Рішення від 10.03.2023 по справі 280/6993/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

10 березня 2023 року Справа № 280/6993/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення в частині відміни позивачу житлової субсидії з 23.02.2022;

визнати протиправним та скасувати рішення про відміну позивачу житлової субсидії з 01.08.2022;

зобов'язати відповідача поновити позивачу житлову субсидію з 23.02.2022.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що після проведення УСЗН вищевказаної верифікації, відповідачем було прийнято рішення про припинення позивачці субсидії з 01.02.2022 та розрахунку надміру отриманої субсидії. Позивач вважає таке рішення УСЗН протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Зазначає, що ОСОБА_2 09.04.2020 придбав у власність мотоцикл SP125C-2XWQ, номер кузова НОМЕР_1 на підставі договору купівлі-продажу №65/090402/13-7777 від 09.04.2020, що підтверджується Актом приймання-передачі транспортного засобу від 09.04.2020 року та видатковою накладною №1980 від 01.04.2020. Вказує, що вартість купленого ОСОБА_2 мотоциклу становила 16400 грн, тобто менше 4-х розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020. Зазначає, що ОСОБА_2 надавалася відповідачу копія чеку про оплату вартості зазначеного мотоциклу, тобто його вартість відповідачу має бути відомою. Визначене абз. 4 пп. 2 п. 14 Положення №848 (в редакції станом на дату покупки ОСОБА_2 мотоциклу) положення не передбачало можливості не враховувати мотоцикли, вартість яких на дату набуття права власності не перевищує чотирьох розмірів мінімальної заробітної плати (відповідне положення набуло чинності в редакції Постанови КМУ №1184 від 15.11.2021). Зазначає, що вищевказаний мотоцикл не перебуває на даний момент у власності ОСОБА_2 , що підтверджується відповідною довідкою з сервісного центру МВС. Вважає, що на даний час не має правових підстав для відмови позивачу у призначенні субсидії та нарахуванні переплати за період з 01.05.2020 по 31.01.2022 в розмірі 25265,70 грн. В зв'язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 19.12.2022 позовну заяву залишено без руху. У встановлений строк позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 02.01.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що відповідно до пп.2 п.14 Положення (в редакції постанови КМУ від 20.10.2019 №878, яка діяла на дату покупки ОСОБА_2 мотоцикла) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період) якщо: будь-хто із складу домогосподарства або члени сім'ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації із дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа). Наявність (відсутність) у власності зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності на транспортний засіб набуто під час отримання субсидії, громадянам, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов'язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту незалежно від розміру вартості транспортного засобу. Дану вимогу і передбачено в п.90 цього Положення «громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо»: настання умов, зазначених в підпунктах 2 і 4 пункту цього Положення. Отже, позивач зобов'язана була протягом 30 календарних днів тобто до 09.05.2020 повідомити про це Управління, що не зробила. В січні 2022 року Управлінням отримано інформацію (верифікація) із Міністерства Фінансів України, в якій значиться, що член сім'ї позивача, а саме ОСОБА_2 має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації із дати випуску якого минуло менше 5 років. Після отримання підтверджуючих документів від позивача, а саме копії договору купівлі-пордажу від 09.04.2020 №65/090420-13-7777 було встановлено, що ОСОБА_2 09.04.2020 отримав у власність мотоцикл 2019 року виготовлення, відповідно до копії видаткової накладної від 01.04.2020 №1980 ціна транспортного засобу становить 16400,00 грн, Управлінням прийнято рішення про припинення надання житлової субсидії позивачу з лютого 2022 року. Відповідно до п.119 Положення за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надання рішення призначеної житлової субсидії припиняєтся зокрема коли грмадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 Положення протягом 30 календарних днів. Управлінням проведено розрахунок надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії позивача за період з 01.05.2020 по 31.01.2022 та 23.02.2022 позивачу направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів. 31.08.2022 позивач надала до Управління заяву про приначення та надання житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у розділі ІІ якої не зазначила про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку із року випуску яких минуло менше ніж 15 років (крім мопеда, причепа), що перебувають у власності осіб, які входять до складу домогосподарства (тоді як по верифікації, отриманій із Мінфіну за травень 2022 року, ще значиться вищезгаданий транспортний засіб, рік випуску якого 2019). Те, що даний мотоцикл не перебуває у власності ОСОБА_2 відповідно до копії Витягу з Єдиного державного реєстру Міністерства внутрішніх справ стосовно зареєстрованих транспортних засобів (який був наданий при поданні позовної заяви) є лише актуальним на 18.11.2022, а не дату подачі заяви та декларації, тобто на 31.08.2022, тому вважати, що його не було у власності ОСОБА_2 станом на 01 серпня 2022 рку не має підстав. Відповідач вважає рішення обґрунтованим, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття рішення у справі.

27.11.2015 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житилової субсидії.

В домогосподарстві по АДРЕСА_1 зареєстровано позивача - ОСОБА_1 1938 р.н. та її сина - ОСОБА_2 1958 р.н. В декларації позивач задекларувала себе та ОСОБА_2 1958 р.н.

Позивачу призначено субсидію з 2015 року по квітень 2016 року.

В подальшому, після закінчення строку отримання субсидії, Управління самотійно здійснювало позивачу призначення житлової субсидії на наступний період, а саме, з травня 2016 року по січень 2022 року відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848.

18.01.2022 за результатом верифікації було з'ясовано, що ОСОБА_2 має у власності транспортний засіб (мотоцикл) 2019 року випуску, який було придбано 09.04.2020.

Для підтвердження чи спростування інформації, отриманої в результаті верифікації було запропоновано позивачу надати підтверджуючі документи.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 09.04.2020 №65/090420/13-7777 було встановлено, що ОСОБА_2 09.04.2020 отримав у власність мотоцикл SP125C-2XWO. Відповідно до копії акту прийняття-передачі транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, між суб'єктами господарювання (його філією) та фізичною особою від 09.04.2020 встановлено рік виготовлення даного мотоцикла, а саме 2019. Відповідно до копії видаткової накладної від 01.04.2020 №1980 ціна вищезазначеного транспортного засобу становить 16400,00 грн.

Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району прийнято рішення про припинення ОСОБА_1 субсидії з 01.02.2022 та розрахунку надміру отриманої субсидії.

Загальна сума переплати з 01.05.2020 по 31.01.2022 становить 25265,70 грн, про що 23.02.2022 позивачу надіслано лист-повідомлення №06-574.

31.08.2022 ОСОБА_1 подала до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району новий пакет документів, а саме заяву про призначення та надання житлової субсидії, декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

На підставі пп.2 та пп.6 п.14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району було прийнято рішення про відмову у призначенні житлової субсидії з 01.08.2022.

Не погоджуючись з зазначеним рішенням позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 9 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 вищевказаного Закону, до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, вбачається, що єдиним органом який може визначати умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення №848).

Пунктом 3 Положення №848 (тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Відповідно до пункту 4 Положення №848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (абз. 1 пункту 9 Положення №848).

Відповідно до пункту 5 вказаного Положення, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. №1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії» (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129).

Згідно з п.22 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Приписами пункту 24 Положення №848 визначено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Відповідно до пункту 43 Положення №848, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає:

заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).

Відповідно до пункту 48 Положення №848, під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.

Відповідно до абзацу 2 пункту 49 Положення №848, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Як було зазначено вище, 18.01.2022 за результатом верифікації було з'ясовано, що ОСОБА_2 має у власності транспортний засіб (мотоцикл) 2019 року випуску, який було придбано 09.04.2020.

Для підтвердження чи спростування інформації, отриманої в результаті верифікації було запропоновано позивачу надати підтверджуючі документи.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 09.04.2020 №65/090420/13-7777 було встановлено, що ОСОБА_2 09.04.2020 отримав у власність мотоцикл SP125C-2XWO. Відповідно до копії акту прийняття-передачі транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, між суб'єктами господарювання (його філією) та фізичною особою від 09.04.2020 встановлено рік виготовлення даного мотоцикла, а саме 2019. Відповідно до копії видаткової накладної від 01.04.2020 №1980 ціна вищезазначеного транспортного засобу становить 16400,00 грн.

Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району прийнято рішення про припинення ОСОБА_1 субсидії з 01.02.2022 та розрахунку надміру отриманої субсидії.

31.08.2022 ОСОБА_1 подала до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району новий пакет документів, а саме заяву про призначення та надання житлової субсидії, декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

При цьому у розділі ІІ декларації позивачем не було зазначено інформації про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку із року випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда, причепа), що перебуваютть у власності осіб, які входять до складу домогосподарства.

Дана обставина не заперечується позивачем.

Відповідно до пункту 90 Положення №848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема, щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.

Відповідно до підпункту 2 пункту 14 Положення №848, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має у власності: транспортний засіб, що підлягає реєстрації в установленому законодавством порядку, з року випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа).

При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу.

Наявність (відсутність) у власності зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов'язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 09.04.2020 №65/090420/13-7777 було встановлено, що ОСОБА_2 09.04.2020 отримав у власність мотоцикл SP125C-2XWO. Згідно з копією акту прийняття-передачі транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, між суб'єктами господарювання (його філією) та фізичною особою від 09.04.2020 встановлено рік виготовлення даного мотоцикла, а саме 2019.

Таким чином, при зверненні за субсидією, у позивача був наявний транспортний засіб, який перебуває у власності сім'ї, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років, а відтак такий (транспортний засіб) мав бути внесений до декларації про доходи і витрати осіб, однак позивач не поінформувала про зазначену обставину, чим порушила вимоги п.90 Положення №848.

18.01.2022 за результатом верифікації відповідачем було з'ясовано, що ОСОБА_2 має у власності транспортний засіб (мотоцикл) 2019 року випуску, який було придбано 09.04.2020.

Для підтвердження чи спростування інформації, отриманої в результаті верифікації було запропоновано позивачу надати підтверджуючі документи.

31.08.2022 ОСОБА_1 подала до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району новий пакет документів, а саме заяву про призначення та надання житлової субсидії, декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

При цьому у розділі ІІ декларації позивачем не було зазначено інформації про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку із року випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда, причепа), що перебуваютть у власності осіб, які входять до складу домогосподарства.

Оскльки позивач зазначила в Декларації про відсутність транспортних засобів, і, з урахуванням того, що відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії несе громадянин, рішення про призначення субсидії приймалося структурним підрозділом на підставі наданих позивачем відомостей.

Правовими нормами Положення №848 передбачено окремий порядок та підстави припинення вже наданої житлової субсидії.

Відповідно до абзацу 5 пункту 119 Положення №848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Відповідно до пункту 125 Положення №848, у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

Таким чином, обов'язок припинити надання житлової субсидії у разі виявлення факту, що у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію, а також обов'язок заявника повернути суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії прямо передбачені вимогами Положення № 848.

Щодо доводів позивача, що вартість купленого ОСОБА_2 мотоциклу становила 16400 грн, тобто менеше 4-х розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020, та те, що ОСОБА_2 надавалася відповідачу копія чеку про оплату вартості зазначеного мотоциклу, суд зазначає, що, відповідна інформація вноситься у розділ ІІ Декларації, в той час як в межах спірних правовідносин встановлено, що позивачем в декларації не було зазначено інформації про транспортні засоби.

Крім того, за загальним правилом дії нормативно-правових актів у часі , які встановлені частиною 1 статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Варто підкреслити, що відсутність у закону зворотної дії є складовою частиною принципу правової визначеності. У найбільш загальному вигляді це правило формулюється за формулою "закон спрямований у майбутнє.

Конституційне правило щодо дії законів та інших нормативно-правових актів у часі роз'яснене у рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію у часі законів та інших нормативно-правових актів].

Так, абзацом 2 пункту 2 мотивувальної частини цього рішення роз'яснено, що цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Пунктом 2 мотивувальної частини цитованого рішення також передбачено, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання до іншої може здійснюватись, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії.

Тобто, в кожному конкретному випадку механізм набрання відповідним нормативно- правовим актом законної сили здійснюється індивідуально (з урахуванням загального правила про незворотність дії нормативно-правових актів у часі як конституційного принципу).

Надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті (п.3 наведеного Рішення Конституційного Суду України).

Суд зазначає, що станом на дату покупки мотоциклу Положенням №848, у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин, не було передбачено, що не враховуються мотоцикли, вартість яких на дату набуття права власності не перевищує чотирьох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, з якого призначається субсидія, самостійно зібрані транспортні засоби, транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу (абз. 4 пп. 2 п. 14 Положення №848 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2021 № 1184).

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2021 № 1184 внесено зміни у Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", зокрема, у пункті 14: у підпункті 2: абзац четвертий після слів "При цьому не враховуються" доповнити словами "мотоцикли, вартість яких на дату набуття права власності не перевищує чотирьох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, з якого призначається субсидія, самостійно зібрані транспортні засоби,".

Аналізуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, враховуючи приписи статті 58 Конституції України та висновки Рішення Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у їх сукупності, можна дійти висновку, що дія нормативно-правового акту в часі починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, до події, факту застосовується той нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, при цьому, можливість надання зворотної дії в часі приписам такого нормативно-правового акту повинна бути зазначена (вказана) у цьому нормативно-правовому акті.

Підсумовуючи вищевикладене суд зазначає, що держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням №848. В свою чергу, на громадян, яким призначено субсидію, покладає обов'язки, визначені Положенням № 848, зокрема, повідомляти про зміни у майновому стані позивача або родини позивача. Наслідком невиконання цього обов'язку, визначеного пунктом 90 Положення №848, є припинення надання раніше призначеної субсидії.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 та частини 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином суд вважає, що відповідач, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність винесенння спірного рішення.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки позовні вимоги задоволенню не підлягають, то, відповідно, на користь позивача не можуть бути стягнуті за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (69104, м.Запоріжжя, пр.Чумаченка, 32, код ЄДРПОУ 37573838) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М. Чернова