Постанова від 28.02.2023 по справі 201/1214/23

Справа № 201/1214/23

Провадження № 3/201/758/2023

ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
ПОСТАНОВА

28 лютого 2023 року м. Дніпро

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Демидова С.О., розглянувши у судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого керівником ТОВ «М-Поінт», який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 937 від 19 грудня 2022 року, 16 листопада 2022 року о 16 годині 30 хвилин в кіоску розташованому за адресою м. Дніпро, бул. Слави, 3, керівник ОСОБА_1 порушив встановлений порядок проведення розрахунків, а саме: не забезпечив зберігання контрольної стрічки з РРО протягом встановленого терміну (п. 10 ст. 3 Закону України від 03 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (із змінами та доповненнями)», вчинив проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) без зазначення коду товарної від категорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів п. 11 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

ОСОБА_1 викликався у судове засідання, призначене на 16 лютого та 28 лютого 2023 р., для розгляду справи, проте в судове засідання не з'явився. Від захисника Кудрявцева Д.В. 28 лютого 2023 року надійшло клопотання про справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутність складу адміністративного правопорушення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.

Частиною ч.1 ст. 155-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Відповідно до ст.3 ЗУ від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: 10) створювати контрольні стрічки у паперовій та/або електронній формі і забезпечувати їх зберігання: на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) - протягом трьох років; на програмних реєстраторах розрахункових операцій у разі здійснення розрахункових операцій у режимі офлайн відповідно до цього Закону - до моменту передачі електронних розрахункових документів, електронних фіскальних звітів, електронних фіскальних звітних чеків до фіскального сервера контролюючого органу; 11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно зУКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями; 12) вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).

Тобто, умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушенняце сукупність встановлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення входять ознаки, які характеризують об'єкт, об'єктивну і суб'єктивну сторони та суб'єкта правопорушення.

За вимогами ч. 2ст.251КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього кодексу.

ЄСПЛ у справі «Малофєєв проти Росії» та «Карелін проти Росії» сформулював позицію, за якою у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом). Отже, в такому разі справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Оцінюючи долучений до протоколу про адміністративне правопорушення акт (довідку) фактичної перевірки №2502/04/36/07/08/РРО/ НОМЕР_1 від 28 листопада 2022 року судом встановлено, що в розділі 2.2.20 викладена інформація про факти, встановлені в ході перевірки, зокрема проведення розрахункової операції без застосування РРО, КОРО.РК без роздрукування, виписки та видачі розрахункового документу на суму 88 грн., проведення розрахункової операції через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) без зазначення коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів згідно з Додатком; ненадання документів, що підтверджують обліку товарних запасів.

Згідно розділу 4.5 до акту додаються: опис тютюнових виробів, витяг з бази даних ДПС України, письмова вимога перевіряючих, денний Х-звіт з РРОГ, акт відмова від підпису акта перевірки, договір оренди.

Однак, в матеріалах справи відсутні вказані додатки, окрім акту відмови від підпису, і жодних інших доказів, що достовірно підтверджують викладені в акті обставин, в судовому засіданні не встановлено. В той же час стороною захисту долучено до матеріалів справи книги обліку товарних запасів за весь час роботи, що спростовує обставини, викладені в акті.

Відповідно доправової позиції,викладеної в Постанові ВС(справа№ 140/388/19від 19.06.2020року) акт перевірки не є правовим документом, який встановлює відповідальність суб'єкта господарювання, й не є обов'язковим рішенням суб'єкта владних повноважень. Акт перевірки це документ, в якому зафіксовано факти та оціночні судження осіб, що її проводили, тому до акта можуть висуватися лише ті вимоги, що стосуються доказів.

Враховуючи, що особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративні правопорушення, вказані в акті (довідці) фактичної перевірки ТОВ «М-Поінт» додатки до матеріалів справи не долучено, а отже доказів,що достовірнопідтверджують факти виявлених правопорушень не надано.

Крім того, у фабулі протоколу № 937 від 19 грудня 2022 року взагалі не вказана суть інкримінованого ОСОБА_1 порушення, навіть ті непідтверджені доказами факти, які були встановлені актом (довідкою) фактичної перевірки, а отже ще на стадії оформлення адміністративного матеріалу не було розкрито об'єктивної сторони правопорушення, а суд не має права самостійно встановлювати їх.

Відповідно дост. 62 Конституції України, ст.7КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути притягнута до відповідальності, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Таким чином, суд приходить до висновку про недоведеність в судовому засіданні в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАПпровадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Керуючись п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.155-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити на підставі п.1 ч.1ст. 247 КУпАПза відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя С.О. Демидова