Рішення від 10.03.2023 по справі 260/197/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2023 рокум. Ужгород№ 260/197/23

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської районної державної адміністрації, Рахівської районної військової адміністрації Закарпатської області (90600, Закарпатська область, м. Рахів, вул. Вербник, буд. 2, код ЄДРПОУ 03192879) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

11 січня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської районної державної адміністрації, Рахівської районної військової адміністрації Закарпатської області, якою просить: 1) визнати дії Управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни неправомірними; 2) зобов'язати Управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації, Рахівської районної військової адміністрації Закарпатської області надати ОСОБА_1 статус особи з інвалідністю внаслідок війни та видати посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.

16 січня 2023 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) сторін.

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі не воєнізованого формування Цивільної оборони підтверджується відповіддю Департаменту цивільного захисту оборони та взаємодії з правоохоронними органами Київської обласної державної адміністрації від 15,09.2021 року № 01.1- 15/1568, Наказом директора Димерського АТП № 09012 від 27 липня 1982 року № 9-е, а також підтверджуючими документами того, що він дійсно, 364 години пропрацював в 30 км. зоні відчуження Чорнобильської АЕС на автобусі КАВЗ - 685, державний номер НОМЕР_2 . Згідно Експертного висновку ЦМЕК МОЗ та МНС України від 06.12.2021 року № 9528 його захворювання пов'язані з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС, а згідно Довідки серія 12 ААВ №788093 йому встановлено з 28.03.2022 року 3 (третю) групу інвалідності довічно, де в графі причина інвалідності чітко зазначено, що захворювання пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вважає, що надані суду документи є доказом його участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формування Цивільної оборони та отримання З (третьої) групи інвалідності внаслідок захворювань, пов'язаних із ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також те, що він гідний отримати посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, яке підтвердить його статус особи з інвалідністю внаслідок війни, на якого поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

07 лютого 2023 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять у задоволенні позову відмовити. Відзив обґрунтовано тим, що 05.08.2022 року щодо статусу особи з інвалідністю внаслідок війни управлінням було надіслано запит з приводу законності надання відповідного статусу до Департаменту соціального, захисту населення Закарпатської ОДА-ОВА та отримано роз'яснення, що для позитивного вирішення питання встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни необхідно додаткові підтверджуючі документи щодо безпосереднього залучення заявника до складу формувань Цивільної оборони. Тому, претензії щодо визнання дій протиправними є безпідставними так як ОСОБА_1 не надав жодного додаткового документу, який би підтверджував залучення саме заявника складу формувань Цивільної оборони. Виходячи з вище наведеного, управління соціального захисту та надання соціальних послуг Рахівської РДА-РВА не бачить правових підстав для надання ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та не визнає позовні вимоги в повному обсязі.

20 лютого 2023 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначає, що для відповідача нічого не варта довідка ПАТ Димерське АТП від 07.05.2012 року № 75, в якій вказується про те, що «Вищенаведені підрозділи формування ЦО залучались до ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі автоколони підприємства з 26 -27 квітня 1986 року, подальшому у складі окремих машин в 1986 p., 1987 p., 1988 p., 1990 p.». Відповідач і далі наполягає на відхиленні позовних вимог про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі відповідного посвідчення. При цьому, у своєму відзиві відповідач посилається лише на частину наданих йому документів ймовірно для того, щоб ввести поважний суд в оману. В обґрунтуванні відзиву відповідач керується виключно письмовою позицією (вказівкою) свого обласного керівництва, викладеного в листі Департаменту соцзахисту населення Закарпатської ОДА, Закарпатської ОВА від 20.09.2022 року № К- 260/01-23. Таким чином можна зробити висновок, що відповідач, в даному випадку, не є суб'єктом прийняття самостійних управлінських рішень. Судом не може братись до уваги відзив оснований на позиції чиновників Департаменту соцзахисту населення Закарпатської ОДА, Закарпатської ОВА.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1988 році категорія 1 (посвідчення серії НОМЕР_3 ), (а.с. 5).

Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії від 06 грудня 2021 року № 9528 за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 на засіданні №91 від 25 листопада 2021 року, захворювання ОСОБА_1 визнано таким, що пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, (а.с. 10).

Відповідно до довідки обласного центру медико-соціальної експертизи позивачу встановлено 3 групу інвалідності без терміну переогляду внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, (а.с. 11-12).

26 липня 2022 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника Управління соціального захисту населення Рахівської РДА, в якій просить видати йому посвідчення інваліда внаслідок війни 3 групи, (а.с. 20).

20 вересня 2022 року Департамент соціального захисту населення листом №К-260/01-23 надав відповідь Управлінню соціального захисту населення Рахівської районної військової адміністрації щодо встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни ОСОБА_1 , в якому зазначають, що позитивне вирішення питання встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни ОСОБА_1 потребує додаткових підтверджуючих документів щодо безпосереднього залучення заявника до складу формувань Цивільної оборони, (а.с. 22-23).

27 жовтня 2022 року Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області на звернення щодо надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, надіслало ОСОБА_1 листом № 1765/01-20 відповідь на запит до Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА, (а.с. 21).

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни врегульовані Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302 (далі - Положення).

Згідно з пунктом 2 Положення посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників чи Захисниць України, на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації.

Пунктом 3 Положення передбачено, що відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Учасникам бойових дій (стаття 6 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення учасника бойових дій" та нагрудний знак "Ветеран війни - учасник бойових дій".

Особам з інвалідністю внаслідок війни (стаття 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" та нагрудний знак "Ветеран війни - особа з інвалідністю внаслідок війни".

Дітям із числа осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 4 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до досягнення ними 18-річного віку пільги, передбачені законодавством для осіб з інвалідністю внаслідок війни, надаються на підставі довідки, що видається матері або іншому повнолітньому члену сім'ї, або опікуну за місцем реєстрації дитини.

Учасникам війни (стаття 9 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення учасника війни" та нагрудний знак "Ветеран війни - учасник війни".

Згідно з абзацу 2 пункту 7 Положення "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни", "Посвідчення учасника війни" і відповідні нагрудні знаки, "Посвідчення члена сім'ї загиблого", "Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України" видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.

Відповідно до пункту 10 Положення "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Особам з інвалідністю внаслідок війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення.

Довідка, зазначена в абзаці четвертому пункту 3 цього Порядку, видається на підставі медичного висновку лікарсько-консультативної комісії про дитину з інвалідністю віком до 18 років щодо встановлення категорії "дитина з інвалідністю" або "дитина з інвалідністю підгрупи А".

Аналіз наведених норм свідчить про те, що уповноваженою особою щодо видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни є органи праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

Судом встановлено, що 26 липня 2022 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника Управління соціального захисту населення Рахівської РДА, в якій просить видати йому посвідчення інваліда внаслідок війни 3 групи, (а.с. 20).

20 вересня 2022 року Департамент соціального захисту населення листом №К-260/01-23 надав відповідь Управлінню соціального захисту населення Рахівської районної військової адміністрації щодо встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни ОСОБА_1 , в якому зазначають, що позитивне вирішення питання встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни ОСОБА_1 потребує додаткових підтверджуючих документів щодо безпосереднього залучення заявника до складу формувань Цивільної оборони, (а.с. 22-23).

27 жовтня 2022 року Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської РДА Закарпатської області на звернення щодо надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, надіслало ОСОБА_1 листом № 1765/01-20 відповідь на запит до Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА, (а.с. 21).

Встановлені судом обставини, вказують, що розгляд заяви заінтересованої особи у вирішенні зазначеного питання повинно прийматися у формі рішення, що є виключною компетенцією відповідача. Відповідач за результатами розгляду заяви позивача зобов'язаний був прийняти рішення.

В даному випадку, відповідач не прийняв жодного рішення за наслідками розгляду заяви позивача 26 липня 2022 року, а лише надіслав лист від 27 жовтня 2022 року № 1765/01-20 з відповіддю на запит до Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА, (а.с. 21).

Позиція відповідача, яка полягає у повідомленні листом по суті поданої позивачем заяви, є неправомірною та суперечить дискреційним повноваженням, які в силу вимог закону щодо допустимої поведінки зобов'язують відповідача прийняти рішення за наслідком розгляду заяви.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу своїх дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, судом встановлено, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб визначений законом, що свідчить про допущення відповідачем як суб'єктом владних повноважень протиправної бездіяльності.

Отже, з огляду на викладене та положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній при вирішенні справи та ухваленні судового рішення не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) відповідача.

Повноваження відповідача щодо прийняття рішення є його виключною компетенцією, тож вимога позивача щодо визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни не підлягає задоволенню, оскільки відповідачем рішення по суті заяви позивача від 26 липня 2022 року по суті не розглянуто.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.

Таким чином, встановленими обставинами справи та матеріалами справи доведена протиправна бездіяльність відповідача, що полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви від 26 липня 2022 року, та судом констатується вихід за межі позовних вимог.

Суд неуповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності підстав відмови у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки це не входить до предмету судової перевірки.

Враховуючи вищенаведене, з метою належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26 липня 2022 року про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Позивач від сплати судового збору звільнений, доказів щодо понесення інших судових витрат позивачем не надано.

Отже, підстави для розподілу судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області, що полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 26 липня 2022 року.

3. Зобов'язати Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області (90600, Закарпатська область, м. Рахів, вул. Вербник, буд. 2, код ЄДРПОУ 03192879) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 26 липня 2022 року про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, з врахуванням висновків суду.

4. В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 10 березня 2023 року.

СуддяТ.В.Скраль