Ухвала від 06.03.2023 по справі 400/1741/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

06 березня 2023 р. № 400/1741/23

м. Миколаїв

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Мельник О.М., ознайомившись з

адміністративним позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаРадсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, вул. Миру, 5, Радсад, Миколаївський район, Миколаївська область, 57160,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Разом із позовною заявою подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтоване відсутністю доходів за минулий рік.

Суд, розглянувши клопотання про звільнення від сплати судового збору, зазначає наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною першою статті 133 КАС України встановлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».

Згідно частини другої статті 8 вищевказаного Закону суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставах, зазначених у частині першій цієї статті.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі в тому числі за умови коли розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Таким чином, здійснивши системний аналіз норм Закону суд дійшов висновку, що за наявності вищевказаної умови суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.

Так, згідно наданих відомостей з Державного реєстру фізичних осіб платників про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків, інформація про доходи ОСОБА_1 відсутня, єдиним видом його доходу є соціальна допомога, яку він отримує у зв'язку з доглядом за інвалідом 1 групи внаслідок психічного розладу.

Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір», зазначено, що відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яка через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.

В даному випадку за подання цього адміністративного позову позивач мав сплатити судовий збір в розмірі 1073,60 грн. Так, розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік.

На підставі положення статті 8 Закону України «Про судовий збір», статті 133 КАС України та вказаних позивачем обставин щодо підстав звільнення від сплати судового збору, суд вважає за можливе звільнити її від сплати судового збору за подання цього адміністративного позову.

Зазначений спір, згідно зі статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України, належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Адміністративний позов подано з додержанням вимог статей 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.

Керуючись статтями 133, 162, 171, 243, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.

2. Звільнити від сплати судового збору ОСОБА_1 за подання позовної заяви до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, у справі № 400/1741/23.

3. Відкрити провадження в адміністративній справі.

4. Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 262 КАС України.

5. Запропонувати відповідачу протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження подати відзив на позовну заяву.

6. Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: www.adm.mk.court.gov.ua

7. Справа розглядатиметься суддею одноособово.

8. Ухвала про відкриття провадження у справі оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Мельник