Рішення від 06.03.2023 по справі 380/576/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2023 року

справа №380/576/23

провадження № П/380/581/23

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючої-судді Морська Г.М.

за участю: секретаря судового засідання Кована В.А.

прокурора - Шимін Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом керівника Червоноградської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Державного підприємства "Львіввугілля" про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії ,-

ВСТАНОВИВ :

Керівник Червоноградської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Державного підприємства "Львіввугілля" (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державного підприємства "Львіввугілля" в частині невжиття заходів щодо приведення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №51684, що знаходиться в м.Сокаль, вул.Б.Хмельницького,26, Червоноградський район, Львівська області, 80001, у стан готовності та зобов'язати Державне підприємство "Львіввугілля" привести у стан готовності захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційного укриття №51684, що знаходиться в м.Сокаль, вул.Б.Хмельницького,26, Червоноградський район, Львівська області, 80001, з метою використання її за призначенням у відповідності до "Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту", затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018.

Ухвалою суду від 13.01.2023 відкрито провадження у справі, визначено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 25.01.2023 за клопотанням позивача суд призначив розгляд справи у судовому засіданні із викликом сторін на 13.02.2023.

Судове засідання 13.02.2023 відкладене на 06.03.2023 у зв'язку із відсутністю повноважень у представника відповідача.

У судовому засіданні 06.03.2023 проголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Червоноградською окружною прокуратурою в ході вивчення стану додержання законів при використанні захисних споруд цивільного захисту населення на території Червоноградського району Львівської області виявлено факт порушень відповідачем законодавства у вказаній сфері, що призвело до надання статусу захисній споруді цивільного захисту - протирадіаційному укриттю №51684, що знаходиться у м. Сокаль, вул. Б. Хмельницького, 26 у приміщенні Державного підприємства «Львіввугілля», як обмежено готове до використання за призначенням. Червоноградським РУ ГУ ДСНС України у Львівській області у Львівській області в межах наданих повноважень, упродовж 2020 - 2022 років здійснено відповідні перевірки дотримання балансоутримувачем ДП «Львіввугілля» вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, в т. ч. щодо питань цивільного захисту. Приписом Червоноградського РУ ГУ ДСНС України у Львівській області від 23.10.2021 № 78 зобов'язано т.в.о. директора ДП «Львіввугілля» у строк до 19.12.2021 вжити відповідних заходів з метою усунення виявлених порушень. Згідно інформації Червоноградського РУ ГУ ДСНС України у Львівській області №4-2383/58 від 15.09.2022, на адресу вказаної установи від ДП «Львіввугілля» не надходило листів про усунення недоліків, зазначених у приписі №78 від 23.10.2021. Наведене свідчить про тривалість та систематичність порушень у сфері цивільного захисту, що може призвести до порушень інтересів держави в частині завдання шкоди життю та здоров'ю людей. ГУ ДСНС у Львівській області як спеціально уповноваженим державою органом на здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту, упродовж тривалого часу, в тому числі з часу запровадження воєнного стану на території України, не вжито відповідних заходів з метою зобов'язання балансоутримувача привести у стан готовності протирадіаційне укриття №51684, що знаходиться в м. Сокаль, вул. Б.Хмельницького 26, Червоноградського району Львівської області. Враховуючи згадані вище обставини щодо обізнаності позивача про наявні порушення інтересів держави, а також беручи до уваги характер наданих на запити прокуратури відповідей, наявний виключний випадок, за якого порушення відповідачем інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженими органами функцій із їх захисту, що призводить до виникнення у органів прокуратури не лише права, а й обов'язку вжити заходів з представництва інтересів держави в суді.

Прокурор у судовому засіданні підтримала позов, просила суд його задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надіслав суду заяву про визнання позову, у якій зазначив: «… На балансі Державного підприємства «Львіввугілля» за адресою Львівська область, місто Сокаль, вулиця Богдана Хмельницького, 26 знаходиться та використовується захисна споруда №51684 (протирадіаційне укриття) для укриття цивільного населення у кількості до 150 чоловік. Згідно актів оцінки готовності вказаної захисної споруди (19.10.2021. 27.07.2022, 12.10.2022 і останній 30.11.2022) дане укриття є обмежено готове до використання за призначенням, присутні ряд недоліків, які можна усунути, вживши відповідних заходів. З початку військової агресії з 24.02.2022 року ДП «Львіввугілля» вживало заходи щодо усунення недоліків, які вказано в вищевказаних актах оцінки готовності захисної споруди. Але на даний час ще присутні недоліки, які об'єктивно неможливо усунути, якщо враховувати погодні умови. Так, вищевказане укриття має порушення гідроізоляції (замокання будівельних конструкцій), немає темпаратурно-вологісного режиму і параметрів повітряного середовища приміщень захисної споруди, температури, відносної вологості у приміщенні. Дані недоліки можуть бути усунуті тільки після настання більш теплішого періоду часу - весна- літо. Необхідно провести земляні роботи з допомогою спецтехніки та замінити гідроізоляцію стелі захисної споруди. З огляду на вищенаведене, не заперечую проти задоволення позову Червоноградської окружної прокуратури Львівської області…».

Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно інформації Червоноградської районної військової адміністрації від 17.08.2022 за №113-12 та додатку до неї позивачем встановлено, що на території Сокальської міської ради наявна захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 51684, балансоутримувачем якої є ДП «Львіввугілля» та вказана споруда є обмежено готова для експлуатації за призначенням.

Відповідно до наданого Червоноградською районною військовою адміністрацією паспорту протирадіаційного укриття №51684 - останнє знаходиться по вул. Б. Хмельницького, 26, м. Сокаль, та становить площу 184, 1 м. кв. Введена в експлуатацію вказана споруда у 1969 році. Згідно акту оцінки стану готовності, дане укриття у разі наявної загрози розраховане на утримання в ньому 150 осіб.

Згідно інформації Головного управління ДСНС у Львівській області від 19.08.2022 за №5802-5887/5808 з додатками та інформації Червоноградського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 07.09.2022 за № 4-2330/58 слідує, що протирадіаційне укриття №51684 оцінено як обмежено готове до використання за призначенням, що підтверджується актами оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту.

Також, згідно вказаної інформації Червоноградського РУ ГУ ДСНС України у Львівській області, за результатами перевірки ДП «Львіввугілля», яка проводилась з 4 по 19 жовтня 2021 року, та в ході якої проводилась перевірка вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо суб'єктів господарювання у володінні (користуванні) яких перебувають захисні споруди цивільного захисту та проведеної оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту, складений акт за результатами заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №184 від 19.10.2021 та припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №78 від 23.10.2021. За результатами перевірки до адміністративної відповідальності згідно ч.1 ст. 188-8 КУпАП притягнуто начальника господарського комплексу ДП «Львіввугілля».

Обмежена готовність протирадіаційного укриття №51684 також підтверджується актами оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 19.10.2021,27.07.2022, від 12.10.2022 та від 30.11.2022.

Приписом Червоноградського РУ ГУ ДСНС України у Львівській області від 23.10.2021 № 78 зобов'язано т.в.о. директора ДП «Львіввугілля» у строк до 19.12.2021 вжити відповідних заходів з метою усунення виявлених порушень.

Згідно інформації Червоноградського РУ ГУ ДСНС України у Львівській області №4-2383/58 від 15.09.2022, на адресу вказаної установи від ДП «Львіввугілля» не надходило листів про усунення недоліків, зазначених у приписі №78 від 23.10.2021.

Зазначені обставини сталі підставою для звернення прокурора до суду із позовом.

Щодо наявності підстав для звернення прокурора до суду із цим позовом, суд зазначає наступне.

Згідно Положення про єдину державну систему цивільного захисту, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2014 № 11, безпосереднє керівництво діяльністю єдиної державної системи цивільного захисту здійснює ДСНС (пункт 5).

Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відповідно до пп. 42 п. 4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 № 1052, ДСНС відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за вжиттям інженерно-технічних заходів цивільного захисту відповідно до закону.

Отже, органи ДСНС здійснюють контроль за готовністю захисних споруд до використання за призначенням, тому саме в інтересах ГУ ДСНС у Львівській області прокуратура звертається із даним позовом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану.

Згідно листа ГУ ДСНС України у Львівській області 19.08.2022 вбачається, що останній захід державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог пожежної та техногенної безпеки ДП «Львіввугілля» проводився 19.10.2021.

Під час даної перевірки стан протирадіаційного укриття №51684, що розташоване за адресою: вул. Б. Хмельницького,26, м. Сокаль, Львівська область, 80000, визнано обмежено готовим до використання за призначенням.

Отже, на даний час Відповідачем не забезпечено готовності до використання захисної споруди цивільного захисту № 51684, а ГУ ДСНС у Львівській області не вжито дієвих та достатніх заходів з метою зобов'язання відповідача привести захисну споруду до готового стану з метою використання за призначенням, що вказує на бездіяльність даного органу.

Частиною 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави.

У постанові Верховного Суду у справі № 910/11919/17 від 17.10.2018 зазначено, що існує категорія справ, де підтримка прокурора не порушує справедливого балансу. Так, у справі «Менчинська проти Російської Федерації» (рішення від 15.01.2009, заява № 42454/02, пункт 35) Європейський суд з прав людини висловив таку позицію (у неофіційному перекладі): «Сторонами цивільного провадження виступають позивач і відповідач, яким надаються рівні права, в тому числі право на юридичну допомогу. Підтримка, що надається прокуратурою одній зі сторін, може бути виправдана за певних обставин, наприклад, при захисті інтересів незахищених категорій громадян, які, ймовірно, не в змозі самостійно захищати свої інтереси, або в тих випадках, коли відповідним правопорушенням зачіпаються інтереси великого числа громадян, або у випадках, коли потрібно захистити інтереси держави».

Виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї норми є поняття «інтерес держави».

Спір у даній справі стосується бездіяльності Відповідача, на балансі якого перебуває захисна споруда цивільного захисту та яка упродовж тривалого проміжку часу обмежено готова до використання за призначенням, що призводить до загрози життю та здоров'я населення, так як на даний час на території України проходять бойові дії та наносяться ракетні удари по різним об'єктам, які знаходяться на її території.

Таким чином, внаслідок протиправної бездіяльності Відповідача у сфері цивільного захисту населення порушено інтереси держави та територіальної громади, що і є підставою для звернення із даним позовом прокурором.

Із приводу обґрунтованості позовних вимог, суд зазначає наступне.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 на території України з 24.02.2022 на 30 діб введено воєнний стан, який продовжений до 21.05.2023 на підставі указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 №259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 №757/2022, від 06.02.2023 №58/2023.

Згідно ст. З Закону України «Про оборону України» підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого, включає: забезпечення готовності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту об'єктів критичної інфраструктури до виконання завдань цивільного захисту в особливий період, зокрема у воєнний час, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права.

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс) захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів. До захисних споруд цивільного захисту належать сховища та протирадіаційні укриття, а також споруди подвійного призначення.

Відповідно до ч. 4 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України для вирішення питань щодо укриття населення в захисних спорудах цивільного захисту центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та суб'єкти господарювання завчасно створюють фонд таких споруд.

Відповідно до ч. 5 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138 (надалі - Порядку) визначено, що утримання захисних споруд - комплекс заходів організаційного, матеріально-технічного, інженерного, фінансового та іншого характеру, що спрямовані на забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням.

Відповідно до ч. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.

Пунктом 9 Порядку передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.

У відповідності до п. З Порядку балансоутримувач захисної споруди - власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.

Згідно пункту 10 Порядку балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд.

Частиною 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до завдань та обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту, серед інших, належить організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; організація обліку фонду захисних споруд; здійснення контролю за утриманням та станом їх готовності; проведення їх технічної інвентаризації, тощо.

Відповідно до п. 1 Розділу II «Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579, споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.

Захисні пристрої призначені для захисту осіб, що переховуються у сховищах, від надмірного тиску повітряної ударної хвилі під час застосування звичайної зброї та засобів масового ураження. До захисних пристроїв, якими обладнуються сховища, належать захисно-герметичні і герметичні двері, віконниці (ставні), захисні секції, клапани-відтиначі, КНТ тощо (підпункт 1 пункту 2 розділу III Вимоги).

Балансоутримувач відповідно до норм цих Вимог забезпечує утримання, контроль за станом, проведення перевірок, технічного обслуговування, поточних та капітальних ремонтів конструктивних елементів, спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисних споруд під час усього періоду використання сховищ у режимі ПРУ (п. 6 Розділу VIII Вимоги).

Відповідно підпункту 1 пункту 2 розділу VI Вимоги, для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд.

Таким чином, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням покладається на суб'єктів господарювання, на балансі яких вони перебувають, за рахунок власних коштів, що передбачено п. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України та п. 9 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138.

Невжиття заходів з метою приведення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №51103, до стану готовності, суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.

Аналогічних правових позицій за позовами прокурора притримується Верховний Суд у справі № 826/12192/16 - постанова від 03.10.2018 та у справі № 820/5164/15 - постанова від 25.07.2019 у справі.

Окрім того, Велика Палата Верховного Суду у справі № 820/4717/16 - постанова від 15.09.2019 (тотожні правовідносини) дійшла висновку про те, що спір такого характеру розглядається у порядку адміністративного судочинства, а також підтвердила право прокурора на звернення до суду з таким позовом в інтересах держави в особі територіального органу ДСНС.

Так, актом перевірки від 19.10.2021 № 184 складеним за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ДП «Львіввугілля» встановлено наступні порушення, які пов'язані із функціонуванням захисної споруди цивільного захисту, а саме: захисна споруда цивільного захисту первинними засобами пожежогасіння не забезпечена; системою внутрішнього протипожежного водопостачання не обладнана; системами пожежної автоматики і сигналізацією не обладнана; технічний стан захисної споруди не відповідає вимогам з утримання; експлуатація та утримання електрообладнання захисної споруди не відповідає вимогам чинного законодавства у сфері улаштування електроустановок; інженерні комунікації захисної споруди не пофарбовані відповідно до їх призначення; захисна споруда не забезпечена необхідним майном та засобами індивідуального захисту, радіаційної і хімічної розвідки, спеціальної обробки, зв'язку; лікарськими засобами та медичними виробами не забезпечена; герметичності та дотримання в сховищі температурно - вологісного режиму, який запобігає утворенню в споруді конденсату не забезпечено.

Приписом Червоноградського РУ ГУ ДСНС України у Львівській області від 23.10.2021 № 78 зобов'язано т.в.о. директора ДП «Львіввугілля» у строк до 19.12.2021 вжити відповідних заходів з метою усунення виявлених порушень.

Згідно інформації Червоноградського РУ ГУ ДСНС України у Львівській області №4-2383/58 від 15.09.2022, на адресу вказаної установи від ДП «Львіввугілля» не надходило листів про усунення недоліків, зазначених у приписі №78 від 23.10.2021.

У акті оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 30.11.2021, який складений головним фахівцем сектору цивільного захисту Червоноградського РУ ГУ ДСНС України у Львівській області у присутності представників ДП «Львіввугілля», в т.ч. за участі т.в.о. генерального директора ДП «Львіввугілля».

Зазначеним актом оцінки стану готовності захисної споруди цивільного встановлено: санітарний стан захисної споруди задовільний; не обладнаний засобами для доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення; стан захисно-герметичних воріт, дверей, ставень, механізмів задраювання - гума має тріщини; стан системи водопостачання, зокрема запірної арматури - потрібен ремонт; немає покажчиків руху води; два санвузли в задовільному стані; немає електрифікованого покажчика «Вхід», світильників у входах, розеток для переносних ламп; за зовнішніми ознаками є ознаки порушення гідроізоляції; протипожежний стан: автоматичні системи пожежогасіння та сигналізації не передбачено, укомплектованість первинними засобами пожежогасіння - не передбачено. Водночас, згідно п.5 Розділу II Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018 у загальних вимогах до утримання та експлуатації фонду захисних споруд, передбачено забезпечення фонду захисних споруд первинними засобами пожежогасіння, обладнання їх системами внутрішнього протипожежного водопостачання, пожежної автоматики і сигналізації здійснюється відповідно до вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697, а також державних будівельних норм і національних стандартів, що діють у сфері пожежної безпеки; немає температурно - вологісного режиму і параметрів повітряного середовища приміщень захисної споруди: температури, відносної вологості у приміщенні.

Відтак судом встановлено, що відповідач як балансоутримувач захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №51684, що знаходиться в м.Сокаль, вул. Б.Хмельницького, 26, Червоноградський район, Львівська області, 80001 допустив протиправну бездіяльність в частині невжиття заходів щодо приведення цієї захисної споруди у стан готовності, відтак зобов'язаний привести її у стан готовності з метою використання за призначенням.

За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи наведені висновки суду та факт визнання позову відповідачем, суд задовольняє позов повністю.

За правилами ст. 139 КАС України, судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державного підприємства "Львіввугілля" в частині невжиття заходів щодо приведення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №51684, що знаходиться в м.Сокаль, вул.Б.Хмельницького,26, Червоноградський район, Львівська області, 80001, у стан готовності.

Зобов'язати Державне підприємство "Львіввугілля" (код ЄДРПОУ 32323256, адреса: 80001, Львівська область, Чорвоногорадський район, м. Сокаль, вул. Б Хмельницького, 26) привести у стан готовності захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційного укриття №51684, що знаходиться в м.Сокаль, вул.Б.Хмельницького,26, Червоноградський район, Львівська області, 80001, з метою використання її за призначенням у відповідності до "Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту", затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 10.03.2023.

Суддя Морська Г.М.