Справа № 760/201/23
2-о/760/21/23
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА
06 березня 2023 року Солом'янський районний суд міста Києва в складі головуючого судді Жовноватюк В.С., за участю секретаря Лопатюк А.В.,
прокурора - Лапшиної О.В.,
представника Київської міської ради - Харитонова М.С.,
представника заінтересованої особи - Федорчук Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою першого заступника керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва Криницької Тетяни в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересована особа: Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація про визнання спадщини відумерлою, -
Солом'янська окружна прокуратура міста Києва в інтересах Київської міської ради звернулась до Солом'янського районного суду міста Києва з заявою, у якій просить визнати двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 43,10 кв.м., жила - 27,70 кв.м., відумерлою спадщиною, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та передати її територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141, вул. Хрещатик, 36, м. Київ, 01044).
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (актовий запис про смерть №25535 від 13.11.2021). Поховання здійснено за рахунок держави на підставі дозволу на видачу трупа Солом'янської окружної прокуратури м. Києва №10.59-44-9106вих-21 від 27.10.2021. За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади м. Києва від 22.07.2022, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 06.04.1972 мала зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Таким чином, час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцем відкриття спадщини є м. Київ, Солом'янський район.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності на вказаний об'єкт нерухомості не зареєстровано.
Відповідно до інформації територіального центру соціального обслуговування населення Солом'янського району Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації від 10.11.2022, ОСОБА_1 була зареєстрована та фактично проживала за адресою АДРЕСА_2 . Перебувала на обліку в Територіальному центрі з червня 2001 року по жовтень 2021 року. Соціальні послуги надавалися 2 рази на тиждень відповідно до індивідуального плану, що є невід'ємною частиною договору про надання соціальних послуг, а саме: придбання і доставка продовольчих, промислових та господарських товарів з магазину, ринку, медикаментів з аптеки, прибирання житла, оплата комунальних платежів. Зі слів соціального робітника, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 останній час хворіла та дуже себе погано почувала. Родичів, з її слів, в неї не було. 19.10.2021 соціальний робітник ОСОБА_2 при відвідуванні знайшла її лежачою на підлозі, двері до квартири були не замкнуті. Соціальний робітник викликала швидку допомогу, медики констатували смерть та викликали поліцію.
За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади м. Києва, за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстрована одна особа - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Солом'янським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) повідомлено, що відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виявлено актові записи про народження №186 від 23.01.1956 та про смерть № НОМЕР_1 від 13.11.2021, записів про зміну імені, реєстрацію та розірвання шлюбу, народження дітей, не виявлено (лист від 02.11.2022).
Згідно Спадкового реєстру спадкова справа щодо майна померлої не заводилася, заповіти не посвідчувалися.
Таким чином, спадкоємці у померлої відсутні, враховуючи те, що після смерті ОСОБА_1 ніхто спадщину не прийняв, спідкоємці відсутні, нерухоме майно, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 ., має бути визнано відумерлою спадщиною і перейти до територіальної громади міста Києва.
Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 23.01.2023 відкрито окреме провадження у справі.
13.02.2023 до суду надійшли пояснення представника Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, у яких просить суд задовольнити заяву першого заступника керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва Криницької Тетяни в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересована особа: Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація про визнання спадщини відумерлою в повному обсязі.
У судовому засіданні прокурор просила заяву задовольнити.
Представники Київської міської ради та Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації проти задоволення заяви не заперечували.
Суд, дослідивши матеріали заяви, заслухавши пояснення сторін, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (актовий запис про смерть №25535 від 13.11.2021).
Поховання здійснено за рахунок держави на підставі дозволу на видачу трупа Солом'янської окружної прокуратури м. Києва №10.59-44-9106вих-21 від 27.10.2021.
Згідно інформації КП КМР «Київське міського бюро технічної інвентаризації» від 03.11.2022, двокімнатна квартира АДРЕСА_1 , загальною площею 43,10 кв.м., жила - 27,70 кв.м. на праві власності зареєстрована за ОСОБА_1 : на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 10.01.2000, на підставі свідоцтва про право на спадщину, посвідченого 11.05.2004.
За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади м. Києва від 22.07.2022, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 06.04.1972 року мала зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Таким чином, час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцем відкриття спадщини є м. Київ, Солом'янський район.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності на вказаний об'єкт нерухомості не зареєстровано.
Відповідно до інформації територіального центру соціального обслуговування населення Солом'янського району Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації від 10.11.2022, ОСОБА_1 була зареєстрована та фактично проживала за адресою АДРЕСА_2 . Перебувала на обліку в Територіальному центрі з червня 2001 року по жовтень 2021 року. Соціальні послуги надавалися 2 рази на тиждень відповідно до індивідуального плану, що є невід'ємною частиною договору про надання соціальних послуг, а саме: придбання і доставка продовольчих, промислових та господарських товарів з магазину, ринку, медикаментів з аптеки, прибирання житла, оплата комунальних платежів. Зі слів соціального робітника, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 останній час хворіла та дуже себе погано почувала. Родичів, з її слів, в неї не було. 19.10.2021 соціальний робітник ОСОБА_2 при відвідуванні знайшла її лежачою на підлозі, двері до квартири були не замкнуті. Соціальний робітник викликала швидку допомогу, медики констатували смерть та викликали поліцію.
За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади м. Києва, за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстрована одна особа - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Солом'янським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) повідомлено, що відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виявлено актові записи про народження №186 від 23.01.1956 та про смерть № НОМЕР_1 від 13.11.2021, записів про зміну імені, реєстрацію та розірвання шлюбу, народження дітей, не виявлено (лист від 02.11.2022).
Згідно Спадкового реєстру спадкова справа щодо майна померлої не заводилася, заповіти не посвідчувалися.
Таким чином, спадкоємці у померлої відсутні.
Відповідно до ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Статтею 338 ЦПК України передбачено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Враховуючи те, що після смерті ОСОБА_1 ніхто спадщину не прийняв, спідкоємці відсутні, нерухоме майно, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 ., згідно ст. 1277 ЦК України та ст. 338 ЦПК України, має бути визнано відумерлою спадщиною і перейти до територіальної громади міста Києва.
Заінтересованими особами у розгляді цієї справи є Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація, до сфери управління якої буде передана зазначена квартира у випадку задоволення цієї заяви.
Згідно із ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Так, згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ч. 4 ст. 56 ЦПК України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно із зазначеними нормами чинного законодавства розсуд прокурора в здійсненні представництва інтересів держави обмежується, оскільки можливість цього представництва перебуває в залежності від того, чи існує взагалі суб'єкт владних повноважень, компетентний здійснювати захист інтересів держави у відповідній сфері (питаннях), та чи виконує він свої повноваження належним чином. При цьому, одночасно прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні «інтереси держави», що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, в тому числі й територіальних громад.
Після смерті минуло вже більш ніж рік та три місяці, Київською міською радою та/або її виконавчими органами станом на цей час не вжито реальних дієвих заходів щодо схоронності майна та оформлення права власності на вказане майно.
Враховуючи це, існує ризик безконтрольного використання або заволодіння квартирою незаконним шляхом, враховуючи непоодинокі квартирні шахрайства у столиці із майном померлих, які не мають спадкоємців.
Більш того, окружна прокуратура лист ами №10.59-44-9048вих-22 від 28.10.2022 , №10.59-44-9430вих-22 від 08.11.2022 зверталась до Київської міської ради із відповідним повідомленням вказаної інформації, у тому числі щодо встановлення факту відсутності спадкоємців у померлої, а у подальшому, і про вирішення питання щодо звернення до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою, уповноваженого представника Київської міської ради 04.11.2022 залучено у кримінальному провадженні в якості потерпілого та надана можливість ознайомитись з матеріалами кримінального провадження.
Однак, у відповідь листом №056/95-08/19615 від 21.11.2022, Київрада в особі Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), який є уповноваженим органом, що здійснює представництво Київради у таких правовідносинах (згідно Порядку роботи з позовними заявами, рішеннями суду у справах, стороною яких є Київська міська рада, Київський міський голова та заступник міського голови - секретар Київради, затвердженого розпорядженням Київського міського голови від 17.11.2011 №225), повідомила окружну прокуратуру про те, що заходи цивільно-правового характеру в інтересах територіальної громади не вживались та попросила звернутися із відповідною заявою до суду саме прокуратуру, що свідчить про те, що відповідні органи місцевого самоврядування та державної влади міста Києва не здійснюють у повній мірі свої повноваження щодо захисту інтересів територіальної громади у цьому випадку.
Таким чином, порушення інтересів держави в особі територіальної громади міста Києва у цьому випадку полягає в тому, що квартира, яка є предметом цієї заяви, не передана територіальній громаді столиці, що позбавляє Київську міську раду ефективно та виключно в інтересах територіальної громади розпоряджатись зазначеним майном в інтересах громади, чим завдається шкода державі.
Усі зазначені вище обставини свідчать про наявність «порушень інтересів держави» у розумінні статті 23 Закону України «Про прокуратуру», що, відповідно до ст. 131-1 Конституції України, є виключним випадком для представництва окружною прокуратурою інтересів держави, у зв'язку з чим із цією заявою звертається прокуратура.
Аналогічна позиція підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 15.10.2019 у справі №903/129/18, де, зокрема, зазначено, що сам факт не звернення до суду місцевої ради з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що указаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження, у зв'язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини (п. 6.43).
Враховуючи викладене, заява першого заступника керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва Криницької Тетяни в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересована особа: Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація про визнання спадщини відумерлою підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 15-1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» органи місцевого самоврядування звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях за подання заяви про визнання спадщини відумерлою.
Керуючись ст.ст. 1220, 1223, 1277 ЦК України, ст.ст. 10, 19, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 294, 337, 338 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
Заяву першого заступника керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва Криницької Тетяни в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересована особа: Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
Визнати двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 43,10 кв.м., жила - 27,70 кв.м., відумерлою спадщиною, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та передати її територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141, вул. Хрещатик, 36, м. Київ, 01044).
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В.С. Жовноватюк