Рішення від 09.03.2023 по справі 380/1512/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/1512/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Чаплик І.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:

визнати протиправими дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885), щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) з 77% до 70% сум грошового забезпечення та відмови у перерахунку пенсії в розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення згідно довідки від 08.06.2021 №1158 про оновлений розмір грошового забезпечення виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України у Львівській області» з 01.12.2019;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів Львівська область, 79016, код ЄДРПОУ 13814885), здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) виходячи з 77% відсоткового значення розміру пенсії сум грошового забезпечення, згідно довідки від 08.06.2021 № 1158 про оновлений розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України у Львівській області», із урахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену в порядку та на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 у розмірі 77% грошового забезпечення. Головним управлінням ПФУ у Львівській області на підставі рішення суду від 09.03.2022 у справі № 380/21295/21, яке набрало законної сили 11.04.2022, здійснено перерахунок основного розміру пенсії позивача на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області” від 08.06.2021 № 1158 про розмір грошового забезпечення. Однак, при такому перерахунку відповідачем протиправно, на думку позивача, застосовано відсоткове визначення основного розміру пенсії в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. В підтвердження правомірності нарахування позивачу пенсії в розмірі 77% позивач покликається також на рішення суду від 09.09.2022 у справі № 380/9671/22, яке набрало законної сили 11.10.2022. Вказане зумовило звернення позивача до суду з цим позовом.

Ухвалою від 01.02.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, подати відзив на позовну заяву та всі письмові докази, що підтверджують заперечення проти позову.

Відповідач 17.02.2023 подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відзив обґрунтований тим, що при виконанні рішення суду від 09.03.2022 у справі № 380/21295/21 Головним управлінням ПФУ у Львівській області застосовано Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014, яким було внесено зміни з 01.05.2014 до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, зокрема визначено, що розмір пенсії за вислугу років, обчислений за нормами цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Відтак вважає, що з 01.12.2019 пенсія позивача обрахована та виплачується відповідно до вимог законодавства.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Основний розмір пенсії позивача обраховано, виходячи з 77% сум грошового забезпечення.

На виконання вимог статті 63 Закону №2262-XII та Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивача, виходячи з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення.

У зв'язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, та рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» видала довідку від 08.06.2021 №1158 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 08.06.2021 №1158, за наслідками якого Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надало відповідь про відсутність підстав для перерахунку пенсії згідно довідки від 08.06.2021 №1158.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 у справі №380/21295/21, позов задоволено повністю, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку і виплаті перерахованої пенсії згідно довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області" № 1158 від 08.06.2021 про розмір грошового забезпечення за посадою заступника начальника відділу Національної поліції України у Львівській області з 01.12.2019 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області" № 1158 від 08.06.2021 за посадою заступника начальника відділу - Головного управління Національної поліції України у Львівській області з 01.12.2019.

Головним управлінням ПФУ у Львівській області на виконання рішення суду від 09.03.2022 у справі №380/21295/21 здійснено перерахунок пенсії позивача згідно з довідкою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», що підтверджується відповідним перерахунком пенсії за пенсійною справою з 01.09.2022. Згідно з цим перерахунком, основний розмір пенсії становить 70% грошового забезпечення.

Не погодившись із діями відповідача щодо зменшення відсотку грошового забезпечення, що враховується для визначення основного розміру пенсії, з 77% до 70%, позивач звернувся до суду із позовом.

За результатами оскарження позивачем до суду зменшення Головним управлінням ПФУ у Львівській області основного розміру пенсії у відсотковому значенні рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2022 у справі №380/9671/22, позов задоволено повністю, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку, а саме з 77 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.03.2018 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.03.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням проведених сум.

На виконання вказаного рішення суду проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2023 року, яким з 01.01.2018 по 30.11.2019 пенсію перераховано в розмірі 77%, а з 01.12.2019 - в розмірі 70%.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 10.11.2022 щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2022 у справі №380/9671/22. Відповідач листом від 08.12.2022 № 8000-18102/С-52/8-1300/22 повідомив, що виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, після виділення їх на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів з Державного бюджету України.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди.

Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Як визначено статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1402-VIII) суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

У статті 13 Закону №1402-VIII розтлумачено зміст такої конституційної засади судочинства як обов'язковість судових рішень, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3668-VI) та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 (далі - Закон № 1166-VII) внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 зазначив, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII.

Судом встановлено, що звернення до суду з цим позовом зумовлено протиправною поведінкою Головного управління ПФУ у Львівській області, яка полягає в ігноруванні відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивачу на виконання судового рішення від 09.09.2022 у справі №380/9671/22, обставин, встановлених цим рішенням суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2022 у справі №380/9671/22, встановлено наявність у позивача права на основний розмір пенсії в розмірі 77% грошового забезпечення та відсутність підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується при призначенні пенсії.

Судом встановлено, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислюється при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Як уже зазначалося вище, відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Ураховуючи вказану норму, право позивача на основний розмір пенсії в розмірі 77% грошового забезпечення підтверджене рішенням суду від 09.09.2022 у справі №380/9671/22, відтак не є предметом доказування при розгляді цієї справи.

Натомість для Головного управління ПФУ у Львівські області при проведенні будь-яких подальших перерахунків пенсії позивача застосування норм права з урахуванням висновків, викладених у постанові Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18, є обов'язковим.

Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій відповідача при здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі рішення суду від 09.09.2022 у справі №380/9671/22, щодо обмеження розміру його пенсії 70% грошового забезпечення.

Тому позовні вимоги щодо оскарження таких дій є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

На підставі аналізу наведених вище норм з метою ефективного захисту порушених прав позивача суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років позивачу з 77% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язання відповідача здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років на підставі довідки від 08.06.2021 №1158 про оновлений розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України у Львівській області», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% відповідних сум грошового забезпечення, із урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Даючи оцінку діям відповідача, які зумовили звернення позивача до суду з цим позовом, суд дійшов висновку, що дії відповідача в цілому не відповідають визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах та порушують право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, тому такі дії слід визнати протиправними, задовольнивши позовні вимоги в частині їх оскарження.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Щодо розподілу судових витрат.

Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Згідно з ч. 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому суд приймає рішення про стягнення усіх судових витрат з відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 242-246, 250, 257-262, пп. 15.5 п.15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправими дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885), щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) з 77% до 70% сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів Львівська область, 79016, код ЄДРПОУ 13814885), здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) на підставі довідки від 08.06.2021 №1158 про оновлений розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України у Львівській області», виходячи з 77% відсоткового значення розміру пенсії сум грошового забезпечення, та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1073 (тисяча сімдесят три) грн 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.15 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Чаплик І.Д.