Справа № 420/18961/22
08 березня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області (вул.Широка,1, смт Тарутине, Болградський район, Одеська область, 68500), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) про визнання відмову Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області на запит позивача про отримання публічної інформації протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_2 за результатом якого позивач просить:
визнати протиправними дії Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області, які полягали у відмові в наданні ОСОБА_1 публічної інформації за її та ОСОБА_3 запитом на отримання публічної інформації від 30 листопада 2022 року;
зобов'язати Тарутинську селищну раду Болградського району Одеської області повторно розглянути запит ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на отримання публічної інформації від 30 листопада 2022 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 30 листопада 2022 року вона разом з ОСОБА_2 у відповідності до Закону України «Про доступ до публічної інформації» звернулася до Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області з запитом щодо надання належним чином засвідчених копій документів. Проте як вбачається з відповіді відповідача від 05.12.2022 року за вих. № КО 905/01-21 останній відмовив нам в надані запитуваних документів посилаючись на те, що: «розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, а не копії документів», запитувані рішення ради можливо «ознайомитися на офіційному веб-сайті Тарутинської селищної ради». Позивач вважає відмову відповідача в задоволені запиту на інформацію як безпідставною та протиправною.
30 грудня 2022 року була винесена ухвала про залишення адміністративного позову без руху та надання строку для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 10 лютого 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).
До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позовні вимоги не визнає та просить відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що Тарутинською селищною радою Болградського району Одеської області було отримано запит 30.11.2022 від ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , щодо надання належним ЧИНОМ засвідчених копій документів відносно комунальних підприємств «ЗЕЛЕНБУД СЕРПНЕВЕ» та «ФІЗКУЛЬТУРНО-ОЗДОРОВЧИЙ СПОРТИВНИЙ КОМПЛЕКС СЕРПНЕВЕ». 05.12.2022 за вих. № КО-905/01-21 Тарутинською селищною радою була надана вичерпна, відповідь на заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно до норм чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що 30 листопада 2022 року я разом з ОСОБА_2 у відповідності до Закону України «Про доступ до публічної інформації» (далі Закон) звернулася до Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області з запитом щодо надання належним чином засвідчених копій:
- Рішення Тарутинської селищної ради щодо утворення комісії з прийняття майна комунальних підприємств «Зеленбуд Серпневе» та «Фізкультурно-оздоровчий спортивний комплекс Серпневе» в комунальну власність Тарутинської селищної територіальної громад (з додатками складу комісій)
- Рішення Тарутинської селищної ради щодо затвердження передавальних актів з прийняття майна комунальних підприємств «Зеленбуд Серпневе» та «Фізкультурно-оздоровчий спортивний комплекс Серпневе» в комунальну власність Тарутинської селищної територіальної громади (з додатками передавальних актів).
- Інвентаризаційні описи щодо інвентаризації майна комунальних підприємств «Зеленбуд Серпневе» та «Фізкультурно-оздоровчий спортивний комплекс Серпневе» при їх ліквідації.
- Рішення Тарутинської селищної ради щодо затвердження ліквідаційних балансів комунальних підприємств «Зеленбуд Серпневе» та «Фізкультурно-оздоровчий спортивний комплекс Серпневе» (з додатками ліквідаційних балансів).
- Акти передачі документів комунальних підприємств «Зеленбуд Серпневе» та «Фізкультурно- оздоровчий спортивний комплекс Серпневе» до архівних установ.
- Рішення Тарутинської селищної ради від 19.01.2021 року за № 99-VIII «Про зміну засновника. найменування та затвердження у новій редакції Статутів комунальних підприємств «ЗЕЛЕНБУД СЕРПНЕВЕ» та «ФІЗКУЛЬТУРНО-ОЗДОРОВЧИЙ СПОРТИВНИЙ КОМПЛЕКС СЕРПНЕВЕ».
- Рішення Тарутинської селищної ради від 16.04.2021 року за № 245-VIII «Про припинення комунального підприємства «ЗЕЛЕНБУД СЕРПНЕВЕ» Тарутинської селищної ради шляхом ліквідації» (з додатком утворення ліквідаційної комісії).
- Рішення Тарутинської селищної ради від 16.04.2021 року за № 246-VIII «Про припинення комунального підприємства «ФІЗКУЛЬТУРНО-ОЗДОРОВЧИЙ СПОРТИВНИЙ КОМПЛЕКС СЕРПНЕВЕ» (з додатком утворення ліквідаційної комісії).
05.12.2022 за вих. № КО-905/01-21 Тарутинською селищною радою була надана, відповідь на заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в якій зазначено, що «у своїй роботі Тарутинська селищна рада дотримується принципів прозорості та відкритості своєї діяльності, надає за потреби запитувані документи та інформацію. На офіційному веб-сайті Тарутинської селищної ради (посилання - https://www.tarutyne-sr.gov.ua/) у відповідності до чинного законодавства оприлюднюються усі проекти рішень, які в подальшому приймаються сесією ради, також оприлюднюються результати поіменованого голосування.
Частиною 1 статті 20 Закону розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону, розпорядники інформації, зобов'язані оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, але не зазначено, щоб надавати копії документів.
На підставі викладеного, просимо Вас ознайомитись з рішеннями на офіційному веб-сайті, посилання якого вказано вище».
Позивач вважає, що вказаним листом йому не надано відповідь на поданий запит, чим порушено її права.
Вирішуючи даний адміністративний спір суд виходить з наступного.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес є Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 р. №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Згідно з положеннями статті 1 Закону №2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до пункту 2 статті 5 Закону №2939-VI, доступ до публічної інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
В силу частин 1-2 статті 19 Закону №2939-VI, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Статтею 3 Закону №2939-VI визначено гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації.
Так, відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 3 Закону №2939-VI, право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Згідно частини 1 статті 12 Закону №2939-VI, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Частиною 1 статті 13 Закону №2939-VI визначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону є: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
В силу частин 2-3 статті 13 Закону №2939-VI, до розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:1) інформацією про стан довкілля; 2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; 3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян; 4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами.
Згідно з ч.1 ст.14 Закону №2939-VI розпорядники інформації зобов'язані, зокрема, надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Частинами 1 та 4 статті 20 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, приписи чинного законодавства надають будь-якій фізичній особі право звернутися до юридичних осіб, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, із запитами про надання публічної інформації.
Визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації. Така інформація є відкритою і розкривається необмеженому колу осіб.
Надання юридичною особою, що фінансується з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, як розпорядником публічної інформації відповідної інформації є безпосереднім обов'язком розпорядника.
За правилами ч.ч.1-5 ст.22 Закону № 2939-VI, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Частиною 1 ст.23 Закону № 2939-VI визначено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
В силу п.п.4,5 ч.2 ст.23 Закону № 2939-VI, запитувач має право оскаржити надання недостовірної або неповної інформації, несвоєчасне надання інформації.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес є Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 р. №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Згідно з положеннями статті 1 Закону №2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до пункту 2 статті 5 Закону №2939-VI, доступ до публічної інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
В силу частин 1-2 статті 19 Закону №2939-VI, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Статтею 3 Закону №2939-VI визначено гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації.
Так, відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 3 Закону №2939-VI, право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Згідно частини 1 статті 12 Закону №2939-VI, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Частиною 1 статті 13 Закону №2939-VI визначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону є: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
В силу частин 2-3 статті 13 Закону №2939-VI, до розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:1) інформацією про стан довкілля; 2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; 3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян; 4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами.
Згідно з ч.1 ст.14 Закону №2939-VI розпорядники інформації зобов'язані, зокрема, надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Частинами 1 та 4 статті 20 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, приписи чинного законодавства надають будь-якій фізичній особі право звернутися до юридичних осіб, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, із запитами про надання публічної інформації.
Визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації. Така інформація є відкритою і розкривається необмеженому колу осіб.
Надання юридичною особою, що фінансується з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, як розпорядником публічної інформації відповідної інформації є безпосереднім обов'язком розпорядника.
За правилами ч.ч.1-5 ст.22 Закону № 2939-VI, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Частиною 1 ст.23 Закону № 2939-VI визначено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
В силу п.п.4,5 ч.2 ст.23 Закону № 2939-VI, запитувач має право оскаржити надання недостовірної або неповної інформації, несвоєчасне надання інформації.
Як вбачається з відповіді відповідача від 05.12.2022 року за вих. № КО 905/01-21 останній не надав запитуваних документів посилаючись на те, що: з нами можливо ознайомитися на офіційному веб-сайті Тарутинської селищної ради.
Частиною 2 статті 22 Закону № 2939-VI передбачено, що відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою у наданні інформації.
Згідно з вимогами частини 3 статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача.
Відтак, відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Враховуючи викладене суд висновує, що відповідь на запит позивача з якою йому скерований інформаційний лист про результати розгляду скарги не є ні вмотивованою відмовою у наданні інформації, ні належним результатом розгляду запиту, оскільки запитувані документи не надано.
Зі змісту листа щодо надання інформації судом встановлено, що він не містить відповіді на всі порушені позивачами у запиті питання.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
У розумінні частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем не надано запитуваної інформації в межах наданих йому законом повноважень та у встановленому законом порядку, що в свою чергу суперечить вимогам Законом України «Про доступ до публічної інформації», яким встановлено обов'язок розпорядника інформації, яким є відповідач, надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію.
Суд враховує, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення або вчинити певні дії.
Якщо ж таким суб'єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб'єктом звернення усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб'єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.
Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 22.12.2018 року у справі №804/1469/17 та від 10.04.2019 року у справі №826/11251/18.
Згідно з статтею 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.
Враховуючи повноваження суду при вирішенні справи у співставленні з позовними вимогами, достатнім та ефективним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо надання неповної інформації у відповідь на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 30 листопада 2022 року та зобов'язання відповідача повторно розглянути запит позивача на отримання публічної інформації, з врахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
З огляду на зазначене позов підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області (вул.Широка,1, смт Тарутине, Болградський район, Одеська область, 68500), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) про визнання відмову Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області на запит позивача про отримання публічної інформації протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо надання неповної інформації у відповідь на запит ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на отримання публічної інформації від 30 листопада 2022 року.
Зобов'язати Тарутинську селищну раду Болградського району Одеської області (вул.Широка,1, смт Тарутине, Болградський район, Одеська область, 68500, код ЄДРПОУ 04379226) повторно розглянути запит ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на отримання публічної інформації від 30 листопада 2022 року, з урахуванням висновків суду.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко