Рішення від 01.07.2010 по справі 2-4016/2010

Справа № 2-4016/2010

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Добропілля 01 липня 2010 р.

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Любчик В.М.

при секретарі Сафроновій К.М.

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Жорової Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років та стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

14.05.2010 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради та просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років та стягнути заборгованість в сумі 2180 гривень 54 копійки, судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування своїх вимог, позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дочку ОСОБА_4. З травня по грудень їй була призначена та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» у розмірі 1074 гривні 46 копійок. Проте позивач вважає, що допомога виплачувалася не в повному обсязі. Так як ч.1 ст. 15 закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року, передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років виплачується у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. 09.07.2007 року Конституційний Суд України визнав неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо обмеження розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановивши, таким чином, що зазначені виплати не можуть бути меншими ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб віком до шести років. Не зважаючи на прийняте рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року відповідач продовжував виплачувати їй вказаний вид допомоги в попередньому розмірі, що є нижчий ніж прожитковий мінімум, без проведення відповідного перерахунку. 30.03.2010 року ОСОБА_3 звернулась до управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трьох років, однак їй було відмовлено. Вважає що відповідач повинен доплатити їй 2180 гривень 54 копійки.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов в повному обсязі, просив стягнути з відповідача недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2180 гривень 54 копійки, та уточнив період з 01травня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Представник відповідача - управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради - Жорова Н.А., в судовому засіданні позов не визнала, надала суду письмові заперечення, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що виплату такої допомогу здійснювали згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», згідно якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Зазначене не суперечить Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, оскільки ст. 4 вказано, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Основою законодавства держави є Конституція України, ст. 95 визначено, що виключно законом про державний бюджет України визначаються будь які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Щодо рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, з приводу неконституційного обмеження розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, встановленої Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», посилалась на те, що законодавством не визначено додаткових вимог стосовно виконання цього рішення. Змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» не прийнято.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, позов обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дочку ОСОБА_4 (а.с.5 ) в зв'язку з чим їй було призначено та сплачено допомогу по догляду за дитиною до трьох років, в тому числі за липень 129,03 грн., серпень - 132,64 грн., вересень - 134,45 грн., жовтень 136,13 грн., листопад 140,05 грн., грудень 144,10 грн., (а.с.6).

Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст. 101 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яка надає КМУ право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавств визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені КМУ.

Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Ст. 13 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Ст. 15 зазначеного Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Ст.43 Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Ст.1 Закону України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється КМУ. При цьому, вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, КМУ не делеговані.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ.

Ст.71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.ст. 56, 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення . Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Отже позивач має право на перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року, з поправкою при розрахунку.

Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

За цей час відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з наступного розрахунку: 343,52 грн.(463 грн./31 день х 23 дня за липень) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс. за серпень-вересень) + 1410 грн. (470 грн. х 3 міс. за жовтень-грудень) = 2679 грн. 52 коп., хоча фактично виплатив допомогу за цей час в сумі 783 грн. 10 коп. (95,73 грн. за липень з 09.07.2007 р. + 132,64 грн. за серпень + 134,45 грн. за вересень + 136,13 грн. за жовтень + 140,05 грн. за листопад + 144,10 грн. за грудень).

З урахуванням викладеного, відповідач повинен перерахувати та доплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 09.07.2007 року по грудень 2007 року в розмірі 2679,52 - 783,10 (отримана сума) = 1896 грн. 42 коп.

На думку суду, не заслуговують на увагу заперечення відповідача про відсутність бюджетного фінансування для здійснення зазначених соціальних виплат, в зв'язку з тим, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин не надходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати понесені позивачем при зверненні до суду з зазначеним позовом пропорційно до розміру задоволених позовних вимог по сплаті судового збору у розмірі 44 грн. 36 копійок і на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 104 грн. 37 копійок.

Керуючись ст.3, ч.2 ст.19, ч.3 ст. 51 Конституції України, Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст.10, 60, 88, 212, 213, 215, 218 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років та стягнення заборгованості - задовольнити частково.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради зробити перерахунок по виплаті ОСОБА_3 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради на користь ОСОБА_3 недонараховану заборгованість по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, в сумі 1896 (одна тисяча вісімсот дев'яносто шість) гривень 42 копійки, за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитиною до трьох років» КЕКВ 1343 «Інші поточні трансферти населенню» МФО 834016 ЕДРПОУ 25954002 р/с 35416025001528 ГУ ДКУ у Донецькій області.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради на користь позивача судові витрати: судовий збір у розмірі 44 гривні 36 копійок; витрати на інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 104 гривні 37 копійок.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Головуючий: суддя В.М. Любчик