Рішення від 08.03.2023 по справі 400/432/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 березня 2023 р. № 400/432/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,

про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій щодо невірного застосування складової заробітної плати для призначення пенсії, а саме: неврахування довідок від 15.09.2022 р. № 9 та № 10; зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії з 23.09.2022 р. з урахування довідок від 15.09.2022 р. № 9 та № 10.

Свої вимоги позивач мотивував тим, що рішенням суду по справі № 400/4608/22 відповідача зобов'язано призначити йому пенсію за віком згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон № 889) з 23.09.2022 р. Відповідач призначив пенсію, однак без урахування довідок від 15.09.2022 р. № 9 та № 10.

02.02.2023 р. відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що при розрахунку розміру пенсії довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.09.2022 р. № 9 та № 10, видані Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради, не враховувались, оскільки рішенням суду не було покладено таких зобов'язань на відповідача. Законом № 889 не врегульовано питання перерахунку пенсійного забезпечення державного службовця.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.11.2022 р. по справі № 400/4608/22 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області від 28.09.2022 р. № 143150007001. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити, нарахувати та виплатити пенсію за віком ОСОБА_1 згідно ст. 37 Закону № 889 з 23.09.2022 р. з урахуванням до загального стажу державної служби періоду роботи в органах місцевого самоврядування та з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення суду відповідачем призначено позивачу пенсію за віком згідно ст. 37 Закону № 889 з 23.09.2022 р.

Як підтвердив позивача, при призначенні пенсії не враховано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.09.2022 р. № 9 та № 10, видані Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради.

Згідно з вимогами п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. № 622 (далі - Порядок № 622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 5 Порядку № 622 визначено, що форма довідки про заробітну плату, яка подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою (п. 6 Порядку № 622).

Таким чином, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 889, пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї. При цьому, розмір пенсії обраховується органами Пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа, або його правонаступником.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 р. № 1-3 (далі - Постанова № 1-3) затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, а саме:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії регламентує ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

Частиною 3 ст. 44 Закону № 1058 передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати (п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058).

Отже, чинним законодавством передбачено документальне підтвердження відповідності змісту довідки про заробітну плату відомостям, що містяться у первинних документах.

Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Суд зазначає, що метою проведення перевірок документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, є попередження нецільового використання коштів Пенсійного фонду України на виплату пенсій внаслідок подання недостовірних документів або документів, що містять недостовірну інформацію про стаж роботи та заробітну плату, шляхом своєчасного виявлення та виправлення чи усунення порушень в документах, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії.

Довідки, на підставі яких позивач просить нарахувати пенсію, за формою відповідають вимогам, встановленим Постановою № 1-3.

При цьому, відповідачем перевірку достовірності відомостей, зазначених у довідках, виданих Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради від 15.09.2022 р. № 9 і 10, здійснено не було.

Отже, відповідач своїм правом, передбаченим п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058, не скористався.

Тому, дії відповідача щодо неврахування вказаних довідок під час призначення пенсії є протиправними.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів перед судом правомірність оскаржуваних дій, що є підставою для задоволення позову.

Водночас, вимога позивача про здійснення виплати пенсії є похідною від вимоги про зобов'язання провести нарахування пенсії. Здійснення нарахування матиме наслідком виплату відповідної суми різниці. Окрім того, виплата позивачу сум перерахунку є обов'язком відповідача, який він має виконувати в силу закону. Слід також зазначити, що право позивача на отримання сум недоплаченого розміру пенсії, яка має бути нарахована відповідачем у результаті здійснення перерахунку на виконання рішення суду, відповідачем ще не порушено. Отже, вимога позивача щодо зобов'язання відповідача сплати різницю є передчасною.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 1073,60 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправними дій щодо невірного застосування складової заробітної плати для призначення пенсії, а саме: неврахування довідок від 15.09.2022 р. № 9 та № 10; зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії з 23.09.2022 р. з урахування довідок від 15.09.2022 р. № 9 та № 10 - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо невірного застосування складової заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 , а саме: неврахування довідок Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 15.09.2022 р. № 9 та № 10.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити нарахування пенсії ОСОБА_1 з 23.09.2022 р. з урахування довідок Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 15.09.2022 р. № 9 та № 10.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) судовий збір у сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 08.03.2023 р.

Суддя Н. В. Лісовська