Справа № 560/13153/22
іменем України
10 березня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення з 14.06.2022 пенсії позивача з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 14.06.2022 перерахунок і виплату пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області з 1992 року та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року N 2262-XII (далі - Закон № 2262). Під час виходу на пенсію йому розраховано основний розмір пенсії у розмірі 77 % грошового забезпечення. Листом від 14.11.2022 року позивача повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії виходячи з розміру 77 % грошового забезпечення. Позивач вважає що перерахунок пенсії здійснений відповідачем безпідставно та неправомірно зменшено основний розмір для обчислення пенсії з 77 % до 70 %.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.12.2022 суд залишив позовну заяву без руху, з підстав неподання суду доказів існування об'єктивних причин, які перешкодили своєчасно звернутись до суду. У зв'язку із не усуненням визначених недоліків, ухвалою суду від 29.12.2022 р. позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення з 01.01.2018 по 13.06.2022 пенсії позивача з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018 по 13.06.2022 перерахунок і виплату його пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, повернуто позивачеві.
Ухвалою від 29.12.2022 відкрито провадження в адміністративній справі в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення з 14.06.2022 пенсії позивача з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 14.06.2022 перерахунок і виплату пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою від 12.01.2023 Хмельницький окружний адміністративний суд виправив описку в першому абзаці резолютивної частини ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду 29.12.2022.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало клопотання про зупинення провадження у справі №560/13153/22 до винесення рішення Великою Палатою Верховного Суду у справі №380/24477/21.
Ухвалою від 16.01.2023 Хмельницький окружний адміністративний суд задовольнив клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зупинення провадження у справі, зупинив провадження у справі №560/13153/22 до дня набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі №380/24477/21.
Ухвалою від 06.02.2023 Хмельницький окружний адміністративний суд поновив провадження по справі.
Ухвалою від 28.02.2023 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Відповідачем наданий відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначив, що на виконання постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким категоріям інших осіб" на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2018 р. відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 р. у розмірі 70 % грошового забезпечення. Аргументовано такі дії тим, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване ст. 48 Конституції України. Вказує, що право позивача на отримання пенсії за вислугою років визначеної законодавством не порушено, а зміст і обсяг досягнутих ним гарантій не звужено, у задоволенні позову просить відмовити.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 , є пенсіонером за вислугою років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 15.12.1992 року.
За даними пенсійної справи випливає, що позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262 з розрахунку пенсії 77 % грошового забезпечення. Згідно перерахунку пенсії від 01.01.2018 року основний розмір пенсії позивача складає 70 % грошового забезпечення.
01.11.2022 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснювати нарахування та виплату пенсії із застосуванням 77% обчислення від грошового забезпечення за відповідною посадою.
Листом від 14.11.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що перерахунок пенсії здійснений за чинною редакцією статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 70% сум грошового забезпечення.
Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії у розмірі 70% суми грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначає Закон №2262-ХІІ.
Відповідно до статті 13 Закону №2262-XII (у редакції Закону №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Вирішуючи питання про застосування Закону №2262-ХІІ у часі, суд зазначає, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовуються той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Частиною 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Оскільки розмір призначеної пенсії (77% суми грошового забезпечення) не перевищує 90%, то підстав для його зменшення у відповідача не було.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
У постанові від 03.04.2018 по справі №175/1665/17 (2-а175/41/17) Верховний Суд зазначив, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового утримання, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
У пункті 50 рішення по справі "Щокін проти України" Європейський суд з прав людини вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом".
Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії позивача у розмірі 70% грошового забезпечення є протиправними.
Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.
Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 77% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 14.06.2022.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 77% суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 992,40 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук