Справа № 466/1951/23
Провадження № 3/466/951/23
07 березня 2023 року м. Львів
Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Зима І.Є., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
23.02.2023, до Шевченківського районного суду м. Львова поступили матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 140 КУпАП, відносно ОСОБА_1 .
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №453468 від 15.02.2023, ОСОБА_1 10.12.2022, о 13 год 20 хв, у м. Львові на вул. Шевченка, 146, будучи посадовою особою , відповідальною за експлуатаційний стан, не вжив заходи щодо ліквідації вибоїни довжиною 1 м, шириною 0,3 м, глибиною 0,07 м, на проїзній частині вулиці, порушивши правила, норми та стандарти утримання автодоріг, а саме: п. 3.1.1. ДСТУ 3587-2022, що стало супутньою причиною ДТП, за участю транспортного засобу “Land Rover Vogue” із д.н.з. НОМЕР_1 . Автомобіль отримав механічні пошкодження із матеріальними збитками, чим порушив вимоги п. 1.5. Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 4 ст. 140 КУпАП.
07.03.2023 ОСОБА_1 подав до Шевченківського районного суду м. Львова письмові пояснення, у яких вказав, що згідно умов трудового договору, на нього, як на заступника начальника служби колії не покладено обов'язку щодо дотримання правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд. Окрім того, в ДСТУ 3587-2022 відсутній п. 3.1.1., який він згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №453468 від 15.02.2023 порушив. ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП не визнає, просить закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, виходячи із наступних підстав.
В акті обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 10.12.2022, зафіксовано наявність вибоїн попри трамвайну колію протяжністю приблизно 1 км. Водночас, у повідомленні на запит щодо надання інформації, ЛКП «Львівелектротранс» повідомило, що при обстеженні проїжджої частини на вул. Шевченка, 146 у м. Львові, в межах трамвайної колії порушень відповідно до зазначених у запиті фактів, виявлено не було.
Об'єктивною стороною адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, - є зокрема, порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно абз. 89 п. 1.10. Постанови Кабінету Міністрів України «Про Правила дорожнього руху» (далі - Постанова), трамвайна колія - елемент дороги, призначений для руху рейкових транспортних засобів, який обмежується по ширині спеціально виділеним вимощенням трамвайної лінії або дорожньою розміткою. По трамвайній колії допускається рух нерейкових транспортних засобів відповідно до розділу 11 цих Правил.
Суб'єктами адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, - є особи, які зокрема здійснили порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху.
Тобто до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 КУпАП може бути притягнута лише службова або посадова особа, до кола повноважень якої входить дотримання правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху.
Згідно представленої у матеріалах справи посадової інструкції заступника начальника служби колії ОСОБА_1 , затвердженої 13.01.2018 директором ЛКП «Львівелектротранс» вбачається, що ОСОБА_1 , як заступник начальника служби колії не є посадовою особою, відповідальною за дотримання правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, оскільки посадовою інструкцією подібних обов'язків не передбачено.
У п. 1.3. посадової інструкції передбачено, що заступник начальника служби колії у своїй роботі керується Правилами технічної експлуатації трамвая, Кодексом законів України про працю, Законом України «Про охорону праці», Державними будівельними нормами і правилами, відомчими інструкціями.
Виходячи з вищевикладеного суд приходить до переконання про те, що протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №453468 від 15.02.2023, складено відносно неналежного спеціального суб'єкта правопорушення.
Відповідно до п. 1.5. Постанови, дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
У свою чергу, ч. 4 ст. 140 КУпАП є бланкетною нормою, яка відсилає до відповідних нормативно-правових актів, що стосуються правил, норм і стандартів із забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд.
З огляду на це, норма п. 1.5. Постанови, не пов'язана із приписом, передбаченим ч. 4 ст. 140 КУпАП.
Відповідно до абз. 3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно абз. 1 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до абз. 1, 2 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З огляду на вищевикладене, враховуючи письмові пояснення ОСОБА_1 , інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, на думку суду, у діях ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, а тому суд вважає за необхідне закрити провадження у справі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247, 283-285 КУпАП, -
провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити, в зв'язку з відсутністю у діях останнього події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду.
Суддя І. Є. Зима