Ухвала від 21.02.2023 по справі 280/8893/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ РОЗГЛЯДУ ЗВІТУ ПРО ВИКОНАННЯ РІШЕННЯ СУДУ

21 лютого 2023 року Справа № 280/8893/20

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого: судді Стрельнікова Н.В. розглянувши в порядку письмового провадження матеріали звіту Державної податкової служби України про виконання рішення суду Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2021 по справі №280/8893/20 в адміністративній справі за позовною заявою

Товариства з обмеженою відповідальністю «НПЗ»

до Головного управління ДПС України у Запорізькій області

до Державної податкової служби України

про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "НПЗ" (надалі позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі відповідач 1), Державної податкової служби України (далі- відповідач 2) в якому позивач просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2106813/37540226 від 05.11.2020

-зобов'язати відповідача 2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 25.11.2019.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2021 у справі №280/8893/20, яке набрало законної сили 04.10.2021, позовну заяву задоволено повністю та, серед іншого, зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 25.11.2019, яка подана Товариством з обмеженою відповідальністю «НПЗ».

22.09.2022 позивачу видано виконавчі листи у даній справі.

11.01.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю "НПЗ" (далі - заявник) подало заяву, у якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення по справі шляхом зобов'язання Державну податкову службу України у десятиденний строк з моменту встановлення судовою контролю подати звіт про виконання судовою рішення. В обґрунтування заяви посилається на те, що рішення суду по вказаній справі не виконується ДПС України вже протягом 4 місяців, що є ухилянням від виконання своїх обов'язків, передбачених законодавством України і відмовою від виконання судового рішення. Вважає, що є підстави для вжиття заходів судового контролю та зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 31.01.2022 встановлено судовий контроль за виконанням рішення в даній адміністративній справі та зобов'язано Державну податкову службу України у десятиденний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 24.03.2021 у справі №280/8893/20.

Державна податкова служба України, не погодившись із зазначеною ухвалою, оскаржила її до Третього апеляційного адміністративного суду, у зв'язку із чим справу №280/8893/20 направлено до суду апеляційної інстанції.

В той же час, Державною податковою службою України заявлялися клопотання про встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду. Однак, стосовно даних клопотань слід зазначити, що суд, на час перебування справи в суді апеляційної інстанції, позбавлений можливості розглянути питання щодо прийняття звіту про виконання судового рішення.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.05.2022 апеляційну скаргу Державної податкової служби України на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 31.01.2022 в адміністративній справі № 280/8893/20 повернуто особі, яка її подала.

11.07.2022 від Державної податкової служби України надійшов звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2021 у справі №280/8893/20. Також, податковим органом зазначено, що до ЄРПН внесено інформацію щодо реєстрації податкової накладної № 1 від 25.11.2019, зазначеної рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2021 у справі № 280/8893/20. Так, до податкової накладної, що визначена в рішенні суду, надано по дві квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН У першій квитанції до податкової накладної № 1 від 25.11.2019: в графі «Результат обробки» зазначено «Документ прийнято та зареєстровано за рішенням суду. Додаткове зазначення «Назва суду: Запорізький окружний адміністративний суд, Номер рішення суду №280/8893/20. Дата реєстрації за рішенням суду 13.12.2019. «Очікуйте повідомлення щодо реєстрації документа». У другій квитанції до податкової накладної № 1 від 25.11.2019: «Результат обробки» зазначено «Документ доставлений до ДПС України. Документ не прийнято. При необхідності виправте документ та надішліть його знову». В графі «Виявлені помилки» зазначено, що «Документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі (71430.00) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (-635421.20) продавця». Також, зазначили що судовим рішенням, яке підлягає виконанню на податковий орган не був покладений обов'язок поновити (збільшити) суму реєстраційного ліміту, на яку Постачальник (продавець) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН. Тому, оскільки поновлення реєстраційного ліміту СЕА ПДВ не відбувається автоматично, із реєстрацією податкових накладних, не можна вважати, що відсутнє виконання рішення суду від 24.03.2021 у справі № 280/8893/20. Зауважили, що покладання обов'язку на ДПС України поновити позивачу на електронному рахунку ПДВ, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН, може відбуватися лише за судовим рішенням.

Постановою Верховного суду від 26.08.2022 касаційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишено без задоволення, а ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 11.05.2022 по справі № 280/8893/20 залишено без змін.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.11.2022 визнано неповажними підстави пропуску строку на подання апеляційної скарги, наведені Державною податковою службою України в поданому клопотанні про поновлення строку. В задоволенні клопотання Державної податкової служби України про продовження строку на усунення недоліків - відмовлено . Відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державної податкової служби України на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 31 січня 2022 року в адміністративній справі №280/8893/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НПЗ" до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Матеріали адміністративної справи повернуто до Запорізького окружного адміністративного суду 16.01.2023.

У судове засідання 21.02.2023 представник позивача не з'явися, про дату , час та місце розгляду звіту повідомлений належним чином.

Представник Державної податкової служби 21.02.2023 подав до суду заяву, у якій просив розглянути звіт за його відсутності.

Згідно з положеннями частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Як зазначалось вище, згідно з частиною 2 статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судові рішення з питань реєстрації або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН, які набрали законної сили, виконуються з дотриманням норм Податкового кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України та проводяться з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (зі змінами) (далі - Порядок 1246), постанови Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (зі змінами), наказу Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» (зі змінами), який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 року за № 137/28267, у зв'язку із чим механізм виконання судових рішень такої категорії потребує певного часу для його реалізації.

Пунктом 13 Порядку встановлено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/ або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 15 Порядку).

У разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Так пунктом 20 Порядку № 1246 визначено, що внесення відомостей до ЄРПН на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 200 1.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/ або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

дотримання вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

З наданого до суду звіту про виконання рішення суду та доданих до нього документів вбачається, що ДПС України до ЄРПН внесено інформацію щодо реєстрації податкової накладної № 1 від 25.11.2019.

Так, до податкової накладної, що визначена в рішенні суду, надано дві квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН.

У першій квитанції до податкової накладної № 1 від 25.11.2019: в графі «Результат обробки» зазначено «Документ прийнято та зареєстровано за рішенням суду. Додаткове зазначення «Назва суду: Запорізький окружний адміністративний суд, Номер рішення суду №280/8893/20. Дата реєстрації за рішенням суду 13.12.2019. «Очікуйте повідомлення щодо реєстрації документа».

У другій квитанції до податкової накладної № 1 від 25.11.2019: «Результат обробки» зазначено «Документ доставлений до ДПС України. Документ не прийнято. При необхідності виправте документ та надішліть його знову». В графі «Виявлені помилки» зазначено, що «Документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі (71430.00) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (-635421.20) продавця».

Так, за наданими квитанціями підтверджується внесення до ЄРПН відомостей щодо реєстрації податкової накладної ТОВ «НПЗ», зазначеної рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2021 у справі № 280/8893/20.

Правові основи функціонування СЕА ПДВ регулюються статтею 200-1 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі - Порядок № 569) .

Починаючи з дати запровадження СЕА ПДВ на постійній основі, а саме з 01.07.2015, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних здійснюється у межах реєстраційної суми, яка обчислюється за формулою, встановленою пунктом 200-1 .3 статті 2001 розділу V Кодексу та п. 9 Порядку № 569.

СЕА ПДВ працює в автоматичному режимі та на підставі алгоритмів, розроблених відповідно до статті 200 -1 Кодексу та Порядку № 569.

Сума податку (Накл), на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН, обчислюється автоматично за

формулою, визначеною пунктом 200- 1.3 статті 200 Кодексу:

Накл = НаклОтр + Митн + ПопРах + Овердрафт - НаклВид - Відшкод - Перевищ.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в ЄРПН, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 20013 статті 2001 Кодексу протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. Уразі якщо реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті. Уразі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН згідно з пунктом 201.16 цієї статті перебіг зазначеного строку переривається на період зупинення їх реєстрації та відновлюється з дня припинення процедури зупинення їх реєстрації згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.

Відповідно до пункту 184.1 статті 184 ПК України реєстрація платника ПДВ діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у відповідних випадках.

Згідно з пунктами 7, 8 Порядку № 569 у разі анулювання реєстрації платника податку залишок коштів на його електронному рахунку перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається.

Згідно інформації наявної в базах даних ДПС, ТОВ «НПЗ» 01.04.2014 зареєстровано в якості платника ПДВ з індивідуальним податковим номером 375402204630.

Так, 08.02.2021 ТОВ «НПЗ» анульовано реєстрацію платника ПДВ за рішенням ГУ ДПС у Запорізькій області у зв'язку з наданням декларацій про відсутність поставок (відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України).

Згідно з даними реєстру платників ПДВ (далі - Реєстр) ТОВ «НПЗ» 01.07.2021 повторно зареєстровано платником ПДВ на підставі поданої реєстраційної заяви платника податку на додану вартість (реєстраційний номер № 25111152 від 28.05.2021), за індивідуальним податковим номером 375402208317.

Відповідно до п.200-1.2. ст. 200-1 Податкового кодексу України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.

Крім того, відповідно до положень пункту 5 Порядку електронні рахунки (в тому числі додаткові електронні рахунки, зазначені в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку відкриваються виключно на підставі реєстру платників податку, який

ДФС надсилає Казначейству: не раніше ніж за один робочий день до дати реєстрації особи платником податку - для відкриття електронних рахунків; не раніше ніж за один робочий день до дати реєстрації платника податку суб'єктом спеціального режиму оподаткування - для відкриття додаткових електронних рахунків.

Датою початку здійснення платником податку операцій з використанням електронного рахунка є дата реєстрації його платником податку (для платників податку, зареєстрованих до 1 лютого 2015 року - 1 лютого 2015 року).

На виконання п. 8 Постанови № 569 Казначейством 30.06.2021 для ТОВ «НПЗ» відкрито новий електронний рахунок в СЕА ПДВ № UА088999980385189001000153846.

Враховуючи зазначене, відповідно до реєстру операцій ТОВ «НПЗ» в СЕА ПДВ 28.05.2021 (дата заяви про нову реєстрацію платником ПДВ) проведено операцію за типом 100 - «Повторна реєстрація платника ПДВ», в результата якої реєстраційний ліміт обнулився.

Відповідно до п.12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, у тому числі наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу. Пунктом 20 Порядку №1246 визначено, що внесення відомостей до ЄРПН на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог Порядку №1246. Тобто, для реєстрації податкових накладних, у тому числі і на підставі рішення суду, необхідною умовою є наявність у платника податку реєстраційного ліміту.

Отже, з моменту анулювання реєстрації платника ПДВ особа не має можливості поновити реєстраційний ліміт, оскільки індивідуальний податковий номер та електронні рахунки ПДВ автоматично закриваються.

Тобто, при наступних реєстраціях платником ПДВ (коли присвоюється новий індивідуальний податковий номер) особа не має можливості поновити реєстраційний ліміт за попереднім анульованим податковим номером.

Таким чином, усі показники формули в СЕА ПДВ після анулювання реєстрації ПДВ перестають обраховуватись, оскільки з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних тощо.

Пунктом 71 Порядку 569 передбачено, що ДПС протягом трьох робочих днів, що настають за днем внесення контролюючим органом до реєстру платників податку змін щодо скасування (відміни) анулювання реєстрації платника податку за рішенням контролюючого органу або рішенням суду, яке набрало законної сили, здійснює перерахунок суми реєстраційного ліміту такого платника за звітний (податковий) період, у якому відбулося анулювання реєстрації платника податку, яке скасоване (відмінене). При цьому перерахунок суми реєстраційного ліміту такого платника не здійснюється контролюючим органом у разі, коли:

• на момент скасування рішення про анулювання реєстрації особа застосовує спрощену систему оподаткування, яка не передбачає сплату податку • або повторна реєстрація (наступна за відміненою) платником податку такої особи є анульованою з підстав, передбачених пунктом 184.1 статті 184 Кодексу.

В матеріалах справи відсутні докази того, що позивачем було оскаржено рішення ГУ ДПС у Запорізькій області про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та скасовано таке анулювання, а отже підстав для перерахування реєстраційного ліміту відповідно пункту 71 Порядку 569 у відповідача відсутні.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2021 у справі № 280/8893/20 ДПС до ЄРПН внесено відомості щодо реєстрацію податкової накладної від 25.11.2019 № 1 на суму ПДВ 71 430 грн. Однак, сума ПДВ (реєстраційна сума) у вказаній податковій накладній є більшою, ніж сума залишку в СЕА ПДВ на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування та складає (-) 635 068,20 грн.

Слід зазначити, якщо сума, визначена відповідно до 2001.3 статті 2001 ПК України, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунку коригування, які платник повинен зареєструвати в ЄРПН, тому платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів зі свого поточного рахунку на свій рахунок в СЕА ПДВ.

Отже, після забезпечення позивачем відповідної суми ліміту на рахунку, податкова накладна від 25.11.2019 № 1, буде зареєстрована в ЄРПН на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2021 у справі № 280/8893/20.

Так, згідно наданої суду квитанції про реєстрацію податкової накладної, де вказано про необхідність очікування повідомлення щодо реєстрації документу, податкова накладна ТОВ «НПЗ» від 25.11.2019 № 1, надіслана для реєстрації в ЄРПН.

Також ДПС надано квитанцію щодо реєстрації вказаної податкової накладної, в якій зазначено, що документ не може бути прийнятий, оскільки сума ПДВ в документі не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ продавця.

Враховуючи вищевикладене та те, що поновлення реєстраційного ліміту СЕА ПДВ позивача не відбувається автоматично, із реєстрацією податкових накладних, не можна вважати, що відсутнє виконання рішення суду від 24.03.2021 у справі № 280/8893/20.

За таких обставин, враховуючи те, що Державною податковою службою України виконано рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2021 в адміністративній справі № 280/8893/20 в частині реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «НПЗ» № 1 від 25.11.2019, суд вважає за можливе прийняти поданий відповідачем звіт.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Державної податкової служби України про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2021 по справі № 280/8893/20

Копію даної ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її підписання.

Суддя Н.В. Стрельнікова