Справа №760/3403/23
Провадження №2-а/760/594/23
про залишення позовної заяви без руху
15 лютого 2023 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду міста Києва
розглянувши скаргу ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, інспекторів Департаменту патрульної поліції Козулі Марії Михайлівни, Мартьянової Людмили Анатоліївни про скасування постанов у справі про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернувся до Солом'янського районного суду міста Києва зі скаргою до Департаменту патрульної поліції, інспекторів Департаменту патрульної поліції Козулі Марії Михайлівни, Мартьянової Людмили Анатоліївни , в якій просить скасувати постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію на території України, серії 2АВ №01061077 від 26 серпня 2022 року та серії 2АВ №01063441 від 26 серпня 2022 року, та закрити провадження у справі.
Після ознайомлення зі скаргою ОСОБА_1 встановлено, що вона не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України з огляду на таке.
Згідно ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі. Позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).
Як убачається зі змісту ч.1 ст.168 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.
ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогою про скасування постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності, обравши форму такого звернення у вигляді скарги. Зазначена вимога підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, в порядку, визначеному ст.286 КАС України, однак не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу.
Проте, позивач звернувся до суду з вимогою про скасування постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності, обравши форму такого звернення у вигляді скарги.
З огляду на зазначене, ОСОБА_1 необхідно подати до суду позовну заяву.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».
За статтями 1, 2 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частина друга статті 3 Закону України «Про судовий збір» містить перелік об'єктів, за які не справляється судовий збір, а стаття 5 цього Закону - перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг тощо, а також підстави звільнення від сплати судового збору осіб, які звертаються із заявами про захист не власних прав, а охоронюваних законом прав та інтересів інших осіб.
Відповідно до статті 4 цього ж Закону за подання, зокрема, до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/фізична особа-підприємець/юридична особа/суб'єкт владних повноважень).
Відповідно до положень статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 13 грудня 2016 року (провадження № 21-1410а16) у справах про оскарження постанов у справах про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, статей 2-4 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнявся від сплати судового збору.
Однак, у постанові від 18 березня 2020 року у справі №543/775/17 Велика Палата Верховного Суду відступила від такого висновку, вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення. За системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов'язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.5 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» встановлено у 2023 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2023 року у розмірі 2684 гривні.
Тобто за подання позовної заяви з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, сплачується судовий збір у сумі 536,80 грн (2684 грн х 0,2).
Зважаючи на викладене, суд прийшов до висновку, що скарга про скасування двох постанов про накладення адміністративного стягнення подана із порушенням вимог ст.161 КАС України, оскільки до неї не додано документа про сплату судового збору у сумі 1073,60 грн (536,80 х 2).
Крім того, згідно ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Як вбачається зі змісту скарги, позивач 30 вересня 2022 року отримав поштою постанови про накладення адміністративного стягнення серії 2АВ №01061077 та серії 2АВ №01063441 від 26 серпня 2022 року. Не погодившись із вказаними постановами, позивач 10 жовтня 2022 року направив скаргу начальнику Управління патрульної поліції в м. Києві, проте відповіді на зазначену скаргу не отримав. Тому 22 листопада 2022 року поштою звернувся зі скаргою до Міністра внутрішніх справ. Проте доказів направлення скарг 10 жовтня 2022 року та 22 листопада 2022 року до правоохоронних органів позивачем до скарги не додано.
Таким чином, ОСОБА_1 , звернувшись до суду 08 лютого 2023 року із вимогою про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення серії 2АВ №01061077 та серії 2АВ №01063441 від 26 серпня 2022 року, тобто після закінчення десятиденного строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст.286 КАС України, не підтвердив поважності причин такого пропуску належними доказами та не вказав поважних причин пропуску звернення до суду, зокрема, після оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення до Міністра внутрішніх справ 22 листопада 2022 року.
У відповідності до ч.1 та ч.2 ст.169 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позовна заява повинна бути залишена без руху, а позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись ст. 80, 94, 123,133, 160, 161, 169, 248, 256, 286 КАС України,
Скаргу ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, інспекторів Департаменту патрульної поліції Козулі Марії Михайлівни, Мартьянової Людмили Анатоліївни про скасування постанов у справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Судовий збір необхідно сплатити на рахунок № UA388999980313181206000026010, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38050812, код банку отримувача (МФО): 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, отримувач коштів: УК у Солом'янському районі м. Києва.
Роз'яснити позивачу, що якщо у встановлений цією ухвалою строк недоліки позовної заяви будуть усунуті, позовна заява вважатиметься поданою у день первинного її подання до адміністративного суду. Якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Солом'янського
районного суду міста Києва Н.М. Аксьонова