Справа № 420/125/23
09 березня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатом розгляду якого, позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду У країни в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру призначеної пенсії з 90% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки №230 від 21.09.2020 року про розмір грошового забезпечення, виданої 8 територіальним вузлом урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку захисту інформації України, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% від грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 31 травня 2009 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення. Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області при перерахунку пенсії протиправно зменшено основний розмір пенсії позивача з 90% до 70%. На переконання позивача зниження відсоткового розміру пенсії до 70% грошового забезпечення є протиправним, незаконним та таким, що порушує право пенсіонера на належний та достойний розмір пенсії.
Ухвалою суду від 09.01.2023 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив, в якому зазначено, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Відповідач стверджує, що Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/13958/20 встановлені нові види грошового забезпечення, які не були враховані при перерахунку пенсії за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.06.2020 по справі № 420/1002/20, у зв'язку з чим перерахунок пенсії проведено з 01.04.2019 у розмірі 70% грошового забезпечення, що передбачено ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262, з урахуванням оновленої довідки. Оскільки відбулися зміни в грошовому забезпеченні позивача, то перерахунок пенсії проведено з урахуванням положень ст. 13 Закону № 2262, відповідно до якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
У відповіді на відзив позивач заперечує щодо наведених відповідачем доводів та зазначає, що наведене відповідачем у відзиві не спростовує фактичного порушення відповідачем прав позивача та обставин протиправності дій відповідача наведених у позові.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
ОСОБА_1 є пенсіонером та знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і отримує пенсію призначену з 31.05.2009 року згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмір 90% від грошового забезпечення.
11.06.2020 року рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/1002/20 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2018 року ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення та виплати пенсії у 2018 році з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії та 75% - у 2019 році. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, та здійснити виплату донарахованих сум з 01.01.2018 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Надалі, 01.03.2021 року рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/13958/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - 8 Територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо повернення довідки 8 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №230 від 21.09.2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки 8 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №230 від 21.09.2020 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі довідки 8 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №230 від 21.09.2020 року про розмір грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Надалі, 22.04.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання рішення суду по справі № 420/13958/20 позивачеві з 01.04.2019 року проведено перерахунок пенсії на підставі довідки №230 від 21.09.2020 року про розмір грошового забезпечення, виданої 8 територіальним вузлом урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку захисту інформації України, проте з розрахунку 70% від грошового забезпечення.
Адвокат позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із запитом, в якому просив надати інформацію щодо підстав зменшення відсоткового розміру пенсії з 90% на 70% сум грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Проте, листом від 21.12.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області позивачеві повідомлено, що у зв'язку з тим, що 01.04.2021 набрало чинності рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/13958/20, яким установлено нові види грошового забезпечення, які не були враховані при перерахунку пенсії за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.06.2020 по справі №420/1002/20, то перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено з 01.04.2019 у розмірі 70% грошового забезпечення, що передбачено статтею 13 Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній станом на час призначення пенсії позивачу), особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно з ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», право на пенсію за вислугу років мають: а) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше; б) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, звільнені зі служби незалежно від підстав та часу звільнення і досягли 45-річного віку, крім осіб, позбавлених військових або спеціальних звань, а також звільнених із служби у зв'язку з засудженням за умисний злочин, вчинений з використанням свого посадового становища, або вчиненням корупційного діяння, а ті з них, що є інвалідами війни, - незалежно від віку, і мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні.
Згідно з п. «а» ч. 1, ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
У подальшому, редакція ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», норма якої визначала максимальний відсотковий розмір відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця для обчислення пенсії, змінювалася неодноразово.
Згідно з п. 8 розділу ІІ Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-17, у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у статті 13 у частині другій цифри « 90» замінити цифрами « 80».
Приписами п. 23 розділу ІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 року передбачено заміну у частині другій статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» цифри « 80» цифрами «70».
Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній станом на час проведення перерахунку пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Суд зауважує, що Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-17 та Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 року набрали чинності після визнання за позивачем права на пенсію з розрахунку 74% розміру грошового забезпечення військовослужбовця та її виплати, виходячи з вказаного розміру.
Внесені у ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після призначення пенсії позивачу зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Суд зазначає, що вказані висновки відповідають висновкам Великої Палати Верховного Суду, що наведені у постанові від 16.10.2019 року у справі № 240/5401/18.
З урахуванням наведеного, при перерахунку пенсії позивачу відповідач має застосовувати норму, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Проте, як встановлено судом, при спірному перерахунку пенсії позивача відповідачем проведено відповідний перерахунок з 01.04.2019 року з розрахунку 70% від грошового забезпечення, а не в розмірі 90% як призначено позивачеві.
Таким чином, суд робить висновок, про протиправність дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 року з розрахунку 70% грошового забезпечення.
З огляду на протиправність дій відповідача суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд робить висновок, що даний адміністративний позов належить до задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивач сплатив 992,40 грн. судового збору, які мають бути стягнуті з відповідача на його користь.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 205, 243, 245, 246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру призначеної пенсії з 90% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки №230 від 21.09.2020 року про розмір грошового забезпечення, виданої 8 територіальним вузлом урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку захисту інформації України, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% від грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).
Відповідно до ст.255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Згідно з ч.1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ: 20987385).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 09.03.2023 року.
Суддя Н.В. Бжассо