Ради.
Згідно ст. 5 цього ж кодексу до водних об'єктів загальнодержавного значення належать: внутрішні морські води та територіальне море; підземні води, які є джерелом централізованого водопостачання; поверхневі води (озера, водосховища, річки, канали), що знаходяться і використовуються на території більш як однієї області, а також їх притоки всіх порядків; водні об'єкти в межах територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а також віднесені до категорії лікувальних.
До водних об'єктів місцевого значення належать поверхневі води, що знаходяться і використовуються в межах однієї області і які не віднесені до водних об'єктів загальнодержавного значення.
Оскільки спірний водний об'єкт знаходиться та використовується в межах Донецької області, він є таким, що належить до водних об'єктів місцевого значення.
Статтею 8 Водного кодексу України до відання Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських Рад у галузі регулювання водних відносин на їх території належить розпорядження водними об'єктами місцевого значення.
З огляду на наведені положення законодавства та з огляду на те, що спірний водний об'єкт є водним об'єктом місцевого значення, особою, до відання якої віднесено розпорядження таким водним об'єктом є Донецька обласна рада.
Таким чином, відповідач у справі, Тельманівська районна державна адміністрація Донецької області, у будь-якому випадку не є особою, до відання якої віднесено розпорядження спірним водним об'єктом, не визначена законом в якості органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах та не є належним позивачем у справі
З огляду на викладене, позовні вимоги прокурора є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст. 34 Закону України „Про тваринний світ”, ст.ст. 5, 6, 8 Водного кодексу України, Тимчасовим порядком ведення рибного господарства та здійснення рибальства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.09.1996 року № 1192, Інструкцією про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, затвердженою наказом Державного комітету рибного господарства України від 15 січня 2008 року № 4 та зареєстрованою в Мін'юсті України 28 січня 2008 р. за N 64/14755, Інструкцією про порядок спеціального використання риби та інших водних живих ресурсів, затвердженої спільним наказом Міністерства аграрної політики України та Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 11.11.2005 N 623/404, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 06.12.2005 за N 1458/1173, ст.ст. 1, 2, 22, 29, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
У задоволенні позовних вимог Маріупольської міжрайонної природоохоронної прокуратури в інтересах держави в особі Тельманівської районної державної адміністрації Донецької області до Приватного підприємця ОСОБА_1, смт. Тельманове про зобов'язання оформити у встановленому законом порядку режим рибогосподарської експлуатації водоймища - відмовити.
Суддя