Справа № 947/5248/23
Провадження № 1-кс/947/2770/23
06.03.2023 року м.Одеса
Слідчий суддя Київського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в м.Одесі клопотання слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна в рамках кримінального провадження №42022160000000304 від 19.09.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України,
Як вбачається з клопотання сторони обвинувачення про арешт майна, другим слідчим відділом (з дислокацією у м.Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Миколаєві здійснюється досудове розслідування у кримінальному проваджені №42022160000000304 від 19.09.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
Процесуальне керівництво у вищевказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Одеської обласної прокуратури.
В ході досудового розслідування встановлено, що продовж 2021 та 2022 років службовими особами ГУНП в Одеській області у змові фізичними особами-підприємцями ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , керуючись спільними корисливими інтересами розроблено злочинну схему з отримання неправомірної вигоди, шляхом укладання з ними договорів про надання послуг з перевезення транспортних засобів на 8 спеціальних майданчиків на території Одеської області, що знаходяться у власності ГУНП в Одеській області. За вказаними договорами замовником виступає ГУНП в Одеській області, а виконавцем відповідні фізичні особи-підприємці, які надають послуги транспортування (доставлення) за допомогою спеціалізованого автомобіля - евакуатора транспортних засобів фізичних та юридичних осіб, що тимчасово затриманні працівниками поліції у випадках, передбачених чинним законодавством України (п. 1.1. договорів). До послуги транспортування включено виїзд автомобіля-евакуатора, навантаження, евакуацію на спеціальний майданчик та розвантаження (п. 1.2. договорів). У вказаних договорах передбачено, що плата за послуги транспортування здійснюються фізичними та юридичними особами, за якими зареєстровані транспортні засоби, або користувачами безпосередньо виконавцю договору, тобто ФОПам (п. 4.1. договорів).
За транспортування транспортного засобу на спецмайданчик справляється плата у встановленому спільним наказом МВС України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства фінансів України від 10.10.2013 № 967/1218/869 (п. 4.2. договорів).
В договорах не передбачено особливостей оплати послуг евакуації транспортних засобів, тимчасово вилучених під час розслідування кримінальних проваджень, що регламентується постановою КМУ №1104 від 19.11.2012. ГУНП керується у своїй діяльності положеннями «Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання», затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 №1102, яка стосується тимчасово вилученого автотранспорту в порядку адміністративних проваджень або затриманих транспортних засобів боржників, а також положеннями наказу МВС України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства фінансів України від 10.10.2013 № 967/1218/869 «Про затвердження розмірів плат за транспортування і зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальних майданчиках (стоянках)». Згідно зазначеного наказу максимальний розмір плати за транспортування транспортного засобу на спецмайданчик повинен складати 700 грн. без урахування податку на додану вартість. Однак, всупереч зазначених вимог та умов укладених договорів керівництво Центру забезпечення ГУНП в Одеській області, керівництво Відділення забезпечення роботи спеціальних майданчиків ЦЗ ГУНП в Одеській області та безпосередньо контролери на спецмайданчиках, у змові з ФОПами, сприяють останнім отримувати безпідставно завищену плату за транспортування затриманого автотранспорту до спецмайданчиків.
Як, встановлено під час досудового розслідування на території м.Одеси та Одеської області здійснюють діяльність вісім спеціальних майданчиків за адресами: м.Одеса, вул. Аеропортівська, 27/1; м. Одеса, вул. 1-а Станційна, 27-А; м.Одеса, вул. Тираспольське шосе 31-В, Одеська область, Одеський район, смт. Таїрове, вул. Пивоварна, 10; Одеська область, м.Арциз, вул.Транспортна, 2-Г; Одеська область, смт.Любашівка, вул.Завокзальна, 2-А; Одеська область, м.Ізмаїл, вул.Михаїлівська, 27; Одеська область, м.Подільськ, провулок Куяльницький, 28-Д.
Крім цього слідством встановлено, що спеціальний майданчик за адресою: Одеська область, м.Ізмаїл, вул.Михаїлівська, 27, розміщений на території Ізмаїльського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області.
Згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно за вказаною адресою належить Державі в особі Національної поліції України та передане в оперативне управління ГУНП в Одеській області.
Так, на підставі ухвали слідчого судді Київського районного суду міста Одеси від 14.02.2023 на території спеціального майданчику, розташованого адресою: Одеська область, м.Ізмаїл, вул. Михаїлівська, 27, в період часу з 09 год. 40 хв. по 10 год. 50 хв. проведено обшук, під час якого виявлено та вилучено:
-Журнал обліку прийняття і видачі тимчасово затриманих транспортних засобів, що зберігаються на спеціальному майданчику чи стоянці на 199 арк.;
-Договір № 13 від 31.01.2022 на 3 арк.;
-Зошит на 96 арк. із чорновими записами;
-Журнал прийняття - видачі чергування співробітниками спецмайданчика для зберігання тимчасово арештованих транспортних засобів на 96 арк.;
-Журнал прийняття - передачі чергування співробітниками спецмайданчика на 101 арк.;
-Журнал евакуаторів на 144 арк.;
-Тека із актами прийняття - передачі тимчасово затриманих транспортних засобів за травень 2022 року на 48 арк.;
-Тека із актами прийняття - передачі транспортних засобів квітень 2022 року на 217 арк.;
-Папка із актами прийняття - передачі транспортних засобів за вересень 2022 року на 126 арк.;
-Тека із актами прийняття - видачі транспортних засобів за жовтень 2022 року на 147 арк.;
-Тека із актами прийняття - видачі транспортних засобів за лютий 2022 року на 140 арк.
-Тека із актами прийняття - передачі транспортних засобів за березень 2022 року на 146 арк.
-Тека із актами прийняття - передачі транспортних засобів за листопад 2022 року на 161 арк.
-Тека із актами прийняття - передачі транспортних засобів за червень 2022 року на 147арк.
-Тека із актами прийняття - передачі транспортних засобів за грудень 2022 року на 175 арк.
-Тека із актами прийняття - передачі транспортних засобів за липень 2022 року на 154 арк.
-Тека із актами прийняття - передачі транспортних засобів за серпень 2022 року на 175 арк.
-Тека із актами прийняття - передачі транспортних засобів за січень 2022 року на 133 арк.
-Тека із невиданими транспортними засобами на 144 арк.
02.03.2023 слідчим було винесено постанову про визначення вказаних речей та документів речовими доказами у вказаному кримінальному провадженні.
Слідча в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву в якій клопотання підтримала, просила розглянути у її відсутності та повідомила, що власник вилученого майна повідомлений належним чином про дату та час розгляду клопотання.
Вивчивши клопотання та матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.1, п.2 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є, зокрема, арешт майна.
Згідно з ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи.
У відповідності до ч.2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч.10 ст.170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
В судовому засіданні встановлено, що вилучене в ході обшуку майно відповідає критеріям ч.1 ст.98 КПК України, оскільки вилучене майно могло зберегти на собі сліди вчинення зазначеного у клопотанні кримінального правопорушення, що в свою чергу свідчить про наявність необхідності в забезпеченні збереження вилученого майна.
Викладене в повній мірі підтверджується долученою до матеріалів клопотання постановою від 02.03.2023 року про визнання та залучення в якості речових доказів, згідно якої вищезазначене вилучене майно визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Таким чином, враховуючи наявність правових підстав для накладення арешту на вилучене майно, оскільки існує необхідність в забезпеченні його збереження, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, й, відповідно захід забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна підлягає застосуванню.
Керуючись ст.ст.170, 171, 172, 173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна в рамках кримінального провадження №42022160000000304 від 19.09.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України - задовольнити.
Накласти арешт на речі та документи, які вилучені в ході проведеного обшуку за адресою: Одеська область, м.Ізмаїл, вул.Михаїлівська, 27, а саме:
-Журнал обліку прийняття і видачі тимчасово затриманих транспортних засобів, що зберігаються на спеціальному майданчику чи стоянці на 199 арк.;
-Договір № 13 від 31.01.2022 на 3 арк.;
-Зошит на 96 арк. із чорновими записами;
-Журнал прийняття - видачі чергування співробітниками спецмайданчика для зберігання тимчасово арештованих транспортних засобів на 96 арк.;
-Журнал прийняття - передачі чергування співробітниками спецмайданчика на 101 арк.;
-Журнал евакуаторів на 144 арк.;
-Теку із актами прийняття - передачі тимчасово затриманих транспортних засобів за травень 2022 року на 48 арк.;
-Теку із актами прийняття - передачі транспортних засобів квітень 2022 року на 217 арк.;
-Папку із актами прийняття - передачі транспортних засобів за вересень 2022 року на 126 арк.;
-Теку із актами прийняття - видачі транспортних засобів за жовтень 2022 року на 147 арк.;
-Теку із актами прийняття - видачі транспортних засобів за лютий 2022 року на 140 арк.
-Теку із актами прийняття - передачі транспортних засобів за березень 2022 року на 146 арк.
-Теку із актами прийняття - передачі транспортних засобів за листопад 2022 року на 161 арк.
-Теку із актами прийняття - передачі транспортних засобів за червень 2022 року на 147 арк.
-Теку із актами прийняття - передачі транспортних засобів за грудень 2022 року на 175 арк.
-Теку із актами прийняття - передачі транспортних засобів за липень 2022 року на 154 арк.
-Теку із актами прийняття - передачі транспортних засобів за серпень 2022 року на 175 арк.
-Теку із актами прийняття - передачі транспортних засобів за січень 2022 року на 133 арк.
-Теку із невиданими транспортними засобами на 144 арк.
Виконання ухвали покласти на слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_3 .
Згідно ст.175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти діб з дня її проголошення до Одеського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1