Рішення від 09.03.2023 по справі 240/31723/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2023 року м. Житомир справа № 240/31723/22

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3) (код ЄДРПОУ НОМЕР_5) щодо невчинення дій по звільненню в запас за станом здоров'я, солдата ОСОБА_1

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3) (код ЄДРПОУ НОМЕР_5) прийняти рішення про звільнення в запас за станом здоров'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 .

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач був мобілізований під час мобілізації 04.04.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Наказом командира НОМЕР_3 окремого розвідувального батальйону від 05.05.2022 року №108 призначений на посаду «розвідник» розвідувального відділення розвідувального взводу розвідувальної роти 132 окремого розвідувального батальйону Десантно-штурмових військ Збройних Сил України. 30.05.2022 року при виконанні службових обов'язків, пов'язаних із захистом Батьківщини в районі виконання бойового завдання в Ізюмському районі Харківської області отримав мінно-вибухову травму. Постановою Регіональної військово-лікарської комісії (свідоцтво про хворобу №149) визнаний непридатним до військової служби з переоглядом через 6 місяців. Позивач звертався з рапортом просив клопотати перед вищим командуванням про його звільнення в запас з лав Збройних сил України. У відповідь на рапорти, матеріали позивача були повернуті без реалізації. Наказом командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України №149- РС від 08.09.2022 - солдата ОСОБА_1 , розвідника розвідувального відділення розвідувального взводу розвідувальної роти 132 окремого розвідувального батальйону було увільнено від займаної посади та призначено на посаду в іншу військову частину для продовження проходження військової служби.

Позивач вказує, що наявний порядок звільнення в запас військовослужбовців, які рішенням військово-лікарської комісії визнані непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців, і в даному випадку відповідач отримавши документи (рапорт, подання та ін.) мав діяти в порядку, передбаченому Положенням «Про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», а саме: абзацем 9 пункту 260 цього Положення, оскільки стаття 7 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" вказує, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не звільнення його з військової служби в запас за станом здоров'я є протиправною.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 26.12.2022 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Через відділ документального забезпечення суду 01.02.2023 від Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) надійшов відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позовної заяви в повному обсязі. В обґрунтування зазначає, що позивач відповідно до постанови Регіональної ВЛК від 18.08.2022, згідно висновку свідоцтва про хворобу №149 визнаний непридатним до військової служби з переглядом через шість місяців. Зазначає, що згідно підпункту "б" пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ Положення №402, постанова ВЛК "Непридатний до військової служби з переглядом через 6-12 місяців", на підставі статей 7, 11, 12г, 13д, 24, 37, 44, 48, 56, 59, 65, 72, 81 Розкладу хвороб у випадку, коли для відновлення придатності (обмеженої придатності) до військової служби необхідний термін від 6 до 12 календарних місяців. Зазначений висновок ВЛК не є підставою для звільнення військовослужбовця з військової служби з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації, а тому станом на момент розгляду справи відсутні підстави для прийняття рішення щодо звільнення позивача.

Виходячи з положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 мобілізований під час мобілізації 04.04.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнаний придатним до військової служби.

Наказом командира НОМЕР_3 окремого розвідувального батальйону від 05.05.2022 року №108 позивач призначений на посаду «розвідник» розвідувального відділення розвідувального взводу розвідувальної роти 132 окремого розвідувального батальйону Десантно-штурмових військ Збройних Сил України.

30.05.2022 року при виконанні службових обов'язків, пов'язаних із захистом Батьківщини, в районі виконання бойового завдання в Ізюмському районі Харківської області позивач отримав мінно-вибухову травму.

Згідно направлення Військової частини НОМЕР_4 позивач був направлений на медичний огляд військово-лікарської комісії для визначення ступеня придатності до військової служби (направлення вих.№842/999 від 12.07.2022).

Відповідно свідоцтво про хворобу №149 Регіональної військово-лікарської комісії від 16.08.2022 року позивач визнаний непридатним до військової служби з переоглядом через 6 місяців.

Позивач звертався з рапортами до військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_4 , в яких просив клопотати перед вищим командуванням про його звільнення в запас з лав Збройних сил України за станом здоров'я.

Листом військової частини НОМЕР_4 від 27.09.2022 №117/1500 матеріали позивача були повернуті без реалізаціїі із зазначенням про відсутність підстав для звільнення з військової служби за станом здоров'я.

Наказом командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України №149- РС від 08.09.2022 - солдата ОСОБА_1 , розвідника розвідувального відділення розвідувального взводу розвідувальної роти 132 окремого розвідувального батальйону було увільнено від займаної посади та призначено на посаду в іншу військову частину для продовження проходження військової служби.

Згідно витягу із наказу №280 від 23.10.2022 т.в.о. командира військової частини НОМЕР_4 позивача з 23.10.2022 виключено із списків особового складу військової частини та усіх видів грошового забезпечення.

Листом командира Десантно-штурмових військ Збройних сил України від 24.11.2022 №117/1567 позивача повідомлено, що відповідно до листа заступника Центрального юридичного управління Генерального штабу Збройних Сил України від 07.07.2022 №316/1377, постанова ВЛК про непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців не є підставою для звільнення військовослужбовців з військової служби з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації. Військовослужбовці щодо яких прийнято відповідну постанову призначаються на посади, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які визнані військово-лікарською комісією непридатними до військової служби відповідно до переліку посад затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2018 №410, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.09.2018 за номером №1017/32469.

Позивач вважаючи бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо невчинення дій по його звільненню в запас за станом здоров'я протиправною, звернувся до суду з даним позовом.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військову службу і військовий обов'язок» (Закон №2232-XII).

Відповідно до частин першої третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина сьома статті 1 Закону № 2232-XII).

Згідно з частиною дев'ятою статті 1 №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Позивач є військовозобов'язаною особою, яка перебуває у запасі.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03 березня 2022 року №2105-IX, постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Відповідно до пункту 2.7 глави 2 розділу ІІ Положення №402, під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров'я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров'я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.

Згідно пункту 2.8 глави 2 розділу ІІ Положення №402, після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8)) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.

На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норми, що обмежують придатність за родами військ або визначають їх тимчасово непридатними та непридатними до строкової військової служби, оформлюється Висновок лікаря. Висновок підписується лікарем з обов'язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до строкової військової служби, обмеженням за родами військ у відповідності з ТДВ «А» та лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки).

Пунктом 2.9 глави 2 розділу ІІ Положення №402 визначено, що лікар виносить одну з таких постанов: а) придатний до військової служби за графами ТДВ «А» 1-11; б) тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до ________ (указати дату); в) підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд; г) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час; ґ) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Главою 3 розділу ІІ Положення №402 врегульовано особливості медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період.

Так, відповідно до пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

«Придатний до військової служби»;

«Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;

«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби відбувається відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі- Закон № 2232).

Частиною першою ст. 26 Закону №2232 визначено, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється: а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі та у військовому резерві або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до ч.4 ст. 26 Закону №2232 військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах, зокрема:

2) під час воєнного стану:

а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

б) за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі-Положення).

Цим Положенням визначається порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі. Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.

П. 6 Розділу І Положення визначено, що початок і закінчення проходження військової служби, строки військової служби, а також граничний вік перебування на ній визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Розділом ХІІ Положення врегульовано порядок звільнення з військової служби.

Відповідно до пп.2 п.225 Положення звільнення військовослужбовців з військової служби під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п'ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Отже, враховуючи вищевказане, військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час воєнного стану за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

В той же час, згідно свідоцтва про хворобу №149 від 16.08.2022 позивач визнаний непридатним до військової служби з переоглядом через шість місяців. Тобто враховуючи положення Постанови №402 позивач визнаний ВЛК таким що тимчасово непридатний до військової служби (переогляд через 6 місяців).

Тоді як Законом передбачено звільнення військовослужбовці під час воєнного стану за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні законні підстави для прийняти рішення про звільнення в запас за станом здоров'я ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про хворобу №149 від 16.08.2022.

Наведене означає, що зміна стану здоров'я військовозобов'язаного може бути підставою для заміщені військовослужбовцями, які визнані військово-лікарською комісією непридатними до військової служби відповідно до переліку посад затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2018 №410, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.09.2018 за номером №1017/32469 та підставою для відстрочки від призову під час мобілізації, з наступним переоглядом.

Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положення ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними до суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час судового розгляду справи судом не встановлено протиправну бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо невчинення дій по звільненню позивача в запас за станом здоров'я, а тому позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Оскільки у задоволенні позову позивачу відмовлено, судом не проводиться розподіл судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 73 - 77, 90, 139, 241 246, 250 КАС України, суд -

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3) ( АДРЕСА_3 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ), про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.Г. Попова

09 березня 2023 р.