17.02.2023 Справа №607/18487/22
Провадження №3/607/8593/2022
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ломакін В.Є., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області Західного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, працюючу фахівцем з публічних закупівель Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська комунальна міська лікарня №2», проживаючу за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
При проведенні перевірки закупівлі електричної енергії (інформація оприлюднена в електронній системі закупівель за номером: UA-2021-01-20-001827-с), проведеної Комунальним некомерційним підприємством «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» (далі - Підприємство) за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року; підлеглість: відділ охорони здоров'я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради (юридична та фактична адреса: 46023 вулиця Романа Купчинського, 14, м. Тернопіль, Тернопільська область) встановлено порушення законодавства про закупвлі за наступних обставин.
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді фахівця з публічних закупівель (Уповноважена особа) Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» (далі - Підприємство), яка згідно п. 3.2, 4.1, 5.1 посадової інструкції та наказу директора від 22 квітня 2020 року №62-1 здійснює планування та організацію закупівельної діяльності з метою проведення закупівель в інтересах замовника на засадах об'єктивності та неупередженості. Несе відповідальність в частині прийняття рішень щодо процедур закупівель, вибору та застосування таких процедур. Аналізує виконання договорів, укладених згідно із Законом. Узгоджує проекти документів, зокрема договору про закупівлю, з метою забезпечення його відповідності умовам процедури закупівлі та підписує в межах своєї компетенції відповідні документи, допустила порушення в частині внесення змін до істотних умов договору на постачання електричної енергії, укладеного з ТОВ «Тернопільелектропостач» від 10 лютого 2021 року №241/74 (далі - Договір від 10 лютого 2021 року №241/74) у не передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року №922-УІІІ (зі змінами) (далі - Закон №922-VІІІ) випадках. Так, п.2 ч.5 ст.41 Закону №922-VІІІ визначено, що допускається збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку.
ОСОБА_1 узгодила проекти документів, зокрема додаткову угоду від 29 вересня 2021 року №1 про постачання електричної енергії споживачу до Договору від 10 лютого 2021 року №241/74, відповідно до якої в пункті 5.2 договору збільшено ціну за одиницю товару (електричної енергії). Підставою для укладання додаткової угоди слугувала довідка Державного підприємства «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків» №121/174 від 26 серпня 2021 року, яка вказує про коливання середньозваженої ціни електроенергії за 01-20 серпня 2021 року (2102,07 грн) відносно липня 2021 року (1444,05 грн). Тоді як, при документальному підтвердженні щодо збільшення ціни за одиницю товару до додаткової угоди від 20 серпня 2021 року №1, підставою була довідка Державного підприємства «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків» №121/150 від 10 серпня 2021 року (згідно довідки примінено коливання середньозваженої ціни за 01-10 серпня 2021 року 2127,10 грн відносно липня 2021 року - 1444,05). Таким чином, порівнюючи довідки, встановлено фактичне зниження середньозваженої ціни до 20 серпня 2021 року 2102,07 грн відповідно середньозваженої ціни до 10 серпня 2021 року 2127,10 грн. Тобто підстав на підняття ціни не було. Також, до укладеного Договору від 10 лютого 2021 року №241/74 ОСОБА_1 було узгоджено проекти документів, зокрема додаткову угоду від 07 жовтня 2021 року №2, в якій збільшено ціну (тариф) електричної енергії на 9.9%. Підставою була довідка Торгово - промислової палати України №2417/08.0-7.3 від 16 вересня 2021 року (згідно довідки примінено коливання середньозваженої ціни за 1 декаду вересня 2021 року, яка становить 2217,07 грн/МВт.год відносно середньозваженої ціни за липень 2021 року 1444,5 грн). В ході перевірки проведено співставлення коливання середньозваженої ціни за 1 декаду вересня 2021 року, яка становить 2217,07 грн/МВт.год до середньозваженої ціни за 01-10 серпня 2021 року - 2127,10 грн. тобто відсоток коливання складає 4.2%. Тому, додаткову угоду №2 від 07 жовтня 2021 року укладено не пропорційно коливанню ціни товару на ринку.
Таким чином, в порушення вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону №922-VІІІ шляхом попереднього розгляду та прийняття рішення щодо укладення додаткової угоди №1 від 29 вересня 2021 до договору від 10 лютого 2021 року №241/74 збільшено ціну за одиницю товару без документально підтвердження коливання ціни товару на ринку в сторону збільшення, та укладено додаткову угоду №2 від 07 жовтня 2021 року не пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку. Внаслідок укладання зазначених вище додаткових угод, в період з 01 вересня 2021 по 31 грудня 2021 року Підприємством зайво сплачено коштів на загальну суму 129 024,43 гривні.
З врахуванням вимог ч.1 ст.44 Закону №922-VІІІ, Положення про уповноважену особу, згідно якими відповідальність за порушення вимог Закону №922-VІІІ, несуть уповноважені ocoби замовників, порушення щодо внесення змін до істотних умов договорів про закупівлю у випадках, не передбачених законом (п.2 ч.5 ст.41 Закону), допущено уповноваженою особою Підприємства фахівцем з публічних закупівель ОСОБА_1 , за яке передбачено відповідальність згідно частини 3 статті 164-14 КУпАП.
Порушення вчинено при укладенні додаткових угод - з 29 вересня 2021 по 07 жовтня 2021 року, виявлене 12 грудня 2022 року та не усунуто. Вищезазначене порушення відображено в акті перевірки закупівлі 14 грудня 2022 року №04-22/10.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні правопорушення визнала.
Крім власного визнання вини ОСОБА_1 , її вина у вчиненні правопорушення доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме:
- відомостями, які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення №13-05-0080/2022 від 14 грудня 2022 року;
- актом перевірки закупівлі проведеної Комунальним некомерційним підприємством «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» за період з 01.01.21 по 31.12.2021 №04-22/10 від 14 грудня 2022 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 12 грудня 2022 року;
- посадовою інструкцією фахівця публічних закупівель ОСОБА_1 із змінами та доповненнями;
- наказом №62-1 від 22 квітня 2020 року про уповноважену особу КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2»;
- положенням про уповноважену особу з публічних закупівель «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» до наказу від 22 квітня 2020 року №62-1;
- положенням про уповноважену особу з публічних закупівель, яке затверджене наказом №236 від 31 грудня 2021 року;
- розрахунком зайвої оплати КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» за електричну енергію ТзОВ «Тернопільелектропостач» в період з 10 лютого 2021 року по 31 грудня 2021 року за предметом закупвлі «Електрична енергія» оприлюдненої в електронній системі за номером UA-2121-01-20-001827-c;
- договором про постачання електричної енергії споживачу №241 від 10 лютого 2021 року;
- додатком №1 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 10 лютого 2021 року №241/74 - заявою-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу;
- додатком №2 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 10 лютого 2021 року №241/74 - комерційна пропозиція «Індивідуальна» ТОВ «Тернопільелектропостач» про постачання електричної енергії споживачу КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2», для використання на власні потреби виробничої та професійної діяльності;
- договірними (замовленими) обсягами помісячного споживання електричної енергії по кожному об'єкту (без урахування споживачів, якщо такі є) на 2021 р;
- додатковою угодою №1 від 20 серпня 2021 року до договору про постачання електричної енергії споживачу №241 від 10 лютого 2021 року;
- додатком 3 до Договору про постачання електричної енергії споживачу віл 10 лютого 2021 року №241/74 - про постачання електричної енергії споживачу;
- повідомленням ДП «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків» №121/150 від 10 серпня 2021 року;
- додатковою угодою №1 від 29 вересня 2021 року до договору про постачання електричної енергії споживачу №241 від 29 вересня 2021 року;
- додатком 3 до Договору про постачання електричної енергії споживачу віл 10 лютого 2021 року №241/74 - про постачання електричної енергії споживачу;
- повідомленням ДП «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків» №121/174 від 26 серпня 2021 року;
- додатковою угодою №2 до договору про постачання електричної енергії споживачу №241/74 від 10 лютого 2021 року;
- додатком 3 до Договору про постачання електричної енергії споживачу віл 10 лютого 2021 року №241/74 - про постачання електричної енергії споживачу;
- повідомленням Торгово-промислової палати України від 16 вересня 2021 №2417/08.0-7.3 щодо середньозважених цін на електроенергію;
- додатковою угодою №3 від 01 листопада 2021 року до договору про постачання електричної енергії споживачу №241/74 від 10 лютого 2021 року;
- додатком 3 до Договору про постачання електричної енергії споживачу віл 10 лютого 2021 року №241/74 - про постачання електричної енергії споживачу р;
- повідомленням Торгово-промислової палати України від 13 жовтня 2021 №2704/08.0-7.3 щодо середньозважених цін на електроенергію;
- додатковою угодою №4 від 26 листопада 2021 року до договору про постачання електричної енергії споживачу №241/74 від 10 лютого 2021 року;
- додатком 3 до Договору про постачання електричної енергії споживачу віл 10 лютого 2021 року №241/74 - про постачання електричної енергії споживачу;
- повідомленням Торгово-промислової палати України від 09 листопада 2021 №2978/08.0-7.3 щодо середньозважених цін на електроенергію;
- додатковою угодою №5 від 09 грудня 2021 року до договору про постачання електричної енергії споживачу №241 від 10 лютого 2021 року;
- додатком 3 до Договору про постачання електричної енергії споживачу віл 10 лютого 2021 року №241/74 - про постачання електричної енергії споживачу;
- основними показниками РДН та ВДР за 10 днів листопада 2021 року;
- додатковою угодою №6 від 26 листопада 2021 року до договору про постачання електричної енергії споживачу №241/74 від 10 лютого 2021 року;
- додатком 3 до Договору про постачання електричної енергії споживачу віл 10 лютого 2021 року №241/74 - про постачання електричної енергії споживачу.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 164-14 КУпАП, а саме внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом.
Згідно статті 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Чинне законодавство не містить переліку або вказівок на ознаки, що дозволяють визначити малозначність провини. Є підстави вважати, що це адміністративні правопорушення, які не становлять великої суспільної небезпеки, не завдають значних збитків державним або суспільним інтересам або безпосередньо громадянам.
З урахуванням обставин вчиненого правопорушення, оцінивши подані докази у їх сукупності та взаємозв'язку, враховуючи всі обставини справи, зокрема те, що дії ОСОБА_1 не були направлені на заподіяння шкоди суспільним інтересам, що свідчить про малозначність вчиненого правопорушення, приймаючи до уваги характеризуючі дані ОСОБА_1 , яка до відповідальності притягується вперше, визнала свою вину, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин, вважаю за можливе застосувати до останньої ст. 22 КУпАП та звільнити її від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі закрити.
Керуючись ст.ст. 22, 23, 164-14, 265, 268, 283, 284, 285, 287, 294 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, на підставі ст. 22 КУпАП, за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення і обмежитись усним зауваженням.
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст.164-14КУпАП - закрити.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
СуддяВ. Є. Ломакін