Рішення від 02.03.2023 по справі 400/9076/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2023 р. № 400/9076/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В. за участю секретаря судового засідання Куц О.С., розглянув у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції адміністративну справу

за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001,

провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 22.09.2021 № 801014290901, № 800914290901,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з вимогами до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень відповідача від 22.09.2021 №801014290901 та №800914290901.

Свої позовні вимоги позивачка обґрунтувала тим, що 27.08.2021 нею отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями за адресою: АДРЕСА_2 . Саму заяву було подано ще 18.08.2021. Незважаючи на наявність ліцензії, перевіряючими зроблено хибний висновок про відсутність ліцензії, хоча зазначену ліцензію видавало само Головне управління ДПС у Миколаївській області. В період з 28.08.2021 по 01.09.2021 позивачка не здійснювала реалізацію алкогольних напоїв, усі документи щодо здійснення господарської діяльності, на придбання товару та належне ведення його обліку в неї є.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію виклав у відзиві. Під час перевірки були виявлені порушення, а саме зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, роздрібна торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, реалізація алкогольних напоїв без наявності дозвільних документів (ліцензії) на такий вид діяльності, реалізація алкогольних напоїв особою, яка не досягла 18 років. Вказані порушення зафіксовані в акті перевірки від 30.08.2021 року №6294/14-29-09-01-14/ НОМЕР_1 . На підставі зазначеного вище акту перевірки ГУ ДПС у Миколаївській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.09.2021 №801014290901 про застосування штрафних санкцій в розмірі 50800 гривень, а також податкове повідомлення-рішення від 22.09.2021 №800914290901 про застосування штрафних фінансових санкцій в розмірі 9275 гривень.

В судовому засіданні представники сторін підтвердили власні позиції, викладені у процесуальних заявах по суті справи.

Суд розглянув справу 02.03.2023 у спрощеному провадженні у судовому засіданні в режимі відеоконференції за участі сторін. В судовому засіданні 02.03.2023 проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, повний текст складено 07.03.2023.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстровано фізичною особою-підприємцем. Основним видом діяльності підприємця ОСОБА_1 є роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах. Свою господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 здійснює, окрім іншого, в кафе-барі за адресою: АДРЕСА_2 .

25.08.2021 ФОП ОСОБА_1 звернулась до Головного управління ДПС у Миколаївській області із заявою щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами за адресою: АДРЕСА_2 .

27.08.2021 Головне управління ДПС у Миколаївській області видало ФОП ОСОБА_1 ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №14050308202102138, за місцем торгівлі АДРЕСА_2 , кафе-бар.

У ліцензії зазначено термін дії, з 01.09.2021 по 01.09.2022.

28.08.2021 працівники Головного управління ДПС у Миколаївській області здійснили вихід за місцем торгівлі ФОП ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , кафе-бар, для проведення фактичної перевірки.

Перед початком фактичної перевірки, посадовими особами контролюючого органу була проведена контрольна розрахункова операція, під час якої придбано 1 бокал пива «Чернігівська світле» 0,5 по ціні 22 гривень, та 2 порції горілки «Житня Сльоза» 0,05 л 40% по ціні 5,00 гривень за одну порцію.

Розрахункову операцію проводила неповнолітня донька ФОП ОСОБА_1 2010 року народження.

Під час фактичної перевірки ревізорами також виявлено зберігання в місці торгівлі 3 пластикових пляшок горілки об'ємом по 6 літрів (фактичні залишки 15 л), 2 пляшки коньяку об'ємом 5 л (фактичні залишки - 7,5 л).

За результатами перевірки складено Акт фактичної перевірки від 30.08.2021 за №6294/14-29-09-01-14/ НОМЕР_1 .

У Акті перевірки зазначене кваліфіковано як порушення ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» - зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, порушення п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» - роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої; порушення ст.15 Закону, - реалізація алкогольних напоїв без наявності дозвільних документів (ліцензії) на такий вид діяльності» порушення ст.15-3 Закону, - реалізація алкогольних напоїв особою, яка не досягла 18 років; порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», - ведення з порушеннями обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

22.09.2021 уповноваженою особою Головного управління ДПС у Миколаївській області прийняті податкові повідомлення-рішення №801014290901 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій в розмірі 50800 гривень, а також №800914290901 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій в розмірі 9275 гривень.

Відповідно до п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).

Відповідно до ст.20 Закону, до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

Відповідно до ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно абз.20 ст.17 Закону, до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Постановою Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» встановлений розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.

Відповідно до абз.18 ст.17 Закону, до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень; оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень; порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.

Відповідно до ст.15-3 Закону, забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння: особами, які не досягли 18 років.

Відповідно до ст.1 Закону, ліцензія - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених видів діяльності.

Відповідно до ст.15 Закону, роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, лише за наявності ліцензії на роздрібну торгівлю.

Перевіркою встановлено, що 28.08.2021 в кафе-барі позивачки здійснювався роздрібний продаж алкогольних напоїв, а саме пива та горілки. Разом з тим, ліцензія, яку позивачка отримала 27.08.2021, дії лише з 01.09.2021, про що прямо зазначено в ній.

Аргументи представника позивача про те, що документи на отримання ліцензії подані ще 18.08.2021, а тому строк дії ліцензії знаходиться за межами десятиденного строку видачі ліцензій, суд вважає не переконливими. Законодавство передбачає лише обов'язок контролюючого органу прийняти рішення про видачу або відмову у видачі ліцензії протягом 10-ти днів, при цьому не дає відповіді на питання, з якого часу повинна діяти ліцензія.

Натомість, у цьому випадку, термін дії ліцензії досить чітко визначений у самій ліцензії, ніякої двозначності у розумінні терміну дії немає. Тому позивачка повинна була усвідомлювати, що до 01.09.2021 у неї відсутнє право на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

Враховуючи те, що на момент проведення перевірки з 28.08.2021 по 30.08.2021 у позивачки не було діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, відповідач правомірно застосував штрафну санкцію, передбачену абз7 ст.17 Закону.

Також, під час перевірки встановлено, що за відсутності позивачки, реалізацією алкогольних напоїв займалася її неповнолітня донька, що прямо заборонено ст.15-3 Закону. Під час перевірки позивачка не заперечила цей факт та визнала його у власноручних поясненнях.

Враховуючи зазначене, контролюючим органом застосовано до позивачки штрафні санкції на підставі абз.14 ст.17 Закону.

Згідно примітки 1 додатка до Постанови №957, мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, віскі, рому та інших спиртових дистилятів та спиртових напоїв, визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцністю за об'ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.

З урахуванням наведеного, мінімальна роздрібна ціна 0,05 л горілки, міцністю 40% становить 8,94 гривень (447 гривень*40%*0,05л/100%). Під час перевірки встановлено, факт реалізації 2 порцій горілки «Житня сльоза» 1 порція - 0,05 40% по ціні 5,00 гривень, що є нижчою за рівень мінімальних роздрібних цін встановлених законодавством, чим порушено вимоги п.1 Постанови №957.

Перевіркою встановлено, що в реалізації знаходиться 5 пластикових пляшок з залишками алкогольних напоїв загальним обсягом 22,5 л. Зазначений алкоголь не був маркований та не містив марок акцизного податку.

Під час перевірки позивачки жодним чином не заперечувала той факт, що в пляшках знаходяться алкогольні напої.

Відповідно до п.226.11 ст.226 Податкового кодексу України, зберігання на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв забороняється.

Суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам під час проведення перевірки документи. Такі вимоги не поширюється на фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість. ФОП ОСОБА_1 перебуває на загальній системі оподаткування. Під час проведення фактичної перевірки контролюючим органом вручено ФОП ОСОБА_1 запит від 28.08.2021 «Про надання документів».

Перевіркою встановлено ведення з порушенням обліку товарних запасів за місцем їх реалізації (зберігання), а саме: встановлено надлишок товарних запасів на суму 4637,5 гривень, оскільки алкогольні напої, зазначені у додатку до акту перевірки, не підтверджені первинними документами.

Враховуючи викладене суд не знаходить підстав для задоволення позову.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивачку.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 44104027) відмовити повністю.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 07.03.2023