09 березня 2023 року Справа № 160/9858/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Горбалінського В.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Приватного акціонерного товариства «ЮЖКОКС» про стягнення заборгованості,-
10.10.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Приватного акціонерного товариства «ЮЖКОКС», в якій позивач просить:
- стягнути з Приватного акціонерного товариства «ЮЖКОКС» 34 000 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №921 від 31.05.2019 року застосовано до відповідача штраф у розмірі 17 000,00 грн. Відповідачем вказаний штраф у встановлений строк не сплачено у зв'язку з чим відповідачу нараховано пеню у розмірі 17 000,00 грн. Таким чином з відповідача підлягає стягненню 34 000,00 грн. У зв'язку з чим позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
13.02.2020 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Також даною ухвалою встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов та витребуваних судом документів.
На адресу відповідача (51909, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Вячеслава Чорновола, 1), яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, судом направлено копії ухвали про відкриття провадження у справі, яку відповідачем отримано 26.02.2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке наявне в матеріалах справи.
Суд звертає увагу на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 20.03.2020 року по справі №804/1318/18 та постанові від 24.09.2019 року по справі №825/1109/19, що добросовісний платник податків зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідач у встановлений судом строк відзиву не надав, як і заяви про визнання позовних вимог.
Відповідно до ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
25.02.2020 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду провадження у справі за позовною заявою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Приватного акціонерного товариства «ЮЖКОКС» про стягнення заборгованості зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №640/10904/19.
27.02.2022 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду поновлено провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
31.05.2019 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову №921, якою накладено на Приватне акціонерне товариство «ЮЖКОКС» штраф у розмірі 17 000,00 грн.
Приватне акціонерне товариство «ЮЖКОКС» отримало постанову №921 від 31.05.2019 року - 10.06.2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Приватне акціонерне товариство «ЮЖКОКС» станом на 27.09.2019 року штраф не сплатило, у зв'язку з чим відповідачу нараховано пеню у розмірі 17 000,00 грн.
29.07.2022 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №640/10904/19 позов Приватного акціонерного товариства «ЮЖКОКС» задоволено повністю.
Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №921 від 31.05.2019 року.
30.01.2023 року постановою Шостого апеляційного адміністративного суду по справі №640/10904/19 апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.07.2022 року - без змін.
Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даною позовною.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі Закону №1540-VIII, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно ч.1,2 ст.3 Закону №1540-VIII регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом:
1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом;
2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;
3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом;
4) державного контролю та застосування заходів впливу;
5) використання інших засобів, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону №1540-VIII регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю
Згідно абз.1,5 ч.5 ст.19 Закону №1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Відповідно до ч.2,5 ст.22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.
Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
Суд зазначає, що позивач в даній позовній заяві просить стягнути з відповідача 34 000,00 грн. адміністративного штрафу та пені на підставі постанови №921 від 31.05.2019 року.
З огляду на той факт, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.07.2022 року по справі №640/10904/19 скасовано постанову №921 від 31.05.2019 року, суд дійшов висновку, що штраф та пеня, які підлягають стягненню з відповідача на підставі вказаної постанови, не підлягають стягненню з відповідача, а отже позовна заява задоволенню не підлягає.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовної заяви Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Приватного акціонерного товариства «ЮЖКОКС» про стягнення заборгованості.
Керуючись ст. 77, 90, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні позовної заяви Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Приватного акціонерного товариства «ЮЖКОКС» про стягнення заборгованості - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Горбалінський