Рішення від 10.03.2023 по справі 200/660/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2023 року Справа№200/660/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Донецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

12 січня 2022 року позивач, Головне управління ДПС у Донецькій області, подало до суду адміністративний позов до відповідача, ОСОБА_1 , в якому просило стягнути з відповідача податковий борг в розмірі 138816,11 гривень, а саме орендна плата з фізичних осіб в сумі 138816,11 гривень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 138816,61 гривень, який виник внаслідок не сплати грошових зобов'язань, які були самостійно визначені відповідачем в податковій декларації з плати за землю, а також контролюючим органом в податкових повідомленнях-рішеннях.

16 грудня 2021 року Головне управління ДПС у Донецькій області надіслало відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію позовної заяви та доданих до неї документів, про що свідчить копія фіскального чеку АТ «Укрпошта», ВПЗ-26.

20 січня 2022 року на адресу відповідача судом рекомендованим листом надіслана копія ухвали про відкриття провадження у справі.

24 січня 2023 року на адресу відповідача судом рекомендованим листом з описом вкладення надіслана копії ухвали про відкриття провадження у справі, позовної заяви з додатками, який був повернутий 14 лютого 2023 року до суду за закінченням терміну зберігання.

Відповідач відзиву на адміністративний позов у встановлений судом строк не подав, а тому суд вирішує справу за наявними матеріалами (частина 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

18 січня 2022 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадження).

17 лютого 2023 року від відповідача витребувані докази.

17 лютого 2023 року від Міністерства соціальної політики України витребувані докази.

07 березня 2023 року до відповідача застосовані заходи процесуального примусу.

10 березня 2023 року заходи процесуального примусу, застосовані до відповідача, скасовані.

10 березня 2023 року виправлена описка в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

ОСОБА_1 значиться зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідною довідкою про реєстрацію місця проживання особи, яка надана Головним управлінням ДМС у Донецькій області.

Згідно з листом Міністерства соціальної політики України №2150/0/2-23/19 від 22 лютого 2023 року в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб відсутня інформація щодо ОСОБА_1

07 червня 2000 року ОСОБА_1 , як фізична особа, яка отримувала доходи від підприємницької діяльності, була взята на облік як платник податків за наступною податковою адресою: АДРЕСА_1 в Державній податковій інспекції у м. Дружківці Головного управління ДПС у Донецькій області.

29 грудня 2003 року між Дружківською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 був укладений договір оренди землі, посвічений приватним нотаріусом Дружківського міського нотаріального округу Гнатенко В.Л., за умовами якого ОСОБА_1 отримав в платне користування земельну ділянку кадастровий номер 1411700000:00:004:0296 строком на 49 років.

11 лютого 2015 року Державною податковою інспекцією у м. Дружківці сформована та направлена ОСОБА_1 податкова вимога форми «Ф» №141-25 на суму податкового боргу в розмірі 23625,54 гривень, яка була отримана останнім 20 лютого 2015 року.

20 лютого 2018 року ОСОБА_1 подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік №9025889724, в якій задекларована до сплати річна орендна плата у сумі 42512,64 гривень, щомісячний платіж 3542,72 гривень, за земельну ділянку кадастровий номер 1411700000:00:004:0296.

14 червня 2018 року ОСОБА_1 припинив підприємницьку діяльність за власним рішенням, про що свідчить запис 22670060007000448 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

22 квітня 2019 року Головним управління ДФС у Донецькій області прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №43904-4311-0510 про сплату орендної плати за 2019 рік фізичною особою ОСОБА_1 в сумі 42512,61 грн. , яке було направлено на податкову адресу відповідача та отримано ним 31 травня 2019 року.

05 березня 2020 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №39156-5134-0510 про сплату орендної плати за 2020 рік фізичною особою ОСОБА_1 в сумі 42512,61 грн., яке було направлено на податкову адресу відповідача, але повернуто до контролюючого органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання» 30 травня 2020 року.

30 квітня 2021 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №474147-2409-0510 про сплату орендної плати за 2020 рік фізичною особою ОСОБА_1 в сумі 42512,61 грн., яке було направлено на податкову адресу відповідача, але повернуто до контролюючого органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання» 22 червня 2021 року.

За результатами камеральної перевірки з питання повноти та своєчасності розрахунків з бюджетом з орендної плати за землю з фізичних осіб складено акт від 25.06.2019 № 2917/05- 99-43-11/ НОМЕР_1 та винесено податкове повідомлення-рішення (форма Ш) від 16.07.2019 № 0116554311 на суму 41,40 грн., яке направлено на адресу відповідача, поштове відправлення вручено 25 липня 2019 року згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

За результатами камеральної перевірки з питання повноти та своєчасності розрахунків з бюджетом з орендної плати за землю з фізичних осіб складено акт від 25.09.2019 № 17/05-99- 51-34/2512005835 та винесено податкове повідомлення-рішення (форма Ш) від 25.09.2019 № 0006965134 на суму 54,31 грн., яке направлено на адресу відповідачу, поштове відправлення повернуто до контролюючого органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання» 01 листопада 2019 року.

За результатами камеральної перевірки з питання повноти та своєчасності розрахунків з бюджетом з орендної плати за землю з фізичних осіб складено акт від 16.12.2019 № 567/05- 99-51 -34/ НОМЕР_1 та винесено податкове повідомлення-рішення (форма Ш) від 16.12.2019 № 0052775134 на суму 12,00 грн., яке направлено на адресу відповідача, поштове відправлення вручено 26 грудня 2019 року.

За результатами камеральної перевірки з питання повноти та своєчасності розрахунків з бюджетом з орендної плати за землю з фізичних осіб складено акт від 23.07.2020 № 385/05- 99-51-34/ НОМЕР_1 та винесено податкове повідомлення-рішення (форма Ш) від 27.08.2020 № 0040465134 на суму 296,74 грн., яке направлено на адресу відповідача, та поштове відправлення повернуто до контролюючого органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання» 03 жовтня 2020 року.

За результатами камеральної перевірки з питання повноти та своєчасності розрахунків з бюджетом з орендної плати за землю з фізичних осіб складено акт від 05.11.2020 № 1466/05- 99-04-26/ НОМЕР_1 та винесено податкове повідомлення-рішення (форма Ш) від 10.12.2020 № 00016050426 на суму 245,67 грн., яке направлено на адресу відповідача, поштове відправлення повернуто до контролюючого органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання» 19 січня 2021 року.

Матеріали справи не містять доказів того, що вищезазначені податкові повідомлення-рішення оскаржені відповідачем в адміністративному чи судовому порядку.

Станом на день подання позову за даними інтегрованої картки платника ОСОБА_1 за платежем орендна плата з фізичних осіб (код бюджетної класифікації 18010900) обліковується податковий борг в сумі 245766,97 гривень.

При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно з пунктом 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Відповідно до пункту 49.1 статті 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

У відповідності з пунктом 54.1 статті 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та /або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Питання стягнення податкового боргу з фізичної особи, яка припинила підприємницьку діяльність, врегульоване Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 22.04.2014 №462 (далі - Порядок).

Відповідно до підпункту 4 пункту 11.32 Порядку державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.

Згідно з підпунктом 5 пункту 11.32 Порядку у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності) погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи. Особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, є така фізична особа.

Підпунктом 6 пункту 11.32 Порядку передбачено, що після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності. Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу річну податкову декларацію за звітний рік, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Судом встановлено, що відповідач не сплатив самостійно визначені в податковій декларації грошові зобов'язання у встановлені строки і тому контролюючим органом були правомірно застосовані штрафні санкції.

Згідно з підпунктом 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Пунктом 57.3 статті 57 ПК України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Пунктом 286.5 статті 286 ПК України встановлено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони […] надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику). У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (пункт 42.5 статті 42 ПК України).

Платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси (пункт 45.1 статті 45 ПК України).

Відповідно до пункту 63.3 статті 63 ПК України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за […] місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) […] рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням […] (неосновне місце обліку).

Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пункту 287.5 статті 287 ПК України).

Податковий борг це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків (пункт 59.1 статті 59 ПК України).

За приписами пункту 56.18 статті 56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Судом встановлено, що повідомлення-рішення та податкова вимога були належним чином надіслані (вручені) відповідачу, останній не оскаржив ці рішення ані в адміністративному, ані в судовому порядку. Відповідач не сплатив земельного податок протягом 60 календарних днів з дня отримання податкових повідомлень-рішень.

За приписами статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Отже, питання правомірності нарахування відповідачу сум плати за землю, а також прийняття повідомлень-рішень та податкової вимоги, судом не розглядається, оскільки не входить до предмету спору даної справи.

Згідно з абзацом сьомим пункту 2 розділу I Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 №5, інтегрована картка платника - це форма оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що ведеться за кожним видом платежу.

Інтегрованою карткою платника податків ОСОБА_1 , підтверджується наявність податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб.

Контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункти 95.1, 95.2 статті 95 ПК України).

Згідно з пунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.

У разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 статті 102 ПК України, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу (пункт 102.4 статті 102 ПК України).

Таким чином, в разі спливу 1095 денного строку з дня виникнення податкового боргу у контролюючого органу відсутнє право вживати будь-які заходи щодо стягнення такої суми боргу.

Разом з тим, згідно з абзацом 4 пункту 52-2 Розділу XX Перехідних положень підрозділу 10 Податкового кодексу України на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України

від 23 грудня 2022 року №1423 «Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №338 і постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року №1236» дія карантину, встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» продовжено до 30 квітня 2023 року.

З урахуванням наведеного, позовні вимоги про стягнення податкового боргу підлягають задоволенню.

Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають, оскільки за приписами частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно витрати, пов'язані із залученням свідків та проведення експертизи.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 162, 241-246, 250, 251, 255, 260, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, ЄДРПОУ ВП 44070187) до ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг з орендної плати з фізичних осіб (код бюджетної класифікації 18010900) в сумі 138816 (сто тридцять вісім тисяч вісімсот шістнадцять) гривень 11 копійок.

Повний текст рішення складено 10 березня 2023 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя А.І. Циганенко