Справа № 320/8952/21 Суддя (судді) першої інстанції: Шевченко А.В.
08 березня 2023 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Єгорової Н.М.,
суддів - Федотова І.В., Чаку Є.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" на рішення Київського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2022 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про визнання протиправним та скасування припису,
У липні 2021 року позивач - ТОВ "Зараз-2" звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, яким просив визнати протиправним та скасувати припис від 17 березня 2021 року № 11 "Про припинення порушень прав споживача".
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2022 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, неповно з'ясовано фактичні обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи.
Також зазначив, що відповідачем безпідставно призначено та проведено позапланову перевірку, водночас позивачем не було допущено порушення прав споживачі.
Додатково наголосив, що додаткова угода № 2 до говору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком була надіслана всім співвласникам багатоквартирних будинків для погодження (підписання) в тому числі ОСОБА_1 проте протягом в період з 01 вересня 2018 року по 30 вересня 2018 року до управителя не звернувся письмово жодний власник багатоквартирних будинків щодо незгоди з внесенням запропонованих змін та відмови підписувати додаткові угоди.
Відповідач подав до суду відзив, відповідно до якого просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, оскільки позивач укладаючи договір з ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" не був уповноважений виступати, як колективний споживач без укладення відповідного договору зі співвласниками багатоквартирного будинку.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, а рішення суду першої інстанції скасувати в частині, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань ТОВ "Зараз-2" зареєстроване в якості юридичної особи 09 грудня 2015 року (запис №13391020000012087) за адресою: 08130, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Чайки, вул. Лобановського Валерія, буд. 23. Видами діяльності є: 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів (основний); 81.29 Інші види діяльності із прибирання; 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод; 38.11 Збирання безпечних відходів.
На підставі звернень ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 щодо порушення прав при отриманні житлово-комунальних послуг, наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 09 березня 2021 року № 1035-ОД, направлення (посвідчення) на проведення заходу від 09 березня 2021 року № 798 та за погодженням Держпродспоживслужби Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області з 10 березня 2021 року - 11 березня 2021 року здійснено позапланову перевірку ТОВ "Зараз - 2" за результатами якої складено акт від 10 березня 2021 року №10-05.3/00066, що підписаний позивачем з запереченнями.
За результатами перевірки винесено припис від 17 березня 2021 року № 11 "Про припинення порушень прав споживачів", яким приписано ТОВ "Зараз-2":
- вжити заходів щодо здійснення перерахунку ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за послугу з теплопостачання, згідно тарифу затвердженого рішенням Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 30 вересня 2019 року № 317 для споживачів/населення житлових будників по вулиці Лобановського Валерія - 1392,76 грн. за 1 Гкал з 01 жовтня 2019 року;
- скасувати неправомірні нарахування не погоджені письмово зі споживачем послуг ОСОБА_1 із забезпечення контрольно-пропускного режиму та охорони території, що входить до складу комплексної забудови ЖК "Чайка".
Вважаючи протиправним припис від 17 березня 2021 року № 11 "Про припинення порушень прав споживача" позивач звернувся до суду з позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку про те, що ТОВ "Зараз-2" порушено п.п. 2.1, 2.7, 3.1.4, 3.3.6, 3.4.9, Договору з управління та ст. ст. 7, 8, 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", а саме: при здійсненні розрахунків зі споживачами за надані послуги з постачання теплової енергії застосував тарифи визначені з порушенням законодавства, не забезпечив доведення до відома споживачів необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про намір ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" змінити тарифи на послугу з постачання теплової енергії споживачам з обґрунтуванням такої необхідності, відповідно до Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 червня 2018 року № 130, не надав споживачам в установленому законодавством порядку достовірну інформацію про загальну суму до сплати, згідно діючих цін та тарифів на послуги з постачання теплової енергії та внесення зміни в розмір плати за послуги із забезпечення контрольно-пропускного режиму та охорони території, що входить до складу комплексної забудови ЖК "Чайка", без письмового погодження зі споживачами.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) регулюються нормами Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (ч. 1).
Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю) (ч. 4).
Органи державного нагляду (контролю) та суб'єкти господарювання мають право фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу (ч. 8).
Невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом (ч. 9).
Посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом (ч. 10).
Плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником (ч. 11).
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", підставами для здійснення позапланових заходів є зокрема звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі-підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів.
Статтею 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (ч. 1).
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою (ч. 2).
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу (ч. 4).
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі-підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею) (ч. 5).
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю) (ч. 6).
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу (ч. 7).
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (п. 8).
У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються (п. 11).
Судом встановлено, що позапланова перевірка, яка оформлена актом від 10 березня 2021 року № 10-05.3/00066 проведена на підставі звернень громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 на предмет дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів саме щодо порушення прав при отриманні житлово-комунальних послуг.
Як зазначено вище позапланова перевірка позивача проведена на підставі звернення (скарг) громадян, за погодженням Держпродспоживслужби, на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 09 березня 2021 року №1035-ОД та направлення (посвідчення) на проведення заходу від 09 березня 2021 № 798.
Отже позаплановий захід проводився на підставі ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Також судом першої інстанції встановлено, та не заперечується позивачем, що з усіма зазначеними вище документами уповноважена особа позивача ознайомлена належним чином, акт перевірки представником позивача підписаний із зауваженнями.
Враховуючи вище викладене колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта про те, що відповідачем безпідставно призначено проведення позапланової перевірки.
Крім того апелянтом не зазначено в чому саме полягало допущення відповідачем суттєвих порушень процедури проведення перевірки та оформлення її висновків, водночас судом таких порушень не встановлено.
Щодо виявлених порушень при отриманні послуг з постачання теплової енергії колегія суддів зазначає наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що споживачі скаржились на те, що ціна послуги з постачання теплової енергії за січень 2021 року розрахована згідно тарифу, встановленого на підставі рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 02 лютого 2021 року № 10 та зазначали про порушення Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830 і Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 червня 2018 року № 130 при зміні ціни послуги.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги" від 09 листопада 2017 року №2189-VIІІ.
Статтею 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що до житлово-комунальних послуг належать:
1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:
- утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;
- купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;
- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.
Повноваження органів місцевого самоврядування щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги визначено також ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, пп. 2 п. "а" ч. 1 якої визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.
Частиною 6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 4 Законом України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень Кабінету Міністрів України належить затвердження порядків формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869 затверджено Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води (далі - Порядок №869, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 5 цього Порядку визначено, що застосовані у ньому терміни вживаються у такому значенні:
- зміна тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - перегляд уповноваженим органом тарифів та їх структури або коригування тарифів;
- коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - перерахунок тарифів у зв'язку із зміною протягом строку їх дії обсягу окремих складових, вартість яких змінилася з причин, які не залежать від ліцензіата (суб'єкта господарювання).
Пунктом 11 Порядку №869 передбачено, що у разі зміни протягом строку дії тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, обсягу окремих витрат, пов'язаних із провадженням ліцензованої діяльності та наданням комунальних послуг, з причин, що не залежать від ліцензіата (суб'єкта господарювання), зокрема збільшення або зменшення податків і зборів (обов'язкових платежів), мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, орендної плати та амортизації, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зміни обсягу фінансових витрат, складової частини планованого прибутку, у тому числі внаслідок зміни курсу валют за наявності в ліцензіата кредитних зобов'язань перед міжнародними фінансовими організаціями, може проводитися коригування тарифів.
Механізм коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води застосовується уповноваженим органом виключно протягом строку дії таких тарифів.
Відповідно до п. 98 Порядку №869 у разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов'язаних з наданням послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, з причин, які не залежать від суб'єкта господарювання, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів (обов'язкових платежів), мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, орендної плати та амортизації, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зміни обсягу фінансових витрат, складової частини планованого прибутку, у тому числі внаслідок зміни курсу валют за наявності у суб'єкта господарювання кредитних зобов'язань перед міжнародними фінансовими організаціями, може проводитися коригування тарифів.
Механізм коригування тарифів застосовується уповноваженим органом виключно протягом строку дії тарифів.
Під час коригування тарифів кількісні показники, враховані у структурі діючих тарифів, не переглядаються.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року №239 затверджено Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення (далі - Порядок №239, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Цей Порядок визначає процедуру розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих суб'єктами господарювання незалежно від форм власності, які провадять (або мають намір провадити) господарську діяльність із виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами (далі - транспортування) та постачання теплової енергії, централізованого водопостачання та водовідведення (далі - ліцензована діяльність) і в установленому законодавством порядку отримали відповідні ліцензії Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, та суб'єктами господарювання незалежно від форм власності (далі - суб'єкти господарювання), що надають (або мають намір надавати) комунальні послуги, визначені ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (крім послуг із постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії), для подальшого встановлення тарифів відповідно до повноважень, наданих Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про теплопостачання", "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", "Про житлово-комунальні послуги".
Цей Порядок застосовується органами місцевого самоврядування під час розгляду розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами) і поширюється на суб'єктів господарювання, зазначених у пункті 1 цього Порядку.
Згідно з пунктом 3 Розділу І цього Порядку застосовані у ньому терміни вживаються у таких значеннях:
- встановлення тарифів - прийняття органом місцевого самоврядування рішення про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
- коригування тарифів - перерахунок тарифів у зв'язку із зміною протягом строку їх дії обсягу окремих складових, вартість яких змінилася з причин, не залежних від суб'єкта господарювання.
Відповідно до п.п. 1-4 Розділу V Порядку №239 зміна тарифів на теплову енергії, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги здійснюється шляхом перегляду тарифу і його структури або шляхом коригування тарифів.
Коригування тарифів здійснюється протягом строку їх дії винятково у випадках зміни вартості окремих складових чинних тарифів із причин, не залежних від суб'єкта господарювання (збільшення або зменшення мінімальної заробітної плати, податків, зборів, обов'язкових платежів, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні ресурси та інші матеріальні ресурси, а також інших складових, щодо зміни вартості яких прийнято рішення уповноваженим державним органом). В усіх інших випадках здійснюється повний перегляд тарифу (тарифів) і його (їх) структури.
У разі коригування тарифів кількісні показники, враховані у структурі чинних тарифів, не переглядаються.
Зміна тарифів ініціюється суб'єктом господарювання шляхом подання до органу місцевого самоврядування відповідної заяви про встановлення тарифів та доданих до неї документів, а саме:
- всього комплекту документів, зазначених у розділі ІІ цього Порядку - у разі повного перегляду тарифів;
- документів, які підтверджують зміну вартості окремих складових тарифів - у разі коригування тарифів.
Підставою для звернення суб'єкта господарювання щодо зміни тарифів можуть бути обставини, що впливають або можуть вплинути на результати його діяльності, а саме:
1) зміна обсягів виробництва і споживання теплової енергії, надання комунальних послуг, урахованих під час встановлення чинних тарифів;
2) зростання/зниження вартості складових тарифів та зміна структури цих тарифів;
3) зміна в установленому порядку інвестиційної програми суб'єкта господарювання, якщо це призводить до зміни рівня тарифів;
4) зміна протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов'язаних із виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, наданням комунальних послуг, із причин, які не залежать від суб'єкта господарювання (збільшення або зменшення мінімальної заробітної плати, податків, зборів, обов'язкових платежів, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні ресурси та інші матеріальні ресурси, а також інших складових, щодо зміни вартості яких прийнято рішення уповноваженим державним органом).
У разі виявлення органом місцевого самоврядування фактів, що безпосередньо впливають на рівень тарифів та їх структуру, орган місцевого самоврядування має врахувати їх під час розгляду заяви та забезпечити перегляд (перерахування) суб'єктом господарювання тарифу (тарифів) та його (їх) структури.
До таких фактів належать:
1) невиконання суб'єктом господарювання інвестиційної програми, яка була врахована в чинних тарифах;
2) установлення факту наявності перехресного субсидіювання між видами господарської діяльності, за якими встановлюються тарифи, та іншими видами господарської діяльності суб'єкта господарювання;
3) установлення факту надання суб'єктом господарювання до органу місцевого самоврядування недостовірної інформації щодо здійснення ліцензованої діяльності та діяльності з надання комунальних послуг та/або недостовірної інформації під час обґрунтування і розрахунків тарифів.
Отже, аналіз наведених норм чинного законодавства свідчить про те, що тарифи на теплову енергію затверджуються відповідним органом місцевого самоврядування.
Згідно з положеннями ст. 13 Закону України "Про теплопостачання" від 02 червня 2005 року №2633-IV до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема, встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.
08 жовтня 2020 року Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області прийняв рішення №235 "Про погодження тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання, споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія".
Даним рішенням Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області погодив тарифи ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання для споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія, та іншим споживачам, а саме:
- для споживачі/населення житлових будинків, розташованих по вулиці Лобановського Валерія в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області - 1185,40 грн./l Гкал.
- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія - 1219,60 грн./1 Гкал.
24 грудня 2020 року Борщагівська сільська рада Бучанського району Київської області прийняла рішення №14-3-VIII "Про встановлення відкоригованих тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання з урахуванням коригування споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія".
Даним рішенням Борщагівська сільська рада Бучанського району Київської області встановила відкоригований тариф ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання для споживачів на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія, та іншим споживачам, а саме:
- для споживачі/населення житлових будинків розташованих по вул. Лобановського Валерія в селі Чайки Бучанського району Київської області - 1588,66 грн./l Гкал.
- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на на території села Чайки Бучанського району Київської області по вул. Лобановського Валерія - 1634,5 грн./l Гкал.
02 лютого 2021 року Виконавчим комітетом Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області було прийнято рішення №10 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія", яким:
1) встановлено відкоригований тариф ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва та постачання теплової енергії, її транспортування та постачання на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія, а саме:
- для споживачів/населення житлових будинків, розташованих по вулиці Лобановського Валерія в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області - 1806,71 грн./1 Гкал (з ПДВ);
- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія - 1858,79 грн./1 Гкал (з ПДВ).
2) передбачено, що застосування даного тарифу може бути введено в дію після переходу на нові договірні відносини між виконавцем комунальної послуги та споживачами, що відповідатимуть за типовим договорам про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №830.
3) дане рішення передбачено оприлюднити в засобах масової інформації відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Вказане рішення оприлюднено в друкованому засобів масової інформації - газеті "Трибуна Борщагівської об'єднаної громади" (випуск №3 (452) за 8-12 лютого 2021 року), що не заперечується відповідачем.
Водночас колегія суддів звертає увагу, що доцільність прийняття зазначених рішень органу місцевого самоврядування, процедура їх прийняття, зміст тощо не є предметом розгляду даної справи.
На час виникнення спірних правовідносин вказані рішення органу місцевого самоврядування про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія були чинними, в судовому порядку їх дія не зупинялась, а тому вони були обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території в силу імперативу, встановленого ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Факт скасування рішення Борщагівської сільської ради від 24 грудня 2020 року №14-3-VIII рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року у справі №320/1650/21 (набрало законної сили 17 листопада 2021 року), на спірні правовідносини не впливає, адже оскаржуваний припис винесений під час дії зазначеного рішення.
Відповідно до п.п. 1-4 Розділу VI Порядку №239 під час розгляду органом місцевого самоврядування заяви про встановлення тарифів на комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, послуг із поводження з побутовими відходами) та доданих до неї документів, зокрема розрахунків тарифів на комунальні послуги, суб'єктом господарювання (заявником) здійснюється інформування споживачів про намір зміни тарифів відповідно до вимог чинного законодавства.
Після завершення процедури доведення до відома споживачів інформації про намір зміни тарифів (на наступний робочий день після останнього дня приймання пропозицій/зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань) суб'єкт господарювання письмово повідомляє орган місцевого самоврядування про її результати (надходження/ненадходження пропозицій та зауважень, врахування їх або вмотивоване відхилення).
Якщо у процесі доведення до відома споживачів інформації про намір зміни тарифів суб'єктом господарювання враховано зауваження та/або пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань та відповідно перераховано тарифи, які доводилися до відома споживачів, розрахунки таких тарифів надсилаються органу місцевого самоврядування листом із висловленою позицією та відповідними обґрунтуваннями для розгляду та подальшого встановлення тарифів.
Рішення про встановлення тарифів оприлюднюється органом місцевого самоврядування у засобах масової інформації та/або на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування невідкладно, але не пізніше ніж п'ять робочих днів із дати його прийняття.
Суб'єкт господарювання (заявник) інформує споживачів про зміну тарифів на комунальні послуги (з посиланням на рішення органу місцевого самоврядування) відповідно до вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Як встановлено судом першої інстанції ТОВ "Зараз-2" визначено управителем багатоквартирних будинків з 17 травня 2016 року по вул. Лобановського Валерія 29 та з 09 вересня 2016 року по АДРЕСА_1, що підтверджується протоколами зборів співвласників багатоквартирного будинку, які прийняті на зберігання Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Частиною 1 ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що за рішенням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженого органу управління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку), прийнятим відповідно до закону, договір про надання комунальної послуги укладається з виконавцем відповідної комунальної послуги, визначеним статтею 6 цього Закону:
1) кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно (індивідуальний договір);
2) від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою (колективний договір);
3) об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об'єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір про надання комунальних послуг, як колективним споживачем.
Співвласники багатоквартирного будинку (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначену частиною першою цієї статті, за кожним видом комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії). У межах одного багатоквартирного будинку дозволяється обрання різних моделей організації договірних відносин за різними видами комунальних послуг (ч. 2 ст. 14).
Згідно з ч. 7 ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку самостійно не обрали одну з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою цієї статті, та/або не дійшли згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до вимог частини третьої цієї статті з урахуванням таких особливостей:
1) виконавець забезпечує відповідність кількісних та якісних характеристик послуги встановленим нормативам на межі централізованих інженерно-технічних систем постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку;
2) до плати виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором не включається плата за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги;
3) технічне обслуговування, поточний та капітальний ремонти внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги, здійснюються співвласниками чи залученими ними уповноваженими на виконання таких робіт особами за рахунок співвласників.
Відповідно до п. 1 Розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про житлово-комунальні послуги" цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 травня 2019 року, крім:
- статті 1, частини першої статті 2, статей 3-7, 9, 11, 12, частини другої статті 26, статей 27 та 29 (в частині регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком), частини другої статті 2, частин третьої та четвертої статті 8, частин другої та третьої статті 10, статті 15, частин першої, третьої та п'ятої статті 16, статті 18, частини п'ятої статті 28, пунктів 2, 3-1, 6, підпункту 1, підпункту "б" підпункту 2, підпунктів 5 та 11 пункту 8 цього розділу, які вводяться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом;
- частини третьої статті 11, абзаців першого та другого частини п'ятої статті 18, які вводяться в дію з 1 січня 2019 року.
Пунктами 3, 4 та 5 Розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про житлово-комунальні послуги" в редакції від 09 червня 2018 року було визначено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Не пізніш як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов'язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону, а виконавці комунальних послуг - укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.
У разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги протягом строку, визначеного в пункті 4 цього розділу, між виконавцем та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до частини сьомої статті 14 цього Закону.
Водночас, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року №540-IX були внесені зміни до п. п. 3 та 4 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та слова "протягом одного року з дати введення в дію цього Закону" та "протягом одного року з дня введення в дію цього Закону" замінено словами і цифрами "протягом п'яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України".
Таким чином, вказані зміни до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відтерміновують можливість укладання між ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" як виконавцем та кожним співвласником індивідуального договору про надання комунальних послуг з постачання теплової енергії відповідно до ч. 7 ст. 14 цього Закону. Такий договір може бути укладений лише через 5 місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, у разі неприйняття співвласникам багатоквартирного будинку протягом вказаного періоду рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальних послуг.
Карантин з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, був встановлений Кабінетом Міністрів України:
- постановою від 11 березня 2020 року №211 - на період з 12 березня 2020 року по 22 травня 2020 року;
- постановою від 20 травня 2020 року №392 - на період з 22 травня 2020 року по 31 липня 2020 року;
- постановою від 22 липня 2020 року №641 - на період з 01 серпня 2020 року по 19 грудня 2020 року;
- постановою від 09 грудня 2020 року №1236 - на період з 19 грудня 2020 року по 28 лютого 2021 року.
Отже, на початок опалювального сезону 2019-2020 років склалися умови, коли: новостворене підприємство ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" як виконавець не мало укладених договорів на постачання теплової енергії зі споживачами та відповідно до вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги" не мало можливості укласти з кожним споживачем індивідуальний договір про надання комунальних послуг з постачання теплової енергії відповідно до ч. 7 ст. 14 Закону, а співвласники багатоквартирного будинку №29 по вул. Валерія Лобановського не виконали свій обов'язок щодо прийняття рішення про модель організації договірних відносин з виконавцем даної комунальної послуги.
З урахуванням викладеного, ТОВ "Зараз-2", будучи управителем вищевказаного багатоквартирного будинку та маючи відповідні повноваження, скористався своїм правом та уклав договір про надання послуг з постачання теплової енергії, виступивши колективним споживачем.
При цьому, п. 3.3.7 договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 01 липня 2016 року №82, укладеного між позивачем та власником квартири АДРЕСА_1 - ОСОБА_4 визначено право Управителя на вчинення від свого імені правочинів щодо будинку, необхідних для виконання договору, зокрема, але не виключно, визначати виконавців окремих житлово-комунальних послуг, укладати у встановленому законодавством порядку договори з виробниками, виконавцями, мешканцями будинку і контролювати виконання умов таких договорів.
Договір від 30 жовтня 2019 року №ТЕ-29 укладений між ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" та ТОВ "Зараз-2" на момент виникнення спірних правовідносин був діючим та у судовому порядку недійсним не визнавався.
Статтею 204 Цивільного кодексу України закріплена презумпція правомірності правочину, за якою правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Отже, оскільки вищевказаний договір від 30 жовтня 2019 року №ТЕ-29 на момент виникнення спірних правовідносин був діючим, вказаний правочин був підставою для виникнення правовідносин, зокрема, щодо поставки теплової енергії колективному споживачу - ТОВ "Зараз-2".
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 червня 2018 року №130 затверджено Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності (далі - Наказ №130).
Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу І цього Порядку він визначає механізм інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) з обґрунтуванням такої необхідності виконавцями комунальних послуг, тарифи для яких встановлюються органами місцевого самоврядування (далі - орган, уповноважений встановлювати тарифи).
Положення цього Порядку застосовуються при зміні цін/тарифів на комунальні послуги як за результатами перегляду тарифів і їх структури (або встановлення нових тарифів), так і за результатами перерахунку окремих складових тарифів (коригування тарифів).
Згідно з пунктами 2, 3 Розділу ІІ Порядку №130 протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, виконавці комунальних послуг інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів (або встановити тарифи) у спосіб, визначений цим Порядком, та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.
Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється виконавцем комунальних послуг, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на комунальні послуги (або встановити тарифи).
Виконавцями комунальних послуг, що надають послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, до відома споживачів доводиться така інформація:
- загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість);
- обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планованого економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу тощо);
- обґрунтування необхідності встановлення тарифу (у випадку, якщо тариф встановлюється вперше);
- інша додаткова інформація, визначена виконавцем комунальних послуг (за необхідності);
- адреса, за якою приймаються зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань (місцезнаходження виконавця комунальної послуги та органу, уповноваженого встановлювати тарифи), а також строк приймання таких зауважень і пропозицій.
Пунктами 5, 6 Розділу ІІ Порядку №130 визначено, що інформація, зазначена у пунктах 3, 4 цього розділу, доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті виконавця комунальних послуг (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.
Виконавець комунальних послуг може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці першому цього пункту, а також шляхом обов'язкового розміщення інформаційного повідомлення у платіжному документі, що застосовується для оплати спожитих послуг, виконавець комунальних послуг повідомляє споживачів про намір зміни тарифів (або встановлення нових тарифів) на комунальні послуги та обов'язково зазначає джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.
Виконавець комунальних послуг за власним бажанням може додатково також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.
Способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються передбаченими цим Порядком.
Як встановлено Шостим апеляційним адміністративним судом в постанові від 30 червня 2022 року по справі №320/3558/21 за позовом ТОВ "Зараз-2" до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про визнання протиправної та скасування постанови інформація про намір зміни тарифу на теплову енергію була доведена до відома споживачів виконавцем - ТОВ "Керуюча компанія "Реформа", шляхом розміщення відповідного оголошення на власному веб-сайті 24 грудня 2020 року та 05 лютого 2021 року.
У вказаних оголошеннях було зазначено, що товариство приймає пропозиції та зауваження щодо коригування тарифу протягом 7 днів після опублікування повідомлення за адресою: 08135, Київська область, Києво-Святошинський район, село Чайки, вулиця Валерія Лобановського, будинок 23.
Крім того, ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" також направило на адресу колективного споживача - ТОВ "Зараз-2", письмове повідомлення від 05 лютого 2021 року №14-1/02 про те, що 02 лютого 2021 року Виконавчим комітетом Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області було прийнято рішення №10 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія", яким встановлено відкоригований тариф ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва та постачання теплової енергії, її транспортування та постачання на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія, а саме:
- для споживачів/населення житлових будинків, розташованих по вулиці Лобановського Валерія в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області - 1806,71 грн./1 Гкал (з ПДВ);
- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія - 1858,79 грн./1 Гкал (з ПДВ).
Окрім того, позивачем на власному веб-сайті було розміщено відповідну інформацію про обґрунтування причин зміни тарифу, обґрунтування необхідності встановлення тарифу на послугу з постачання теплової енергії.
Відповідно до 4 ч. ст. 78 КАС України зазначені обставини не підлягають доказуванню.
Отже, враховуючи вище викладене, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції про те, що ТОВ "Зараз-2" при здійсненні розрахунків зі споживачами за надані послуги з постачання теплової енергії застосував тарифи визначені з порушенням законодавства, не забезпечив доведення до відома споживачів необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про намір ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" змінити тарифи на послугу з постачання теплової енергії споживачам з обґрунтуванням такої необхідності, відповідно до Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 червня 2018 року № 130.
Щодо нарахувань за послугу із забезпечення контрольно-пропускного режиму та охорони території, за адресою: АДРЕСА_1 за скаргою ОСОБА_1 , колегія суддів зазначає наступне.
Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" від 14 травня 2015 року № 417-VIII визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управитель багатоквартирного будинку - це фізична особа-підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і при будинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Отже призначення управителя багатоквартирного будинку здійснюється:
за рішенням співвласників багатоквартирного будинку;
за результатами конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку.
За таких умов, ціна на послугу з управління багатоквартирним будинком:
- визначається за згодою сторін та зазначається у договорі з управителем (коли співвласники самостійно приймають рішення про форму управління та функції з управління багатоквартирним будинком передають управителю).
- визначається за результатами конкурсу з призначення управителя - на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.
Згідно з ст. 15 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку укладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов'язковим для виконання всіма співвласниками.
У випадках, визначених законом, договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладається від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування.
В одному багатоквартирному будинку договір про надання послуг з управління може укладатися одночасно не більш як з одним управителем.
Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладений від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування, може бути достроково розірваний у випадках та порядку, визначених законом.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12 травня 1991 року № 1023-ХІІ, споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) і вимагати відшкодування збитків, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання зобов'язань за договором або виконує роботу так повільно, що закінчити її у визначений строк стає неможливим.
Якщо значну частину обсягу послуги чи робіт (понад сімдесят відсотків загального обсягу) вже було виконано, споживач має право розірвати договір лише стосовно частини послуги або робіт, що залишилася.
Якщо під час виконання робіт (надання послуг) виникає необхідність у додаткових роботах (послугах), що не були передбачені умовами договору, виконавець зобов'язаний одержати від споживача дозвіл на виконання таких робіт (надання послуг).
Будь-які додаткові роботи (послуги), виконані (надані) виконавцем без згоди споживача, не створюють для споживача будь-яких зобов'язань щодо їх оплати.
Якщо після укладення договору стане очевидним, що роботи (послуги), зважаючи на їх ціну (вартість) та характеристики або інші обставини, явно не задовольнятимуть інтереси або вимоги споживача, виконавець зобов'язаний негайно повідомити про це споживача.
Виконавець зобов'язаний таким же чином повідомити споживача, якщо вартість робіт (послуг) може істотно зрости, ніж можна було очікувати під час укладення договору.
Споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) без штрафних санкцій з боку виконавця у разі виникнення обставин, передбачених в абзацах першому та другому цієї частини.
В силу вимог ст. 15 Закону України "Про захист прав споживачів", споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.
Інформація, передбачена частиною першою цієї статті, доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), визначеним відповідними нормативно-правовими актами, у тому числі технічними регламентами, або прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування.
Інформація про продукцію може бути розміщена у місцях, де вона реалізується, а також за згодою споживача доводитися до нього за допомогою засобів дистанційного зв'язку.
У разі коли надання недоступної, недостовірної, неповної або несвоєчасної інформації про продукцію та про виробника (виконавця, продавця) спричинило:
1) придбання продукції, яка не має потрібних споживачеві властивостей, - споживач має право розірвати договір і вимагати відшкодування завданих йому збитків;
2) неможливість використання придбаної продукції за призначенням - споживач має право вимагати надання у прийнятно короткий, але не більше місяця, строк належної інформації. Якщо інформацію в обумовлений строк не буде надано, споживач має право розірвати договір і вимагати відшкодування збитків;
3) заподіяння шкоди життю, здоров'ю або майну споживача - споживач має право пред'явити продавцю (виробнику, виконавцю) вимоги, передбачені законом, а також вимагати відшкодування збитків, завданих природним об'єктам, що перебувають у його володінні на праві власності або на інших підставах, передбачених законом чи договором.
Згідно з п.п. 10, 31, 35 та 44 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 вересня 2018 року № 712, під час надання послуги з управління управитель забезпечує виконання робіт та послуг з утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території, що входять до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території (далі - кошторис), з урахуванням обов'язкового переліку робіт та послуг, що затверджується Мінрегіоном, та з дотриманням: встановлених стандартів, нормативів, норм, порядків і правил щодо якості житлово-комунальних послуг; вимог до якості, в тому числі щодо періодичності виконання (надання) таких робіт (послуг), визначених договором управління.
Ціна послуги з управління визначається за домовленістю сторін, а у разі визначення управителя на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташовані багатоквартирні будинки, або іншим органом - суб'єктом владних повноважень, якому делеговано функції із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання, ефективної експлуатації та необхідного рівня і якості послуг - на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.
За погодженням співвласників та управителя до договору управління можуть бути включені умови про зміну ціни у порядку та на умовах, визначених відповідним договором управління.
Управитель має інші права та обов'язки, що передбачені законом або договором управління.
Як вбачається з матеріалів справи позивач уклав з ТОВ "НАО Сістем" договір доручення від 01 грудня 2018 року №14 про надання послуг із забезпечення контрольно-пропускного режиму та охорони спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території, що входить до складу комплексної забудови Житлового комплексу "Чайка".
Відповідно до пункту 1.4 зазначеного договору розмір плати за надані послуги споживачам розраховується пропорційно загальній площі житлового та/або нежитлового приміщення співвласника багатоквартирного будинку, відповідно до ціни, яка становить:
за житлове приміщення, вартість послуг складає - 2, 00 грн. без ПДВ за 1 метр квадратний загальної площі, що перебуває у власності;
за нежитлове приміщення вартість послуг складає - 2, 50 грн. без ПДВ за 1 метр квадратний загальної площі, що перебуває у власності.
Отже, на підставі вказаного договору доручення з 01 грудня 2018 року оформлювались квитанції зі сплати послуг із забезпечення контрольно-пропускного режиму та охорони території, що входить до складу комплексної забудови Житлового комплексу "Чайка", в тому числі і скаржнику ОСОБА_1
01 вересня 2019 року між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 (довіритель) та ТОВ "Зараз-2" (повірений) укладено договір доручення № 01/09/19-02, за умовами якого зазначений договір регулює відносини, що виникають між довірителем, повіреним та споживачами при використанні останніми послуг із забезпечення контрольно-пропускного режиму та охорони території, що входить до складу комплексної забудови Житлового комплексу "Чайка ", який розташований за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Чайки, вул. Лобановського Валерія.
Відповідно до п. 1.2. вказаного договору, повірений є управителем багатоквартирних житлових будинків, зокрема, № 25 (пп. 1.2.1 п. 1.2 договору) відповідно до рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку від 17 травня 2016 року, № 29 (пп. 1.2.2 п. 1.2 договору) відповідно до рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку від 17 травня 2016 року та №26 корпус 3 (пп.1.2.3 р. 1.2 договору) відповідно до рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку від 17 травня 2016 року від 09 червня 2016 року
Згідно з п. 1.3 договору, в порядку на умовах, визначених цим договором, повірений зобов'язується за винагороду від імені і за рахунок довірителя виконувати протягом усього строку дії договору наступні доручення, зокрема: приймати від споживачів плату за надані довірителем послуги на окремий розрахунковий рахунок повіреного з наступним перерахуванням даних коштів з окремого рахунку повіреного на визначений договором поточний рахунок довірителя у строк не пізніше 10 робочих днів з моменту їх зарахування на окремий розрахунковий рахунок повіреного.
Відповідно до пункту 1.4 договору, для виконання юридичних дій, визначених п. 1.3 даного договору, довіритель визначив, що розмір плати за надані послуги споживачам розраховується пропорційно загальній площі житлового та/або нежитлового приміщення співвласника багатоквартирного будинку, відповідно до ціни, яка становить: за житлове приміщення, вартість послуги складає - 2,00 грн., без ПДВ за 1 метр квадратний загальної площі, що перебуває у власності; за нежитлове приміщення, вартість послуги складає - 2,50 грн., без ПДВ за 1 метр квадратний загальної площі, що перебуває у власності.
01 грудня 2019 року ФОП ОСОБА_5 (довіритель) та ТОВ "Зараз-2" (повірений) уклали додаткову угоду № 1 до договору доручення № 01/09/19-02 від 01 вересня 2019 року, відповідно до умов якої сторони за взаємною згодою домовилися внести зміни до преамбули договору, виклавши її в наступній редакції: фізична особа-підприємець ОСОБА_5 (довіритель), що здійснює свою діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію серії НОМЕР_1 виданого 18 вересня 2008 року та наказу МВС України № 466 "Про видачу ліцензій на провадження видів господарської діяльності" від 07 червня 2019 року, з однієї сторони та позивач (повірений), уклали цей договір доручення № 01/09/19-02 від 01 вересня 2019 року про наступне: даний договір регулює відносини, що виникають між довірителем, повіреним та споживачами при використанні останніми послуг із забезпечення контрольно-пропускного режиму та охорони території, що входить до складу комплексної забудови Житлового комплексу "Чайка", який розташований за адресою: АДРЕСА_2 .
Також між позивачем та ФОП ОСОБА_5 укладено додаткова угода від 31 грудня 2019 № 2.
Крім того, 01 січня 2020 року ФОП ОСОБА_5 та ТОВ "Зараз-2" (агент) уклали договір № 01/01/20-02, за умовами якого останній регулює відносини, що виникають між ФОП, Агентом та власниками при наданні послуг із забезпечення контрольно-пропускного режиму та охорони території , що входить до складу комплексної забудови Житлового комплексу "Чайка", який розташований за адресою: АДРЕСА_1 та наданні Агентом агентських послуг ФОП.
Згідно з додатком №1 до договору від 01 січня 2020 року №01/01/20-02 ціна послуг з забезпечення контроль-пропускного режиму та охорони території, що входить до складу комплексної забудови Житлового комплексу "Чайка" становить: за 1 кв. с. загальної площі для житлових приміщень (квартир) - 3,00 грн. без ПДВ; за 1 кв. с. загальної площі для нежитлових приміщень - 3,50 грн. без ПДВ.
Відповідно до протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 від 09 вересня 2016 року (проведених 09 вересня 2016 року) співвласниками будинків були прийнято наступні рішення:
- визначити управителем багатоквартирних будинків ТОВ "Зараз-2" (з 09 вересня 2016 року по АДРЕСА_1);
- затвердити умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком згідно з проектом, який надано ТОВ "Зараз-2". Повноваження управителя, перелік та ціна послуг з управління багатоквартирним будинком (включаючи винагороду управителя) зазначені у договорі (далі - Договір з управління);
- уповноважити кожного співвласника особисто укласти з ТОВ "Зараз-2" індивідуальний договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком на умовах, визначених вище, та здійснювати контроль за виконанням такого договору.
Згідно з п. 1.2 умов договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, Управитель (ТОВ "Зараз-2") надає Власнику (споживачу) наступні послуги (надалі - "Послуги"): прибирання прибудинкової території; прибирання сходових кліток; вивезення побутових відходів (збирання); прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі; обслуговування систем диспетчеризації; обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення і зливової каналізації та з ліквідації аварій у внутрішньоквартирних мережах (за додаткову плату); послуги з дезінсекції, дератизації; обслуговування та поточний ремонт систем протипожежної автоматики і димовидалення, а також за наявності інших внутрішньобудинкових інженерних систем; проведення поточного ремонту внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, розташованих на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (зокрема, спортивних, дитячих та інших майданчиків); озеленення, обслуговування клумб, газонів, зелених насаджень, клумб і газонів; прибирання снігу, посипання призначеної для проходу та проїзду частини прибудинкової території протиожеледними сумішами; освітлення місць загального користування і підвальних приміщень та підкачування води; охорона майна загального користування, включаючи забезпечення контрольно-пропускного режиму на території житлового комплексу, де розташований Будинок; обслуговування ліфтів; енергопостачання для ліфтів; централізоване гаряче водопостачання та водовідведення (згідно тарифів виробника, затверджених у порядку, передбаченому законодавством); забезпечення на підставі відповідних договорів із постачальниками збору платежів із споживачів за послуги з централізованого опалення, холодного водопостачання і водовідведення, постачання електроенергії на підставі тарифів затверджених НКРЕКП; обслуговування водостоків; внутрішніх електропроводів Будинку.
Згідно з пунктом 2.1 договору з управління, ціна послуг та порядок її розрахунку визначається в Додатку № 1 до даного Договору. Зміна ціни послуг проводиться виключно у порядку, встановленому законом.
Пунктом 3.3.7 договору з управління передбачено, що Управитель має право вчиняти від свого імені правочини щодо будинку, необхідні для виконання Договору, зокрема, але не виключно, визначати виконавців окремих житлово-комунальних послуг, укладати в установленому законодавством порядку договори з виробниками, виконавцями, мешканцями будинку і контролювати виконання умов таких договорів.
Таким чином, вартість послуг з управлінням багатоквартирним будинком визначається відповідно до норм Закону України "Про захист прав споживачів", Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 вересня 2018 № 712.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що складення додаткової угоди № 2 до договору з управління із супровідним листом, в якому викладена інформація, що у зв'язку із введенням в дію нового Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII з формулюванням "приведення у відповідність переліку послуг з управління багатоквартирним будинком шляхом виключення з нього послуг, що не входять до компетенції управителя, та перерозподілу витрат у структурі затвердженого тарифу з урахуванням фактичної вартості наданих послуг" фактично є порушенням прав споживачів на отримання доступної, достовірної, своєчасної та повної інформації про послугу.
Отже, матеріалами справи підтверджено, і апелянтом не спростовано, що в порушення вимог пп. 3.3.6 п. 3.3 договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, позивачем були вчинені правочини з ТОВ "НАО Сістем" та ФОП ОСОБА_5 без письмових погоджень з власниками квартир зокрема ОСОБА_1 про що свідчать, як не підписання ними додаткової угоди № 2 до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 02 лютого 2017 року №395, так і порушений порядок управління багатоквартирним будинком через збори співвласників.
Отже враховуючи вище викладене, колегія суддів вважає обґрунтованими вимоги припису від 17 березня 2021 року № 11 в частині зобов'язання позивача скасувати неправомірні нарахування не погоджені письмово зі споживачем послуг ОСОБА_1 із забезпечення контрольно-пропускного режиму та охорони території, що входить до складу комплексної забудови ЖК "Чайка".
Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Приписи п. 1 ч. 1 ст. 317 КАС України визначають, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про часткову обґрунтованість апеляційної скарги та наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції в частині.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, колегія суддів виходить з положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно з ч. 6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат (ч. 6).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до платіжного доручення від 22 липня 2021 року №104.72382 позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви до суду першої інстанції в розмірі 2270,00 грн., відповідно до платіжного доручення від 29 вересня 2022 року №104.72746 позивачем сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 3405,00 грн.
Оскільки, колегію суддів апеляційну скаргу задоволено частково, то на користь позивача слід присудити понесені ним судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви до суду першої та апеляційної інстанції в розмірі 2837,50 грн. за рахунок бюджетних асигнувань призначених для Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області.
Керуючись ст. ст. 242 - 244, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" - задовольнити частково.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2022 року скасувати в частинні відмови в визнані протиправним та скасування припису Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 17 березня 2021 року № 11 "Про припинення порушень прав споживача" стосовно вжиття заходів щодо здійснення перерахунку ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за послугу з теплопостачання, згідно тарифу затвердженого рішенням Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 30 вересня 2019 року №317 для споживачів/населення житлових будників по АДРЕСА_2 - 1392,76 грн. за 1 Гкал з 01 жовтня 2019 року.
Прийняти у вказаній частині нове рішення, яким визнати протиправним та скасувати припис від 17 березня 2021 року № 11 "Про припинення порушень прав споживача" в частині пункту 1.1, яким зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" вжити заходів щодо здійснення перерахунку ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за послугу з теплопостачання, згідно тарифу затвердженого рішенням Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 30 вересня 2019 року №317 для споживачів/населення житлових будників по АДРЕСА_2 - 1392,76 грн. за 1 Гкал з 01 жовтня 2019 року.
В іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2022 року - залишити без змін.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" (ідентифікаційний код 40166158, місцезнаходження: 08135, Київська обл., с. Чайки, вул. Лобановського Валерія, буд. 23) понесені ним судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2837,50 грн. (дві тисячі вісімсот тридцять сім гривень 50 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області (ідентифікаційний код 40323081, місцезнаходження: 08133, Київська обл., м. Вишневе, вул. Балукова, буд. 22).
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст. 329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Н.М. Єгорова
Судді І.В. Федотов
Є.В. Чаку