Постанова від 08.03.2023 по справі 760/4565/23

Провадження № 3/760/2362/23

Справа № 760/4565/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 березня 2023 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Макуха А.А., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з ДОП Солом'янського УП ГУ НП у м. Києві, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який не працює,

за ч.2 ст.187,ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187 КУпАП-

ВСТАНОВИВ:

До Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених за ч.2 ст.187,ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187, ч.2 ст.187 КУпАП.

Отримавши матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності встановлено, що зареєстровано відносно останнього десять адміністративних матеріалів під №760/4565/23 (провадження №3/760/2362/23), справа №760/4560/23 (провадження №3/760/2360/23), справа №760/4555/23 (провадження №3/760/2359/23), справа №760/4553/23 (провадження №3/760/2358/23), справа №760/4552/23 (провадження 3/760/2357/23), справа №760/4545/23 (провадження №3/760/2355/23), справа №760/4543/23 (провадження №3/760/2354/23), справа №760/4542/23 (провадження №3/760/2353/23), справа №760/4541/23 (провадження №3/760/2352/23), справа №760/4539/23 (провадження №3/760/2351/23) за ч.2 ст.187 КУпАП. Дані матеріали взаємозв'язані і спільний розгляд є доцільним, тому суд приходить до висновку про необхідність об'єднання даних матеріалів.

З протоколів про адміністративні правопорушення серії ВАВ №258060 від 25.02.2023 р., серії ВАВ №258053 від 25.02.2023 р., серії ВАВ №258054 від 25.02.2023 р., серії ВАВ №258057 від 25.02.2023 р., серії ВАВ №258058 від 25.02.2023 р., серії ВАВ №258059 від 25.02.2023 р., серії ВАВ №258055 від 25.02.2023 р., серії ВАВ №258056 від 25.02.2023 р., серії ВАВ №258051 від 25.02.2023 р., серії ВАВ №258052 від 25.02.2023 р. вбачається, що гр. ОСОБА_1 був відсутній за місцем свого проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив встановлені відносно нього правила адміністративного нагляду.

Судовий розгляд проведено за відсутності ОСОБА_1 , який в судове засідання не з'явився, будучи повідомленим про дату, час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справу не подавав.

Суд вважає, що були створені всі умови для реалізації права особи на доступ до правосуддя, та приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 будучи повідомленим про дату та час розгляду справи в суді, не з'явився, суд оцінює таку поведінку ОСОБА_1 , як небажання особисто прийняти участь в розгляді справи в суді.

Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якогов силу вимог ч.1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.

В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Більш того, в умовах воєнного стану, з огляду на неприпустимість зупинення роботи судів та здійснення правосуддя та на розумність строків розгляду справ, суд не має чекати, що особа щодо якої розглядається справа виявить бажання з'явитись до суду за умови не повідомлення суду причин своєї неявки.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст.254 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Так, диспозицією ч.2 ст.187 КУпАП передбачена відповідальність осіб, яких протягом року було піддано адміністративному стягненню за ч.1 ст.187 КУпАП. Отже, для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.187 КУпАП, ця особа протягом року має бути визнана винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП та на неї має бути накладено адміністративне стягнення і, даний факт може бути підтверджений постановою суду, яка набрала законної сили.

У протоколах ж про адміністративне правопорушення зазначено, що громадянин ОСОБА_1 був відсутнім за місцем свого мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив п.3 заборони ухвали Солом'янського районного суду м. Києва від 14.09.2022 року, а саме знаходитись за місцем мешкання в період з 23 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв., за що передбачена відповідальність ч.2 ст.187 КУпАП.

Однак, протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей про повторність вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП, в той час коли його дії кваліфікуються за ч.2 ст.187 КУпАП, та в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП та що за це правопорушення його було піддано адміністративному стягненню, зокрема цей факт має бути підтверджений постановою суду про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за скоєння ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП, яка набрала законної сили.

Вирішуючи питання щодо належності, допустимості та достатності доказів на підтвердження факту скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, суд враховує практику Європейського суду з прав людини, зокрема позицію суду у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyevav. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява №36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява №926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що «…суд не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом)».

Таким чином, суд має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчинення адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено перед судом. Суд також не має права самостійно вишукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, таким чином перебиратиме на себе функції обвинувача, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно ст.62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, суд приходить до однозначного висновку що в діях ОСОБА_1 відсутні ознаки об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП, у зв'язку з чим, відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.247 КпАП України провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 187 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 36, 221, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати справи про адміністративне правопорушення №760/4565/23 (провадження №3/760/2362/23), справа №760/4560/23 (провадження №3/760/2360/23), справа №760/4555/23 (провадження №3/760/2359/23), справа №760/4553/23 (провадження №3/760/2358/23), справа №760/4552/23 (провадження 3/760/2357/23), справа №760/4545/23 (провадження №3/760/2355/23), справа №760/4543/23 (провадження №3/760/2354/23), справа №760/4542/23 (провадження №3/760/2353/23), справа №760/4541/23 (провадження №3/760/2352/23), справа №760/4539/23 (провадження №3/760/2351/23) за ч.2 ст.187 КУпАП відносно ОСОБА_1 , присвоївши об'єднаній справі номер №760/4565/23 (провадження №3/760/2362/23).

Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 187 КУпАП ОСОБА_1 , закрити на підставі п.1 ч.1ст.247 КУпАПу зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя : А.А. Макуха