Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про повернення заяви без розгляду
09 березня 2023 року Справа №200/14601/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Ушенка С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрцентраль» до Головного управління ДПС у Донецькій області, як відокремленого підрозділу ДПС, про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень, -
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебуває вказана адміністративна справа, підготовче засідання у справі призначене на 15 березня 2023 року на 13:00 год.
08.03.2023 через систему «Електронний суд» від представника ГУ ДПС у Львівській області надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду із використанням власних технічних засобів, згідно інформації, зазначеній у заяві, за допомогою системи «EasyCon».
З приводу поданої заяви, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 195 КАС України учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Згідно ч.1 ст.167 КАС будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
В порушення вищенаведених вимог заявником не подано до суду доказів надсилання копії даної заяви відповідачеві.
Крім того, що стосується повноважень заявника на звернення до суду, суд вважає за необхідне звернути увагу на таке.
Вказана заява надійшла до суду за підписом ОСОБА_1 , яка на підтвердження своїх повноважень надала витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 01.03.2021 на самопредставництво ДПС України та Головного управління ДПС у Львівській області, як відокремленого підрозділу ДПС.
Проте, відповідачем у справі є Головне управління ДПС у Донецькій області, як відокремлений підрозділ ДПС.
Наказом Державної Податкової Служби України від 28 липня 2022 року № 490 закріплено виконання повноважень, передбачених підпунктом 22 пункту 4 та підпунктом 12 пункту 5 Положення про Головне управління ДПС у Донецькій області, затвердженого наказом № 643, за Головним управлінням ДПС у Львівській області.
Разом з тим, після прийняття ДПС України вищезазначеного наказу вказаним суб'єктом владних повноважень внесені відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, але станом на 09.03.2023 вищезазначену особу не внесено до переліку осіб, які мають право на представництво інтересів/повноважень відповідача у даній справі.
Частинами першою, третьою статті 55 КАС України встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII Перехідні положення КАС України, у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV Перехідні положення Конституції України.
30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» від 02 червня 2016 року №1401-VIII.
Підпунктом 11 пункту 16-1 Перехідні положення Конституції України передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 1311 та статті 1312 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 01 січня 2020 року.
Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Зазначена заява подана до суду у березні 2023 року.
Кодексом адміністративного судочинства України не врегульовано порядок розгляду заяв при недотриманні закону в частині вимог до її подання.
Втім, відповідно до ч. 6 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Отже, згідно ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Статтею 160 КАС України визначено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що позовна заява подається до суду в письмовій формі і повинна бути підписана позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
У Єдиному реєстрі адвокатів України та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань відсутні відомості про те, що Гурняк Олена Олександрівна має статус адвоката або має право на представництво інтересів ГУ ДПС у Донецькій області, як відокремленого підрозділу ДПС, і такого документа до заяви не додано.
Відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДПС України, ГУ ДПС у Львівській області і ГУ ДПС у Донецькій області, як відокремлених підрозділів, після передачі повноважень останнього (відповідача у цій справі) Головному управлінню ДПС у Львівській області на представництво його інтересів у суді не містять інформації щодо наявності у Гурняк Олени Олександрівни повноважень на представництво інтересів Головного управління ДПС у Донецькій області, як і не містять інформації щодо особи, нібито працівника ГУ ДПС у Донецькій області, якою ОСОБА_1 надана довіреність на представництво інтересів ГУ ДПС у Донецькій області (в тому числі і на право передоручення).
До речі, зазначені обставини стали підставою для відкладення попереднього підготовчого засідання, про що заявника було проінформовано. Крім того, суд зауважує на тому, що інформація про покладення обов'язків щодо представництва інтересів ГУ ДПС у Донецькій області, яка викладена у зазначеному наказі ДПС України, відповідно до приписів діючого законодавства, не передбачає надання повноважень на представництво зазначеного суб'єкта владних повноважень будь-якому працівникові Державної податкової служби, зокрема, ГУ ДПС у Львівській області.
Враховуючи, що ОСОБА_1 не є адвокатом, а також те, що документів, які свідчать, що вона діє відповідно до статуту, положення чи іншого акта, на підставі якого здійснює представництво юридичної особи (відповідача) у порядку її самопредставництва, до суду не подано, то відповідно до приписів ст.ст. 167, 169 КАС України заява повертається заявникові без розгляду, оскільки вона підписана особою, яка не має це права і є неналежно оформленою.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд в ухвалі від 21 січня 2020 року по справі № 826/12108/18 (адміністративне провадження № К/9901/2439/20).
Керуючись ст. 167, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду по справі № 200/14601/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрцентраль» до Головного управління ДПС у Донецькій області, як відокремленого підрозділу ДПС, про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень, - повернути заявникові без розгляду.
Повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту складення її повного тексту.
Суддя С.В. Ушенко