справа № 380/4481/23
про залишення позовної заяви без руху
13 березня 2023 року місто Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулик А.Г., перевіривши скаргу ОСОБА_1 на дії та постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Подоляк Ельвіри Богданівни
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла скарга ОСОБА_1 на постанову та дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Подоляк Ельвіри Богданівни, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача, на виконанні якого перебував виконавчий лист №380/20885/21;
- визнати протиправною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №69747815, винесену державним виконавцем Подоляк Е.Б. 30.01.2023;
- поновити виконавче провадження за виконавчим листом №380/20885/21;
- зобов'язати відповідача виконати рішення суду згідно з виконавчим листом №380/20885/21 та надати позивачу відповідь Старосамбірського міського голови згідно з виконавчим листом;
- забезпечити державного виконавця надання позивачу відповіді в повному обсязі, а саме конкретно по кожному пункту заяви.
Відповідно до вимог статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви, з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 вказаного Кодексу.
Зі скарги ОСОБА_1 вбачається, що вона оскаржує дії державного виконавця, постанову про закінчення виконавчого провадження та вимагає вчинення ним дій з виконання судового рішення.
Процесуальний порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця регламентується нормою статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Саме КАС України є спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає порядок звернення до суду адміністративної юстиції.
А відтак, норми КАС України в частині визначення реквізитів позовної заяви та порядку її подання мають перевагу у застосуванні перед нормами матеріального закону - Закону України “Про виконавче провадження”.
Частиною 1 статті 287 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Вимоги до позовної заяви, її форми та змісту закріплені у статті 160 КАС України.
З аналізу поданої ОСОБА_1 скарги вбачається, що вона подана без врахування норм статей 160, 161, 287 КАС України, зокрема:
- процесуальний документ оформлено у вигляді скарги, а не позовної заяви;
- не вказано процесуального статусу учасників справи (зокрема сторін - позивача і відповідача);
- не зазначено, відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі вживались; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; власне письмове підтвердження позивача про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік” прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2023 року становить 2684 гривня.
Суддя встановив, що судовий збір за подання позовної заяви у цій справі не сплачено.
Суддя зазначає, що позивачем заявлено 5 вимог немайнового характеру, частина з яких пов'язана між собою (перша частина вимог стосується оскарження дій виконавця та постанови про закриття виконавчого провадження, а друга - зобов'язання відповідача, вчинити дії, спрямовані на виконання судового рішення).
Отже, позивачу потрібно сплатити судовий збір за дві позовні вимоги немайнового характеру у розмірі 2147,20 грн (1073,60 грн. * 2).
Інформацію про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (https://adm.lv.court.gov.ua) в розділі “Судовий збір”.
Згідно з вимогами частин першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя
залишити без руху скаргу ОСОБА_1 на дії та постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Подоляк Ельвіри Богданівни.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання суду:
1) примірника позовної заяви, оформленого відповідно до вимог статей 160, 161, 287 КАС України, зокрема із зазначенням: назви процесуального документа - позовна заява; процесуального статусу та реквізитів учасників справи (зокрема сторін - позивача і відповідача); відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
2) платіжного документа про сплату судового збору у розмірі 2147, 20 грн.
Ухвала суду про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу суду може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду, прийнятого за результатами розгляду справи.
Суддя А.Г. Гулик