ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" березня 2023 р. справа № 300/5276/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області
до ОСОБА_1
про стягнення податкового боргу в сумі 11 728 гривень 75 копійок,
Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (надалі, також - позивач, ГУ ДПС в Івано-Франківській області) 19.12.2022 звернулося в суд з позовною заявою до ОСОБА_1 (надалі, також - відповідачка, ОСОБА_1 ) про стягнення в дохід місцевого бюджету заборгованості на суму 11 728,75 грн.
Підставою звернення до суду слугувала реалізація позивачем приписів пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України, зумовлена бездіяльністю відповідача щодо сплати зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості за 2016-2020 роки.
З метою встановлення місця реєстрації відповідачки, судом 23.12.2022 направлено запит до органу державної влади, підприємства, установи, організації, закладу щодо доступу до персональних даних Івано-Франківської міської ради (а.с.21) та Управління ДМС України в Івано-Франківській області відділу обліку та моніторингу (а.с.22) інформації про реєстрацію місця проживання.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.12.2022 відкрито провадження у даній справі, постановлено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с. 25-26).
Ухвала про відкриття провадження у відповідності до частини 10 статті 171 КАС України направлена сторонам із дотриманням вимог статті 126 КАС України.
Відповідачкою ухвала про відкриття провадження не отримана з незалежних від суду причин, що підтверджується довідкою Укрпошти з відміткою "за закінченням встановлено терміну зберігання" (а.с. 37).
На вищезазначені запити від 23.12.2022, судом 26.12.2022 отримано відповідь від Івано-Франківської міської ради про неможливість надання відомостей про реєстрацію місця проживання та інші персональні дані щодо ОСОБА_1 , оскільки у запиті відсутні всі персональні дані, зокрема: число, місяць та рік її народження (а.с. 30-31).
Від Управління ДМС України в Івано-Франківській області відділу обліку та моніторингу надійшла відповідь про те, що відповідно до їхніх відомостей місцем реєстрації відповідачки є АДРЕСА_1 (а.с. 33).
Ухвалою суду від 07.02.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, шляхом: уточнення актуальності зазначеної у позовній заяві адреси зареєстрованого місця проживання відповідачки та підтвердження узгодженості податкових зобов'язань відповідачки, шляхом надання суду належним чином оформленого письмового обгрунтування, із посиланням на відповідні письмові докази, наявності підстав для направлення поштової кореспонденції із податковими повідомленнями-рішеннями та податковою вимогою ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_2 ; подання доказу надіслання відповідачці рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви з доданими документами на зареєстровану адресу місця проживання ОСОБА_1 , підтверджену відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління ДМС в Івано-Франківській області, а саме: АДРЕСА_1 чи на іншу адресу, актуальність якої уточнена (а.с. 46-47).
У встановлений судом строк недоліки позовної заяви позивачем усунуто (а.с. 50-52, 56-57).
Ухвалою від 14.02.2022 продовжено розгляд адміністративної справи №300/5276/22 за позовною заявою Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення в дохід місцевого бюджету податкового боргу в сумі 11 728 гривень 75 копійок та повторно направлено ОСОБА_1 ухвалу про відкриття провадження від 26.12.2022 на адресу зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 для її виконання, в частині реалізації права на подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалу про відкриття провадження від 26.12.2022 повторно направлено відповідачці на адресу, зазначену Управлінням ДМС України в Івано-Франківській області відділу обліку та моніторингу, однак така не отримана відповідачкою з незалежних від суду причин, про що свідчить відстеження поштового відправлення з інформацією про те, що відправлення не вручене під час доставки (а.с. 66).
Згідно з частиною 11 статті 126 КАС України, розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. Таким чином, враховуючи, що вказана ухвала направлялася поштовим відправленням із відміткою "судова повістка", ця ухвала вважається врученою належним чином.
Таким чином, судом вживалися вичерпні заходи щодо повідомлення ОСОБА_1 про розгляд адміністративної справи №300/5276/22, однак у визначений судом строк правом на подання відзиву відповідачка не скористалася.
Від представниці позивача 08.03.2023 надійшло клопотання про виправлення описки у позовній заяві в номері та даті податкового повідомлення-рішення форми «Ф», а саме: замість правильного податкового повідомлення-рішення форми «Ф» №0126530-5533-0915 від 02.06.2020 (за звітній період 2019 року) помилково зазначено податкове повідомлення рішення форми «Ф» №01266530-5513-0915 від 01.06.2020 (за звітній період 2019 року).
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню зважаючи на такі обставини.
Позивачем щодо ОСОБА_1 винесено податкові повідомлення-рішення форми "Ф" від 31.05.2017 №43525-13 на суму 1233,87 грн (за звітній період 2016 року); від 31.05.2018 №0042169-5502-0915 на суму 1432,65 грн (за звітній період 2017 року); від 31.05.2018 №0042170-5502-0915 на суму 1175,35 грн (за звітній період 2017 року); від 31.05.2019 №0060548-5513-0915 на суму 2326,88 грн (за звітній період 2018 року); від 02.06.2020 №0126530-5533-0915 на суму 2608,13 грн (за звітній період 2019 року); від 26.05.2021 №0528624-2405-0915 на суму 2951,87 грн (за звітній період 2020 року); (а.с. 7, 9,10,12,14,16), якими визначені податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості за 2016-2020 роки в загальній сумі 11 728,75 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення надсилалися відповідачці на її податкову адресу, про що свідчать довідки ПАТ "Укрпошта" про причини повернення/досилання поштового відправлення з відміткою «за закінченням встановленого терміну зберігання» та рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 8,11,13,15,16), які не отримані позивачкою з незалежних від контролюючого органу причин.
Також, 27.01.2017 позивачем складено податкову вимогу форми "Ф" №2222-17, якою визначено податковий борг відповідачки станом на 26.01.2017, що становив 5 018,16 грн (а.с.5). Дану вимогу направлено відповідачці однак не отримано за незалежних від контролюючого органу причин, про що свідчить довідка ПАТ "Укрпошта" про причини повернення (досилання) з відміткою «за закінченням встановленого терміну зберігання» та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 6).
Податкові зобов'язання згідно з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями у встановлений законом строк відповідачка не сплатила, в результаті чого виникла податкова заборгованість в сумі 11 728,75 грн, що підтверджується довідкою про борг за платежами ОСОБА_1 станом на 13.11.2022 (а.с.4) та відповідно до приведеної у відповідність ІКПП залишок суми податкового боргу становить 11 728,75 грн (а.с. 17).
У зв'язку із несплатою ОСОБА_1 заборгованості з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості позивач, реалізовуючи свої повноваження, звернувся до суду з метою стягнення податкового боргу.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку та в розмірах встановлених законом.
Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Суд зазначає, що в даній адміністративній справі суд застосовує приписи Податкового кодексу України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового Кодексу України (надалі, також ПК України) визначає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 ПК України).
За змістом підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та у строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до пункту 6.1 статті 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Стаття 8 ПК України визначає види податків та зборів. В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори (пункт 8.1). До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом (пункт 8.2).
До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад (пункт 8.3).
Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 ПК України до місцевих податків належить податок на майно.
Статтею 36 ПК України визначено суть податкового обов'язку, згідно з положеннями якої податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1). Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2). Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (пункт 36.3).
Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов'язком. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Підстави припинення податкового обов'язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 ПК України. Згідно з пунктом 38.1. статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2. статті 38 ПК України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Пунктом 265.1 статті 265 ПК України передбачено, що податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно з підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 даного Кодексу об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до пункту 266.3 статті 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1).
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункт 266.3.2).
Відповідно до підпункту 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 даної статті цього Кодексу за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку.
Також, цим підпунктом визначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Так, підпунктом 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 даного Кодексу визначено, що податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується: фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 42.2 статті 42 ПК України передбачено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 59.4 статті 59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно із пунктом 87.1. статті 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Пунктом 87.2. даної статті Податкового кодексу України передбачено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Право позивача на звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу передбачене підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України.
З огляду на встановлені судом обставини справи, ОСОБА_1 є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, а тому у відповідності до вимог пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України несе обов'язок по сплаті цього виду податку у строки та розмірах встановлених цим Кодексом.
У зв'язку з наведеним, позивачем правомірно винесено та направлено позивачці податкові повідомлення-рішення про сплату податку за 2016-2020 роки. Докази оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень у матеріалах справи відсутні.
Податкова вимога, яка направлена відповідачці не відкликана та не погашена платником податку, а тому надалі підстав направляти нову податкову вимогу в контролюючого органу не було.
Таким чином, контролюючим органом дотримано процедуру визначення податкового зобов'язання, повідомлення відповідачки про наявні податкові зобов'язання та набуття податковими зобов'язаннями статусу податкового боргу.
Отже, враховуючи те, що податковий борг в розмірі 11 728,75 грн виник в результаті порушення відповідачкою вимог податкового законодавства, останньою не подано жодного доказу його сплати чи оскарження його нарахування, суд дійшов висновку про підставність і обґрунтованість вимог позивача та наявність підстав для їх задоволення в повному обсязі.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) в дохід місцевого бюджету заборгованість на суму 11 728 (одинадцять тисяч сімсот двадцять вісім гривень) 75 (сімдесят п'ять) копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, адреса: вул. Незалежності, буд. 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ ВП - 43968084;
відповідачка: ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 , РНОКПП - НОМЕР_1 .
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.