09 березня 2023 року м.Київ № 640/21765/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Національної поліції України, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов'язати Національну поліцію України здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди 10.04.2009 по 06.02.2010; з 06.02.2010 по 24.04.2010; з 24.04.2010 по 18.07.2010; з 18.07.2010 по 30.11.2010; з 30.11.2010 по 31.08.2011; з 31.08.2011 по 03.02.2012; з 03.02.2012 по 13.04.2012; з 13.04.2012 по 25.12.2014; з 25.12.2014 по 12.08.2015 та з 25.06.2014 по 25.12.2014 - у загальній кількості 04 роки 02 місяці 1 день.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України №2825-ІХ, Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали справи №640/21765/22 до Київського окружного адміністративного суду.
За результатом автоматизованого розподілу, справу №640/21765/22 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І.
Частиною 2 статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Адміністративна справа надійшла до суду 13.01.2023 та була передана судді для продовження розгляду, у зв'язку з чим має бути прийнята до провадження та розгляд справи продовжується зі стадії вирішення питання щодо відкриття провадження.
Ухвалою суду від 18.01.2023 відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані тим, що у спірні періоди він перебував на різних посадах в органах внутрішніх справ та в Національній поліції України. У жовтні 2022 року позивач звернувся до відповідача з рапортом щодо обчислення та зарахування до календарної вислуги, яка дає право на призначення пенсiї, вислугу в пiльговому обчисленнi, яка становить 4 poки 2 мiсяці 1 день, однак отримав відмову.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні. У письмовому відзиві обґрунтував свою позицію тим, що статтею 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» передбачено, що Порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій відповідно до цього Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначається Кабінетом Міністрів України. Постановою № 393 встановлено порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ». Відповідно до пункту 2 Постанови № 393 обчислення календарної вислуги років для призначення пенсій проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови. Отже, пункт 2 Постанови № 393 може бути застосовано для визначення вислуги років особам саме у випадку призначення їм пенсії за вислугу років. З викладеного вбачається, що підставою для виникнення права на пенсію, призначення чи відмови у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» є наявність двох складових: 1) особа має бути звільнена зі служби; 2) особа має подати письмову заяву про призначення пенсії. Як наслідок, позовна вимога про зобов'язання НПУ зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні сформовану за відповідні періоди є передчасною, оскільки позивач зі служби в поліції не звільнений. Відповідач наголосив на тому, що ОСОБА_1 до Сектору з питань пенсійного забезпечення НПУ із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не звертався та відповідне подання про призначення пенсії ОСОБА_1 не готувалося.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , код РНОКПП - НОМЕР_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту № НОМЕР_2 , виданим 04.04.2018 органом №8036.
Позивач проходить службу в органах Національної поліції на посаді головного інспектора Департаменту захисту інтересів суспільства і держави, що підтверджується Витягом із послужного списку особової справи, довідкою відповідача від 12.09.2022 №703, та визнається сторонами.
Відповідно до Витягу з послужного списку позивач займав такі посади:
- з 08.1998 до 07.2002 - курсант Луганського інституту внутрішніх справ;
- з 07.2002 до 07.2004 - слідчий слідчого відділення Краснодонського районного відділу УМВС України в луганській області;
- з 07.2004 до 11.2007 - старший слідчий слідчого відділення Краснодонського районного відділу УМВС України в Луганській області;
- з 11.2007 до 05.2008 - старший слідчий слідчого відділення Краснодонського районного відділу УМВС України в Луганській області (призначається у зв'язку з реорганізацією штату);
- з 05.2008 до 12.2008 - слідчий відділу розслідування дорожньо-транспортних пригод слідчого управління УМВС України в Луганській області;
- з 05.2008 до 04.2009 - слідчий відділу розслідування дорожньо-транспортних пригод слідчого управління Головного управління МВС України в Луганській області (у зв'язку з реорганізацією штату);
- з 04.2009 до 02.2010 - оперуповноважений Краснодонського міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС України в Луганській області;
- з 02.2010 до 04.2010 - слідчий в особливо важливих справах слідчої частини слідчого відділу Управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС України в Луганській області;
- з 04.2010 до 07.2010 - слідчий в особливо важливих справах слідчої частини слідчого відділу Управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Луганській області (призначається у зв'язку із реорганізацією штату);
- з 07.2010 до 11.2010 - слідчий в особливо важливих справ слідчої частини слідчого відділу Управління по боротьбі з організованою злочинністю в Луганській області УМВС України в Луганській області (призначається у зв'язку із реорганізацією штату);
- з 11.2010 до 08.2011 - оперуповноважений Краснодонського міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю Управління по боротьбі з організованою злочинністю в Луганській області УМВС України в Луганській області;
- з 08.2011 до 02.2012 - оперуповноважений відділу боротьби з корупцією Управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Луганській області (призначається у зв'язку із скороченням штатів);
- з 02.2012 до 04.2012 - оперуповноважений відділу боротьби з корупцією управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС України в Луганській області (у зв'язку з реорганізацією штату);
- з 04.2012 до 12.2014 - старший оперуповноважений в особливо важких справах відділу боротьби з корупцією Управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС України в Луганській області;
- з 12.2014 до 08.2015 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу боротьби з корупцією в судовій та пенітенціарній системах, антикорупційного бюро (на правах управління) ГУБОЗ МВС України;
- з 08.2015 до 11.2015 - перший заступник начальника міського відділу начальник слідчого відділення Іллічівського міського відділу Головного управління МВС України в Одеській області;
- з 11.2015 до 03.2016 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах Департаменту захисту економіки Національної поліції України;
- з 03.2016 до 06.2016 - головний оперуповноважений інспектор Департаменту захисту економіки Національної поліції України;
- з 06.2016 до 03.2017 - начальник відділу управління захисту економіки в Київській області Департаменту захисту економіки НП України;
- з 03.2017 до 12.2017 - начальник відділу управління захисту економіки в Київській області Департаменту захисту економіки НП України;
- з 12.2017 до 12.2018 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу протидії злочинам в бюджетній сфері управління захисту економіки в м. Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України;
- з 12.2018 до 05.2020 - старший оперуповноважений відділу протидії злочинам у галузях економіки, житлово-комунальному господарстві та сфери інфраструктури управляння протидії злочинам у фінансовій сфері та галузях економіки Департаменту захисту економіки Національної поліції України;
- з 05.2020- 12.2021 - заступник начальника 1-го відділу 1-го управління Департаменту оперативної підтримки Національної поліції України заступник начальника управління - начальник відділу Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Національної поліції України;
- з 12.2021 по теперішній час - головний оперуповноважений Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Національної поліції України.
13.05.2022 позивачем до Департаменту кадрового забезпечення НПУ було подано рапорт про зарахування йому до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні.
За результатами розгляду зазначеного рапорту Департамент кадрового забезпечення НПУ листом від 13.06.2022 № 2435/12/1/2/03-2022 поінформував ОСОБА_1 , що частиною 3 статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України. Пунктом 10 розділу III Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.11.2016 № 1235, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.12.2016 за № 1668/29798 (далі - Порядок № 1235), визначено, що у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати. У зв'язку з цим ОСОБА_1 також було поінформовано, що зазначена у його зверненні вислуга років у пільговому обчисленні буде обрахована відповідно до Постанови № 393 при звільненні ОСОБА_1 зі служби в поліції.
Відповідно до копії рапорту, наявної в матеріалах особової справи позивача та наданої суду відповідачем, 13.10.2022 позивач повторно звернувся до начальника Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України з рапортом про зарахування до його календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, яка становить 4 роки 02 місяці 1 день. В обґрунтування рапорту позивач зазначив про те, що відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховується, зокрема: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України. Відповідно до пункту 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1993 № 393 просив зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, яка становить 4 роки 2 місяці 01 день, встановити надбавку за вислугу років та надати додаткову оплачувану відпустку і здійснити відповідні розрахунки.
Листом від 14.11.2022 №5022/12/1/2/03 відповідач за наслідками розгляду рапорту повідомив позивача про те, що питання обчислення вислуги років при призначенні пенсії поліцейським, у тому числі і на пільгових умовах, регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей». Враховуючи викладене, зазначена у рапорті вислуга років у пільговому обчислені, буде обрахована відповідно до постанови при звільненні зі служби в поліції. Таким чином, підстави для зарахування вислуги років у пільговому обчисленні до стажу служби в поліції, який дає право на отримання надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки відсутні.
Вважаючи протиправною відмову відповідача у зарахуванні до календарної вислуги років вислуги в пільговому обчисленні та здійснення перерахунку стажу служби в поліції і встановлення надбавки за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Спір у цій справі виник у зв'язку з відмовою відповідача зарахувати працюючому поліцейському відповідно до статті 12 Закону № 2262-XII та пункту 3 Постанови №393 пільгову вислугу років до стажу служби в поліції, визначеному у частині другій статті 78 Закону № 580-VIII.
Відповідно до частини другої статті 78 Закону № 580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Частиною третьою статті 78 Закону № 580-VIII встановлено, що під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України (частина четверта статті 78 Закону № 580-VIII).
Згідно із частиною третьою статті 93 Закону № 580-VIII за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів.
Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 прийнято постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015, та пунктом 5 якої визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до цієї постанови.
При цьому, пунктом 7 постанови № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (далі - Порядок № 260) відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016.
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 260 визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно додатком 11 до постанови № 988.
До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII.
Проаналізувавши вищевказані норми права, Верховний Суд у справі №320/12166/20 констатував, що питання обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки врегульовано положеннями частини другої статті 78 Закону № 580-VIII і положення пунктів 1, 3 Постанови № 393 не регулюють цих питань.
Верховний Суд підкреслив, що «Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» було затверджено Кабінетом Міністрів України постановою № 393 на виконання вимог Закону № 2262-XII.
Своєю чергою, згідно преамбули Закону № 2262-XII цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Статтею 12 Закону № 2262-ХІІ встановлені умови призначення пенсії за вислугу років, однією з яких в є наявність певної вислуги років.
Стаття 17-1 Закону № 2262-XII передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, пункт 1 Постанови № 393 визначає види служби, які зараховуються до вислуги років для призначення відповідно до Закону № 2262-XII пенсій за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
При цьому, за висновком Верховного Суду у справі № 320/12166/20, Постанова № 393 не є нормативним актом в розумінні частини четвертої статті 78 Закону № 580-VIII, який визначає правила обчислення вислуги років для встановлення надбавки за вислугу років та тривалості додаткової оплачуваної відпустки під час проходження служби в поліції, як на тому наполягає позивач, оскільки вона прийнята на виконання Закону № 2262-XII, а її положення визначають виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.
Варто також зауважити, що у схожих за змістом правовідносинах за позовами працюючих поліцейських із вимогами про зарахування на підставі пункту 2 Постанови № 393 часу навчання у вищому навчальному закладі при обчисленні стажу служби в поліції для цілей встановлення надбавки за вислугу років та тривалості додаткової оплачуваної відпустки, Верховним Судом сформовано висновок щодо доцільності застосування вказаних положень при вирішенні питання щодо обчислення означеного стажу, визначеного частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII, згідно якого положення пункту 2 цієї Постанови застосуванню не підлягають, оскільки вони можуть бути застосовані для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років (постанови від 19.11.2019 у справі № 520/903/19, від 31.03.2020 у справі № 520/2067/19, від 22.07.2020 у справі № 520/5960/19, від 13.08.2020 у справі № 820/6656/16 та від 15.12.2021 у справі № 520/11545/19).
Таким чином, позивач дійшов хибного висновку щодо наявності підстав для зобов'язання відповідача здійснити відповідно до пункту 3 Порядку № 393 перерахунок вислуги років позивача у пільговому обчисленні та зарахувати його до стажу служби в поліції, визначеному у частині другій статті 78 Закону № 580-VIII.
При цьому, суд уважає безпідставним посилання позивача на необхідність врахування при вирішенні спірних правовідносин правого висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, оскільки у цій справі та у справі, що розглядається правовідносини не є подібними. Визначальним у цьому випадку є змістовний критерій. Так, у вказаній справі предмет спору стосувався права особи на пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, враховуючи наявність пільгового стажу, який вираховується відповідно до підзаконного нормативно-правового акту. Ця позиція поширюється як на працюючих поліцейських для цілей обрахунку вислуги років, яка дає право на призначення пенсії згідно Закону № 2262-XII, враховуючи пільгове нарахування стажу, так і на звільнених зі служби в поліції з цією ж метою.
Натомість у цій справі спірне питання пов'язано із зарахуванням до стажу служби в поліції вислуги років на пільгових умовах працюючому поліцейському, який продовжує службу в поліції, для цілей встановлення йому надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, передбачених статтею 78 Закону № 580-VIII, а тому висновки Верховного Суду, викладені у вищенаведених постановах не є релевантними до обставин цієї справи.
Про це було наголошено Верховним Судом у постанові від 28.02.2023 у справі №260/7359/21.
За приписами частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Також, суд звертає увагу на те, що копії рапортів від 13.10.2022, наданого позивачем та наявного у матеріалах особового справи позивача, за змістом відрізняються. Проте, суд не приймає до уваги як доказ копію рапорту, наданого позивачем, оскільки на ньому відсутня відмітка про дату та реєстраційний номер вхідної кореспонденції.
Відтак, суд вважає, що відсутні підстави для зарахування пільгової вислуги до календарної для цілей визначення права на пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Крім того, суд звертає увагу на те, що загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі, зокрема, в органах Національної поліції визначені Законом № 2262-ХІІ.
Пунктом «б» статті 12 (Особи, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону) Закону № 2262-XII визначено, що особами, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, є поліцейські.
Згідно із статтею 10 Закону № 2262-ХІІ, призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до статті 48 Закону № 2262-ХІІ, заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.
Особа, яка звернулася за призначенням пенсії, пред'являє паспорт або інший документ, що засвідчує особу.
Згідно з пунктами 1, 7, 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі Порядок № 3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону № 2262-ХІІ; довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.
Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
Форма подання (додаток № 2 до Порядку № 3-1) свідчить про те, що воно містить розрахунок вислуги років.
Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ, пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, відповідач посилається на відсутність у позивача вислуги років в обсязі, достатньому для призначення пенсії за вислугу років. У листі від 20.10.2022 № 2519/05-14/2022 відповідач заперечив наявність у позивача права на призначення йому пенсії за вислугу років, тим самим перебравши на себе функції органу Пенсійного фонду України. Зокрема, як передбачено зазначеними вище нормами, подані для призначення пенсії документи розглядає саме орган Пенсійного фонду України, який і приймає відповідне рішення.
Ураховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, суд вказує, що у разі звернення позивача із заявою про призначення пенсії за вислугу років уповноважений структурний підрозділ мав би обов'язок оформити необхідний пакет документів, в тому числі подання про призначення пенсії, в якому зазначається розрахунок вислуги років. І в такому разі уповноважений структурний підрозділ мав би обов'язок зарахувати пільгову вислугу позивача до його календарної вислуги.
Разом з тим, у справі відсутні будь-які відомості про те, що позивач звернувся за призначенням пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ згідно з Порядком № 3-1.
Незарахування пільгової вислуги до календарної не впливає на пенсійне забезпечення позивача доти, доки він не звернеться за пенсією.
Оскільки позивач не подавав заяву про призначення йому пенсії за Законом № 2262-ХІІ, відсутні підстави вважати, що його право на пенсійне забезпечення порушене внаслідок незарахування пільгової вислуги до календарної.
Отже, між сторонами не виникло спірних правовідносин з питань пенсійного забезпечення позивача.
Позовна вимога про зобов'язання зарахувати пільгову вислугу до календарної є передчасною, оскільки вона заявлена до звернення позивача за призначенням пенсії за вислугу років.
Крім того, окремо належить з'ясувати, чи є відповідач тим уповноваженим структурним підрозділом, який готує подання про призначення пенсії.
У пункті 1 Порядку № 3-1 закріплено, що функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, покладаються на уповноважені структурні підрозділи, що визначаються рішенням (в цьому випадку) Міністерством внутрішніх справ України.
Таким рішенням є наказ Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій)». Згідно з пунктом 1 цього наказу, в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначений Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності (управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань).
Наказом від 16.04.2021 № 291 Міністерство внутрішніх справ України внесло зміни до наказу від 25.02.2019 № 129 шляхом викладення його в новій редакції. Згідно зі змінами, уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення визначені територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ по областях, місту Києву (сектори із соціально-гуманітарних питань).
При цьому, текст наказу від 25.02.2019 № 129 в частині визначення Департаменту персоналу уповноваженим структурним підрозділом залишився незмінним.
Отже, відповідач не є уповноваженим структурним підрозділом у контексті Порядку № 3-1.
Процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з ) оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом № 2262-ХІІ визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої Наказ Міністерства внутрішніх справ України 17.09.2018 № 760 (далі Інструкція № 760).
Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Інструкції № 760, підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (додаток 3).
У пункті 1 розділу ІІ Інструкції № 760 вказано, що уповноважені структурні підрозділи:
1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону № 2262, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком № 3-1.
Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії;
2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії;
3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів;
4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу).
Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком, забороняється;
5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи;
6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.
Згідно з пунктами 3 та 4 розділу ІІІ Інструкції № 760, підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України:
1) обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років) (додаток 3).
До розрахунку вислуги років додаються такі документи:
витяги з наказів про звільнення зі служби (роботи) та/або виключення з особового (облікового) складу у зв'язку зі смертю із зазначенням вислуги років;
копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію (померлого годувальника);
копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності);
копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи);
2) ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років;
3) надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію.
В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті 1 цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.
Підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:
1) грошовий атестат;
2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).
В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються до уповноваженого структурного підрозділу.
Отже, у підрозділів персоналу та фінансового забезпечення органів МВС після отримання від уповноваженого структурного підрозділу інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії, виникає обов'язок перед цим уповноваженим структурним підрозділом (а не перед особою, яка звернулась із заявою про призначення пенсії) з подання у вказані строки відповідних документів.
При цьому, відповідальність перед особою, яка звернулась із заявою про призначення пенсії) за ненаправлення (несвоєчасне направлення) до органу, що призначає пенсії, подання та всіх необхідних документів (в тому числі тих, що їх мали надати відповідні підрозділи), несе уповноважений структурний підрозділ.
Ураховуючи вищенаведене в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача зарахувати пільгову вислугу до календарної.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, враховуючи той факт, що судом у задоволенні позовних вимог відмовлено, понесені позивачем судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, відшкодуванню на користь позивача не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лисенко В.І.