Рішення від 09.03.2023 по справі 280/7098/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2023 року Справа № 280/7098/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства «Запоріжринок»

до Східного офісу Держаудитслужби

про визнання дій протиправними та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Комунального підприємства «Запоріжринок» (далі - позивач, КП «Запоріжринок») до Східного офісу Держаудитслужби (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо внесення змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю відповідача на 4 квартал 2022 в частині включення позивача до плану проведення заходів державного фінансового контролю відповідача на 4 квартал 2022 року та прийняття наказу від 29.11.2022 №342 протиправними;

2) визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 29.11.2022 №342 та пункт 3.3.4.2 плану проведення заходів державного фінансового контролю відповідача на 4 квартал 2022 року;

3) стягнути з відповідача на користь позивача всі судові витрати по справі.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що КП «Запоріжринок» є господарським підприємством, яке не є бюджетним, і метою якого визначено отримання прибутку, проведення фінансового контролю відносно нього є різновидом державного нагляду (контролю). А в силу вимог постанови № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) до завершення воєнного стану. Також, враховуючи те, що в зазначеній постанові не конкретизовано які самі органи припиняють здійснювати державний нагляд (контроль), не зазначено нормативні правові акти, на підставі яких раніше такий державний нагляд (контроль) здійснювався, об'єктивним є тлумачення цього пункту постанови на користь здійснення всіх видів державного нагляду (контролю), в тому числі і фінансового. Отже, проведення планової перевірки на КП «Запоріжринок є протиправним у період військового стану.

Також зазначає, що пропозиції щодо внесення змін до планів ДФК Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби, сформовані відповідно до пункту 1 цього розділу, подаються (надсилаються) до підрозділу Держаудитслужби, відповідального за планування, не пізніше ніж за 20 календарних днів до закінчення поточного планового періоду (в частині інспектувань) або 30 календарних днів (в частині державних фінансових аудитів) з обґрунтуваннями потреби внесення таких змін відповідно до вимог пункту 13 розділу IV Інструкції з планування діяльності органів державного фінансового контролю № 319. Стверджує, що як вбачається з відомостей, розміщених на сайті, КП «Запоріжринок» було включено в план проведення заходів державного фінансового контролю на 4 квартал 2022 року на підставі наказу від 29.11.2022 № 342, тобто з порушенням строків, визначених для затвердження планів перевірок на відповідний квартал, оскільки строк затвердження плану перевірок на 4 квартал сплинув 25.08.2022, а звернення надійшло 02.11.2022. Тобто, позивач був включений у План проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на 4 квартал 2022 року несвоєчасно, відтак наказ від 29.11.2022 №342 про включення позивача до зазначеного плану є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 23.12.2022 позовну заяву залишено без руху, на підставі статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання вказаної ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

29.12.2022 на адресу суду надійшла заява представника позивача (вх.№49249) про усунення недоліків на виконання ухвали суду від 23.12.2022. Разом з тим, позивач долучив до заяви позовну заяву із зазначенням уточнених позовних вимог та надав доказ надсилання уточненої позовної заяви з доданими до неї матеріалами відповідачу листом з описом вкладення.

Ухвалою суду від 03.01.2023 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/7098/22. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін. Витребувано від Східного офісу Держаудитслужби наказ від 29.11.2022 №342 та всі документи та матеріали, які стали підставою для його винесення.

Ухвалою суду від 03.02.2023 клопотання представника Східного офісу Держаудитслужби про продовження строку для надання відзиву на позовну заяву по справі №280/7098/22 задоволено. Продовжено Східному офісу Держаудитслужби строк для надання відзиву на позовну заяву разом з доказами його надіслання позивачеві, а також надання витребуваних ухвалою суду від 03.01.2023 документів на 20 календарних днів, починаючи з дати отримання цієї ухвали.

13.07.2022 від Східного офісу Держаудитслужби надійшов відзив на позов, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні. Зазначає, що відповідно до п. 3.3.4.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року зі змінами, Офісом заплановано проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Запоріжринок» у період з 3 декади грудня 2022 по 2 декаду березня 2023 року за період з 01.01.2021 по 30.11.2022.

Стверджує, що державний нагляд (контроль), державний ринковий нагляд та орган державного фінансового контролю є окремими наглядовими органами, діяльність яких розмежовується приписами спеціальних законів.

Вказує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 561 «Деякі питання здійснення державного фінансового контролю в умовах воєнного стану» Державна аудиторська служба та її міжрегіональні територіальні органи під час воєнного стану та протягом місяця після його припинення або скасування виконують свої повноваження з урахуванням воєнного стану. Зазначена постанова передбачає подальше виконання повноважень Державною аудиторською службою та її міжрегіональними територіальними органами під час воєнного стану. Постанова № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» містить заборону щодо проведення планових та позапланових заходів державного нагляду(контролю) і державного ринкового нагляду, однак не містить обмежень щодо проведення планових та позапланових заходів органів державного фінансового контролю, то посилання позивача на вказану вище постанову є безпідставними.

Також зазначає, що згідно з пунктом 6 Порядку планування заходів державного фінансового контролю органами державного фінансового контролю № 955 строки підготовки та порядок затвердження планів проведення заходів державного фінансового контролю визначаються Держаудитслужбою. Відповідно до пункту 5 розділу VI Інструкції з планування діяльності органів державного фінансового контролю № 319 за потреби Держаудитслужба може прийняти рішення про внесення змін до планів ДФК Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби у строки, пізніші за встановлені пунктом 4 цього розділу. Отже, відповідачем не допущено порушень Інструкції № 319 та Порядку № 955 при затвердженні змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю на квартал 2022 року.

Рішення у справі прийнято з урахуванням того, що відповідно до довідки Запорізького окружного адміністративного суду за вих.№02-35/23/14 від 09.03.2023 суддя Мінаєва К.В. була відсутня на роботі в період з 06.03.2023 по 08.03.2023 - листок непрацездатності №7085955-2013390401-1.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.

Відповідно до п.2.1 Статуту КП «Запоріжринок», затвердженого Розпорядженням Запорізького міського голови від 22.09.2017 № 324р (далі -Статут) основною метою діяльності КП «Запоріжринок» є забезпечення потреб громадян і юридичних осіб в його продукції та послугах, одержання прибутку від господарської діяльності з організації роботи ринків.

Згідно з п. 1.4. Статуту власником (Засновником) КП «Запоріжринок», є територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.

Пунктом 1.5. Статуту визначено, що органом управління майном є Департамент надання адміністративних послуг та розвитку підприємництва Запорізької міської ради.

23.09.2022 Наказом № 283 Східного офісу Держаудитслужби «Про затвердження плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року» затверджено План проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року.

Листом Київської міської прокуратури від 02.11.2022 № 09/5-2201вих., яка здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 12022100000000754 від 07.10.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 189 КК України, ініційовано проведення документальної і фактичної перевірки фінансово-господарської діяльності КП «Запоріжринок».

29.11.2022 Наказом Східного офісу Держаудитслужби №342 «Про затвердження змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року», затверджено зміни до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року, зокрема у Розділ ІІІ «Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області» внесено п. 3.3.4.2 Ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Запоріжринок». Строк проведення ревізії: 3 декада грудня 2022 року - 2 декада березня 2023 року.

Як підставу проведення такого заходу державного фінансового контролю в Плані було вказано лист Київської міської прокуратури від 02.11.2022 № 09/5-2201вих.

Східний офіс Держаудитслужби в Запорізькій області направив директору КП «Запоріжринок» повідомлення від 08.12.2022 № 040805-15/3319-2022 про проведення контрольного заходу.

Згідно з вказаним вище листом на підставі Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контрою в Україні» Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області повідомило, що на підставі п. 3.3.4.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на 4 квартал 2022 року з 21.12.2022 буде розпочато ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності КП «Запоріжринок» за період з 01.01.2021 по 30.11.2022. Орієнтовний термін завершення контрольного заходу 31.01.2022.

14.12.2022 представником Позивача - адвокатом Русаковим О.О. засобами електронного зв'язку надіслано адвокатський запит про надання копій:

- наказу, яким затверджено план проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Державної аудиторської служби України в Запорізькій області на ІV квартал 2022 року;

- наказу № 342 від 29.11.2022, на підставі якого КП "Запоріжринок" включено до плану проведення заходів державного фінансового контролю та документи, що до нього додавались.

У відповідь на вказаний адвокатський запит відповідач надав в сканованому вигляді наступні документи:

- наказ Східного офісу Держаудитслужби «Про затвердження Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2022 року» від 23.09.2022 №283;

- наказ Східного офісу Держаудитслужби «Про затвердження Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2022 року» від 29.11.2022 №342 з додатками до нього.

22.12.2022 Східним офісом Держаудитслужби складено акт про неможливість проведення ревізії, в якому зафіксовано, що під час виходу 21.12.2022 та 22.12.2022 для проведення ревізії за фактичною адресою КП «Запоріжринок»: м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 2, директором КП «Запоріжринок» Коломойцем О.О. не допущено посадових осіб Держаудитслужби до проведення ревізії.

Позивач, не погоджуючись з наказом від 29.11.2022 №342, вважаючи протиправними дії відповідача щодо внесення змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби в частині включення позивача до плану проведення заходів державного фінансового контролю відповідача на 4 квартал 2022 року та прийняття наказу від 29.11.2022 №342, звернувся до суду з цим позовом.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Позивач, аргументуючи незгоду з діями відповідача, посилається на постанову Кабінету Міністрів України № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», приписами якої припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) до завершення воєнного стану та, на думку позивача, в тому числі і фінансового контролю.

Суд зазначає, що 13.03.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (далі за текстом -Постанова № 303), пунктом 1 якої передбачено припинення проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Отже, вказаною постановою припинено на період воєнного стану проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду.

За нормами абзацу 2 статті 1 Закону України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі за текстом - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до вимог абзацу 9 частини 1 статті 1 Закону України від 01.12.2010 № 2735-VІ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (далі за текстом - Закон № 2735-VІ) державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-XII (далі- Закон №2939-XII) визначено, що здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначаються Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».

Відповідно до приписів статті 2 Закону головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб'єктах господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належить суб'єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Отже, заходи державного фінансового контролю, які проводяться Держаудитслужбою, не є заходами державного нагляду (контролю) у розумінні Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

А органи державного нагляду (контролю), державного ринкового нагляду та орган державного фінансового контролю є окремими наглядовими органами, діяльність яких розмежовується приписами спеціальних законів (Закону № 877-V, Закону № 2735-VІ та Закону №2939-XII).

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року № 1104 (далі за текстом - Постанова № 1104) затверджено Перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Так, до вказаного переліку віднесена Держаудитслужба та її територіальні органи.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 561 «Деякі питання державного фінансового контролю в умовах воєнного стану» (далі - Постанова № 561) Державна аудиторська служба та її міжрегіональні територіальні органи під час воєнного стану та протягом місяця після його припинення або скасування виконують свої повноваження з урахуванням воєнного стану.

Таким чином, постанова № 561 передбачає подальше виконання повноважень Державною аудиторською службою та її міжрегіональними територіальними органами під час воєнного стану.

Враховуючи, що постанова № 303 містить заборону щодо проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду, однак не містить обмежень щодо проведення планових та позапланових заходів органів державного фінансового контролю, то посилання позивача на постанову № 303 є недоречними та безпідставними.

За змістом позовної заяви КП «Запоріжринок» вважає протиправними дії відповідача щодо внесення змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю відповідача на 4 квартал 2022 в частині включення позивача до плану проведення заходів державного фінансового контролю відповідача на 4 квартал 2022 року.

Відповідно до пункту 1 «Положення про Державну аудиторську службу України» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43 (далі по тексту - Положення №43) Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до пункту 2 Положення № 43 Держаудитслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Основними завданнями Держаудитслужби є, зокрема, реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю (підпункт 1 пункту 3 Положення №43).

Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи. (пункт 7 Положення №43).

Постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2001 року № 955 затверджено Порядок планування заходів державного фінансового контролю органами державного фінансового контролю (далі за текстом - Порядок № 955), яким, зокрема, установлюється механізм складання і затвердження планів проведення заходів державного фінансового контролю органів державного фінансового контролю.

Відповідно до пункту 3 Порядку планування заходів державного фінансового контролю органами державного фінансового контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2001 №955, проведення державного фінансового аудиту та інспектування здійснюється відповідно до планів проведення заходів державного фінансового контролю, які складаються на плановий період, яким є кожний квартал.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 955 строки підготовки та порядок затвердження планів проведення заходів державного фінансового контролю визначає Держаудитслужба.

Пунктом 7 Порядку №955 встановлено, що основними підставами для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту та інспектування до планів проведення заходів державного фінансового контролю є:

а) закони, акти Президента України, постанови Верховної Ради України, прийняті відповідно до Конституції та законів України, акти Кабінету Міністрів України, доручення Прем'єр-міністра України, накази Мінфіну;

б) звернення правоохоронних органів, юридичних і фізичних осіб;

в) пропозиції Рахункової палати, Мінфіну, Мінекономіки, ДФС, Казначейства, прийняті органами державного фінансового контролю до виконання;

г) ініціатива, виявлена органами державного фінансового контролю з урахуванням таких критеріїв, як:

- економічна та соціальна важливість питань, які обов'язково включаються до програм і планів дій Кабінету Міністрів України на відповідний період;

- значний обсяг фінансових потоків, інших державних ресурсів, що спрямовувалися на виконання бюджетних програм, утримання державних органів;

- публічна інформація про факти порушень і зловживань у фінансовій сфері та неефективного управління державним майном;

- імовірність виникнення фінансових порушень, у тому числі внаслідок відсутності (низького рівня)внутрішнього контролю;

- ризики допущення фінансових порушень у підконтрольних установах;

ґ) ініціатива, виявлена підконтрольними установами та їх органами управління, прийнята органами державного фінансового контролю до виконання.

Пунктом 7-1 Порядку передбачено, що до планів проведення заходів державного фінансового контролю включаються заходи державного фінансового аудиту та інспектування за високо ризиковими операціями щодо використання державних ресурсів за підставами, зазначеними у підпунктах "б"-"ґ" пункту 7 цього Порядку.

Згідно з пунктом 8 Порядку №955 внесення змін до планів проведення заходів державного фінансового контролю проводиться у порядку їх затвердження.

Матеріалами справи підтверджено, що листом Київської міської прокуратури від 02.11.2022 № 09/5-2201вих., яка здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 12022100000000754 від 07.10.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 189 КК України, ініційовано проведення документальної і фактичної перевірки фінансово-господарської діяльності КП «Запоріжринок».

На виконання листа Київської міської прокуратури від 02.11.2022 № 09/5-2201вих. Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області ініційовано внесення змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року в частині включення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Запоріжринок» за період з 01.01.2021 по 30.11.2022 зі строком проведення із 3 декади грудня 2022 року по 2 декаду березня 2023 року, керуючись пунктом 7 Порядку № 955.

Наказом Східного офісу Держаудитслужби від 29.11.2022 №342 «Про затвердження змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року» затверджено зміни до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року в частині включення до Розділу ІІІ Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року пункту 3.3.4.2, яким визначено проведення ревізії КП «Запоріжринок».

Таким чином, на виконання листа Київської міської прокуратури від 02.11.2022 № 09/5-2201 вих. Східним офісом Держаудитслужби було включено пункт 3.3.4.2 до плану проведення державного фінансового контролю на ІV квартал 2022 року, керуючись пунктом 7 Порядку №955.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що Офіс діяв на підставі та в межах повноважень, визначених чинним законодавством.

В позовній заяві позивач стверджує про порушення відповідачем законодавчо встановлених строків затвердження змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю на ІV квартал 2022 року.

В обґрунтування підстав для скасування наказу Східного офісу Держаудитслужби від 29.11.2022 №342 позивач зазначає про порушення відповідачем вимог розділу IV Інструкції №319.

Щодо змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року, внесених Наказом Східного офісу Держаудитслужби від 29.11.2022 №342 суд зазначає, що відповідно до 8 Порядку №955 внесення змін до планів проведення заходів державного фінансового контролю проводиться у порядку їх затвердження.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 955 строки підготовки та порядок затвердження планів проведення заходів державного фінансового контролю визначає Держаудитслужба.

У свою чергу Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України від 26 жовтня 2005 року № 319 затверджено Інструкцію з планування діяльності органів державного фінансового контролю, яка визначає строки підготовки та порядок затвердження планів роботи Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби (далі - плани роботи), а також планів проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби (далі - плани ДФК) і планів проведення перевірок витрат, здійснених бенефіціарами (партнерами) під час реалізації проектів у рамках виконання Угоди про фінансування Дунайської транснаціональної програми (Interreg V-B Danube - ССІ 2014TC16M6TN001) (далі - Інструкція № 319).

Пунктом 3 розділу І Інструкції № визначено, що плани роботи складаються підрозділами, відповідальними за планування, на наступний календарний рік, а плани ДФК - на наступний квартал.

Розділом IV Інструкції №319 визначено порядок підготовки та затвердження плану ДФК Держаудитслужби. Підготовка та затвердження плану ДФК офісу Держаудитслужби визначена розділом V Інструкції №319.

План проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року затверджено наказом Східного офісу Держаудитслужби від 23.09.2022 № 283.

Суд зазначає, що наказ Східного офісу Держаудитслужби від 23.09.2022 № 283 «Про затвердження плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року», позивачем не оскаржується.

Пунктом 1 розділу VI Інструкції № 319 визначено, що внесення змін до планів роботи Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби, а також планів ДФК Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби здійснюється в порядку їх погодження та затвердження шляхом складання проєктів таких змін за формами та з дотриманням процедур, визначеними розділами ІІ-V цієї Інструкції, їх подальшим погодженням і затвердженням.

Згідно з пунктом 2 розділу VI Інструкції № 319 контролюючі структурні підрозділи Держаудитслужби, офіси Держаудитслужби та їх управління в областях, за потреби, подають підрозділу, відповідальному за планування, сформовані відповідно до вимог пунктів 10-14 розділу IV цієї Інструкції пропозиції щодо внесення змін до плану ДФК Держаудитслужби на поточний квартал або, щодо аудитів та ревізій, проведення яких не завершено, - до планів ДФК Держаудитслужби попередніх планових періодів.

Відповідно до пункту 3 розділу VI Інструкції № 319 пропозиції щодо внесення змін до планів ДФК офісів Держаудитслужби узгоджуються офісами Держаудитслужби або їх управліннями в областях з контролюючими структурними підрозділами Держаудитслужби відповідно до встановлених меж їх компетенції та надсилаються для погодження до підрозділу Держаудитслужби, відповідального за планування.

Підрозділ Держаудитслужби, відповідальний за планування, здійснює аналіз інформації, наведеної в листі офісу Держаудитслужби або його управління в області, і з урахуванням того, який план потребує коригувань, складає проєкт листа з дорученням щодо внесення змін до плану ДФК офісу Держаудитслужби - протягом 5 робочих днів з дати його надходження, або проєкт наказу про внесення змін до плану ДФК Держаудитслужби - протягом 15 робочих днів з дати його надходження.

Проєкт листа через систему електронного документообігу погоджується з контролюючими структурними підрозділами Держаудитслужби щодо підконтрольних установ, віднесених до сфери їх відповідальності, з заступниками Голови Держаудитслужби, які координують та контролюють діяльність таких підрозділів, та подається на підпис заступнику Голови Держаудитслужби, який координує та контролює діяльність підрозділу Держаудитслужби, відповідального за планування.

Проєкт наказу готується на підставі пропозицій контролюючих структурних підрозділів Держаудитслужби, сформованих відповідно до вимог, визначених абзацом четвертим пункту 9 розділу IV Інструкції.

Пунктом 4 розділу VI Інструкції № 319 встановлено, що пропозиції щодо внесення змін до планів ДФК Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби, сформовані відповідно до пункту 1 цього розділу, подаються (надсилаються) до підрозділу Держаудитслужби, відповідального за планування, не пізніше ніж за 20 календарних днів до закінчення поточного планового періоду (в частині інспектувань) або 30 календарних днів (в частині державних фінансових аудитів) з обґрунтуваннями потреби внесення таких змін відповідно до вимог пункту 13 розділу IV цієї Інструкції.

Обґрунтування необхідності внесення змін до плану ДФК офісу Держаудитслужби допускається наводити в супровідному листі без винесення їх у пояснювальну записку.

Відповідно до пункту 5 розділу VI Інструкції № 319 за потреби Держаудитслужба може прийняти рішення про внесення змін до планів ДФК Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби у строки, пізніші за встановлені пунктом 4 цього розділу. Держаудитслужба також може прийняти рішення про внесення змін до планів ДФК Держаудитслужби та офісів Держаудитслужби планових періодів, які завершилися, за умови, що проведення відповідного заходу державного фінансового контролю вже розпочато та триває, а саме в частині зміни періоду, що перевіряється, виконавців та строків проведення заходів державного фінансового контролю.

Як було встановлено судом вище, підставою проведення ревізії було визначено звернення Київської міської прокуратури від 02.11.2022 № 09/5-2201 вих.

29.11.2022 наказом Східного офісу Держаудитслужби №342 «Про затвердження змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року» затверджено зміни до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2022 року, зокрема у Розділ ІІІ «Управління Східного офісу Держаудислужби в Запорізькій області» внесено п. 3.3.4.2 Ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Запоріжринок».

Враховуючи викладене вище, Східним офісом Держаудитслужби не допущено порушень Інструкції №319 та Порядку №955 при затвердженні змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю на ІV квартал 2022 року.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Підсумовуючи наведене вище, з урахуванням фактичних обставин справи та наведених норм чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, що виникли між сторонами у цій справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 257, 259-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «Запоріжринок» до Східного офісу Держаудитслужби про визнання дій протиправними та скасування наказу - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач - Комунальне підприємство «Запоріжринок», місцезнаходження: 69006, м.Запоріжжя, вул.Рекордна, буд.2; код ЄДРПОУ 01559577.

Відповідач - Східний офіс Держаудитслужби, місцезнаходження: 49101, м.Дніпро, вул.Володимира Антоновича, буд.22, корп.2; код ЄДРПОУ 40477689.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 09.03.2023.

Суддя К.В.Мінаєва